CGI Nedir?

resim33772399
resim33772399

CGI nedir? Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız CGI teknolojisi bilhassa çoğu dizi ve filmimizde yer almaktadır. Film ya da dizi izlerken karşımıza çıkan hususi efektlere verdiğimiz isim de CGI olarak nitelendirilmektedir. Ancak doğal ki dizi ve filmlere ayrıca değişik alanlarda da CGI kullanması görmek mümkündür.

Bu içeriğimizde dört gözle beklenen CGI nelerdir sorusunun cevabını sizler ile paylaştık. Günümüz teknolojileri vasıtası ile seyrettiğimiz içerikler ya da oynadığımız oyunlarda sıklıkla karşımıza çıkan bu teknoloji yaşadığımız tecrübesi çok daha yükseltiyor demek yanlış olmaz.

İçeriğimizde CGI nelerdir sorusunun yanı sıra hangi sektörlerde kullanıldığına, geçmiş örneklerine ve gelecekte neler yapabileceğine de değinmeye itina gösterdik. Şimdi sözü daha da uzatmadan CGI nelerdir sorusunun cevabı ile içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

CGI Nedir?

Computer generated imagery (ya da Türkçesiyle bilgisayar üretimli imgeleme) bilgisayar yazılımlarından faydalanarak durağan(durgun) ya da animasyonlu resim içerik oluşumu elde eden teknolojinin ismidir. Buna ayrıca CGI teknolojisine 3D görüntüleme ya da 3D Rendering adı de verilmektedir.

CGI teknolojisi sıklıkla film, dizi ya da video oyunlarında kendini gösterir. Bu içeriklere hususi efektler ile eklenen 3d karakterler, mekanlar ya da rastgele bir obje CGI teknolojisinden yararlanmıştır. Üstelik bu efektlerin her vakit zannedildiği gibi yoğun aksiyon içerikli olması da gerekemez. Kimi vakit dram filmlerinde bile CGI efektlerinden yararlanıldığı görülmüştür.

CGI efektleri değişik yöntemler kullanılarak ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemler içinde komplike örüntüler yaratan algoritmalar, iki boyutlu px tabanlı resim düzenleyiciler ile üretilen vektörel şekiller gibi nedenler yer alır. Bunlara ayrıca 3d grafik yazılımları kullanarak da CGI görüntüleri kurmak mümkündür. Özellikle 3d CGI araçlarında ışık, parçacık ve daha çoğu neden denetim edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra CGI’ın tanınmış olduğu alanlardan birisi ise tevhit tekniğidir. Bu yöntem ile bir imaj değişik bir görüntünün üzerine aktarmaya imkân sağlar. Birleştirme tekniğinde maksimum kullanılan araçlardan birisi ise her insanın ismini duyduğu yeşil perde yani “green screen” olarak bilinmektedir.

CGI’ın temel kullanım alanları içinde metin, obje, arkaplan oluşturma gibi nedenler yer almaktadır. Tabii ki bu nedenler iki boyutlu ya da 3d olabilir. Ancak fena yapılma bir CGI efekti son aşama suni görülebilir. Bu nedenle sektörün uzmanları gerçekleştirdiği çalışmalar ile kendini belli etmektedir.

Oldukça değişik meslek grupları tarafınca CGI efektleri üretilebilir. Bunların içinde tasarımcılar ve sanatçılar ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak mimarlar, yazılımcılar, iletişim uzmanları, medya uzmanları ve daha çoğu meslek grubu CGI üretimi konusu ile alakalı çalışmaktadır.

cgi-sektor

CGI Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Günümüzde CGI kullanan çoğu meslek grubu ve sektör bulunmaktadır. Bilgisayar ve internet çağlarında CGI da olmazsa olmaz parçalardan biri haline gelmiştir. Öyle ki en umulmadık meslek grupları bile bilgisayar üretimli imgeleme şekillerinden yararlanmaktadır.

Tabii ki CGI efektleri denince akla ilk gelen sektör kuşkusuz sinema olmaktadır. Günümüzün büyük bütçeli filmlerinin neredeyse tamamında CGI yer almaktadır. Daha çok aksiyon, macera, fantastik ve bilim kurgu türlerinde gördüğümüz CGI efektleri neredeyse her tür filmimizde karşımıza çıkmaktadır. Kimi vakit bir obje eklemek bazen da fonda çıkan bir binayı silmek için bile CGI’a başvurulur.

Benzer bir vaziyet tv dizilerinde de karşımıza çıkar. Sinema filmlerine kıyasla birden fazla bölüm içeren dizilerde de CGI sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Bir set kurmak yerine yeşil perde kullanarak sahne tasarımı yapmak vakit yönetimi açısından olabildiğince işe yaramaktadır. Ayrıca gene bilim kurgu ve fantastik dizilerde CGI karakterler, nesneler ya da mekanlar sıklıkla karşımıza çıkar.

Video oyunları da CGI şekillerinin sıklıkla kullanıldığı sektörlerden birisidir. Adı üzerinde video oyunu dediğimiz oyun türleri tamamiyle bilgisayarlar üstünden kullanıcıya sunulmaktadır. Bu nedenle bilgisayar üretimli imgeler video oyunlarının temel mihenk taşıdır demek pek de yanlış olmaz.

Geçtiğimiz dönemlerde animasyonlar ve çizgi diziler reel kağıtlara çizilerek de yapılmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesi ile animasyonların da bilgisayar ortamında oluşturulması işten bile değil. Kimi vakit çizim yöntemleriyle üretilse de CGI efektleri animasyonlarda da karşımıza sıklıkla çıkar.

Bu saydığımız alanlar dışında çoğu sektörde CGI efekti kullanması görmek mümkündür. Bunların içinde reklamcılığı sayabiliriz. Bir diğer misal ise sıklıkla dizayn meydana getirilen mimarlık sektörüdür. Ayrıca mühendislikte de CGI’dan yararlanılmaktadır. Tabii ki sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik de bilgisayar üretimli imgelemeden yararlanır. Hatta bazen sanat eserlerinde bile CGI görmek mümkündür.

Kısaca özetlemek gerek görülürse resim bir içerik açılan neredeyse bütün alanlarda CGI’dan yararlanılmaktadır. Basit bir YouTube videosundan milyonlarca dolarlık bütçeli filmlere kadar CGI efektleri bize sunulmaktadır.

CGI Örnekleri Nedir?

Bir önceki alt başlığımızda belirttiğimiz gibi geçmişten bugüne çoğu film ve dizide CGI örnekleri görmek mümkündür. Ancak birtakım eserler bu CGI çalışmalarını bir üst sınıfa taşıyarak akıllarda kalıcı yer edinmiştir. Bunların içinde ödüllü filmler ve diziler de yer almaktadır.

2009 senesinde kullananların karşısına çıkan James Cameron’ın yönetmekte olduğu Avatar çoğu insan için CGI’ın dönüm noktası olmuştur. Son aşama realist sahneler ile kullanıcıları adeta büyüleyen film günümüzün maksimum gişesine haiz sinema filmi olarak dikkat çekmektedir. Öyle ki filmin neredeyse her yerinde kullanılan CGI efektleri ustaca işlenmiş ve son aşama etkin gözükmektedir.

CGI konusu ile alakalı etkin bir diğer sinema devini Marvel olarak anlatım etmek yanlış olmaz. Avengers, Iron Man, Spider-Man, Doctor Strange ve daha çoğu film ile dikkat çeken Marvel, CGI’ı yoğun olarak kullanan firmalar arasındadır. Ayrıca çoğu sahnede kullanılan CGI izleyicinin farkına bile varmayacağı şekilde özenle düzenlenmektedir. Bu nedenle CGI kullanması konusu ile alakalı iddialı firmalar içinde Marvel’ı saymak mümkündür.

Birçok izleyicinin senelerce hayranlık duyduğu ve hala duymakta olduğu Harry Potter serisinde de CGI kullanması olabildiğince yoğundur. Uçan süpürgeler, büyüler, sihirler, asalar ve kimi karakterler tamamiyle bilgisayar kullanılarak oluşturulmaktadır.

Ayrıca filmlerin çıkış zamanı Marvel filmlerinden çok daha eskiye dayansa da alanda uzman kişiler tarafınca yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü filmlerde kullanılan efektler asla de gerçeklikten uzak gözükmemektedir. Ancak bu filmlerde makyaj ve sahne tasarımından da sıklıkla yararlanıldığını belirtmek gerek.

Günümüze yakın örneklerden birisi ise onlarca ödül alan Game of Thrones dizisidir. Fantastik bir evrende geçen Game of Thrones da resim efektlerden sıklıkla yararlanılan diziler içinde yer almaktadır. Dizide yer alan mekanlar, karakterler, hayvanlar ve daha çoğu neden bilgisayar teknolojilerinden faydalanılarak yapılmıştır.

Buna ayrıca Game of Thrones’un bilgisayar oyununun da CGI konusu ile alakalı etkin bir misal bulunduğunu belirtmek gerekir. Hatta oyunun geliştiricileri tarafınca gösterilen bir tanıtım videosu gerçeğe benzerliğiyle seyircileri şok edebilir. Aşağıda yer alan video tamamiyle CGI ile oluşturulmuştur.

CGI Teknolojisinin Tarihçesi

Yazımızda sıklıkla belirttiğimiz gibi CGI teknolojisi günümüzde vazgeçilmezdir ve çoğu alanda karşımıza çıkar. Peki CGI teknolojisinin ilk izleri ne vakit ortaya çıkmıştır? Kaynaklar bu hususta değişik görüşlere haiz olsa da ilk CGI efektinin zamanı 1950’li yıllara kadar gitmektedir.

Alfred Hitchcock’un ölümsüz eseri Vertigo, kimileri tarafınca CGI’ın ilk kullanıldığı eser olarak varsayılmaktadır. Filmin girişinde bilgisayar ile açılan bir animasyon eşliğinde oyuncular ve filmin çalışanları tanıtılmaktadır. Bu animasyon CGI’ın ilk örneği olarak anlatım edilmektedir.

Fakat Hitchcock tarafınca kullanılan bu imaj iki boyutlu bir CGI örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarih 1972’yi gösterdiğinde ise Edwin Catmull ve Fred Parke’nin elinden çıkan bir kısa film 3d CGI’ın ilk örneğidir. “A Computer Animated Hand” adlı kısa filmimizde 3d bir elin iyi mi bilgisayar vasıtasıyla üretildiğine dair bilgiler yer almaktadır. Günümüzde sıklıkla gördüğümüz bu efektler 1970’li yıllarda bomba tesiri yaratmıştır demek mümkün.

Daha sonra ise CGI efektleri sinema filmlerinde kendini göstermeye başlamıştır. Bunların ilki ise 1973 yapımı Westworld filmimizde geçen bir sahnedir. Ardından 1976 senesinde Futureworld adlı bir filmimizde Catmull tarafınca açılan el animasyonunun kullanıldığı görülmektedir. Buna ayrıca değişik 3d animasyonlar da bu filmimizde bizleri karşılar.

Bu örneklerin sonra yoğun CGI kullanımının ilk örnekleri içinde yer alan Star Wars serisi karşımıza çıkmaktadır. George Lucas’ın yönetmenliğini yapmış olduğu serinin ilk filmi 1977 senesinde piyasaya çıkmıştır. Star Wars: A New Hope filmimizde CGI kullanımının büyük bir rol oynadığı görülmektedir. Ayrıca bu teknolojinin neler yapabileceğine sahne olan en mühim filmlerden birisi de Star Wars: A New Hope filmidir. Aslında gelecekte olacakların bir habercisi demek de yanlış olmaz.

Star Wars’un sonra çoğu filmimizde CGI efektlerini görmek mümkündür. Bunların içinde Alien, Tron, Terminatör, Toy Story ve Matrix gibi yapımları saymak yanlış olmaz. Ayrıca 1993 senesinde yapılma Jurassic Park da CGI kullanımında tarihe geçen filmlerden biridir.

CGI’ın Geleceği

Tarihçesinin sonra CGI teknolojisinin geleceği ve geleceğe katkısı ile alakalı da konuşmak yararlı olacaktır. Günümüzde birtakım kesimler bilhassa sinemadaki CGI eserlerin geçmişe kıyasla çok daha başarısız bulunduğunu düşünmektedir. Her ne kadar yüksek bütçeli filmlerde bu pek hissedilmese de birtakım filmlerin seyirciler tarafınca meydana getirilen yorumlar bu mevzuya dikkat çekmektedir.

Her ne kadar birtakım eserler için vaziyet böyle olsa da CGI’ın gelişmeye devam ettiğini de söylemek mümkündür. Bilgisayar ile üretilen sahneler için yeni yazılımlar ve araçlar her geçen gün piyasaya çıkmayı sürdürmektedir. Ayrıca günümüzde bilgisayar oyunlarında kullanılan görüntülerin gittikçe gerçeğe yaklaşması da bu durumun mühim göstergeleri arasındadır.

Ayrıca Unreal Engine tarafınca tasarlanan MetaHuman Creator ve StageCraft gibi teknolojiler de CGI teknolojisini bir sonraki aşamaya nakliyat konusu ile alakalı büyük rol oynar. Bu teknolojiler vasıtası ile bilgisayar ile üretilen imaj teknolojisinin çok daha etkin hale geldiğini söylemek mümkündür.

cgi-metahuman-creator

Tabii ki sadece program değil bunun yanı sıra CGI teknolojisi, teknolojik aletler için de ehemmiyet taşımaktadır. Günümüzde video efektlerini eş zamanlı hazırlamaya imkân elde eden kameralar karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik cihazları da bilgisayar üretimi görüntülerden yararlanmaktadır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz CGI nelerdir içeriğimiz burada sona eriyor. Bu teknolojinin gelecekte nelere sahne olacağı hala merak konusu. Ancak uzun bir müddet süresince hayatımızda CGI teriminin yer alacağından şüphemiz yok. İçeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!