Bluetooth Nedir Ve Ne için Kullanabilirim?

resim36726026
resim36726026

Bir şeyin var bulunduğunu iyi mi bilebilirsin, o şeyi kullanıyorsun, fakat bu onun ile ilgili bildiğin tek şey, gülünç değil mi? Bluetooth mutlaka onlardan biri. Peki bu Bluetooth nedir? Bu ilginç ismin nereden geldiğine de şaşıracaksınız. Öğrenmek için sonuna kadar okuyun.

Neler Okuyacaksınız? →

Tam olarak Bluetooth nedir?

Bluetooth, aygıtların yönlendirici, anahtar ya da tekrarlayıcı gibi bir aracı yerine direkt olarak birbirleriyle konuşmasını elde eden bir iletişim teknolojisidir. Eski bir telsizin iyi mi çalmış olduğu gibi geliyor, fakat değil. Her gün radyo, Bluetooth’un süper ince bir su jeti gibi daha oldukça olduğu yerlerde iletişim için bir yangın hortumu yaklaşımından birazcık daha fazlasıdır. Bir radyo istasyonu sinyallerine oldukça fazla güç pompalar ve bunu ayırt etmeden hava dalgalarının üstünden gönderir. Bluetooth hassaslık için gücü feda eder.

Onu kullanan cihazlar birbirleriyle fakat ikisi de aynı fikirdelerse konuşurlar. Bunu bir Bağlantı Yönetimi Protokolü (LMP) vasıtasıyla yaparlar. Aynı anda konuşan insanlarla dolu bir odada iki şahıs düşünün. Bu bir sohbeti sürdürmeyi zorlaştırıyor. Şimdi, bu iki kişinin direkt olarak birbirlerinin arasında geçen ve başkalarının söylediklerini engel olan bir tüpü bulunduğunu hayal edin. Bu iki kişi, konuşmalarını etrafındaki gürültülerden izole eden birbirleriyle bir irtibat oluşturmayı başardılar. Bu, iletişimin standardını iyi yapar.

Bu tüp ya da sessizlik konisi, öteki kişilerin konuşmayı duymalarını engeller, böylelikle şimdi korunur. LMP bunu şifreleme ve frekans atlamalı olarak yapar. Artık iletişimin standardını ve güvenliğini arttırdınız.

Bluetooth’u bu kadar benzersiz ve kullanımı kolay yapan da budur. Bluetooth cihazlarıyla dolu bir odanız olabilir, fakat ancak birbirleriyle konuşmak isteyenler olabilir. Diğerleri ne söylendiğini bilmiyor.

Bluetooth Sinyali

Bluetooth oldukça fazla güç harcamıyor zira ancak 30 feet kadar gidebilecek kadar kuvvetli bir sinyal atar. Bu nedenle kulaklık gibi ufak cihazların saatlerce ve saatlerce bu şekilde ufak bir bataryayla çalışabilmelerinin sebebi budur. Düzenli bir radyo, birkaç saat içerisinde birkaç büyük pilden geçer.

Sinyal bant genişliği açısından dar, yani metin gibi temel veri transferi için iyi. Ve ses için oldukça kullanıyoruz, fakat bu Bluetooth’un sınırlarını zorlamaya başlıyor.

Bluetooth ile Neler Bağlanabilir?

Cihaz Bluetooth özellikli olduğu sürece, Bluetooth özellikli rastgele bir cihaza bağlanabilir. İşte büyük ihtimalle en aşina olduğunuz kulaklıklar, fareler ve klavyeler haricinde Bluetooth’un iyi mi kullanılabileceğine dair birtakım örnekler.

Akıllı Saatler: Apple iWatch gibi akıllı saatler ve FitBit gibi spor izleyiciler, telefonunuza Bluetooth ile bağlanabilir. Bu, değişik uygulamalarda kullanmak için verileri telefonunuzla paylaşmalarını sağlar. Örneğin, FitBit uygulaması Bluetooth üstünden direkt olarak FitBit ile senkronize ederek bütün verilerini alır.

İnternet Erişimi Tethering: Dizüstü bilgisayarınızı telefonunuza Bluetooth ile bağlamak mümkündür. Ardından, dizüstü bilgisayarınıza İnternet erişimi sağlamak için telefonunuzun hücresel veri bağlantısını kullanabilirsiniz. Bunu WiFi üstünden de yapabilirsiniz, fakat bir Bluetooth bağlantısı daha azca güç kullanır ve telefonunuzun bataryası daha uzun sürer.

Transferler Dosya: Şunları yapabilirsiniz Bluetooth ile iki aleti bağlamak ve aralarında dosya transferi. Belki de bir toplantıya katılmak için bilgisayarınızdan telefonunuza birtakım dosyaları transfer etmek isteyebilirsiniz. Her iki cihazda da Bluetooth varsa, bunu yapabilmeniz gerekir.

Yazdırma: Birçok yeni yazıcı Bluetooth etkindir. Bu, kablolu ya da WiFi bağlantınız olmadan telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan yazdırabilmenizi sağlar.

Nesnelerin İnterneti Cihazları : Ampuller ve buzdolapları gibi sıradan ev cihazları ‘akıllı’ hale geldikçe, Bluetooth ile birbirleriyle iletişim kuracaklar. Bu eğilimin devam etmesini bekleyin. Bazı raporlar, her evde 50’ye kadar IoT aleti olacağımızı gösteriyor.

Neden Bluetooth Denir?

Bluetooth olarak adlandırılmaması gerekiyordu. Bu ancak Bluetooth’u oluşturan projenin kod adıydı. Pazarlama için daha iyi bir isim bulacaklardı. Intel’li, Ericsson’lu, Nokia’lı bir şahıs Bluetooth’u geliştirmek için bir araya geldiğinde, Intel’den Jim Kardash bu ismi önerdi.

Bluetooth, iki şeyle meşhur olan Kral Harald Gormsson’un takma adıdır. 958 yılında, King Gormsson, Danimarka ve Norveç’i bir araya getirdi. Ayrıca görünüş olarak mavimsi gri olan bir dişi vardı.

Kardash, teknolojiyi Danimarka ve Norveç’in birleşmesine, “… PC ve hücresel endüstrileri kısa menzilli kablosuz linke haiz birleştirmek” için birleştirdi.

Pazarlama, RadioWire ve PAN ismiyle olası olan yerini aldı. PAN (kişisel alan ağı) esasen yaygın kullanımda olan bir terimdir, bu nedenden dolayı ticari markalarını markalayamazlardı. RadioWire’ın ticari markalara kavuşması oldukça uzun sürdü ve Bluetooth teknolojisi çoktan piyasaya sürüldü. İnsanlar ismi hızla kabul etti ve fiilen ticari marka oldu.

İskandinav temasını koruyarak, amblem iki Youngar Futhark pistinin bir karışımıdır. Yıldızlara benzeyen Hagall runesi ve B harfine benzeyen Bjarkan runesi, bunlar bunun yanı sıra Kral Gormsson’un baş harfleriydi, bu yüzden işe yaradı.

Bluetooth’un Geleceği

Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG), devamlı olarak Bluetooth standardı üstünde çalışan 30.000’den fazla şirketten oluşan bir topluluktur. Şimdi her biri kendi özel kullanımına makul benzersiz özelliklere haiz olan çoğu Bluetooth çeşidi vardır. Şu anda, versiyon 5.1. Her güncel versiyon Bluetooth’a daha oldukça hız ve bant genişliği verme eğilimindedir, bu nedenden dolayı daha oldukça şey için kullanılabilir. Ancak bunun yanı sıra Bluetooth’un standardını ve güvenliğini arttırmak için de gayret harcarlar. Nesnelerin İnterneti büyümeye başladığında, neredeyse her elektronik cihazda Bluetooth’u görmeyi bekleyin.