ColorOS 13 Kullanan Cihazlar – 2022

resim37274532
resim37274532

Günümüzde teknolojik gelişmeler sadece üretilen cihazlar ile karşımıza çıkmıyor. Üretilen cihazlar kadar mühim olan bir öteki mevzu ise üretilen işletim sistemleri oluyor. Piyasadaki en yeni ve etkin işletim sistemlerinden birisi ise kuşkusuz ColorOS. Peki ColorOS kullanan cihazlar neler?

Bu içeriğimizde sizler için ColorOS kullanan cihazları listeledik. Buna ayrıca ColorOS’in ne olduğuna, kısa tarihine ve özelliklerine de yer verdik. Aynı zamanda cihazlar ile ilgili da ayrıntı vermeyi dikkatsizlik etmedik. Şimdi sözü daha da uzatmadan ColorOS nelerdir ve ColorOS kullanan cihazlar hangileriymiş inceleyelim.

İçindekiler

ColorOS 13 Kullanan Cihazlar: ColorOS Nedir?

ColorOS, öncelikle 2013 senesinde kullanıcılarla buluşmuş olan ve Oppo tarafınca tasarlanan bir mobil işletim sistemidir. Oppo’nun ürettiği vakit bu mobil işletim sisteminin Android Açık Kaynak Projesi’nin bir parçası olduğu biliniyor. Bu işletim sisteminin Android temelli bulunduğunu da söyleyelim.

ColorOS’in zamanı 2013 senesinde başlasa da devamında duraklamayan bir hareketliliğe haiz bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Geçtiğimiz aylarda ColorOS 13 ile yeniden karşımıza çıkan bu işletim sisteminin tarihli en büyük güncellemelerden birini almış olduğu biliniyor.

Bunun dışında ColorOS için mühim bir öteki etken de Realme cihazlara sağlanan yardımcı oluyor. 2020 yılına kadar Realme modellerinde de ColorOS kullanılıyordu. Büyük başarılar yakalayan Realme, ColorOS yerine Realme UI kullanmaya başladı. Aslında bu işletim sisteminin de ColorOS ile olabildiğince benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün.

Bunun dışında ColorOS ile ismi anılan bir öteki marka ise OnePlus oluyor. OnePlus 9 ile beraber Çin’de satılacak bütün OnePlus ürünlerinin ColorOS’e haiz olacağını açıklandı. Bunun sonra OxygenOS (OnePlus’ın işletim sistemi) ile ColorOS’in birleştiği de duyuruldu. Bu antak kalma kapsamında OnePlus cihazlarının küreselde OxygenOS, Çin’de ise ColorOS kullanacağı anlatım edildi.

Oppo’nun geliştirdiği ColorOS, uzun yıllardan beri çoğu kullanıcının büyük beğenisiyle kullanılıyor. Öyle ki, Oppo ile direkt olarak bağlantısı olmayan OnePlus gibi firmalar bile bu işletim sistemini cihazlarına entegre etmek istiyor. Bu da Oppo ColorOS’in başarılı olmasını gösterir nitelikte.

ColorOS 13 Kullanan Cihazlar: ColorOS Özellikleri

Oppo tarafınca tasarlanan ColorOS’in tarihine özetlemek gerekirse bir göz gezdirdik. Şimdi de ColorOS’i rakiplerinden ayıran özelliklere bakarak devam ediyoruz. Daha ilkin de belirttiğimiz gibi Oppo ColorOS, Android tabanlı bir işletim sistemi. Bu nedenle ColorOS’in temelinde yatan unsurun Android bulunduğunu unutmamak gerekli.

Biz sizler için ColorOS 11, ColorOS 12 ve ColorOS 13’te yer edinen etkin özellikleri bir araya topladık. ColorOS’e haiz cihazlar bunlardan çok daha çok özelliğe haiz olsa da en dikkat çekenlere içeriğimizde yer vermek istedik. Aşağıda sıralanan özelliklerin ilk çıkış sürümleri birbirinden değişik olsa da ColorOS 13’te hepsinin yer aldığını söylemek mümkün.

ColorOS 13 Özellikleri

Özellikle ColorOS 13 ile gelmiş olan yeniliklere göz atarak başlayalım. Çoklu monitör konusu ile ilgili yeni bir hususiyet görmek mümkün. Bu sayede bilgisayarınız ve telefonunuz arasındaki aktarmaları çok daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ayrıca büyük boyutlu klasörler de bu güncellemede yer alıyor. Böylece ana sayfanızda kullanımı kolay bir klasör kullanabilirsiniz. Ayrıca AoD için de Bitmoji desteği geldiğini belirtelim. Bu sayede daha özel kilit ekranları oluşturabilirsiniz.

ColorOS 13’ün en işe fayda özelliklerinden birisi ise Kid Space oluyor. Eğer telefonu kullanan şahıs bir çocuksa ve telefona çok yakınsa, muntazam oturmuyorsa ve karanlıkta telefona bakıyorsa bir uyarı çıkıyor. Bu sayede görülen ziyanı en aza indirmek mümkün. Tüm bu özelliklerin yanı sıra dizayn ve gizlilik konusu ile ilgili da birtakım yenilikler sunuluyor.

coloros-13 kullanan cihazlar

Ekran Görüntüsü ve Çeviri

ColorOS kullanıcılarının en sevilmiş olduğu özelliklerden birisi üç parmak ile monitör görüntüsü almak oluyor. Ayrıca, bu özelliği kullanarak sadece bir bölgenin monitör görüntüsünü almak da olası hale geliyor. ColorOS 7 ile beraber kullanıcılara sunulan bu hususiyet ColorOS 11’de büyük bir güncelleme aldı.

ColorOS 11’de Google Lens ve Google Çeviri kullanılarak kullananların tercüme yapması da olası hale geldi. Eğer alınan monitör görüntüsünde yabancı bir metin yer alıyorsa ColorOS bunu kendiliğinden ana dilinize çevirebiliyor. Buna ayrıca cihazın yan menüsünde de süratli tercüme için bir düğme yer alıyor.

Buna benzer bir hususiyet iOS cihazlarda da yer almaya başladı. Benzer bir halde ColorOS 12 ile bu cihazlar da görsellerdeki yabancı metinleri çevirebiliyor. Ayrıca, monitör görüntüsü alma hususi durumunun de ColorOS 12’de hala devam ettiğini belirtelim.

oppo-coloros-ceviri kullanan cihazlar

Oyuncu Modu

ColorOS 11 ile kullanıcılara sunulan mühim bir öteki hususiyet ise oyuncu modu oluyor. Her ne kadar sadece ColorOS’de bulunan bir hususiyet olmasa da oyuncu modu çoğu kullanıcının sevmiş olarak kullandığı modlar arasında yer alıyor. Ancak, çoğu Android tabanlı işletim sistemi üzerinde oyuncu modunun yer aldığını belirtelim.

ColorOS’de yer edinen bu oyuncu modunun ismi Immersive Mode yani Sürükleyici Mod olarak anlatım ediliyor. Bu modun sağlamış olduğu yararlar aslında olabildiğince tahmin edilebilir. Oyun esnasında oyuncunun dikkatinin dağılmaması ve ekrana rahatsız edici unsurların gelmemesi sağlanıyor.

Bunun için gelen çağrıları engellemek, toplumsal medyada gelen bildirimleri kısıtlamak gibi eylemler sergiliyor. Bu modu sadece oyun oynarken değil, telefondan uzaklaşmak istediğiniz vakit da kullanmanız mümkün. Ancak Sürükleyici Mod vasıtası ile oyun oynarken rahatsız olmayacağınız aşikar.

Kişiselleştirmeler

ColorOS’in en büyük artı yönlerinden birisi de kullanıcılarına sunmuş olduğu kişiselleştirme seçenekleri oluyor. Birçok işletim sistemi kişiselleştirme ismi altında arkaplan ya da zil sesi değiştirmeye imkân sağlıyor. Ancak Oppo tarafınca tasarlanan ColorOS’de bu durumun bir düzen daha ileriye gittiğini görmek mümkün.

Bunun başlıca kanıtlarından birisi ColorOS 11 ile kullanıcılara sunulan duvar kağıdı yaratma opsiyonu oluyor. İşletim sistemine sağladığınız birkaç fotoğrafın sonra ColorOS sizin için bir duvar kağıdı oluşturmaya başlıyor. Sunduğunuz görseldeki renk tonlarından ve birtakım şekillerden faydalanarak eşi benzeri olmayan bir duvar kağıdı kullanmanıza imkân sağlıyor.

Üstelik ColorOS’in kişiselleştirme kısmında sundukları bununla sınırı olan kalmıyor. Aynı zamanda kendi zil sesinizi de ColorOS ile üretmeniz mümkün. Bunun için bir vasıta tasarlayan ColorOS geliştiricileri, bir aleni oturum üzerinde parmağınızı dolaştırarak zil sesi meydana getirmenizi sağlıyor. Seçebileceğiniz ayarlar arasında hız ve ton gibi seçenekler bulunuyor. Oldukça kolay bir halde eşi benzeri olmayan zil sesleri kurmak için mükemmel bir vasıta bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bunların dışında tasarlayabileceğiniz bir öteki neden da Always On Display oluyor. Ekranın devamlı aleni kalmasını elde eden bu hususiyet telefonu kullanmadığınız vakit bile saat, bildirim, alarm gibi öğeleri görmenizi sağlıyor. ColorOS 11 ile beraber sunulan hususiyet ile Always On Display ekranında görünecek tasarımı da kendiniz üretebilirsiniz. Diğer araçlar gibi Oppo bu aracın da olabildiğince kolay kullanılmasını sağlamış.

Oppo ColorOS 12 Lansmanı Gerçekleşti!

Tasarım

ColorOS 11, ColorOS 12 ve ColorOS 13’te kullanıcılara sunulan dizayn özelliklerinden de birazcık anlatmak gerek. ColorOS 11 ile beraber kullanıcılara sunulan en büyük dizayn özelliklerinden birisi ayarlanabilir karanlık mod oldu. Oppo, her ne kadar ColorOS 7’den beri kullanıcılarına karanlık mod sağlasa da ColorOS 11 ile bu işe birazcık daha ileri seviyeye taşıdı.

Oppo, kullananların seçebileceği üç tane karanlık modu ColorOS 11’de sundu. Bu üç ayarın da birbirinden değişik oranlarda kontrast, parlaklık gibi nedenlere haiz bulunduğunu belirtmek gerek. Böylece kullanıcılar, karanlık mod içinde gözlerini minimum yoracak olan opsiyonu de tercih edebiliyor.

ColorOS 12 ile beraber sunulan bir dizayn özelliği ise yarı şeffaf tatbik simgeleri oldu. Üç boyutlu bir yapıya haiz olan tatbik simgelerinin bir derinlik hissi yaratmayı amaçladığı anlatım ediliyor. ColorOS’de yer edinen tek dizayn hususi durumunun bu olmadığını da söylemek mümkün.

Özellikle renk anlamında görülmemiş bir gelişmeye haiz olan ColorOS 12, gölgelerde çok daha etkin bir tasarıma haiz olarak sunuluyor. Bunun dışında makaleleri daha kolay okuyabilmek adına dahili bir büyüteç ile sunulduğunu da belirtmek gerek.

Her ne kadar tam anlamıyla dizayn özelliği olmasa da ColorOS 12’deki en ilgi cazibeli özelliklerden birisi “gözetleme önleyici özellik” oluyor. Bu hususiyet ile metro ya da otobüste telefonunuza bakan kişileri takip ediyor ve bildirimlerin görünmesini engelliyor. ColorOS 13’te ise yeni bir font kullananların karşısına çıkıyor. Ayrıca animasyonlar konusu ile ilgili da yoğun bir gayret harcanmış gibi gözüküyor.

Omoji

Android 12 ile beraber sunulan bir ColorOS 12 özelliği ise Omoji oluyor. Adından da anlaşılacağı üzere ColorOS cihazınızda özel olarak tasarlayabileceğiniz bir emoji oluşturabiliyorsunuz. Bu Omoji’yi oluştururken yüzünüzün işlenmiş bir kopyası anlık olarak tasarlanıyor. Oppo tarafınca tasarlanan yüz soruşturma algoritması ile 77 noktada 200’ün üzerinde neden işleniyor ve Omoji yüzünüzü oluşturuyor.

Daha sonra bu Omoji’yi telefonunuzun muhtelif alanlarında kullanabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de Always On Display oluyor. Omoji’de tasarladığınız yüzünüzü Always On Display’e yerleştirmek mümkün. Bunun dışında avatar şeklinde de Omoji’nizi kullanmanız mümkün. ColorOS 13’te ise güncelleme ile dilediğiniz kişinin Omoji’sini arama ekranına yerleştirebiliyorsunuz. Bu sayede arayan kişinin animasyonunu görebilirsiniz.

Yeni ColorOS Sürümü Tanıtıldı!

PC Connect

ColorOS kullanıcılarını sevindiren bir öteki hususiyet ise PC Connect özelliği oluyor. Bu tatbik vasıtası ile çabucak telefonunuz ve bilgisayarınızı bağlayabiliyorsunuz. Dosya aktarımı ve eşzamanlılık (senkronizasyon) için olabildiğince işe yarayacak olan bu özelik bunun yanı sıra bildirimlerinizi de kapsıyor.

Telefonunuzun bütün ekranını bilgisayara aktarabildiğiniz gibi sadece belli öğeleri da yönlendirmeniz mümkün. Örneğin telefonunuzda çektiğiniz bir fotoğrafın direkt olarak bilgisayara senkronize edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, telefonunuzdaki panoya kopyaladığınız bir yazıyı bilgisayarda yapıştırabilirsiniz. Bunun dışında gelen çağrıları direkt olarak sisteminizde görebilirsiniz.

Eğer bütün monitörü bilgisayara aktarmayı tercih ederseniz görseller konusu ile ilgili çok daha avantajlı bir özelliğe de kapı açıyorsunuz. Telefonunuzda yer edinen bir görseli direkt olarak sürükleyerek bilgisayarınıza transfer etmek olası hale geliyor. Böylece saniyeler içinde telefondan projenize resim aktarabiliyorsunuz.

Telefon Yöneticisi

Tüm bu özellikler dışında ColorOS 12 ve ColorOS 13 kullanan cihazlar için yeniliklerden birisi de telefon yöneticisi oluyor. Telefonun genelde temizliğini, güvenliğini ve gizliliğini denetleyen bu tatbik ile performans konusu ile ilgili optimizasyon yapmak olası hale geliyor.

Bunun dışında işletim sistemi üzerinde yer edinen suni zeka ile sistemin genel hatlarıyla daha süratli çalışması da sağlanıyor. Ayrıca tek dokunuşla pil tasarrufu modunu da etken hale getirmek mümkün.

Tüm bunlara ayrıca elektronik cihazların gündeminde olan bir öteki mevzu da gizlilik oluyor. ColorOS 12’de bu mevzu da pas geçilmemiş. Gizlilik panosu ile uygulamaların kullandığı izinleri toplu halde görüntülemek mümkün. Bunun dışında ColorOS 12 kamera ve mikrofon kullanan programlar için size bildirim gönderiyor. Hatta, kısayollar arasında mikrofon ve kamerayı kapamak için bir seçenek de yer alıyor.

ColorOS 13 Alacak Telefonlar

Yazımızın bu kısmında ise ColorOS kullanan cihazlar nelerdir göz gezdireceğiz. İçeriğimizin ilk kısmında belirttiğimiz gibi ColorOS kullanan cihazlar şu anda sadece Oppo ve OnePlus markaları tarafınca üretiliyor. Ancak OnePlus’ın ColorOS kullanan modelleri de sadece Çin’de yer alıyor. Bu nedenle genel hatlarıyla ColorOS 13 alacak telefonlar Oppo tarafınca üretiliyor demek yanlış olmayacaktır.

coloros-13-alacak-telefonlar

Oppo ColorOS 13’e geçiş için açıklamış olduğu planda belli tarihler verdi. Bu tarihlere göre Ağustos 2022 tarihinde Find X5 Pro ve Find X5 modelleri ColorOS 13 kullanmaya başladı. Eylül 2022 ayında Find X3 Pro 5G ve Reno8 Pro 5G cihazları Oppo ColorOS 13’e geçti. Ekim 2022 tarihinden itibaren ise Reno8 5G, Reno7 Pro 5G, Reno7 5G, Reno6 5G modelleri ColorOS 13 kullanmaya başladı. Ayrıca F21 Pro, K10 5g, A77 5G ve A76 modelleri de ColorOS 13’e geçti.

Kasım ayında ise Reno7 Z 5G, Reno6 Pro 5G, Reno6 Pro 5G Diwali Edition, Reno6 Z 5G, Reno5 Pro 5G, Reno5 Pro, F21 Pro 5G, F19 Pro+, K10 ve A96 modelleri ColorOS 13 güncellemesi alacak. Aralık ayında ise Oppo, Find X5 Lite 5G, Find X3 Neo 5G, Find X3 Lite 5G, Find X2 Pro, Find X2 Pro Automobili Lamborghini Edition, Find X2, Reno8 Z 5G, Reno8 Reno5 5G, Reno5 Z 5G, A94 5G ve A74 5G modellerine yardımcı sağlayacak.

2023 senesinin ilk yarısında ise çoğu modelin ColorOS 13 kullanan cihazlar arasında yer alacağını görmek mümkün. Bunların arasında OPPO Pad Air, Reno8 Lite 5G, Reno7 Lite 5G, Reno7 A, Reno6, Reno6 Lite, Reno5, Reno5 Marvel Edition, Reno5 F, Reno5 Lite, Reno5 A, F19 Pro, F19, F19s, A95, A94, A77, A74, A57, A57s, A55, A54 5G, A54s, A53s 5G ve A16s modelleri yer alıyor.