Choose, select ve pick arasındaki farklar nelerdir?

En oldukça karıştırılan ingilizce komplike kelimeler sıralamasında bulunananlardan bir tanesi de kura çekmek fiilinin  karşılığı olan 3 kelime “Choose, select ve pick “. Bu yazımızda ingilizcede seçmek, choose select farkı, select pick farkı, choose pick farkı ve hangisinin nerede ve iyi mi kullanıldığını göreceksiniz. What’s the difference between select and choose?


Choose, select ve pick arasındaki farklar nelerdir?

İngilizce cümle kurduğunuzda  kura çekmek fiilinin karlığında bu 3 kelimeyi görürsünüz. Choose, select ve pick.

Örneğin “choose a book”, “select a book” ve “pick a book” hepsi “bir kitap seç” anlamındadır. Fakat aralarında ince farklar vardır ve seçme tercihi kişilerin karşılacağı durumlara göre belirlenir.

Choose ve select arasındaki farkı ilk önce inceleyip ve sonrasında pick kelimesini inceleyeceğiz.

Select ve choose kelimelerini kullanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim 2 ayrıntıyı unutmayalım.

 1. Eğer  bir öbek içerisinden bir şey seçilmesi isteniyorsa ve seçenekler kısıtlı veya sınırı olan ise o vakit select kullanılır. Mesela ingilizce web site üyelik formlarında, please select age öbek veya please select your country gibi seçeneklere bakmış olduğunuzda oluşturulan kutuda sizin seçmeniz ihtiyaç duyulan kutucuklar daha önceden belirlenmiş ve sizin bunlardan birini seçmenizi koşul koşar.
 2. Şayet tercih yapılacak şey, kişinin serbest seçme hakkına izin veriyorsa, bu gibi eylemlerde choose kullanılır.

Kısaca akılda kalması için  “select” sözcüğünün “seçmek” ve “chose” kelimesininde birazcık daha “bir tercihte bulunarak seçmek” anlamına geldiğini düşünebiliriz.

Şimdi select hakkında birkaç misal cümle yapalım.

 • Bir erkek markette sebze ve meyve reyonundaki kısımdan aynı limonların olduğu alandan, limon seçiyorsa, bu şahıs için  “He is selecting lemons.” diyebiliriz.
 • Fırına giden bir kişi  aynı tip ekmeklerin içerisinden bir ekmek alıyorsa “select” kullanılır. “He selected one.”

Peki choose ne vakit kullanılır?

Select kullanırken dikkat ettiyseniz aynı grupta birbirlerine benzer şeylerden seçmek  anlamında kullanılır. Fakat bir oyuncakçıya giden birisi, değişik görünüşlerde olan oyuncakların seçimini kendi irade ve beğenisine göre yapıyorsa, özetlemek gerekirse özgürse o vakit choose kullanılır.

Yani tercihi şahıs kendi serbest iradesi ile bir değerlendirmede bulunurak seçim yapması.

Eğer bir tercihte bulunuyorsan ya da bir değerlendirmede bulunduktan sonrasında özgürce seçim yapıyorsan choose kullanılır.

Şimdi choose hakkında birkaç misal cümle yapalım.

 • Diyelim bir çocuk  değişik özellikleri olan oyuncaklar arasından birini tercih ediyor ve seçiyor. O yüzden bu şekilde bir durumda genellikle “choose” kullanılır. The child  is choosing a toy.
 • Film seyretmek isteyen birinin önünde hem TV hemde web üstünden bir sürü platform var. Kişi düşünmüştür ve Netfl*x’i seçmiştir. He chose (v2) a movie on Netfl*x and watched it.

Özetlersek;

 • Choose, şahsi tercihlere bağlı olup, serbest seçimdir.
 • Select ise, daha önceden belli olan misal olarak yaşın veya doğduğun ülke gibi daha önceden belli olan şeylerin seçiminde kullanılır.

Pick ne vakit kullanılır?

Son olarak pick kelimesine bakalım. Bu kelime de kura çekmek anlamına gelir fakat gene kendine özgü farklılıkları olan bir kelime. Pick eyleminin farklarını inceleyelim.

 1. Pick kelimesi de kura çekmek eyleminde ve çoğu durumlarda choose ve select yerinin aldığını görebilirsiniz.  Fakat resmi konferans ve yazılarda tercih edilmez.  Örneğin iş ortamı ya da daha ciddi ortamlar içerisinde iken,  choose ya da select kelimelerini kullanmak daha doğrudur.
 2. İkincisi pick fiil olarak kullanıldığında, kura çekmek ile birlikte almak anlamını da taşımasıdır.  Biri size “Pick a card” derse anlam olarak,  “Bir kart seç ve al” demek anlamındadır.

Örnek cümleler;

 • She picked the banana. Sadece muzu seçti anlamına gelmez hem seçti hemde aldı anlamına gelir.
 • Choose a color for this room. Burada sizden odanız için kendi kafanıza göre bir renk seçmenizi ister.


Ayrıca bakınız

 • Used to iyi mi kullanılır? Used to mevzu anlatımı ve örnekler