Chrome, Firefox ve Edge’de DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

resim44245221
resim44245221

Tarayıcınızın DNS önbelleğini temizlemek istiyor musunuz? Peki, bu öğreticide Chrome, Firefox ve Edge’de DNS önbelleğini temizleme ile alakalı malumat edinin.

Günlük ve her vakit kullandığınız araçlardan biri, oldukça sayıda siteye erişmek için kullanılan internet tarayıcılarıdır ve kullandığınız tarayıcı türüne bakılmaksızın, kullanımlarını optimize etmek için tasarlanmış bir takım yapılandırma içerir.

En oldukça kullanılan tarayıcılar, muhtelif özellikleri ve işlevleri için Google Chrome, Firefox ve Edge’dir ve bütün tarayıcılar gibi, ortak sitelere daha süratli erişmemizi elde eden bir DNS önbelleği de içerir. Yüzlerce ya da kim bilir binlerce internet sitesini ziyaret ettiğinizde, azar azar bu önbellek, bazılarında muayyen sitelere erişim sorunlarının ortaya çıkmasına niçin olur.

Bugün size Chrome, Firefox ve Edge’de DNS önbelleğini temizleme adımlarını göstereceğim ve bu yolla bu yönüyle alakalı muhtelif hataları çözeceğim.

Neler Okuyacaksınız? →

DNS Önbelleği Nedir?

Tarayıcılarda ki DNS önbelleği (DNS Cache), size daha iyi İnternet erişimi performansı sağlar, zira DNS önbelleği, Web’deki en oldukça tarayıcı sayısını hızlandırmak için oldukça fazla server talebi gerektirmez.

Bir tarayıcının DNS önbelleği, ziyaret ettiğiniz sitelerin IP adresi bilgilerini barındıran bir sitedir. Bu nedenle, bu siteye erişim esnektir.

DNS önbelleği bir internet sitesine daha süratli erişmemize izin verdiğinden, aşağıdaki gibi durumlar olabilir:

  • Tarayıcının DNS önbelleğini temizlemek, bilhassa de mahalli olarak DNS ayarlarını değiştirdiğinizde yararlı olabilir.
  • Belirli bir internet sitesi yeni bir servera değiştiğinde ya da bir IP adresi kullanılmadığında, DNS Önbelleği aleni olan bu sitelere erişmeye çalışırken DNS hatalarını bulma sebeplerinden biridir.
  • Düşük emniyet derecelendirmeli sitelere kalıcı erişim, DNS önbellek hatalarını da etkileyebilir.

DNS Önbelleği Temizliği Nedir?

DNS önbelleği (DNS Cache) temizlik işlemi, IP adresleriyle ve DNS adlarıyla ilişkili bütün gizlenen bilgilerin atılmasını içerir. Bir DNS önbelleğini silmek, depolanan bütün IP adres bilgilerini siler ve tamamiyle kaydetme prosedürünü başlatır.

Bir DNS önbelleğini temizledikten sonra, bir sonraki Web sitesine eriştiğinizde, sistem bütün yeni IP adreslerini ve DNS bilgilerini isteyecek ve pak bir tarama ile sonuçlanacaktır. DNS önbelleğini Google Chrome, Firefox ve Edge’de iyi mi temizleyeceğinizi öğrenin. Bu prosedür Windows, Mac OS ya da Linux’taki Google Chrome için geçerlidir.

Chrome’da DNS Önbelleğini Temizle

DNS önbelleğini Google Chrome’da temizlemek için ilkin tarayıcıyı kendiniz açmanız gerekir. Tarayıcıya girdikten sonra, yeni bir boş sekme açın ve adres çubuğuna aşağıdakini girin:

chrome://net-internals/#dn

Bu menüye eriştikten sonra, Chrome Tarayıcı’da depolanan bütün DNS önbelleklerini temizlemek için tıklamanız ihtiyaç duyulan (Ana bilgisayar önbelleğini temizle (Clear Host Cache)) tıklamanız ihtiyaç duyulan bir buton belirecektir.

Bunu yaptıktan sonra, Google Chrome tarayıcınızın bütün DNS önbelleğini temizlemiş oldunuz. Açık sekmeleriniz varsa, DNS önbelleğini pak tutmanız gerekebilir. Ayrıca Google Chrome tarafınca meydana getirilen linkleri da temizlemeniz gerekir. Bağlantıları temizlemek için adres çubuğunda açmanız gerekir:

chrome://net-internals/#sockets

Bu menüye girdikten sonra, oluşturulan alanda görebileceğiniz gibi Boşta kalan soketleri kapat (Close idle Sockets) butonuna ve ilaveten Gömme soket havuzlarına (Flush socket pools) tıklamanız gerekir.

Firefox’ta DNS Önbelleğini Temizleme

Firefox’ta, Chrome’a benzer bir buton yoktur, bu nedenden dolayı tek seçenek Firefox’a tesir alanlarını çözüme ulaştırmak için sistem önbelleğini kullanmasını söylemektir.

Bunu yapmak için aşağıdakileri adres çubuğuna yazın:

about:config

Riski kabul ediyorum (I accept the risk) ve arama kutusuna tıklayın ve aşağıdakileri kopyalayın:

network.dnsCacheExpiration

Seçenek bulunduğunda, sağ tıklayın ve değiştirmeyi seçin. 60 yerine, 0 yazınız.

Son olarak, tarayıcı önbelleğini Gizlilik ve Güvenlik bölümündeki Seçenekler bölümünden temizleyin. Daha sonrasında tarayıcıyı tekrar başlatın.

Edge’de DNS Önbelleğini Temizleme

Edge için DNS önbellek temizlemi prosedürü durumda, çözüm Windows önbelleğini temizlemekten geçiyor, zira Edge hata çıkarmak için kullanılır. Bunu yapmak için, aynı anda Winkey + R’ye basın ve Çalıştır penceresine aşağıdakileri girin:

ipconfig /flushdns

Son olarak, Edge’teki DNS önbelleğini temizlemek için enter tuşuna basın.

Bu, Chrome, Firefox ve Edge’teki DNS önbelleğini temizleme işlemidir. Umarım bu eğitim size destek olur.

Tarayıcılardaki DNS önbelleğini temizlemenin diğer bir yolunu biliyor musunuz? Bana yorum bölümünde bildirin.