CAPTCHA’lar Nasıl Çalışır ve Neden Bu Kadar Zor?

CAPTCHA’lar iyi mi çalışır ve nelerdir? ReCAPTCHA’lardan farkı nedir? Ve niçin bir oldukça bu kadar zor?

Bir unsur satın almaya ya da bir hesaba giriş hazırlamaya çalışıyorsunuz. Kimlik bilgilerinizi girersiniz, fakat devam etmeden ilkin insan olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. “Ben robot değilim” onay kutusunu seçin. Deşifre etmeniz ihtiyaç duyulan sorunlu basamaklı bulanık bir imaj görüyorsunuz. Bunlar CAPTCHA’lar. Can sıkıcı olabilirler, fakat zorunludurlar. Değil mi?

Neler Okuyacaksınız? →

CAPTCHA Nedir?

CAPTCHA, bilgisayarları ve insanları ayıran tam otomatik bir halk turing testi anlamına gelir. Adlarını Turing testini oluşturan kriptanaliz dehası Alan Turing’den alıyorlar. Bu, bir makinenin davranışının bir insandan ayırt edilemez olup olmadığını görme düşüncesini incelemenin bir yoludur.

Standart bir Turing testinde, reel bir şahıs kontrol mevzularını değerlendirir. CAPTCHA’lar genelde bir bilgisayar tarafınca yönetilmez. Bazıları buna “Ters Turing Testi” diyor, bazıları ise İnsan Etkileşim Koruması (HIP) olarak biliyor.

CAPTCHA’lar, botların internet sitelerine spam göndermesini önlemek için oluşturulmuştur. Herhangi bir tecrübeli teknoloji uzmanı, milyonlarca hesaba kendiliğinden kayıt yapan bir uygulama oluşturabilir. CAPTCHA’lar bunu önlemek için tasarlanmıştır.

Bunun nedeni, bilgisayarların sorunlu metinlerin şifresini çözmeyi zor bulmasıdır – ya da en azından insanlardan daha zor. Çoğu CAPTCHA mesajı, mesajı daha da gizlemek için fonda değişik degradelerle eşleştirilir.

2003 senesinde Carnegie Mellon Üniversitesi, Pittsburgh tarafınca yazılmış bulunmasına rağmen, CAPTCHA’ları kimin yarattığına dair münakaşa var.

Bilimsel ekip, e-postaları, online anketleri ve arama motoru botları, solucanlar ve spam botları ve kayıtlı lügat saldırıları gerektiren öteki hizmetleri güvenliğini sağlamak için kullanılabileceklerine inanıyordu. Ayrıca DDoS saldırılarına (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırıları için de uygundurlar.

CAPTCHA’lar Nasıl Çalışır ve Neden Bu Kadar Zor?

Tabi bu emniyet önlemini atlatmak için bir kaç yol mevcut bakınız Captcha’ları Kolayca Atlamak İçin 4 Captcha Çözücü Aracı

Şimdi gelelim CAPTCHA’lar iyi mi çalışır ve niçin bu kadar zor olmalı ya da zor ayrıntılı anlatalım efenim.

CAPTCHA’lar Nasıl Çalışır?

Captcha’lar iyi mi çalışır anlatalım. Metin harbiden gizlenebilir, fakat gene de ne anlama geldiğini görebilirsiniz. Bozuk semboller ne kadar oldukça görüntülenirse, bir CAPTCHA o denli etkili olur. Bunun sebebi, insanların beynimizin rastgelelik duygusu bulmaya çalmış olduğu bir fenomen olan pareidolia’ya haiz olmalarıdır. Kaostan seviye yaratmaya çalışıyorlar.

Pareidolia, olmaması ihtiyaç duyulan bölgelere – bulutlarda, binalarda, kaya yüzlerinde, ağaçlarda, içeceklerde, çiçeklerde ve oldukça daha fazlasında çıkarım yapmanın sebebidir.

Bu ruhsal özelliklerin en iyi malum örnekleri genelde ya din (insanlar İsa’yı yiyeceklerinde gördüğünü iddia eder) ya da astronomidir. Barnard 33’ü, at nitelikleri sebebiyle kendi dili olan Atbaşı Bulutsusu ile tanıyacaksınız. Diğerleri ayın kraterlerine oyulmuş bir tavşan görürler.

Bu aynı zamanda, CAPTCHA’lardaki kelimeleri, çizilip çizilmedikleri halde bile tanıyabilmenizin nedenidir. Beynimiz bilgisayar programlarının normalde yapamayacağı linkler kurar.

WordPress kullanıcısı iseniz sizin için öneri ettiğimiz en iyi wordpress captcha eklentileri makalemize göz atabilirsiniz.

CAPTCHA’lar Neden Bu Kadar Zor?

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki CAPTCHA kadrosunun eski bir çalışanı olan Luis von Ahn, bir CAPTCHA’yı piyasaya sürmenin yaklaşık dokuz saniye sürdüğünü söylüyor. Yüzde 92’si doğru anlıyor. Bu, yanlış kombinasyona girmenize aptallık yapmanıza niçin olabilir, fakat olmamalıdır. Herkes bazı zamanlar kalan yüzde 8’in bir parçası.

Aslında, CAPTCHA büyük ve ufak harf içinde farklılık gösterirse, başarısızlık oranları yüzde 8’den neredeyse yüzde 30’a yükseliyor.

Bilgi elde etmedeki problem, yanlış detayları basitçe çıkarmamızdır. Bir “Ben”, “1” olabilir. CAPTCHA’nın kelimelerden değil, herhangi harflerden oluşması daha da zor.

Neyse ki, servisler insanların yanılabilir bulunduğunu ve her vakit bulanık metinleri okuyamadıklarını biliyor. Çoğu CAPTCHA size yeni bir adet yaratma fırsatı sunar. Yani, sorunlarınız var ise güncelleyin.

CAPTCHA’ların bu kadar zor olmasının temel sebebi ihtiyaçtır. Saldırganlar da CAPTCHA’larla beraber gelişti. Yapay Zeka (AI), bilhassa çarpık olan metni yüzde 99 oranında net bir doğrulukla okuyabilir. CAPTCHA’lar oyunlarını geliştirmek zorunda kaldılar.

Özellikle Google, teknolojide mühim gelişmeler kaydetti, fakat buna geri döneceğiz.

Programlar CAPTCHA’yı iyi mi alt eder? Belirli yöntemleri arayan algoritmalar kullanılarak kırılırlar. Bunlar genelde metin alanını gri tonlamaya çevirir ve renkli eserler sebebiyle oluşan bozulmayı ortadan kaldırır. Sonra kalıplara odaklanırlar ve bu tarz şeyleri standart harfler ve sayılarla karşılaştırırlar.

Algoritma, tanımlanamayan sayılara gelince etkili tahminler yapar.

CAPTCHA’lar: Ne yanlış gidebilir ki?

CAPTCHA’lar iyi mi çalışır demeden ilkin CAPTCHA’larda birden fazla problem var – bilhassa de engelli insanoğlu için. Bu bilhassa zayıf görme ya da disleksi olan insanoğlu için geçerlidir.

Evet, CAPTCHA’lar botlarla daha faal bir halde savaşım etmek ve insanları daha basit hale getirmek için geliştirilmiştir. Bazı durumlarda Bu birkaç mühim şekilde olur. İlki doğrulamayı değiştirerek. Bunun en yaygın örneği, yazının fotoğraflarla değiştirilmesidir.

Görüntüler bir ızgarada görünebilir ve trafik işaretleri bulunan her alana tıklamanız gerekir. Bu oldukça işe yarıyor zira uygulamalar Computer Vision’dan muzdarip, i. H. Dijital görüntülerin içeriğini anlamada zorluk.

Bazı suni zeka, bir fotoğrafın ne içerdiğini ayırt edebilir ve anlayabilir. Facebook’un yüz özelliklerini tanıyan ve profil öneren DeepFace teknolojisini düşünün. Bununla birlikte, bu CAPTCHA türleri botlar için ek bir zorluktur – kaba qüç saldırıları ve türleri için ek bir engeldir.

Görüntüler akıllı telefonlar ve tabletler kullananlar için de iyi netice veriyor: doğru karelere dokunmak oldukça daha kolay. Yani, bu fotoğraflar muntazam bir halde yüklendiği sürece!

Diğer bir adaptasyon da sayıları çıkarmak için uğraşanlar için metni okuyan ses CAPTCHA’dır. Bunlara genelde arkaplan sesi eşlik eder. Bu, ses tanıma yazılımı kullanan spam göndericiler için daha oldukça sıkıntıya niçin olabilir.

CAPTCHA’ların geliştiği bir öteki mühim yol ise Google’la bütünleşmek ve reCAPTCHA’ları tanıtmak. Ve hayır, onlar aynı şey değil.

CAPTCHA ve reCAPTCHA: Fark Nedir?

Gördüğünüz bir oldukça CAPTCHA aslında reCAPTCHA’dır. Sonuncusu eskisi ile aynı işi yapar, fakat bunun yanı sıra makine öğrenmesini ilerleterek bunu aşar.

Dahası, reCAPTCHA‘lar kitapların dijitalleştirilmesinde kullanılır.

Bize “CAPTCHA” kavramını veren Carnegie Mellon Üniversitesi’nden aynı takım tarafınca geliştirildiler. Açık kaynaklı uygulama “bilgisayar tarafınca okunamayan bir kelimeyi deşifre ederek edebiyatı korumayı” amaçlıyordu. Etkili olarak, bir reCAPTCHA’da bulunan bir kelimeyi her deşifre ettiğinizde, makine öğrenmesi için kullanılır. Programın, muhtelif sembollerin şekillerini ve kalıplarını anlamalarına destek oluyorsunuz.

CAPTCHA herhangi bir kombinasyondur; reCAPTCHA, botların daha ilkin çözümleme edemediği hedeflenmiş kelimelerden oluşur.

2007 senesinde piyasaya sürüldü ve 2009’da Google tarafınca satın alındı. Birçok şahıs Google’a güvenemeyeceğiniz büyük bir tüm ortaklık bulunduğunu düşünüyor, fakat reCAPTCHA’lar oldukça iyi iş çıkardılar. Devralımdan yalnızca iki sene sonra, teknoloji Google Kitaplar ve The New York Times arşivlerini tamamiyle dijital hale getirmişti. Her ikisi de paha biçilmez malumat depolarıdır.

ReCAPTCHA’ları lüzumsuz kılan teknolojinin artık metni etkili bir halde anlayabilmesi ironiktir. Bu nedenle Google fikri daha da ileri götürdü.

ReCAPTCHA v3 ile tanışın. Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

“Ben bir robot değilim” üstüne tıklarsanız ve herhangi birşeyi çözmeden derhal devam ederseniz ne olacağını asla merak ettiniz mi? Google’ın yeni reCAPCTHA, etkinliğinizi internet sitesinin tamamında çözümleme eder ve sonrasında bir insan ya da bot olup olmadığınızı belirlemek için gizlice size bir ihtimal kıymeti atar.

Temelde, hizmetle etkileşimlerinizin reel bir şahıs ya da uygulama gösterip göstermediği gösterilmiştir.

İnsanlarda Kolay, Botlarda Sert?

Botlar daha akıllı hale geldikçe, emniyet sistemlerinin de ilerlemesi gerekiyor. ReCAPTCHA yeteri kadar sağlam bir fikir. Şimdilik.

Ancak bir oldukça şahıs Google’ın haiz olduğu gücü sorguluyor. Yapay zeka insan davranışını tanıyabilir. Google’ın esasen sizin hakkınızda bilmiş olduğu her şeyde etken var ve bu mutlaka endişelenmeniz için bir neden.

CAPTCHA’lar iyi mi çalışır ve niçin bu kadar zor ayrıntılı anlattık. Bu hususta aklınıza takılan değişik bir sual ya da sormak istediğiniz bir mevzu var ise bize yorum bölümünde bildirebilirsiniz.