Cep Telefonunuzda Ters Görüntülü Arama Nasıl Yapılır?

Google Ters Görüntü Araması (Reverse Image Search), internet de ki benzer görsel görüntüleri çabucak keşfetmenize destek olur. Masaüstünüzden Google Görsellere bir resim yükleyin; size öteki internet sitelerinde kullanılan alakalı resimleri ve aynı fotoğrafın değişik boyutlarını neredeyse anında gösterecektir.

Neler Okuyacaksınız? →

Cep Telefonunuzda Ters Görüntülü Arama Nasıl Yapılır?

Gazeteciler bir resmin özgün kaynağını bulmak için bir ters arama (Reverse Image Search) seçeneğini kullanabilir ya da bir resim ilk kez İnternet’te yayınlandığında yaklaşık zamanı öğrenebilir. Fotoğrafçılar,fotoğraflarını kullanan diğer internet sitelerini öğrenmek için ‘resim bazında arama’ hususi durumunu kullanabilirler.

Mobil Cihazlarda Resim Aramayı Ters Çevir

Google’ın ‘resimle arama’ özelliği sadece masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilir; bu hususiyet hemen hemen mobil cihazlar ve tabletlerde bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bir dostunuz size doğrulamak istediğiniz WhatsApp ya da Facebook da bir görsel gönderdiyse, fotoğrafı bir masaüstüne aktarmanız ve sonrasında bir ters arama gerçekleştirmeniz gerekir. Çok fazla uzun bir süreç, değil mi?

Ters Görüntülü Arama (Reverse Image Search)

Ama artık değil. Cep telefonlarında ters imaj aramaları (Reverse Image Search) yapmanızı elde eden online bir vasıta olan Ters Fotoğraflar’ı tanı. Cep telefonunuzdan reverse.photos‘a gidin, “Resim Yükle” düğmesini tıklayın ve telefonunuzun resim galerisinden bir görsel seçin. Sonra “Eşleşen Resimleri Göster” e tıklayın; fotoğrafınızı Google’ın imaj veritabanına aktaracak ve görsel olarak benzer fotoğrafları gösterecektir.

Fotoğraf Kitaplığınızdaki resimleri yükleyebilirsiniz ya da telefonunuzun kamerasıyla yeni bir görsel çekebilir ya da iCloud, Google Drive, Dropbox ya da OneDrive gibi bulut depolama hizmetlerinizden mevcut resimleri yükleyebilirsiniz. Tüm bunlar cep telefonunuzun ya da tabletinizin rahatlığında.

Ayrıca bkz: Bir fotoğrafın çekilmiş olduğu zeminin bulunması

Bir mobil cihazda geriye doğru arama yapmak için resmi Google Görsel Arama internet sitesini kullanmanıza izin verecek öteki bir geçici çözüm var. Android’de Chrome tarayıcısını açın ve ayarların altında “Masaüstü Sitesi İste” i seçin. Şimdi images.google.com’u açın ve arama yapmak suretiyle bir görsel yüklemek için Kamera simgesini görmeniz gerekir.