CPU, GPU, APU Nedir bunlar?

resim29603995
resim29603995

CPU ile GPU içinde ne ayrım var? APU da neyin nesi? İşte her insanın bilmesi ihtiyaç duyulan bilgiler…

Neler Okuyacaksınız? →

CPU, GPU ve APU içinde ne ayrım var?

GPU, CPU ve APU son senelerde PC ‘lerle birlikte maksimum andığımız terimler arasında. Kısaltmalarla aranız iyi değilse bu terimler kafanızı karıştırmaktan öteye gitmiyor olabilir. Ancak bu terimler ile alakalı bilgiye haiz olmanız, bilgisayarların iyi mi çalıştığını anlamanızı kolaylaştıracağı gibi, bir sonraki PC alışverişinizde de size destek olabilir.

CPU Nedir?

Merkezi işleme birimi yani CPU, bilgisayarınızın bütün temel işlemlerini hesaplayan bir birimidir. Türkçede işlemci olarak adlandırılan CPU‘nun olmadığı bir bilgisayar çalışmayacaktır.

Yoğunhesaplamagerektiren uygulamalar, oyunlar ve fizikselhesaplamalar, CPU ‘ların gücünün maksimum öne çıktığıalanlardır. Tek çekirdekli işlemciler 1.0 GHz saat hızındaçalışabildiğigibi, 4.0 GHz saat hızındaçalışandört çekirdekli kuvvetli CPU ‘lar da bulunmaktadır.

Intel işlemcilerde bulunan Hyperthreadingteknolojisi, 4 çekirdeği sanal olarak 8 çekirdeğe çıkararak işlemcinizden en yüksekperformansıalmanızayardımcıolur.

GPU Nedir, CPU ‘dan Ne Farkı Var?

GPU’lar, yani grafiksel işleme birimleri, maksimum videolarda ve ekranınızda çizilen grafiklerde kullanılır. GPU’suz bilgisayarlar çalışabilse de bu şekilde bir bilgisayara monitör bağlayamazsınız. Bu tür GPU‘suz PC’ler (genellikle sunucular) uzak irtibat ile yönetilmektedir.

GPU’lar, bazı durumlarda anakartınıza entegre edilmiş bir çip olarak, bazı durumlarda ise ayrı bir PCI-Express kartı olarak karşımıza çıkarlar.

CPU ve GPU arasındaki ayrım ise, GPU’ların grafiklerle alakalı işlemler için optimize edilmiş olmasıdır. GPU içinde bulunan çekirdek sayısı, üreticisine göre değişir. Nvidia, daha azca çekirdekle daha oldukça güç sunmayı tercihederken, AMD’nin çözümleri genelde daha oldukça çekirdek içeriyor. Örnek vermek gerekirse, uç nokta bir Nvidia kartında 68 çekirdek, AMD monitör kartında ise 1.500 çekirdek bulunuyor.

AMD ‘nin APU ‘ları

AMD‘nin APU‘ları

“Hızlandırılmış işleme birimi”nin kısaltılmışı olan APU’lar, CPU ve GPU’yu bir araya getiren çiplerdir. Bu şekilde çiplerin birbirlerine daha yakın olması ve daha makul maliyetle daha süratli iletişim kurmaları amaçlanmaktadır.

APU‘lar yüksek grafik performansı bekleyen kullananların beklentilerini karşılamasa da orta düzen işler için (oyunlar dahil) fazlasıyla tatminkar bir performans sunarlar. AMD ‘nin CPU ve Radeon grafik birimini birleştirerek meydana getirmiş olduğu APU’lar bugün, laptop’lar, alt düzen masaüstü PC ‘lerde ve mobil cihazlarda kullanılıyor.