Digital Vibrance Nedir?

resim95723169
resim95723169

Digital vibrance nedir? İzlediğiniz videoların ve oynadığınız oyunların renk ayarları son aşama önemlidir. Eğer doğru yapılmamışsa yaşadığınız deneyimden alacağınız keyfin düşeceğini söylemek mümkündür. Peki bu renk ayarları iyi mi yapılır? Bu prosedürü gerçekleştirmeye yardım eden digital vibrance nedir?

Bu içeriğimizde sizler için digital vibrance ile alakalı merak edilenleri cevapladık. Bu içeriğimizde digital vibrance ne işe fayda ve iyi mi açılır gibi soruların yanıtı da yer alıyor. Ayrıca FPS ve sıhhat üstündeki tesirleri ile alakalı da birkaç mühim noktaya değindik. Şimdi sözü uzatmadan digital vibrance nelerdir sorusunun yanıtıyla içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

Digital Vibrance Nedir?

Digital vibrance, monitörünüzün renk ayarlarını daha doygun hale getirmeye yarayan bir Nvidia Denetim Masası özelliğidir. Bir öteki deyişle digital vibrance ile ekranınızda renklerin daha canlı ve yoğun bir halde gözükmesini sağlayabilirsiniz. Diğer üreticiler için ise benzer bir ayar “doygunluk” olarak anlatım edilmektedir.

Digital vibrance vasıtası ile ekranınızın çok daha renkli gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bütün üstünlükleri bununla sınırı olan değildir. Aynı zamanda oynadığınız oyunun atmosferine daha iyi ahenk sağlamanızı sağlamaktadır. Hatta oyuncuların belirttiğine göre birtakım FPS oyunlarında öteki aktörleri daha kolay görmenizi sağlamış olduğu bilinmektedir.

Bunun yanı sıra ancak FPS oyunları değil spor oyunlarında da digital vibrance daha iyi bir tecrübe yaşamınızı sağlayabilir. Örneğin FIFA oynarken sahanın belirgin bir halde daha renkli olmasını sağlayabilirsiniz. Başka örnekler ise Formula 1 ve NBA olarak verilebilir.

Ancak bu ayarın gerektiği kadar yapılması büyük ehemmiyet teşkil etmektedir. Çünkü doğru şekilde yapılmayan digital vibrance ayarı ekranınızın çok yoğun renklerle boğulmasına niçin olabilir. Böyle bir durumda ise renkler tecrübe artırmanın ötesinde ekranda bozukluklara yol açacaktır. Daha da önemlisi sağlığınızı tehdit edecek konuma ulaşabilir. İçeriğimizin öteki bölümlerinde bu mevzuya daha ayrıntılı değindik.

Doğru ayarlar yapılmadığında digital vibrance sıkıntı yaratacak demiştik. Peki digital vibrance ayarı iyi mi yapılır? Bir öteki deyişle digital vibrance iyi mi açılır? Hem dizüstü bilgisayarlar hem de masaüstü bilgisayarlar için digital vibrance ayarlarını açıklayarak içeriğimize devam edelim.

Digital Vibrance Nasıl Açılır?

Eğer Nvidia tarafınca üretilen bir monitör kartı kullanıyorsanız siz de digital vibrance hususi durumunu etken hale getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız lüzumlu olabildiğince kolay birkaç adım bulunmaktadır. Bunlardan ilki Nvidia Denetim Masası programını bilgisayarınıza yüklemektir.

Nvidia Denetim Masası, monitör kartının özelliklerini ayarlayabileceğiniz bir uygulamadır. Ekran kartının çoğu unsurunu bu uygulama üstünden etken hale getirebilir ya da kapatabilirsiniz. Örneğin 3D ayarları ya da renk özelleştirmeleri gibi işlemler için Nvidia Denetim Masası kullanmanız gerekmektedir. Tabii ki bu vaziyet ancak Nvidia tarafınca üretilen monitör kartları için geçerlidir.

Nvidia Denetim Masası programını yüklendiğinde yapmanız ihtiyaç duyulan şey uygulamayı çalıştırmaktır. Bunun için Başlat menüsüne Nvidia Denetim Masası yazabilirsiniz. Ayrıca masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayarak da Nvidia Denetim Masası’nı açabilirsiniz. Eğer Windows 11 kullanıyorsanız sağ tıkladıktan sonra “Diğer seçenekleri göster” diyerek Nvidia Denetim Masası’na ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür Ekran seçeneklerini açmaktır. Daha sonra “Masaüstü renk ayarlarını ayarla” sekmesine ulaşmanız gerekmektedir. Ardından “Digital vibrance” ayarı için lüzumlu menü karşınıza çıkacaktır.

Bu menüden renk ayarlarını değişiklik yapmak istediğiniz monitörü seçmeniz gerekmektedir. Bunun için sayfanın en üzerinde yer edinen seçeneklerden dilediğiniz monitörü seçin. Eğer tek monitör kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Daha sonra “Digital vibrance” ayarını dilediğiniz renge ulaşana kadar artırın. Ayarın varsayılan yüzdesi %50 olarak anlatım edilmektedir.

Dilerseniz renkleri değiştirirken Nvidia’nın sunmuş olduğu referans görüntülerden yaralanabilirsiniz. Ayrıca hangi içeriklerde bu ayarların kullanılmasını istediğinizi de buradan seçebilirsiniz. Ancak Nvidia sizin için bunu kendiliğinden da yapabilmektedir.

digital-vibrance-nasil-ayarlanir

Digital vibrance ayarı için bizim önerimiz %60 civarında bir kıymet belirlemenizdir. Çünkü daha ilkin de belirttiğimiz gibi renklerin çok yoğun olması bir müddet sonra görüntüye zarar vermektedir. Yine de tercih ettiğiniz renk ayarlarını manuel şeklinde de ayarlamanız mümkündür. Fakat çok yoğun renkleri uzun süre kullanmamanız konusu ile alakalı bir kez daha uyarı yapalım.

Alternatif Ayarlar

Bu noktada bir ayraç açmakta da fayda var. Eğer Nvidia tarafınca üretilen bir monitör kartına haiz değilseniz digital vibrance özelliğinden yararlanamazsınız. Ayrıca harici bir monitörünüz yoksa da bu ayarı kullanmanız olası olmayabilir. Bu nedenle digital vibrance alternatiflerine de göz atmakta fayda var.

Hem Intel hem de AMD cephesinde digital vibrance alternatifi olarak doygunluk yani “saturation” ayarı kullanılmaktadır. Renk doygunluğunu değiştiren bu ayar vasıtası ile digital vibrance ile benzer bir tesir yaratmanız mümkündür. Ancak birebir aynı kararı alamayabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Eğer Intel tarafınca üretilen bir monitör kartı kullanıyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür Intel Grafikleri Kontrol Merkezi adlı programı çalıştırmaktır. Daha sonra sol tarafta yer edinen menüden Ekran menüsünü işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından Intel monitör kartına haiz olan monitörü işaretleyerek devam edin. Sonrasında ise Renk ayarlarının en altında yer edinen “Doygunluk” çubuğu ile rengi değiştirmeniz mümkündür.

AMD monitör kartı kullanıyorsanız ilk ilkin AMD Radeon Ayarları programını çalıştırın. Daha sonra karşınıza gelecek menüden Ekran sekmesini işaretleyin. Sonrasında ayarlarını değişiklik yapmak istediğiniz monitörü seçin ve işleme devam edin. Ekranın sağ üst kısmında yer edinen Renk ayarlarına tıklayın. Bu sayfanın en altında yer edinen doygunluk ayarını değiştirerek bilgisayarınızdaki renk ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Digital Vibrance FPS Düşürür mü?

Oyuncuların aklına takılan mühim bir öteki soru ise digital vibrance FPS düşürür mü oluyor. Özellikle FPS oyunlarında tercih edilen digital vibrance ayarının FPS konusu ile alakalı bir tesiri olmadığını söylemek mümkün. Bu nedenle rastgele bir halde FPS düşüreceğini söylemek pek doğru olmayacaktır. Eğer rekabetçi oyunlar oynarken bu mevzudan çekiniyorsanız deneyerek kendi bilgisayarınızdaki neticeleri görebilirsiniz.

Buna rakip olarak gösterilebilecek bir öteki niçin ise oyun filtreleridir. Ancak digital vibrance’dan değişik olarak filtrelerin FPS düşürdüğünü belirtmek mümkündür. Özellikle lüzumlu sistem ihtiyaçlarına haiz değilseniz filtreler mühim seviyede düşüşlere niçin olabilmektedir. Bu nedenle renk filtreleri yerine digital vibrance kullanmak daha mantıklı olacaktır.

monitor

Digital vibrance temel olarak ancak renk ayarlarını değiştirmektedir. Bu nedenle monitör kartına yoğun bir yük bindirmediğini belirtmek gerekir. Bunun yanısıra digital vibrance ayarının monitör kartına zarar verdiği gibi bir kanaat de laf konusudur. Eğer çok yoğun bir halde monitör kartını kullanmıyorsanız bu durumun da gerçeği yansıtmadığını söylemek mümkündür.

Günde 12 saat süresince tam performans çalışan bir monitör kartı digital vibrance olmadan da mühim seviyede zarar görecektir. Bu nedenle uzun süreler süresince oyun oynuyorsanız digital vibrance’ın ek bir zarar vermeyeceğini söyleyebiliriz. Tabii ki gene de %100 digital vibrance ayarıyla uzun süre monitör kartını kullanmak da mantıklı bir atılım olmayacaktır.

Kısa bir özet geçmek gerek görülürse digital vibrance ne FPS ne de monitör kartının ömrü konusu ile alakalı mühim bir rol oynar. Bir renk ayarı olan digital vibrance bu iki nedene da zarar vermemektedir. Ancak bu ayarın aşırı kullanımında zarar oluşturması daha olası birkaç niçin da bulunmaktadır. Üstelik bunlardan birisi sağlığınız için de çekince teşkil etmektedir.

Digital Vibrance Göz Bozar mı?

Her ne kadar FPS ya da monitör kartı üzerinde büyük ölçekli negatif bir tesir oluşturmasa da digital vibrance ayarının yanlış yapılması monitörünüz için bir sıkıntı doğurabilir. Daha da önemlisi digital vibrance ayarının yanlış yapılma olması gözlerinizin zarar görmesine niçin olabilir.

Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle digital vibrance, ekrana yansıtılan renklere doygunluk katan bir özelliktir. Bu nedenle çok doygunluk katmak ekrandaki renklerin daha yoğun olmasını sağlayacaktır. İlk bakışta bu iyi bir hususiyet gibi dursa da uzun süre bu görüntünün karşısında vakit geçirmek mühim problemlere niçin olacaktır.

Öncelikle gözünüzün devamlı olarak parlak renklere bakması bir müddet sonra gözünüzün renkleri seçmesine tesir edebilir. Böyle bir durumda renkleri belli bir müddet süresince olmasından değişik görebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun süre süresince bu renklere bakmak mide bulantısı, baş dönmesi ve bitkinlik gibi sorunlara da niçin olabilir.

Bunun ötesinde yoğun renklerin psikolojinizi bile etkilemesi mümkündür. Bu nedenle digital vibrance ayarını çok yüksek yapmamanızı şiddetle öneri ediyoruz. Ayrıca uzun süre süresince oyun oynamaktan kaçınmanızı da öneriyoruz. Eğer digital vibrance ayarından ya da monitörünüzden kaynaklı bir sıhhat probleminiz bulunduğunu düşünüyorsanız acele olarak bir sıhhat kuruluşuna başvurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için digital vibrance nelerdir sorusunun cevabını ayrıntılı bir halde açıkladık. Bunun yanı sıra digital vibrance iyi mi açılır ve ne işe fayda gibi soruların da cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz. Ayrıca digital vibrance ayarına alternatif olabilecek birkaç ayardan da bahsettik.

İçeriğimizde sıklıkla belirttiğimiz suretiyle digital vibrance özelliği Nvidia tarafınca geliştirilmiştir. Bu nedenle ancak Nvidia tarafınca üretilen monitör kartlarında digital vibrance özelliği kullanılabilmektedir. Eğer AMD ya da Intel tarafınca üretilen bir monitör kartı kullanıyorsanız da doygunluk hususi durumunu kullanarak benzer bir tesir yaratabilirsiniz.

Digital-Vibrance-Goz-Bozar-mi

Digital vibrance’ın FPS düşürmediğini de içeriğimizde değindik. Ayrıca monitör kartı üzerinde de negatif bir tesiri olmadığını söylemek mümkün. Bir öteki deyişle monitör kartınızın ömrünü kısaltacak bir ayar değildir. Ancak gene de çok yoğun kullanımda birtakım sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Ek olarak digital vibrance çalışırken bir sıkıntı yaşıyorsanız güç kaynağınızı ya da monitör kartınızı denetim etmenizi öneri ederiz.

Digital vibrance içeriğimizin en mühim kısmı ise kuşkusuz sağlıkla alakalı olan kısım. Yoğun renklere uzun süre bakmak insan sağlığı açısından negatif sonuçlar doğuracaktır. Bunların arasında göz yorgunluğu, baş dönmesi hatta ruhsal sorunlar bile yer almaktadır. Ayrıca digital vibrance ile yüksek parlaklık kullanmak da bu sorunları tetikleme potansiyeli taşır. Bu nedenle rastgele bir hastalık hissediyorsanız bir sıhhat kuruluşuna başvurmanızda fayda var.

Digital vibrance içeriğimiz burada sona eriyor. Bizim tavsiyemiz ancak oyun oynarken ya da renklerin daha parlak olmasını istediğiniz bir prosedür gerçekleştirirken bu ayarları kullanmanız. Ayrıca ayarladığınız yüzdeye de dikkat etmenizi bir kez daha hatırlatalım. Digital vibrance hakkındaki sorularınız ve içeriğimiz hakkındaki düşünceleriniz için aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz!