CTF Yükleyici Nedir?


CTF Loader ya da CTF yükleyici nedir? CTF yükleyici bir virüs müdür, bunu kaldırmalı mıyım? Bu makalemizde sorularımıza cevap bulacağız.

Bazı performans problemleri yaşıyorsunuz ve Görev Yöneticisini açtığınızda, oldukça fazla kaynak alan CTF Yükleyici isimli bir prosedür görüyor musunuz? Bu yazıda, bu işlemden ve iyi mi etkisizleştirildiğinden bahsedeceğim.

Birçok kullanıcı bu sürecin ne yaptığını merak ediyor, oldukça kıymetli ve oldukça zararlı. CTF Yükleyicisi, Windows başında çalışan prosedürü yayınlayan addır, fakat iki alt işleme sahiptir.

Neler Okuyacaksınız? →

CTF Yükleyici Nedir?

CTF (Collaborative Translation Framework) Loader, klavye çevirisi, konferans tanıma ve el yazısı gibi alternatif kullanıcı giriş programları için metin desteği elde eden bir hüviyet doğruluğunu sağlama hizmetidir.

CTF Yükleyicisi, alternatif kullanıcı girişinin metin giriş işlemcisini ve ilaveten Microsoft Office dil çubuğunu etkinleştirmek için Microsoft Office’i yükleyen CTFmon.exe dosyası altında çalışır.

Bu, El Yazısı hususi durumunu kullanmak ya da Dokunmatik klavyeyi kullanmak istediğinizde bu işlemin lüzumlu olduğu anlamına gelir. Her iki vasıta da bilgisayarınıza daha önceden yüklenmiştir ve bu tarz şeyleri istediğiniz vakit kullanabilir ve etkinleştirebilirsiniz. Bu yüzden başlarda bilgisayarınız üstünde çalışan bir prosedür var.

Bu nedenle, CTFmon.exe dosyasını kaldırmak için birkaç niçin vardır ve bu araçları artık kullanamayacağınız için önerilmez ve ilaveten bu ancak 8 MB belleği koruyacaktır.

CTF Yükleyici Nedir? CTF Yükleyici Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

CTF Yükleyicisini Devre Dışı Bırakmalı mıyım?

CTF Yükleyicisi, bir virüs sisteminize bulaşmışsa ve emniyet yazılımınızı atlamak için bu dosyayı değiştirdiğinde zararlı bir prosedür (CTFmon32.exe) olabilir.

Aksi takdirde, bu prosedürü dönem dışı bırakmamalısınız zira performansınızı etkilemez. Yine de, yüksek kaynak tüketimi gibi birtakım yanlış davranışları ayrım ederseniz, bu basit şekilleri izleyerek bunu dönem dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

CTF Yükleyicisi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

CTF yükleyicisini dönem dışı bırakmak için kullanılacak 2 teknik mevcuttur. Bunlar;

 • CTF Yükleyici Hizmetini Devre Dışı Bırakma
 • Görev Zamanlayıcı

Yöntem 1: CTF Yükleyici Hizmetini Devre Dışı Bırak

CTF Loader prosedürünü dönem dışı bırakmak için en basit yol budur.

CTF Loader, Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti isminde bir servisi çalıştırır ve aşağıdaki adımları izleyerek rastgele bir hizmet gibi dönem dışı bırakabilirsiniz:

 1. lk önce, Hizmetler penceresini açmanız gerekir. Win + R tuşlarına basın ve komutu yazın services.msc. Şimdi Hizmetler destek uygulamasını açmak için Enter tuşuna basın
 2. Oradayken, Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti’ni bulana kadar aşağı kaydırın. Üzerine çift tıklayın
 3. Özellikler penceresinde Açılır menü açılır tipini açın ve Devre dışı seçeneğini seçin.
 4. Değişiklikleri kaydetmek ve bilgisayarınızı tekrar başlatmak için Uygula’yı tıklayın.
 5. Bir daha ki sefer başlattığınızda, CTF Yükleyici dönem dışı bırakılacak

Yöntem 2: Görev Zamanlayıcı

Bu yöntem, rastgele bir hizmeti silmeden ya da dönem dışı bırakmadan bu CTF Yükleyiciyi dönem dışı bırakmanın güvenilir bir yoludur. Herhangi bir problemden kaçınmak için bu prosedürü ilki yerine gerçekleştirmeye çalışmanızı öneri ederim.

 1. Bu prosedürü gerçekleştirmek için Görev Zamanlayıcı’yı açmanız gerekir. Windows’da arayabilir ya da taskschd.mscaçmak için komutu çalıştırabilirsiniz
 2. Açıldıktan sonra, aşağıdaki klasörler içinde dolaşmanız icap eder Görev Zamanlayıcı Kütüphanesi> Microsoft> Windows> TextServicesFramework
 3. Şimdi orada, MsCtfMonitor dosyasına çift tıklayın. Özellikler penceresini açacaksınız
 4. Gezinin Tetikleyiciler sekmesine ve tek tetik seçin, sonrasında Düzenle (Edit) butonuna tıklayarak.
 5. Tetiklemeyi düzenle penceresinde, Etkin kutusundaki işareti kaldırın ve değişimleri kaydetmek için Tamam’ı tıklayın. Artık bütün pencereleri ve Görev Zamanlayıcı’yı kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda, CTF Loader bilgisayarınız üstünde çalışmayacaktır.

Önerilen: Virüs Taraması

Yazının başında dediğim gibi, bu prosedürü hiç bir vakit dönem dışı bırakmamalısınız, zira bu prosedür belleğiniz, performansınız ya da diskiniz üstünde rastgele bir tesiri olmaz. Ancak birtakım durumlarda, sisteminize hücum etmek için bu dosyayı kullanan birtakım virüslerden etkilenmiş olabilirsiniz.

Bu nedenle, bu problemi doğru bir halde çözüme ulaştırmak için aşağıdaki adımları izlemenizi öneririz:

 1. Nod32 ya da Malwarebytes’i antivirüs programlarını indirip kuralım.
 2. Bu antivirüs programlarının internet sitesinde, ancak Ücretsiz İndir butonuna tıklamanız ve dosyayı bilgisayarınıza kaydetmeniz yeterlidir.
 3. Şimdi rastgele bir uygulama gibi bahsetmiş olduğumuz antivirüslerden birini yüklemek için dosyayı çalıştırın
 4. Kurulduktan sonrasında antivirüsü çalıştırın. Açılan pencerede, TARAMA kısmına gidin
 5. Şimdi Tehdit Taraması seçeneğini seçin ve Taramayı Başlat seçeneğine tıklayın.
 6. Bu problemi çözüme ulaştırmak için işlemlerin bitmesini bekleyin. Malwarebytes, bu tür bir taramada, CTF Loader gibi çekirdek Windows hizmetlerinizde virüs ya da fena niyetli uygulama arar. Bu nedenle, bu emniyet yazılımı bu problemi hızla çözebilecek.

ctfmon.exe Nedir?

CTFMON.EXE, Microsoft Windows işletim sistemi üstünde bulunan bir dosyadır. CTFMON.EXE, Office XP ve sonraki sürümlerinde Office Alt-Tab uygulaması için bir araçtır. Bu uygulama, Alt-Tab tuş kombinasyonunu kullanarak aleni olan programlar içinde geçiş yapmanıza izin verir.

Ayrıca, Microsoft Word ve Microsoft Outlook gibi birtakım Office uygulamalarının muhtelif özelliklerini desteklemek için de kullanılır. CTFMON.EXE, genelde Windows başlangıç listesine eklenmiş olur ve kendiliğinden çalıştırılır, fakat birtakım durumlarda virüsler tarafınca da fena niyetli olarak kullanılabilir.

Eğer CTFMON.EXE dosyası bilgisayarınız üstünde bulunuyorsa ve bir Office uygulaması kullanıyorsanız, bu dosya düzgüsel bir ögesidir ve genelde bir problem oluşturmaz.

Eğer CTFMON.EXE dosyası bilgisayarınız üstünde bulunmuyorsa ve bir Office uygulaması kullanmıyorsanız, bu dosya bir virüs tarafınca yüklenmiş olabilir ve sisteminizi taramak iyi bir düşünce olabilir.

Sonuç

Daha ilkin de dediğim gibi, CTF Loader hiç bir durumda dönem dışı bırakılmamalıdır; Bunu ancak dosyanın Windows çekirdek prosedürünü taklit eden bir virüs bulunduğunu doğrulamak istediğinizde yapmanız gerekir.

Bu işlemle alakalı daha oldukça desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ya da bilgisayarınız üstünde muayyen bir vaziyet varsa, yorumlar bölümünü kullanarak iletişim kurabilirsiniz.

Bu mevzu ile alakalı değişik bir teknik öneriniz var ise bize yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin.

Önerilen Yazı;  İkinci El Eşya Alanlar