Brian Chesky Kimdir?

resim85722816
resim85722816

Girişimcilik ekosisteminde dünya çapında haiz olduğu fikirler ile en mühim pek oldukça girişimci mevcut. Girişimci ruhu ile en mühim bu adlardan bir tanesi de Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky. Chesky daha ilkin teknoloji ile alakası olmayan sadece bir dizayn öğrencisiydi. Ancak Chesky, konaklama endüstrisinde yapmış olduğu değişimler ile ortaya çıkan bir girişimci oldu. Peki bu Brian Chesky kimdir?

Brian Chesky, 2015 yılından bu yana en zengin girişimciler arasında yer alıyor. Aynı zamanda iyi bir öykü anlatıcısı olarak tanınmış Chesky online bir hizmet olan Airbnb’nin kurucusudur. 2007’de yaşamış olduğu finansal zorluklar kararında Airbnb fikrini ortaya attı. Paraya gereksinim duyan genç girişimci, dairesini kiralamaya karar verdi. Dolayısıyla bu yavaş yavaş büyüyen bir teşebbüs fikrinin doğuşuna yol açtı. Bu düşünce ise Airbnb olarak doğdu.

Airbnb, konaklama faaliyetleri için online bir pazar işleten Amerikan şirketidir. Bugün bakıldığında başarılarının arkasındaki en büyük niçin ihtiyaca mukamele vermesi olarak biliniyor. Bu yüzden Chesky, müşterilerin ve gereksinim duyulan hizmetlere oldukça daha oldukça ehemmiyet veriyor. Öte yandan Chesky’nin liderliğinin yanı sıra şirkette iki kurucu ortak daha yer alıyor.

Bu kurucu ortaklar kurmuş oldukları firma içerisinde rollerini en uygun şekilde üstlenmekte. Böylece bütün eleştirilere karşın inançlarını kaybetmedikleri için bugün dünyaca meşhur online hizmet firması haline dönüştüler. Öte yandan dünyaca meşhur konaklama hizmeti Airbnb’nin kurulduğu günden bu yana 220’den fazla ülkede 800 milyondan fazla konuk ağırladığı biliniyor.

Peki dünyaca meşhur online hizmet girişimi Airbnb ile tanınmış kurucu ortak Brian Chesky’nin hikayesi iyi mi başladı? Brian Chesky bugün iyi mi tanınmış bir girişimci oldu? Airbnb iyi mi kuruldu? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını arıyorsanız ve Brian Chesky kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘Brian Chesky Kimdir? sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

Brian Chesky Kimdir?

Brian Chesky, Amerikan iş insanı ve tanınmış bir dijital platform olan Airbnb’nin kurucusudur. Ayrıca Chesky, milyonlarca dolarlık bir girişimin düşünce sahibidir. Üniversitede sanayi tasarımı bölümünden mezun olan Brian Chesky’nin teknoloji ile ilişkisi iyi mi başladı? Peki ya iyi mi dünyaca meşhur bir girişimin kurucusu oldu? Ve Brian Chesky kimdir? Gelin bu soruların yanıtlarını inceleyelim.

Silikon Vadisi‘nde en etkili girişimcilerden biri olan Brian Chesky, 29 Ağustos 1981 doğumludur. Şimdilerde 40 yaşlarında olan Chesky, Amerika New York Niskayuna’da dünyaya gelmiştir. Chesky’nin ebeveynleri, Deborah ve Robert H. Chesky’dir. Babası Polonya asıllı iken anası ise İtalyan asıllıdır. Ayrıca eşlerin her ikisinin mesleği de toplumsal hizmet uzmanı olarak bilinmektedir. Öte yandan Brian Chesky’nin bir de kız kardeşi vardır.

Chesky’nin çocukluk devri sanata olan ilgisi ile öne çıkmıştır. Çoğunlukla resimlerin kopyalarını çizmek ve tasarlamakla ile ilgilenmiştir. Aynı zamanda kundura ve oyuncaklarını da tekrar tasarlamıştır. Sonraki dönemlerde ise Chesky, peyzaj mimarlığı ve tasarımı ile ilgilenmiştir.

Öte yandan Brian Chesky, girişimciler arasında spor hazırlamaya en hususi vakti ayıran bir isimdir. Çocukluğunda sanatın yanı sıra sporla da ilgilenmiştir. Spor alanında bilhassa hokey onun için vazgeçilmezlerdendir. Ayrıca kundura tasarımı ve spor sevgisi birleşerek spor ayakkabılar üstünde yeni çizimler üstüne çalışmasına vesile olmuştur. Tüm bunlara ayrıca hobileri arasında yolculuk merakı da yer alıyor.

1999 senesinde Chesky eğitimi için Rhode Island Tasarım Okuluna başlamıştır. Ardından 2004 senesinde hoş sanatlar lisans derecesini endüstriyel dizayn alanında tamamlamıştır. Bu okulda buz hokeyi takımının kaptanlığını yapmıştır. Rhode Island Tasarım Okulunda bulunmuş olduğu dönemde Chesky, sonraki yıllarda girişiminin ortak kurucusu olacak Joe Gebbia ile tanışmıştır.

Brian Chesky’nin Kariyeri

Üniversite eğitiminin sonrasında Brian Chesky, kariyer yaşamının başlangıcını Los Angeles’da başlamıştır. Chesky, 3DID Inc.’de endüstriyel tasarımcı ve stratejist olarak çalışmıştır. Ancak her gün yapmış olduğu benzer ya da ihtimaller içerisinde iş faaliyetlerinden hastalık duyduğundan işinden ayrılmıştır. 2007 senesinde San Francisco’ya taşınma sonucu almıştır. Chesky’nin aslolan hikayesi ise San Francisco’ya taşınması ile başlıyor.

Chesky, San Francisco’da ilerde kurucu ortağı olacak Joe Gebbia ile aynı dairede yaşamaya başlamıştır. Aynı sene ekim ayında Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği’nin düzenlemiş olduğu bir konferansa ev sahipliği yapmıştır. 2007 senesinde meydana getirilen dizayn konferansı için mahalli otellerdeki bütün odalar satılmıştı. Bu sayede konuşma büyüklüğü ile dikkat çekmişti.

Tüm bu devasa konuşma esnasında çift maddi zorluklar yaşamaya başlamıştı. Bu konferansı kendi lehine döndüren çift tur rehberliği hazırlamaya başladı. Ayrıca bu zorluklar da bir fikri ortaya koydu. Bu düşünce ise Airbnb oldu. Peki ya Airbnb iyi mi etkin oldu? Chesky ve Gebbia’nın kurucusu olduğu Airbnb’nin hikayesi nedir?

Airbnb’nin Hikayesi

Airbnb’nin girişiminin hikayesi reel şahsi bir gereksinim sorunundan ortaya çıkmış. O dönemde maddi zorluklar yaşayan Brian Chesky ve Joe Gebbia, aylık kiralarını karşılayamamaya başlamıştı. Bu nedenle dairelerini para karşılığı kiralamaya karar vermişlerdi. Tasarım konferansı ise onların lehine olmuştu.

Öncelikle işe üç şişme döşek alarak başlamışlardı. Bu fikrin amacı; duracak yeri olmayanlar için kısa süreli bir kiralama hizmetiydi. Ardından bu fikirlerini “Airbed and Breakfast” olarak pazarladılar. Böylece bu düşünce bağlamında ilk gece üç konuk konaklamasıyla ilk başarılarını sağladılar.

Dolayısıyla 2008 senesinde “Airbeandbreakfast.com” şimdiki ismi ile Airbnb firması kuruldu. Ardından iki kurucu ortağın yanı sıra 2008 yılının şubat ayında bir ortak daha projeye dahil oldu. Projeye dahil olan isim Harvard mezunu ve yöntem mimar Nathan Blecharczyk’dı. Böylece her kurucu ortak Brian Chesky’nin liderliğinde yeni şirkette bir rol üstlenmişti. Çekirdek ekip, Chesky, Gebbia ve Blecharczyk’den oluştu.

Ancak kurucu ortakların bir finansmana ihtiyacı vardı. Birçok yatırımcıdan ise negatif dönüşler alıyorlardı. Borçları ise giderek artıyordu. Ayrıca saçma bir düşünce olduğuna dair tenkit de alıyorlardı. Tüm bunların aksine ortaklar umutlarını yitirmediler.

Bu nedenle Chesky ve ötekiler o dönemde, başkan seçimleri esnasında aday olan Barack Obama ve John McCain’e “Obama O’s” ve “Cap’n McCains” isimli hususi üretim tahıl gevrekleri satmaya başladılar. Tahıl kutularından etkilenen bir Amerikan teknoloji start-up hızlandırıcı firma oldu. Bu teknoloji firması Y Combinator’dı. Böylece Airbnb, tohum finansman programına kabul edildi.

Dolayısıyla girişimleri beklenilenden daha oldukça alaka gördü. Daha ilk yılda başarıyı yakalayan Airbnb, Avrupa’da birkaç ofis açtı. 2008 senesinde kurulduğundan bu yana firma ismini kısaltmakla kalmamıştı. Dahası operasyonlarını da genişletmeye devam etti.

2020 yılının aralık ayında ise Airbnb, 100 milyar dolarlık bir değerleme ile halka açıldı. 2021’de ise Airbnb’ye kayıtlı 2,9 milyon ev sahibi ve 7 milyon üyesi mevcuttu. Hatta etken olarak 220 ülke ve 100 bin değişik şehirde de hizmet sağlandı.

Brian Chesky’nin Başarıları

Brian Chesky, dünyaca meşhur konaklama hizmeti Airbnb’de sağlamış olduğu başarılar ile de öne çıkıyor. Bugün Forbes verilerine göre 8,8 milyar dolar net değere haiz olduğu biliniyor. Aynı zamanda Forbes Milyarderler Listesi’nde 222’nci sırada yer alıyor.

Diğer yandan başarılarına değinecek olursak Brian Chesky, 2015’de Time Dergisi’nde ‘En Etkili 100 Kişi’ arasında yer almaya hak kazanmıştır. Aynı sene Chesky, Forbes’in “Amerika’nın 40 Yaş Altı En Zengin Girişimcileri” sıralamasında yer almıştır. Ayrıca 2015 mayıs ayında Obama tarafınca “Küresel Girişimcilik Elçisi” olarak atanmıştır.

2016’da “En Genç Forbes 400” sıralamasında yer alırken, 2018’de Business Time tarafınca “Bay Area Yılın Yöneticisi” olarak seçilmiştir. Tüm bu başarılarının yanı sıra Chesky, 2016 senesinde bir hayırseverlik çalışmasına dahil olmuştur. 11 Haziran 2016 tarihinde Chesky, aralarında Bill Gates gibi adların bulunmuş olduğu “The Giving Pledge” grubuna katılmıştır. The Giving Pledge, bir bağış taahhüdüdür. Varlıklı insanların servetlerinin çoğunu hayırsever amaçlara bağışlamaya teşvik eden bir kampanyadır. Bu kapsamda servetlerinin %50’sinden fazlası bağışlanmaktadır.

Öte yandan Chesky, 2022 mayıs ayında Obama Vakfı’na 100 milyon dolarlık bir armağan bağışladı. Hediye ise amme hizmetlerinde kariyer yapmak isteyen öğrenciler için yeni bir burs programı başlangıcı olarak öne çıktı. Bu armağan Voyager Bursu, bir öteki ismi ile Obama-Chesky Kamu Hizmeti bursu olarak adlandırılmıştır.

Bu bursun amaçları; üniversitenin ilk ve son yıllarında öğrencilere meydana getirilen 50.000 dolara kadar olan mali yardım, 10.000 dolarlık bir maaş ve iş seyahati tecrübesi için bedava Airbnb mesken desteğiydi. Aynı zamanda üniversite mezuniyetinin sonrasında 10 sene süresince her sene 2.000 dolar yolculuk kredisi, senelik doruk ve mentor ağı da öteki amaçlar arasında yer aldı.

Brian Chesky Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde konaklama endüstrisinde değişimler yapan online hizmet Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Girişimciliği ile en mühim Chesky’nin Airbnb hikayesine değindik.

Özetle Brian Chesky’nin liderliği ve girişimciliği ile en mühim teknoloji devi kurucularından birazcık daha değişik bir hikayeye sahip. Chesky’nin kuruculuğunda Airbnb, paylaşım ekonomisin ön safhalarında yer alıyor. Dünyaca meşhur bu girişimin etkin olmasının en büyük nedeni gereksinim duyulan hizmetin geliştirilmesinden kaynaklı olması öne çıkıyor. Hatta 2011 senesinde Chesky, mesken sakinlerinden gelen şikayetlere odaklanılması için 24 saat hizmet hattı ve ek personel destekleri gibi kaynakları da projeye dahil etti.

Tüm bunlara ayrıca Chesky, Airbnb’nin en mühim özelliklerinden birinin insanları bir yere ait hissettirmemesi bulunduğunu söylüyor. Onlara duracak yerden ziyade bir tecrübe verdiğini anlatım ediyor. Gelecekte insanların resim ya da video değil tecrübe paylaşacağını da ekliyor.

Ayrıca dizayn eğitimi alan Chesky, yaratıcı köklerinin Airbnb’nin ürün ve hizmetlerine özleştiriyor. Bu bağlamda dizayn odaklı yaklaşım benzersiz bir iş modeli yaratmış oluyor. Aynı zamanda online hizmet Airbnb vasıtası ile hem ev sahipleri hem de yolculuk edenler bir araya geliyor.

Öte yandan Brian Chesky girişimcilere verdiği tavsiyede şu laflara yer verdi: “Bir firma açtığınızda bu bilimden ziyade bir sanattır. Gündemde olan sorunları çözüme ulaştırmak yerine sizin için oldukça şahsi olan sorunları çözmeye odaklanın. Kendi probleminizi çözerseniz, milyonlarca insanoğlunun da problemini çözebilirsiniz.”

Son olarak ise dünyaca meşhur bu firmanın iki kurucu ortağı Chesky ve Gebbia hayırsever teşebbüs Giving Pledge’e de dahil oldular. Böylece çift servetlerinin yarısından fazlasını bağışlamaya laf verdi. Öte yandan Giving Pledge Listesi’nde Haziran 2022 itibari ile 28 değişik ülkeden 236 zengin ismin imzasını taşımaktadır.

Peki ya sizler konaklama hizmeti Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Chesky’nin teşebbüs kariyerini ve öyküsünü iyi mi buldunuz? Brian Chesky hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.