“Bu Fiyatlar Galakside Yok” Kampanyası

Uluslararası bir marka olan McDonald’s, başarısının sırrını ‘global düşünüp mahalli davranabilmek’ olarak değerlendiriyor. Her ülkenin öncelikleri, beklentileri ve hassasiyetleri farklı. Dolayısıyla müşteri odaklı yapısıyla McDonald’s bu farklılığı anlayacak şekilde araştırmalar ve gözlemler yapıyor.

McDonald’s Türkiye, bir süredir içerisinde bulunmuş olduğu değişiklik ve dönüşüm sürecinde, işte bu noktadan hareketle marketing stratejisinde de bir değişime gitti. Bu yenilenme stratejisinin odağına gençleri koyan McDonald’s, son dönemdeki reklam filmlerinde gençlerin sevdiği, yakından takip etmiş olduğu ve esin aldıkları kişiler ile işbirliği yapıyor.

İdo Tatlıses ile hayata geçirilen “Aşık olacağınız lezzet ve fiyatlar” kampanyasından sonrasında ise McDonald’s şimdi de meşhur oyuncu Binnur Kaya ile “Bu Fiyatlar Galakside Yok” kampanyası ile adından laf ettiriyor.

Temel olarak Big Mac, McChicken gibi McDonald’s’ın ikonik ürünlerinin yeni fiyatlarına dikkat çekmek amacıyla geliştirilen kampanyanın odağında ise McDonald’s ürünlerini oldukça seven ve yeni tutarları duyar duymaz gezegenine dönmekten vazgeçen uzaylı ile onu uzun süredir konuk etmek zorunda kalan bir aile yer alıyor.

Kendisini keyifli bir marka olarak tanımlayan ve işinin insanları gülümsetmek olduğuna inanan McDonald’s, marka değeriyle maksimum örtüşen, eğlenceli, genç, samimi kimliği ile ön plana çıkan isimlerle çalışmanın önemine inanıyor. Bu doğrultuda da filmimizde anneyi Binnur Kaya canlandırıyor. Binnur Kaya gemisini onarım ettirmiş olduğu halde yeni de McDonald’s kampanyası yüzünden uzaylıyı gezegenine gönderemediğinden yakınma ediyor.

“Uzaylı Aramızda”
Reklam filmlerinin yayınlanmasını takiben, kampanya, PR ve dijital projelerle de desteklendi.
PR ayağında, uzaylının “evine dönmeme ve buradaki günlük hayata adapte olma” fikri üstünden “Uzaylı Aramızda” adlı proje hayata geçirildi. Proje kapsamında uzaylı Galata Köprüsü’nde balık tuttu, Rahmi M. Koç Müzesi’ni ziyaret etti, Anadolu Efes maçına gitti, bir McDonald’s restoranında yemek yedi ve otobüs durağında otobüs bekledi.
Kısa filmler olarak kaydedilen bu anlamış olur daha sonrasında McDonald’s’ın kendi hesapları üstünden paylaşıldı. Ayrıca bu ziyaretler esnasında tanınan ve oldukça takip edilen çoğu toplumsal medya fenomeni de uzaylı ile karşı karşıya gelme anlarını paylaştılar.

“Merhaba uzaylı, biz dostuz”
İletişim çalışmaları kapsamında McDonald’s kampanyayı uzayda duymayan kalmasın diye harekete geçerek uzaya mesaj yolladı. Dünyada uzaya mesaj gönderebilen birkaç şirketten biri olan Talk2ET vasıtasıyla uzaya gönderilen mesajda bütün uzaylılar dünyaya çağrı edildi.
McDonald’s’ın kampanyayı duymayan kalmasın diye gönderilmiş olduğu mesaj şöyle:
“Merhaba Uzaylılar biz dostuz. Size hoş bir haber getirdik. Big Mac’in fiyatı artık 11,95 TL. Yıllardır gezegenimize gelip gidiyorsunuz. Öyle aç aç gitmeyin, yol uzun… Başka galakside bu şekilde fırsat bulamazsınız. Mutlaka bekleriz. NOT: Kampanya yalnızca Dünya üstünde 26-45 şark boylamları ve 36-42 şimal koordinatları arasında katılan restoranlarda geçerlidir.”
Talk2ET firması ise daha sonrasında McDonald’s Genel Müdürü Oğuz Uçanlar’a gönderilen bir plaket ile bu çalışmayı ölümsüzleştirdi.