Cortana Nedir?

resim13332931
resim13332931

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Microsoft, kullanıcılarını memnun edebilmek için yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda şirket, yakın zamanda Cortana ile teknoloji kullanıcılarının karşısına çıktı. Bazı ülkelerde olabildiğince tanınmış bir hizmet olan Cortana, gün geçtikçe daha da gelişmeye devam ediyor. Ancak bu hizmetin ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, Cortana nelerdir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Cortana nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra bu hizmetin özelliklerinin neler bulunduğunu açıklayacağız. Böylece sizler de hazırladığımız rehberimizi inceleyerek Cortana ile alakalı merak ettiğiniz bütün sorulara rahatlıkla cevap bulabilirsiniz.

İçindekiler

Cortana Nedir?

Sesli şahsi asistanlar, günümüz teknolojisinde maksimum kullanılan hizmetlerin başlangıcında gelmektedir. Çünkü bu asistanlar, teknoloji kullanıcılarının yaşamlarını mühim seviyede kolaylaştırmaktadır. Teknoloji geliştiricileri, bu asistanlar üstünden kullanıcılarına muhtelif özellikler sunuyorlar. Bu şirketlerden birisi de Microsoft olarak ön plana çıkmaktadır.

Microsoft, dünya çapında maksimum kullanıcıya haiz olan teknoloji şirketlerinden birisidir. Bundan kaynaklı şirket, kullanıcılarının hizmetlerindeki deneyimlerini geliştirebilmek için muhtelif hizmetler geliştiriyor. Bu kapsamda Microsoft, 2014 senesinde Cortana ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

Her ne kadar Cortana, 2014 senesinde tanıtılmış olsa da Microsoft bu konudaki çalışmalarını 2009 senesinde başlattı. Şirket yetkilileri, gelişen teknolojiyle beraber sanal asistanların popülerleşeceğini öngördüler. Bunun kararında Microsoft, çabucak şahsi asistan teknolojisi üstünde çalışacak olan bir takım kurdu. Şirket, Cortana isminin bir oyun serisi olan Halo’dan esinlendiğini belirtiyor.

Microsoft, Cortana üstüne çalışmalarına başladığı vakit Windows Phone adındaki telefon serisini de üretiyordu. Bundan kaynaklı firma için ilk etapta mobil cihazlarında yer edinen bir sesli asistan geliştirmek öncelik oldu. Bu doğrultuda Cortana, ilk etapta Windows Phone’larda kullanılabilen bir asistan olarak tanıtıldı.

Teknoloji devi, Cortana’yı bir müddet yalnızca Windows Phone’lar üstünde geliştirdi. Ancak daha sonra Microsoft, Cortana’nın kapsamını genişletme kararı aldı. Böylece Cortana, 2015 senesinde Windows 10’da da kullanıma sunuldu. Microsoft, bu hamleyle beraber geliştirmiş olduğu sesli şahsi asistanı bir çok kullanıcısına sunmuş oldu.

Microsoft, Cortana’yı geliştirdikten sonra sistem üstündeki çalışmalarına hız verdi. Böylece şirket, hızlıca bu hizmetine bir çok hususiyet ekledi. Bu sayede Cortana, dünyanın birtakım ülkelerinde teknoloji kullanıcılarının yaşamlarını mühim seviyede kolaylaştıran bir sesli şahsi asistan halini aldı.

Cortana Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde teknoloji üreticileri, şahsi asistanlara büyük ehemmiyet vermektedirler. Çünkü insanlar, yeni bir teknolojik aygıt almaya karar verdiklerinde o cihazda bir asistan desteği olup olmadığına dikkat etmektedirler. Bu yüzden teknoloji üreticileri de hem yeni müşteriler kazanmak hem de mevcut müşterilerinin memnuniyet seviyesini artırabilmek için şahsi asistanlar üstüne çalışmaktadırlar.

Microsoft, bir çok rakibine göre sesli şahsi asistan hizmetini daha yakın tarihte geliştirdi. Buna karşın şirket, dünya çapında yüksek kullanıcı sayılarına ulaşmayı başardı. Bu noktada Microsoft tarafınca Cortana için tasarlanan özellikler, teknoloji kullanıcılarının asistana alaka göstermelerini sağladı.

Teknoloji kullanıcılarının Cortana ile yapabildikleri işlemler, temelde şöyle karşımıza çıkmaktadır:

Kapsamlı Bir Hatırlatma Sistemine Sahip

Eğer günlük planlarınızı hatırlatacak bir asistana ihtiyacınız varsa Cortana, bu aşamada işlerinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Çünkü Cortana, kapsamlı bir hatırlatma sistemine sahip. Microsoft tarafınca tasarlanan asistan üstünden kendinize notlar oluşturabiliyorsunuz.

Cortana Özellikleri Nelerdir

Daha sonra Cortana’ya aldığınız not ile alakalı size hatırlatma yapmasının emirini verebiliyorsunuz. Bu noktada Cortana’ya tarih ve saat bilgisi de belirtebiliyorsunuz. Böylece belirtmiş olduğunuz gün ve saat geldiği vakit Cortana, almış olduğunuz notu sizlere hatırlatmaktadır.

Tarayıcıda Kolaylıkla Arama Yapabilirsiniz

Microsoft, geliştirmiş olduğu hizmetleri genelde birbirleriyle entegre bir halde kullanıcılarına sunmayı tercih etmektedir. Bu doğrultuda şirket, Cortana’yı Edge ile entegre bir halde kullanıcılarına sunmaktadır. Yani Windows kullanıcıları, Edge üstünden arama yapmak istediklerinde Cortana’yı kullanabilmektedirler.

Bunun yanı sıra Windows kullanıcıları, Cortana üstünden hava durumu öğrenmek, yol tarifi almak gibi işlemlerini de yapabilmektedirler. Bu sayede Cortana, Windows kullanıcılarına çok kapsamlı bir asistanlık hizmeti vermektedir.

Bazı Akıllı Cihazlarınızı ve Hizmetlerinizi Kontrol Edebilirsiniz

İnsanların gündelik yaşamlarında kullandıkları bir çok ürün, teknolojikleşmeye başladı. Bu doğrultuda teknoloji şirketleri, akıllı cihazların kullanımını kolaylaştıran hizmetler geliştiriyorlar. Microsoft da bu doğrultuda Cortana’yı birtakım akıllı cihazlara ve hizmetlere entegre etti.

Örneğin Microsoft, Cortana’yı Alexa’ya entegre etti. Bu sayede Alexa kullanıcıları, kullanmış oldukları hizmet esnasında Cortana’yı kullanabilmektedirler. Microsoft, kullanıcılarının öbür cihazlardaki kullanımını da kolaylaştırabilmek adına Cortana’yı yaygınlaştırmaya çalışmaktadır.

Cortana Hangi Ülkelerde ve Cihazlarda Mevcut?

Sesli şahsi asistanların kullanımı, gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Teknoloji kullanıcıları, bu asistanların sunmuş oldukları özelliklerden kaynaklı asistanları kullanmak istemektedirler. Durumun bilincinde olan Microsoft, Cortana’yı yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Belirtmiş olduğumuz gibi şirket, bu hizmeti öncelikle Windows Phone kullanıcılarına sundu.

Ancak Windows Phone’un beklenen ilgiyi görmemesi ve Microsoft’un Cortana’yı yaygınlaştırmak istemesi, bu hizmetin ilk etapta Windows 10 kullanıcılarına sunulmasını sağladı. Bunun yanı sıra şirket, Microsoft Band ve Windows Karma Gerçeklik hizmetlerine de Cortana’yı entegre etti.

Microsoft, mobil kısmında ise Windows Phone 8.1 kullanıcılarına Cortana’yı sundu. Şirket, hizmeti geliştirdiği ilk dönemlerde Android ve iOS kullanıcıları için de Cortana’yı geliştirdi. Bu doğrultuda Microsoft, bu işletim sistemlerine makul programları da tatbik marketinde yayınladı. Ancak Microsoft, 2021 yılından itibaren mobil kullanıcılar için sağladığı Cortana desteğini sonlandırmaya karar verdi.

Sesli şahsi asistanlar için asistanın haiz olduğu dil seçenekleri, asistanın kullanıcı sayısını direkt olarak etkilemektedir. Bu doğrultuda Microsoft, Cortana’nın dil seçeneklerini çeşitlendirmeye çalışıyor. Günümüzde şirket, bu hizmet üstünden kullanıcılarına İngilizce, Fransızca, Çince, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Portekizce dil seçeneklerini sağlıyor.

Bunun yanı sıra Microsoft, Cortana’yı şu ülkelerde kullanıcılarıyla buluşturmaktadır:

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
 • Kanada
 • Avustralya
 • Hindistan
 • Almanya
 • İtalya
 • İspanya
 • Fransa
 • Çin
 • Brezilya
 • Japonya

Microsoft, Cortana’yı şimdilik sınırı olan sayıdaki ülkelerde kullanıma sunmaktadır. Çünkü şirket, bu hizmeti en kapsamlı ve doğru şekilde kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bundan kaynaklı Microsoft, Cortana’nın yardımcı sağladığı bütün dil seçeneklerini mükemmel şekilde geliştirmeye çalışıyor. Bu vaziyet da Cortana’da yer edinen dil seçeneklerini ve Microsoft’un hizmeti sunduğu ülke sayısını mühim seviyede sınırlandırmaktadır.

Cortana Türkiye’de Kullanılabiliyor mu?

Microsoft, Cortana’nın kullanıcı sayısını devamlı artırmaya çalışmaktadır. Bu kapsamda şirket, sesli asistanına yeni özellikler eklemektedir. Bunun yanı sıra Microsoft, Cortana’nın haiz olduğu dil seçeneklerini ve desteklediği ülke sayısını artırmaya çalışmaktadır. Türkiye’deki Microsoft kullanıcıları, Cortana’yı kullanıp kullanmayacaklarını merak etmektedirler.

Microsoft, Cortana için Türkçe dil desteği geliştirmeyi tercih etmedi. Bundan kaynaklı Cortana’nın mevcut sürümünde Türkçe opsiyonu mevcut değil. Bu durumdan kaynaklı Microsoft, Cortana’yı Türkiye’deki kullanıcılarına sunmadı.

Cortana Hangi Ülkelerde ve Cihazlarda Mevcut

Ancak Türkiye’deki Microsoft kullanıcıları, Cortana’nın sağladığı hizmetlerden faydalanabilmektedirler. Bunun için Windows kullanıcılarının, kullanmış oldukları cihazın bölgesini ve dilini değiştirmeleri gerekmektedir. Yani kullanıcılar, cihazlarını Cortana desteği bulunan bir ülkedeymiş gibi göstermeleri halinde seçmiş oldukları ülkenin dili üstünden Cortana’dan faydalanabilmektedirler.

Microsoft, yakın zamanda Türkiye’deki kullanıcıları için Cortana’ya Türkçe dil desteği ilave edip eklemeyeceğini açıklamadı. Bundan kaynaklı Cortana’nın Türkçe desteği alıp almayacağı hemen hemen net olarak bilinmemektedir. Fakat şirket, gün geçtikçe kullanıcı sayısını artırmaya yönelik yeni hamleler atmaktadır.

Ayrıca şirket, sesli asistan hizmeti veren rakiplerinden de geri kalmamaya çalışmaktadır. Türkiye’deki teknoloji kullanıcıları da sesli şahsi asistan hizmetlerinden fazlasıyla faydalanmaktadırlar. Bundan kaynaklı Microsoft, Cortana için Türkiye’yi de hedef ülkelerden birisi haline getirebilir.

Cortana Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Cortana tehlikeli mi?

Teknoloji kullanıcıları, tasarlanan hizmetlerden faydalanırken güvenliklerini güvenliğini sağlamak istemektedirler. Bu kapsamda Microsoft, kullanıcılarının gizlilik ve güvenliğini olabildiğince tehlikeye atmamaktadır. Şirket, Cortana kullanıcılarının ses ve şahsi verilerini korumaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Cortana ile yapılabilecek birtakım işlemler, kullananların gizlilik ve güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Bundan kaynaklı Cortana’yı güvenilir bir halde kullanmak, bir noktadan sonra kullananların kullanımına bağlıdır.

Cortana ne işe yarar?

Cortana, Microsoft tarafınca tasarlanan bir sesli şahsi asistandır. Yani Microsoft kullanıcıları, Cortana üstünden muhtelif işlemlerini basit ve çabucak yapabilmektedirler. Kullanıcılar, bu asistanı tıpkı reel bir asistan gibi işlemlerini planlamak, hatırlatmak için kullanabilmektedirler. Microsoft, kullanıcılarının kullanabildikleri özellikleri devamlı geliştirmeye çalışmaktadır.

Cortana hangi ülkelerde var?

Microsoft, genel hatlarıyla geliştirmiş olduğu hizmetlerin çoğunu global olarak kullanıcılarına sunmaya çalışıyor. Ancak Cortana için şirket, değişik bir siyaset izliyor. Çünkü Microsoft, Cortana’da desteklediği dil seçeneklerini kendisi geliştiriyor. Bundan kaynaklı Microsoft, kullanıcılarına mükemmel bir hizmet verebilmek adına bu hizmeti muayyen ülke ve dil alternatifleriyle sınırlandırıyor. Cortana, günümüzde ABD Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Hindistan, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Çin, Brezilya ve Japonya’da kullanılabilmektedir.

Cortana Türkçe dil desteği ne vakit gelecek?

Microsoft, aktüel Cortana sürümünde kullanıcılarına Türkçe dil desteği sağlamıyor. Şirket, ilk etapta kullanıcılarına İngilizce, Fransızca, Çince, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Portekizce dil seçenekleri sağlamayı tercih etti. Bunun yanı sıra Microsoft, Türkiye’deki kullanıcıları için Türkçe dil desteği sağlayıp sağlamayacağını açıklamadı.

Cortana silinir mi?

Cortana, Windows 10 ile beraber Microsoft kullanıcılarıyla buluştu. Bu doğrultuda şirket, Cortana’yı Windows 10’a dahili bir halde entegre etmeyi tercih etti. Cortana, birtakım bölgelerde kullanılamadığı için birtakım Windows kullanıcıları, Cortana’yı silmek istemektedirler. Bu noktada Microsoft, kullanıcılarına kolaylık sağlayarak Cortana’yı basit bir halde silme imkanı sağlamaktadır.

Cortana Nedir: Genel Değerlendirme

Sesli şahsi asistanlar, teknolojinin gelişmesiyle beraber yaygınlaşmaya devam ediyorlar. Bu asistanlar, teknoloji kullanıcılarının hayatlarını olabildiğince kolaylaştırıyorlar. Bundan kaynaklı şirketler, geliştirmiş oldukları asistanları kullanıcılarına sunuyorlar. Bu şirketlerden birisi de Microsoft olarak ön plana çıkıyor. Microsoft, 2014 senesinde Cortana adındaki sesli şahsi asistanını kullanıcılarıyla buluşturdu.

Microsoft, Cortana ile mükemmel bir hizmet vermeyi hedefliyor. Bundan kaynaklı şirket, günümüzde kısıtlı sayıda ülkede sınırı olan sayıdaki dil opsiyonu ile hizmet veriyor. Bu kapsamda Microsoft, şimdilik Türkiye’de Türkçe Cortana desteği sağlamıyor.

Cortana her ne kadar dünya çapında Windows 10 ile beraber yaygınlaşmaya başlasa da bu asistanın ne işe yaradığını bilmeyen teknoloji kullanıcı sayısı da olabildiğince fazla. Bundan kaynaklı birtakım teknoloji kullanıcıları, Cortana nelerdir ve ne işe fayda diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Cortana nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Ayrıca Cortana’nın kullanılabildiği ülkeler ve diller konusu ile alakalı da bilgilendirme yaptık. Böylece rehberimizi inceleyerek Cortana ile alakalı merak ettiğiniz bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız Cortana rehberimiz burada sona eriyor. Her geçen gün daha da popülerleşen şahsi asistan hizmeti Cortana ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*