Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır

Bilgisayarınızda mevcud bozuk dosyalar iyi mi onarılır bilginiz yoksa size çözüm sunalım o sorunlu dosyayı onarım etmek için birkaç yol var.

Bozuk dosyalar, Word, Excel, PDF, imaj dosyaları ve hatta Windows sistem dosyalarını içeren rastgele bir dosya türünde oluşabilir. Bu durumda, dosyayı açmaya çalıştığınızda aşağıdaki hatalardan biri oluşabilir.

  • Dosya sorunlu ve açılamıyor.
  • Word, “yourfile.docx” içerisinde okunamayan bir içerik buldu. Bu belgenin içeriğini kurtarmak talep eder misiniz?
  • H: \ erişilebilir değil. Dosya ya da indeks sorunlu ve okunabilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Bozuk Dosya Hatası

Bu yanlışlar dosyayı açmak için çift tıklatmaya çalıştığınızda ya da bir tatbik içerisinden açmaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu mesajlardan biriyle karşılaşırsanız, sorunlu dosyaların iyi mi düzeltileceğini bilmek iyidir.

Not: Bu düzeltmeler, 32 bit ve 64 bit sürümleri dahil, Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’nin bütün sürümleri için geçerlidir.

Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır

Bozuk Dosyaların Nedeni

Dosyaların bozulmasının birkaç sebebi vardır. En yaygın olanlardan biri, dosyanın depolandığı durağan(durgun) diskteki sektörün fizyolojik hasar görmesidir. Fiziksel hasarı olan bir sektör “kötü sektör” olarak bilinir.

Diğer durumlarda, sebebi oldukça sayıda dosyanın bellekteki aynı alana tahsis edilmesidir. Dosyalar bellekte “küme” olarak malum bir şeyde saklanır ve bazı durumlarda işletim sistemindeki bir hata ya da bir bilgisayar çökmesi, aynı kümeye atanan iki dosyaya yol açabilir. Bu sorunlu bir dosyaya yol açacaktır.

Sabit şoför sektörlerini hatalı olarak “kötü” olarak işaretleyen virüsler ilaveten dosyaların bozulmasına niçin olabilir.

Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır

Başlamadan önce, sorunlu dosya hatalarının oldukça daha önceden tahmin edilemeyebileceğini ve en azından beklediğiniz vakit ortaya çıkabileceğini unutmayın. Ne yazık ki, sorunlu bir dosya, dönemin yalnızca% 50’sinde onarılabilir.

  1. Sabit sürücüde bir denetim diski gerçekleştirin. Windows Dosya Gezgini’ni açın, sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Araçlar sekmesini ve ardından Kontrol Et öğesini seçin. Bu vasıta tarayacak ve durağan(durgun) sürücüdeki sorunlu kesimleri kurtarmaya çalışacaktır.

    Not: Araç, Windows’un öteki sürümlerinde birazcık değişik çalışır, fakat sonuç olarak durağan(durgun) sürücüdeki sorunlu kesimleri onarmaya çalışır. Sektörler onarıldıktan sonra, artık bozulup bozulmadığını görmek için dosyanızı tekrar açmayı deneyebilirsiniz.

  2. CHKDSK komutunu kullanın. Bu, denetim diski aracının 1. adımdaki komut sürümüdür. Kontrol diski aracı başarısız olursa bu komutu denemeye kıymet olabilir.
  3. SFC / scannow komutunu kullanın. Bozuk Windows sistem dosyalarını bulmak ve onarım etmek için Windows’ta CMD penceresini açabilirsiniz.
  4. Dosya formatını değiştirin. Ücretsiz dosya dönüştürücü uygulamalarını kullanabilir veya dosyayı öteki dosya formatlarından kendiliğinden dönüştürebilen rastgele bir programla açabilirsiniz. Örneğin, sorunlu bir Word belgesini PDF programıyla açmak genelde bir dosya dönüştürme destek uygulamasını başlatır. Genellikle, bir dosya dönüştürme tek başına dosya bozulmasını onarabilir.
  5. Dosya onarım yazılımı kullanın. Dosyayı düzeltmek ve bilgilerinizi kurtarmak için umutsuzsanız, bir dosya onarım destek programı için ödeme yapmanız faydalı olabilir. Bunun için Hetman , Repair Toolbox veya FileRepair gibi muhtelif araçlar bulunmaktadır. Kullanın Dijital Video Onarım bozuk video dosyaları için, Zip Repair bozuk ZIP dosyaları için veya OfficeFIX Microsoft Office dosyalarını onarım etmek için.

Dosyaları Bozulmalara Karşı Koruyun

Dosya bozulması, rastgele bir dosya sebebiyle ve çoğu nedenden kaynaklı ortaya çıkabileceğinden, dosyalarınızı derli toplu aralıklarla yedeklemeniz önemlidir. En mühim dosyalarınızı istediğiniz vakit yedeklemek için yedekleme yazılımı kullanmayı düşünün. Bu sayede hasar görmüş bir dosyayı yedeklemenizden basitçe kurtarabilirsiniz.