Disk Yazma Korumalı Hatası Nasıl Çözülür?

resim26269818
resim26269818

Teknoloji kullanıcıları, birtakım verilerini taşınabilir depolama araçlarında gizleme ihtiyacı hissediyorlar. Bu noktada kullanıcılar, verilerini USB bellekler başta olmak suretiyle hafıza kartı, CD, disk gibi muhtelif araçlara depoluyorlar. Ancak bilgisayarda meydana getirilen çoğu işlemde olduğu gibi bu işlemde de muhtelif aksaklıklar olabiliyor. USB bellek, hafıza kartı gibi araçlara veri yazdırmak isteyen kişiler, disk yazmaya karşı korumalı hatasıyla yüz yüze kalabiliyorlar. Bundan kaynaklı disk yazma korumalı yanlışı iyi mi çözülür sorusunun yanıtı gayet fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşılaştıkları bu hatanın nedenlerinden ve çözüm şekillerinden bahsedeceğiz.

İçindekiler

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Nedir?

Dijital ortamdaki veriler, teknoloji kullanıcıları için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bundan kaynaklı kullanıcılar, verilerini çok sayıda depolama aygıtında saklamayı tercih ediyorlar. Her ne kadar USB bellekler ve hafıza kartları, günümüzde çok yaygın kullanılmasalar da bu depolama araçlarını kullanan kişiler mevcut. Bu teknoloji kullanıcıları, bilgisayarlarından USB belleklerine veri transfer etmek istediklerinde muhtelif sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

Bu problemlerin başlangıcında da disk yazmaya karşı korumalı yanlışı gelmektedir. Disk yazmaya karşı korumalı hatası, teknoloji kullanıcılarının çok sık karşısına çıkmaktadır. Çünkü bu hata, çok muhtelif sebeplerden kaynaklanmaktadır. Temel olarak disk yazmaya karşı korumalı hatasıyla veri yazdırılmak istenen USB bellek/hafıza kartında ortaya çıkan problemlerden kaynaklı karşılaşılmaktadır.

Ancak aynı zamanda bilgisayarlardan kaynaklı yanlışlar da bu soruna neden olmaktadır. Bundan kaynaklı disk yazmaya karşı korumalı hatasının çözümünü bulabilmek için öncelikle bu hataya neden olan durumu belirleme etmek gerekmektedir. Gelin şimdi hep beraber disk yazmaya karşı korumalı hatasının sebeplerine ve bu nedenlerin iyi mi çözülebileceğine daha yakından bakalım.

Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Virüs Taraması Yapmalısınız

Virüsler, bilgisayar kullanıcılarının muhtelif sorunlarla karşılaşmalarının asli sebebidir. Bu doğrultuda virüsler, disk yazmaya karşı korumalı hatasına da neden olmaktadır. Bundan kaynaklı bu hatayla karşılaşan kişilerin şüphelenmeleri ihtiyaç duyulan ilk durum, virüsler olmalıdır.

Bilgisayarlarda yer edinen dosyalar ya da USB bellek/hafıza kartı gibi taşınabilir depolama aygıtları, virüslere karşı korunmasız olabiliyorlar. Bundan kaynaklı web ortamından cihazlara sızan virüsler, dosyaları ya da aygıtları kullanılamaz hale getirebiliyorlar. Bunun kararında da bir dosyayı USB hafıza gibi bir aygıta yazdırmak isteyen kişiler, disk yazma korumalı hatasıyla yüz yüze kalabiliyorlar.

Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemleri - Virüs taraması

Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan ilk işlem, ayrıntılı bir virüs taraması yapmak olmalıdır. Bunun için de sisteminizde koruma seviyesi yüksek bir antivirüs programına yer vermelisiniz. Eğer hangi antivirüs uygulamasını kullanmanız gerektiği ile ilgili bilginiz yoksa sizler için hazırladığımız antivirüs programı önerileri listemizden sizler için makul olan programı seçebilirsiniz.

Antivirüs programı edindikten sonra öncelikle cihazınızda virüs taraması yapmalısınız. Özellikle yazdırmak istediğiniz vakit disk yazmaya karşı korumalı yanlışı aldığınız dosyaları taramalısınız. Sonrasında transfer yapmak istediğiniz USB hafıza ya da hafıza kartı üstünde de virüs taraması yapmanız gerekmektedir. Bu noktada çoğu antivirüs programı, kullanıcılarına USB hafıza tarama özelliği sunmaktadır. Bu hususiyet sayesinde bellekten bilgisayarınıza virüs bulaştırmadan rahatlıkla virüs taraması yapabilirsiniz.

Eğer sisteminizde ya da transfer yapmak istediğiniz depolama aracında virüsle karşılaşırsanız virüsleri temizleyerek disk yazma korumalı hatasına çözüm bulabilirsiniz. Fakat rastgele bir virüsle karşılaşmamanıza karşın bu problemi almaya devam ediyorsanız rehberimizdeki öteki çözüm yöntemlerini denemelisiniz.

Boş Depolama Alanı Olduğundan Emin Olmalısınız

USB bellekler ve hafıza kartları, günümüzde gayet fazla kullanılmıyorlar. Teknoloji kullanıcıları, bu araçlar yerine sanal depolama hizmetlerini kullanmayı tercih ediyorlar. Fakat birtakım kişiler, fizyolojik depolama araçlarını daha kullanımı kolay buluyorlar. Bundan kaynaklı çoğu verisini USB hafıza ya da hafıza kartları üstünde depolayan kişiler de mevcut.

USB bellekler ve hafıza kartları, genelde çok yüksek kapasitede depolama alanlarına haiz değiller. Bundan kaynaklı bu araçların depolama alanları çabucak tükenebiliyor. USB belleğini çok sık kullanmayan ya da kalan depolama kapasitesini denetim etmeyen kişiler, depolama kapasitesi kalmadığında belleklerini kullanmakta problem yaşıyorlar. Bundan kaynaklı depolama kapasitesi dolan USB bellekler, kullanıcılarına muhtelif ikazlar veriyorlar. Bu uyarılardan birisi de disk yazmaya karşı korumalı oluyor.

Kullanıcılar, boş depolama kapasitesi olmayan USB belleklere veri yazdırmak istediklerinde genelde depolama kapasitesi kifayetsiz uyarısıyla karşılaşıyorlar. Fakat bazen bellekler, boş depolama kapasitesi olmadığı için disk yazdırmaya karşı korumalı uyarısı da vermektedirler. Bundan kaynaklı bir USB hafıza ya da hafıza kartına veri yazdırmadan ilkin depolama aracınızda kafi boş alanın olmasından emin olmalısınız.

USB Belleğinizi Kontrol Etmelisiniz

Bazı USB hafıza üreticileri, üretmiş olduğu bellekleri koruma dibine alabilmek için muhtelif yöntemler uyguluyorlar. Bu yöntemlerden birisi de USB belleklere fizyolojik bir dosya basma anahtarı eklemek oluyor. Bu anahtar, belleğe dosya aktarımını engelliyor. Böylece rastgele bir aygıt üstünden USB belleğe dosya transfer etmek olası olmuyor.

Bundan kaynaklı disk yazma korumalı hatasıyla karşılaştıysanız USB belleğinizi fizyolojik olarak denetim etmelisiniz. Yeni üretilen USB belleklerin birçoğunda bu anahtar yer almıyor. Çünkü şirketler, artık fizyolojik bir anahtar yerine yazılımlar üstünden dosya yazma koruma özelliği ekliyorlar.

Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemleri - usb disk kontrol

Bunun asli sebebi, USB belleklerde yaşanmış olan tasarımsal değişiklikler oluyor. Şirket, artık daha azca yer işgal eden USB bellekler üretmeyi tercih ediyorlar. Bundan kaynaklı USB belleklerin tasarımında belleği büyük gösterecek ayrıntılara ya da özelliklere yer verilmemektedir.

Fakat eski nesil USB belleklerde fizyolojik dosya yazma koruma anahtarı sık sık yer alıyor. Bundan kaynaklı bilhassa kullanmış olduğunuz USB hafıza eski bir modelse fizyolojik olarak denetim etmelisiniz. Eğer USB belleğinizde dosya basma anahtarı bulursanız bu anahtarı etken hale getirerek belleğinizi dosya yazdırmaya aleni hale getirebilirsiniz. Böylece yüz yüze kalmış olduğunuz disk yazdırmaya korumalı hatasını rahatlıkla çözebilirsiniz.

Dosya Ayarlarını Kontrol Edin

Dosya ayarları, veri aktarımını direkt olarak etkilemektedir. Yani bazen uygulanan yanlış dosya ayarları, dosyalar aktarılmak istenildiğinde sorunlara yol açabilmektedirler. Bundan kaynaklı disk yazmaya karşı korumalı hatasıyla karşılaşıyorsanız transfer etmek istediğiniz dosyaların ayarlarını denetim etmelisiniz.

Windows kullanıcıları için dosya ayarlarını denetlemek olabildiğince kolaydır. İlk olarak cihazınızda ayarlarını denetlemek istediğiniz dosyayı bulmalısınız. Sonrasında dosyaya sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra dosya özelliklerini yayınlayan bir pencere karşınıza çıkacaktır.

Açılan pencerenin ilk kısmında “Genel” başlığı altında birtakım bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler içinde dosya türü, konumu gibi bilgiler mevcut. Disk yazma korumalı hatasına neden olan ayarlar ise “Öznitelikler” kısmında bulunmaktadır. Bu alanda yer edinen “Salt okunur” opsiyonunun işaretli olması, genelde disk yazma korumalı hatasına neden olmaktadır. Bundan kaynaklı transfer etmek istediğiniz ve hata aldığınız dosyalarda bu seçenek işaretliyse işaretini kaldırmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra dosyaların adlandırması, dosya aktarımlarında muhtelif sorunlara yol açabilmektedir. Bundan kaynaklı transfer etmek istediğiniz dosyaların adının çok uzun ya da kısa olmamasına da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu dosyaları transfer sürecinde disk yazma korumalı hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

USB Belleğinizi Biçimlendirin

USB hafıza problemlerine karşı en etkili çözüm yöntemi, belleği biçimlendirmek oluyor. Çünkü hafıza biçimlendirme işlemi, belleği hem dosya aktarımına hem de basma işlemine makul hale getirmektedir. Bundan kaynaklı USB belleğinize dosya transfer etmek istediğiniz vakit uygulayacağınız çözüm şekillerinden birisi de USB belleği biçimlendirmektir.

USB belleği biçimlendirmek olabildiğince basit bir halde gerçekleşmektedir. Bunun için öncelikle “Bilgisayar” simgesine tıklamanız gerekmektedir. Bunun yerine dosya yöneticisi üstünden “Bu bilgisayar” seçeneğine tıklayarak da aynı menüye ulaşabilirsiniz. Daha sonra karşınıza bilgisayarın algıladığı depolama alanları çıkacaktır.

Bu alanlar içinde dosya transfer etmek istediğiniz USB belleğe sağ tıklamalısınız. Sonrasında oluşturulan seçeneklerde “Biçimlendir” seçeneğine tıklayarak devam etmelisiniz. Biçimlendir dedikten sonra belleğinizi kullanmak istediğiniz şekilde ayarlamalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim hususiyet “Dosya sistemi” olmaktadır.

Windows, biçimlendirilmek istenen USB bellekleri kendiliğinden FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirmektedir. Ancak isterseniz bu monitör üstünden USB belleğin dosya sistemini NFTS şeklinde de seçebilirsiniz. Daha sonra biçimlendirme ekranında USB belleğinizin ismini belirleyerek biçimlendirme prosedürünü tamamlayabilirsiniz.

USB belleğinizi biçimlendirmek bellekte yer edinen bütün verilerin silinmesine yol açacaktır. Bundan kaynaklı disk yazdırmaya karşı korumalı hatasıyla karşılaşıyorsanız USB belleğinizi biçimlendirmek son olarak tercih edeceğiniz teknik olmalıdır. Aksi takdirde problemin öteki sebepten kaynaklanması, USB belleğinizde yer edinen verileri boş yere kaybetmenize neden olacaktır.

Dosya Yazma Koruması Olmadığından Emin Olun

USB hafıza üreticileri, ürettikleri belleklerde dosya yazma koruması kullanabiliyorlar. Rehberimizde belirttiğimiz suretiyle şirketler, geçmiş senelerde bu korumayı fizyolojik bir anahtar sayesinde sağlıyorlardı. Ancak günümüzde, fizyolojik anahtarlar işlevsiz hale geldiler. Bunun yanı sıra USB bellekler, dizayn olarak büyük değişiklikler gösterdiler. Bundan kaynaklı şirketler, dosya yazma müdafaasını uygulama üstünden sağlamayı tercih ediyorlar.

Bazı USB bellekler, üretimlerinde dosya yazdırmaya kapalı olarak üretiliyorlar. Bundan kaynaklı lüzumlu ayarları yapmayan kullanıcılar, bu belleklere dosya yazdıramıyorlar. Bunun kararında da disk yazmaya korumalı uyarısıyla karşılaşıyorlar. USB belleklerin dosya yazma müdafaasını kaldırmanın asli yolu belleği biçimlendirmek. Fakat biçimlendirilmesine karşın dosya yazma koruması kaldırılmayan USB bellekler de mevcut.

Bu durumda USB hafıza kullanıcılarının aracı bir uygulama kullanmaları gerekiyor. EaseUS CleanGenius, muhtelif sistemsel ayarlamaların yapılmasına imkân elde eden bir programdır. USB belleğinizin dosya yazmaya karşı korumalı bulunduğunu düşünüyorsanız bu bedava uygulamayla belleğinizi dosya yazmaya makul hale getirebilirsiniz.

Programı kullanırken olabildiğince dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü program, belirttiğimiz suretiyle temelde sistemsel ayarlamaların yapılması için geliştirildi. Bundan kaynaklı programda muhtelif ayarlama seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra programı indirdiğiniz vakit dosya basma müdafaasını kaldırırken varsayılan diske dikkat etmelisiniz.

Çünkü program, varsayılan olarak bilgisayarınızın depolama kapasitesini seçiyor. Bu noktada dosya yazma koruması kaldırılacak aygıtı, dosya yazdırmak istediğiniz USB hafıza ya da hafıza kartı olarak seçmeniz gerekmektedir.

Genel Değerlendirme

Bilgisayar kullanıcıları, diledikleri işlemleri yapmak istedikleri vakit muhtelif sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Kullanıcıların en çok yüz yüze kalmış oldukları problemlerin başlangıcında ise disk basma korumalı problemi gelmektedir. Bu sorun, bilgisayardan USB hafıza ya da hafıza kartı gibi bir depolama aygıtına veri yazdırılmak istenildiği vakit ortaya çıkmaktadır.

Kullanıcıların disk yazma korumalı sorunuyla karşılaşmalarının muhtelif nedenleri mevcut. Bundan kaynaklı bu problemin çözümü için öncelikle problemin deposu belirleme edilmeli. Bizler de bu yazımızda sizler için disk basma korumalı sorununa neden olan muhtelif durumları açıkladık. Ayrıca bu durumlar karşısında iyi mi çözüm üretebileceğinize de değindik.

Böylece sizler de disk yazmaya karşı korumalı sorunuyla karşılaşırsanız rehberimizde yer edinen şekilleri uygulayarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız disk yazmaya karşı korumalı problemin çözüm rehberi burada sona eriyor. Sizler de disk yazma korumalı problemi hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.