Boncuklu İğne Oyası Modelleri

İğne oyası modelleri günden güne gelişmekte ve yeni modeller yapılmaktadır. Son yıllarda trend olan boncuklu iğne oyası modelleri iğne oyasının şık ve zarif görüntüsüne ayrı bir hava katmaktadır.  Efsane güzellikteki iğne oyalarının yapımı oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Zarif her dekorasyona ve stile uyan iğne oyaları daha senelerce popülerliğini koruyacağa benzer. Türk kültüründe iğne oyası modelleri mühim bir yere sahiptir. Türk kültürünü özetleyen müzelerde bile eskiden yapılma iğne oyası modellerini görmekteyiz.

Neler Okuyacaksınız? →

Boncuklu İğne Oyası,  Havlu ve Yazmalar

Boncuklu iğne oyası modelleri havlu kenarlarında, yazmalarda kullanılmaktadır. Havlu ve yazmaların kenarlarında kullanılan modellerde boncuklar havlu ve yazmaları oldukça daha hoş hale getirmektedir. Son yıllarda özelliklede havlu kenarlarında kullanılan boncuklu iğne oyası modelleri esasen oldukça hoş olan havluları daha da güzelleştirmektedir. Hanımlar boş havluları kurdele nakışı, kanaviçe, gibi farklı el sanatları ile süsleyerek kenarlarına da boncuklu iğne oyası modelleri ile yapılma bir kenar dikerek havluları süslemektedirler, hatta birtakım kadınlar havluda yüz silecek yer bırakmayacak kadar süslü havlular yapmaktadır. Bu havluları genelde süs olarak kullanmaktadır. Şık sepetlerde, kapı üstüne atarak sergilemektedirler. Özellikle şık sepetlere dekore edilen havlular son yıllarda de banyo aksesuarı olarak kullanılmaktadır. Bazı firmalarda eski modelleri kullanarak nostaljik imaj sergilemektedirler.

Boncuklu İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

Boncuklu iğne oyası modelleri havlu ve yazmaların haricinde takılarda, pike kenarlarını süslemekte, namaz örtülerinde de, bebek yüz örtülerinde çarşaflarda, salon takımlarında da kullanılmaktadır. Hanımların hayal gücü o denli geniş ki her yerde her modeli kullanmakta ve her yere de yakıştırmaktadır. Son yıllarda oluşturulan iğne oyası kursları ile kadınlar fikirlerini birleştirerek daha ustalaşmış tasarımlar çıkarmakta ve yaptıkları projeleri iş haline getirerek aile geçimini sağlamaktadırlar. Boncuklu iğne oyası modelleri ile çoğu dizayn yaparak ciddi hasılatlar elde etmektedir. İğne oyası emek isteyen bir el sanatıdır. İnce iplerle ilmek ilmek meydana getirilen iğne oyası modelleri ciddi vakit ve emek talep eder bu sebeple bu işi meslek edinen kişilerin emeğinin karşılığını verelim ki kültürümüzü yansıtan iğne oyası modellerini yapması için kadınlara yardımcı olalım. Boncuklu iğne oyası modellerini yaparken kullandığımız boncukların kaliteli bulunmasına dikkat edelim, bilhassa plastik boncuklar kullanmayalım rengi atabiliyor. Bu durumda yaptığımız onca emek boşa gidecek ve modeliniz hoş görünmeyecektir. Kum, taş boncuklar seneler geçse de renini değiştirmez iğne oyası modellerinizi jenerasyondan nesille taşıyabilirsiniz. Benim babaannemin annesinin çeyizinden peşkirler var( eskiden havluya peşkir derlerdi) Bence gözüm gibi baktığım çeyizimin en kıymetli parçaları.