Chromebook Nedir?

resim82082798
resim82082798

Bilgisayar dendiğinde akla Windows ve MacOS işletim sistemleri gelmektedir. Kullanıcıların birçoğu bilgisayar satın alacakları vakit bu iki işletim sistemlerine yönelmektedir. Ancak bunların yanısıra öteki işletim sistemleri de olabildiğince gelişmiştir. Bunlardan birisi de Chrome OS olarak karşımıza çıkmaktadır. Chrome OS işletim sistemi ise Chromebook’larda kullanılmaktadır. Peki Chromebook nedir?

İşletim sistemi bir bilgisayar için olabildiğince ehemmiyet taşımaktadır. Her ne kadar piyasada FreeDOS isminde işletim sistemi olmayan bilgisayarlar olsa da bir çok bilgisayar bir işletim sistemine sahiptir. Popüler olan işletim sistemleri Microsoft ve MacOS olsa da Linux da olabildiğince iyi bir fonksiyon görmektedir.

Chromebook da bünyesinde Linux tabanını kullanmaktadır. Dolayısıyla Chromebook, kullananların tercih sıralamalarında yerini almayı başarmaktadır. Biz de bu yazımızda Chromebook nelerdir sorusunun cevabını vererek sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

İçindekiler

Chromebook Nedir?

Chromebook, isminden de anlayabileceğiniz gibi Google’a ait bir bilgisayar çeşididir. 2011 yılından beri piyasada olan Chromebook’ların tamamı dizüstü bilgisayar olarak bulunmaktadır. Bu dizüstü bilgisayarların en mühim özelliği, standart bir dizüstüne göre daha hafifçe ve taşınabilir olmasıdır. Bunun yanısıra Chromebook, Microsoft yerine Google’ın geliştirmiş olduğu Chrome OS işletim sistemine sahiptir.

Google, bu bilgisayar çeşidinin işlerinizi daha süratli ve daha basit bir halde yapmanıza destek olmak için tasarlandığını iddia etmektedir. Bunun yanısıra Chromebook daha fazla Google uygulamalarına ve internet sitelerine odaklanmaktadır. İçeriğinde yer edinen Google uygulamalarıyla Chromebook ismini desteklemiş olmaktadır.

Chromebook Hangi Özelliklere Sahiptir?

Yazımızda Chromebook nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonrasında bu cihazın özellikleri ile alakalı da ayrıntı vermemiz yararlı olacaktır. Chromebook, Google’ın oluşturduğu bir aygıt olduğundan Google’ın hizmetleri bu bilgisayarda yer almaktadır. Bunlardan en önemlisi de Google Play Store olarak karşımıza çıkmaktadır. Google Play Store ile kullanıcılar Android tabanlı bir çok uygulamadan faydalanabilmektedir.

Bunun yanısıra Microsoft Office, Google Fotoğraflar, Skype, Gmail, Google Drive, YouTube Music gibi hizmetler de Chromebook bilgisayarların içerisinde bulunmaktadır. Kullanıcılar Microsoft Office hizmetlerini Chromebook ile bereketli bir halde kullanma imkânına sahiptir.

Bunun dışında kullanıcıların, Google Fotoğraflar ile de cihazlarında yer edinen fotoğrafları ve videoları transfer seçenekleri vardır. Ayrıca kullanıcılar, dosya depolama hizmeti şeklinde de Google Drive’dan faydalanabilirler. Bunların yanı sıra Chromebook’un monitör boyutu ise 11 ile 15 inç arasında değişmektedir. Bu da Chromebook’ların öteki cihazlara göre daha ufak bulunduğunu göstermektedir.

Chromebook’ların depolama kapasitesi ve RAM kapasiteleri genelde düşüktür. Bu da cihazın düşük bir performansa haiz bulunduğunu göstermektedir. Ancak bu aygıt ile bir çok işinizi internet üstünden halledeceğiniz için depolama kapasitesi o kadar da problem yaratmayacaktır. Ayrıca kullanıcılar bu depolama kapasitesini harici disk ve SD kart gibi ek donanımlarla yükseltme imkânına sahiptir.

Tıpkı Windows 10 işletim sistemli cihazların bazılarında olduğu gibi Chromebook’larda da dokunmatik monitör desteği yer almaktadır. Kullanıcılar dokunmatik monitör vasıtası ile cihazlarını bir tablet gibi kullanma şansına sahiptir. Ayrıca cihazlarının ekranını klavyeden çıkarma işlemiyle de tablet formunu daha fazla soruşturma seçeneğine sahiptir. Ancak bu hususiyet her Chromebook aygıt için geçerli değildir.

Chromebook ile Dizüstü Bilgisayarlar Arasındaki Fark Nedir?

Geleneksel bir dizüstü bilgisayar ile Chromebook bilgisayarlar arasında farklar vardır. Bunlardan ilki, işletim sistemiyle ilgilidir. Geleneksel dizüstü bilgisayarlardaki Windows ve MacOS ile karşılaştırıldığında Chromebook modelleri Chrome OS yerleşik bir işletim sistemine sahiptir. Chrome OS, kullanıcılara bilgisayarın iyi mi çalıştığına ve hangi uygulamaları çalıştırabileceklerine karar vermede yardım eden bir yazılıma sahiptir.

Bir öteki ayrım ise yerleşik depolama alanıyla ilgilidir. Chromebook, olabildiğince hafifçe ve uygulamalarının çoğunun internet uygulamaları olduğu hesaba katıldığında bir çok Chromebook dizüstü bilgisayarlarda sınırı olan bir depolama kapasitesi yer almaktadır.

Ancak içerisinde bulunan özelliklerden kaynaklı Chromebook bilgisayarlarda yüksek bir depolama alanına gereksinim yoktur. Kullanıcıların ise depolama alanlarını artırmaları için harici disk kullanmaları bir alternatif olarak düşünülebilir. Bunun yanında, Chromebook dizüstü bilgisayarların bazılarında SD kart girişi de yer almaktadır. Bu da depolama kapasitesini SD kart desteğiyle artırmanın bir öteki yolu olmaktadır.

Chromebook’ların öteki dizüstü bilgisayarlara göre klavyesinde de farklılıklar vardır. Büyük harf oluşturacağınız ‘Caps Lock’ yerine ‘Arama’ tuşu yer almaktadır. Arama tuşu, kullananların yazmış olduğu rastgele bir şeyi cihazda ya da internette aramalarına imkan tanımaktadır. Bunun yanısıra ‘Windows’ ya da ‘Komut tuşu’ olarak geçen tuşun yerine de ‘Google Asistan’ tuşu bulunmaktadır. Kullanıcılar bu tuşa bastıklarında Google Asistan devreye girmektedir.

Chromebook ile öteki dizüstü bilgisayarlar arasındaki farklardan bir tanesi de güç ve işlevselliktir. Chromebook’lar çoğunla tarayıcı üstünden işlerinizi halletmeniz için tasarlanmıştır. Aynı zamanda içerisinde yer edinen Google ek hizmetlerini de kullanmanızı sağlamaktadır. Ancak mevzubahis video düzenleme, yüksek boyutlu oyun oynama, imaj düzenleme ya da animasyon oluşturma gibi işlemler olduğunda Chromebook kafi gelmeyecektir. Bu da Chromebook’u öteki dizüstü bilgisayarlardan ayıran bir durumdur.

Chromebook’un Avantajları Nelerdir?

Yazımızda Chromebook bilgisayarların standart dizüstü bilgisayarla olan farklarından bahsettikten sonrasında bu bilgisayarların avantajlarından da anlatmak yararlı olacaktır. Chromebook bilgisayarlar, birtakım açılardan avantaja sahiptir. Ancak birtakım kullanıcılar için de dezavantaja sahiptir. Şimdi bu mevzu ile alakalı izahat yapalım.

Chromebook cihazların en mühim avantajlarından birisi, öğrencilerin kullanması ve ufak çaplı ofis işleri için makul olmasıdır. Chromebook’lar genelde bir tarayıcıda yapılması gereksinim duyulan işlerde faal olmaktadır. Bunun yanısıra çevrimiçi dersler ya da toplantılar dahil olmak suretiyle evden çabalama ve e-tablo gibi işlemler için Chromebook olabildiğince işe yaramaktadır.

Chromebook bilgisayarların bir öteki pozitif yanları ise pil ömrüyle ilgilidir. Bu cihazlar, Windows işletim sistemli bilgisayarlara göre fazlasıyla hafiftir. İşletim sistemleri diğerlerine göre daha hafifçe olan Chromebook, daha azca enerji tüketmektedir. Bu nedenle Chromebook’lar, dolu bir bataryayla minimum 8 saat, en çok 16 saate kadar kullanım ömrü sunmaktadır. Bu batarya pozitif yanları ise uzun seyahatler için olabildiğince kullanması kolay olmaktadır.

Chromebook’un avantajlarından en dikkat çekeni ise ucuz olmasıdır. Chromebook bilgisayarlar, benzer özelliklere haiz Windows işletim sistemli cihazlardan ve MacOS cihazlardan daha ucuzdur. Üstelik Chromebook, işletim sistemini kendiniz yüklediğiniz için ucuz olan FreeDOS cihazlardan bile daha makul fiyatlıdır.

Chromebook, birtakım özellikleri içerisinde barındırmamasından kaynaklı içerisinde mevcud özelliklere daha fazla yoğunlaşmıştır. Örneğin bu cihazlar internet kullanımı, Google’ın yan hizmetleri ve dizi/film seyretme mevzusu ile alakalı olabildiğince faal bir durumdadır.

Tüm bunların yanı sıra Chromebook bilgisayarlar dokunmatik bir ekrana da haiz olabilmektedir. Bu da aleti hem bilgisayar hem de tablet olarak kullanma pozitif yanları sağlamaktadır. Ayrıca Chromebook, içerisinde Google’ın yan hizmetlerini barındırmasından kaynaklı Android aygıt kullanıcıları için de olabildiğince kullanışlıdır.

Chromebook’un Dezavantajları Nelerdir?

Yazımızda Chromebook’un avantajlarından bahsettikten sonrasında bu cihazın dezavantajlarından da laf etmemiz gerekmektedir. Chromebook cihazlarda her aktiviteyi bereketli bir halde kullanabilmek olası değildir. Örneğin oyun oynamak buna bir örnektir.

Chrome OS dizüstü bilgisayarlarda Android tatbik desteği vardır. Bu nedenle bu cihazlarda mobil oyun opsiyonu yer almaktadır. Ayrıca tarayıcı oyunlar da bu cihazlarda mevcuttur. Ancak yüksek profilli bilgisayar oyunları için Chromebook’lar çok kullanması kolay değildir. İçerisinde bulut tabanlı sistemden kaynaklı birtakım oyunları oynama şansınız vardır. Ancak bu oyunları oynamanız için kuvvetli bir internet bağlantısına haiz olmanız gerekmektedir.

Chromebook cihazlar, yüksek performans gerektiren uygulamalar için de pek en makul değildir. Örneğin resim düzenlemesi için lüzumlu olan Photoshop uygulamaları ve video düzenleme için lüzumlu olan programların tamamı Chromebook’larda çok kullanması kolay bir halde çalışmamaktadır. Dolayısıyla 3D uygulamalar için Chromebook’lar pek tercih edilmemektedir. Bu nedenle Chromebook bir aygıt satın aldıysanız ve 3D uygulamalar kullanacaksanız, çok süratli bir internete haiz olmanız gerekecektir.

Chromebook’ların aslolan kullanım amacı internettir. Yani bu cihazlarda internet olmadan pek bir şey yapmak olası değildir. İnternetsiz bir Chromebook’ta kayıtlı videoları seyretmek ve Google Dokümanlar üstündeki dosyalara erişmek gibi kısıtlı eylemler yer almaktadır. Ayrıca Google Dokümanlar üstündeki dosyalara erişmek için de bu dosyaları bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekmektedir.

Chromebook’ların bir öteki dezavantajı ise internet tarayıcısı üstünden çok fazla sekme açmayı kaldıramamasıdır. Chromebook üstünden olması gerekenden olabildiğince fazla sekme açıldığı zaman, aygıt bu rolü gerçekleştirmede güçlük yaşayacaktır. Ancak birtakım Chromebook modellerinde bu mevzu problem yaratmamaktadır.

Chromebook’ların son dezavantajı ise depolama alanıyla ilgilidir. Bu cihazların depolama kapasitesi öteki markalara göre düşük kalmaktadır. Bu da kullananların indirecekleri dosya boyutunu sınırlamaktadır. Ancak Chromebook üstünden yüksek boyutlu bir video oynama ya da tatbik kullanma durumu olmayacağı için bu mevzu büyük bir problem haline gelmeyecektir. Çünkü kullananların Play Store üstünden indirecekleri uygulamaların boyutları en çok boyutları 2-3 GB olacaktır. Ancak gene de yüksek boyutlu film ya da dizi indirip seyretmek pek olası olmayacaktır.

Chromebook Kurulumu Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Yazımızda Chromebook nelerdir sorusunun cevabını muhtelif yollardan verdikten sonrasında bu cihazın kurulumunu iyi mi gerçekleştireceğinizle alakalı de malumat vermemiz iyi olacaktır. Ancak bunu anlatmadan ilkin bilmeniz gerekenlerle alakalı izahat yapmamız gerekmektedir. Chromebook dizüstü bilgisayar aldıysanız, bu cihazın kurulumunu gerçekleştirmeden ilkin yapmanız gereksinim duyulan birkaç prosedür olacaktır. Bunlardan en önemlisi Google hesabına haiz olmaktır. Chromebook’lar Google’la bağlantılı olduğundan bu aleti kullanabilmeniz için bir Google hesabı edinmeniz gerekecektir.

Bunun dışında Google Drive hizmetinden de yararlanmanız icap ettiğini unutmamalısınız. Herhangi bir dosyayı depolama ve nakliyat prosedürü için Google Drive sizin için ehemmiyet taşıyacaktır. Ayrıca resim ve video depolamak için de Google Fotoğraflar ile irtibat kurmanız gerekecektir. Son olarak Chromebook kurulumu için ağ bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgilerden sonrasında Chromebook kurulumunu iyi mi gerçekleştireceğinizi söylemeye başlayalım.

Chromebook Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir?

  • İlk olarak Chromebook’unuzu pile takarak kurulum prosedürü esnasında kapanmamasını güvence dibine alın.
  • Daha sonrasında aleti açın.
  • Cihaz açıldıktan sonrasında karşılaştığınız dil seçeneği, klavye ayarları ve erişilebilirlik özelliklerini tercihinize bağlı olarak belirleyin.
  • Bulunduğunuz yerde geçerli olan ağı seçin.
  • Ardından Hizmet Şartları’nı kabul edin.
  • Sonrasında Google Hesabı e-postanızı ya da telefon numaranızı girin. Hemen sonrasında ise şifrenizi girin. Girmiş olduğunuz bilgilerden sonrasında alakalı hesabınız, Chromebook için aygıt sahibi olarak ayarlanacaktır.
  • Google hesabınızda iki faktörlü hüviyet doğruluğunu sağlama faal ise telefonunuza bir kod gönderilecektir. Bu kodu sisteme girin.
  • Sonra ise Chromebook’unuz için profil fotoğrafı belirleyin. Bu işlemlerden sonrasında oturumunuz açılacaktır. Yer işaretleriniz, uzantılarınız ve uygulamalarınız Chromebook’unuzda kendiliğinden görüntülenecektir.

Genel Değerlendirme

Chromebook, Google tarafınca açılan bir bilgisayar çeşididir. Bu bilgisayarlarda Chrome OS işletim sistemi yer almaktadır. Chromebook’larda Google Play Store daha önceden yüklü halde yer almaktadır. Bu da Play Store içerisinde yer edinen bir çok uygulamayı kullanmanıza imkân tanımaktadır. Ayrıca Microsoft Office, Google Drive, Google Fotoğraflar ve daha bir çok hizmet de Chromebook için etken olacaktır.

Chromebook cihazlar bir çok markada yer almaktadır. Bunlar; Acer, Asus, Google, HP, Lenovo, Samsung ve Dell şeklindedir. Her markanın Chromebook’u değişik özelliklere ve donanıma haiz olsa da aşağı yukarı olarak birbirine benzemektedir. Bunun dışında internet bağlantılı işlevleri gerçekleştirmek için Chromebook’lar kafi gelmektedir.

Ancak oyun oynama, yüksek boyutlu film, dizi, oyun ve tatbik yükleme gibi işlemler için Chromebook’lar pek kullanması kolay olmamaktadır. Eğer işlerinizin birçoğunu internet üstünden gerçekleştiriyorsanız Chromebook sizin için idealdir. Fotoğraf, video ve mühim dosyalarınızı Google’ın hizmetlerine aktarmayı tercih ediyorsanız da Chromebook bilgisayarlar işinizi görecektir.

Her ne kadar Chromebook bilgisayarlarda bir çok prosedür için internet gerekse de offline işlemler gerçekleştirmeniz de olası olmaktadır. Örneğin offline Gmail okuma ve yanıtlama, Google Keep ile not alma, Google Takvim’i kullanma gibi etkinliklerden yararlanma şansınız vardır. Bunun yanısıra Google Drive uygulamalarıyla doküman, slayt ya da e-tablo oluşturma ve düzenleme imkânına da haiz olabilirsiniz. Ayrıca dahili resim düzenleyici ve dahili medya oynatıcıyı da kullanmanız olası olmaktadır.

Sizler için hazırladığımız Chromebook nelerdir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Chromebook hakkındaki sual ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.