Damarlarda gezecek yeni mikro robotlar Kanser ilaçlarını taşıyor

Max Planck Enstitüsü’nden Metin Sitti’nin başlangıcında olduğu inceleme kadrosunun geliştirdiği mikro robotlar, damarların içerisinde dolaşarak kanser ilaçlarını direkt olarak kanserli dokuya taşıyacak.

Damarlarda gezecek yeni mikro robotlar Kanser ilaçlarını taşıyor

Almanya Stuttgart’taki Max Planck Enstitüsü Akıllı Sistemler bölüm başkanı Metin Sitti ve kadrosu “mikroroller” ismini verdikleri minik robotlarla insan göğüs kanseri hücrelerine kemoterapi ilaçları zerk edecek. Ekip robotları tasarlarken insan bedenindeki akyuvarlardan esinlendi. Robotlar kan damarlarında kan akış yönünü izleyerek hedefi ne ulaşacak. Sitti, insan bedeninin derinliklerine ulaşmanın tek yolunun kan dolaşımı olduğuna dikkat çekiyor.


Cam mikro-parçacıklardan yapıldı

Cam mikro-parçacıklardan meydana getirilen mikroroller’lar küre şeklinde. Robotun bir yarısı nikel ve altından yapılma çok ince nano-tabaka ile kaplı. Diğer yarısı ise doxorubicin isimli kanser ilacı ile kanserli hücreleri tanıyan moleküllerle örtülü.

Ekip simülasyon aşamasında sıçan kanı ve iç duvarları insan endotelial hücreleri ile kaplı bileşik kanallardan yararlandı. Çünkü insan kan damarlarının iç yüzeyi de endotelial hücrelerle örülü.

Robotlar kanserli sıhhatli doku karşımı ile yüz yüze kaldıklarında direkt olarak gidip kanserli hücrelere bağlandı. Ve morötesi ışık ile etkin hale getirilerek doxorubicin adlı ilacı kanserli hücerelere enjekte etti. Manyetik alan uygulaması sayesinde takım mikroroller’ları istedikleri yöne doğru yönelttiler.

Mikroroller’ların hızı saniyede 600 mikrometreye ulaşabiliyor.


Alyuvarlardan küçük

Alyuvarlardan ufak Metin Sitti robotların damar sisteminde bir kavşağa geldiği zaman ne yaptığını şu şekilde anlatıyor: “Robot bu şekilde bir kavşakta soldaki yola sapacağına sağa saparsa, yeniden geri dönerek doğru yolu buluyor.” Simülasyon çalışmalarında büyük ümit vaat eden robotların çapı 3 ile 7.8 mikrometre. Oysa insan alyuvarlarının çapı 8 mikrometre.

Gelecekte araştırmacılar deva zerk etmek için sıcaklık ya da kızılötesi fer gibi değişik yöntemlerden istifade etmek istiyor. Ayrıca mikroroller’ları doğada çözülebilen malzemelerden yapmayı planlıyor. Böylece birkaç haftalık ya da aylık bir çabalama süresinden sonrasında kendi kendilerine parçalanarak yok olabilecekler. Ekip mikroroller’ları ilkin hayvanlarda denemeyi düşünüyor.

“Roller’lar kafi oranda kanser ilacı taşımak zorunda. Dolayısıyla fazla sayıda robota ihtiyacımız var” diye konuşan Sitti, “Ancak lokal olarak doğru hedefe yönlendirilebilecekleri için yüksek dozlarda ilaca ihtiyacımız yok” diyor.  Konvansiyonel terapilerde şahsa ve kanserli dokuya özel olmayan ilaçlar vucudun her noktasına ulaşmış olduğu için kanserli olmayan organlarda da ciddi yan etkisinde bırakır yarabiliyor.

Çalışma 20 Mayıs tarihinde Science Robotics isimli dergide “ Multifunctional surface microrollers for targeted drug delivery in physiological blood flow” başlığı altında yayımlandı.

Son 20 senedir bu inceleme alanı, üretim teknikleri, kullanılan malzeme, mikro makinelerle alakalı mekanik ve elektriksel bilgilerin gelişmesine bağlı olarak oldukça büyük bir kademe kaydetmiş bulunuyor.Ayrıca Gelgez Bilgi Deposuna Bakınız

  • Nano robot nedir? Nano robotlar iyi mi çalışır? Kanseri yenebilir mi?Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

  • https://www.is.mpg.de/news/rolling-into-the-deep
  • https://www.newscientist.com/article/2244195-tiny-robots-can-travel-through-rushing-blood-to-deliver-drugs/