Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu Çözümü

resim71651654
resim71651654

Google doğal olmayan linkler problemi çözümü arayışınız var ise büyük ihtimalle bu manuel uyarıyı aldınız o halde doğru yerdesiniz.

Bu uyarıyı aldı iseniz ilk ilkin bu hususta yalnız değilsiniz zira Google tarafı bu uyarıyı 19 Temmuz 2019’dan beri birçok internet site yöneticisi ya da blogcu kitleye yolladı. Bizde bu uyarıyı aldık ve çözdük. İşte iyi mi çözdüğümüze dair seyrettiğimiz adımlar.

Neler Okuyacaksınız? →

Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu

Öncelikle bu sitenize yönelik tabii olmayan linkler sorunu nelerdir onu açıklayalım. Bu uyarının sebebi internet sitenize ya da siteye işaret eden tabii olmayan yapay, aldatıcı ya da manipülatif linkler olması. Bu sebepten kaynaklı sayfa kıymetinizi etkilediğini düşünen Google yönetimi birçok hizmetini kullanan internet sitesine bu ikazları yolladı.

Bu problemin oluşmasına niçin faktörler şunlar;

 • Yanıltıcı linkler (Hacklink vb siyah şapka seo teknikleri)
 • Sitenize meydana getirilen zararlı url saldırıları
 • Ücretli alınan backlinkler.
 • Ya da Google Penguen Algoritma Güncellemesine takılmanız.

Kısaca açıklamak gerek görülürse Google Penguen Güncellemesi internet sitenize gelen backlinklerin zararlı mı, hepsi aynı anahtar kelimeye alakalı olarak mı alınmış vb Google yönergelerini ihlal ediyor mu diye yapılma olan güncelleme.

Doğal Olmayan Bağlantılar Uyarısı Alındığı Nasıl Anlaşılır?

Bu uyarıyı görmek için ilk ilkin internet sitenizin esasen hali hazırda Google Search Console’a eklenmiş olması gerekiyor ekli değil ve arama sonuçlarında görünmüyorsanız da büyük ihtimalle niçin bu manuel prosedürü almış olmanız olabilir.

Bu uyarıyı aldığınızı görmek ya da bilmek için Google Search Console tarafınca size bildirim gelecektir. Gelmiş ve gözden kaçırmış olabilirsiniz. Emin olmak için ilk ilkin Search Console’a giriş yapalım. Belirttiğimiz adresten giriş yaptıktan sonrasında sol tarafta bulunan menüden Güvenlik ve Manuel İşlemler sekmesinden Manuel İşlemler bölümüne giriş yapalım. Eğer burada karşımız da aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi bir monitör var ise bunun için yapılacak işlemlere geçebiliriz. Şayet bu şekilde bir monitör görmüyorsanız göreceğiniz uyarılardan biri “Hiçbir problem algılanmadı” bildirimi oalcaktır.

Bu uyarıyı bildirim sayfasında şu şekilde görmüş olacaksınız;

Google, öteki sitelerden sitenize yönelik tabii olmayan ya da alakasız irtibat kalıbı belirledi. Bu kalıp, sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını suni olarak artırmayı denemektedir. Böyle tabii olmayan bir sıralama, arama sonuçlarının kullanıcının reel sorgusuyla alakalı olmayan sonuçları tercih etmesine niçin olur. Ayrıca, Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ni ihlal etmektedir. Bu yüzden, sitenizin sıralamasını belirlerken, hesaplamalarımızdaki bir faktör olarak sitenize dair bağlantıların sıralamasını düşüreceğiz. Bu manuel spam işlemi (burada internet adresiniz yazacaktır) web sitesine uygulandı. Bu durumu düzeltmek için tabii olmayan bağlantıların çoğunluğunu kaldırın ve bir tekrardan değerlendirme isteğinde bulunun. Yönergelerimize uyduğunuzu belirledikten sonra, bu manuel prosedürü kaldırırız.

Sitenize Yönelik Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu Çözümü

Sitenize yönelik tabii olmayan linkler problemi çözümü için yapılacaklar;

 • Sitenize yönelik bütün linkleri belirleme etme
 • Tespit edilen bağlantıların analizi
 • Zararlı olanların tespitinden sonrasında kaldırılması ve red edilmesi.

Tüm yapılacak işlemler bu 3 kolay adımla mümkündür. Bu problemi çözmeden ilkin muhtelif kaynaklara başvurdum fakat insanoğlu bunu çözüme ulaştırmak için ücret istek etmekteydi halbuki ki bütün açıklamalar Google’un Manuel İşlemler Raporu’nda mevcuttu.

Sitenize Yönelik Tüm Bağlantıları Nasıl Tespit Edersiniz?

Bunun için Ahrefs, SEMrush gibi araçlar kullanabilmeniz olası fakat bu araçlardan elinizde yoksa ya da bu araçların raporlarını temin edemiyorsanız bizim tek kaynağımız Google ve bunun yanısıra Yandex ile Bing webmaster araçları sayfası olacak. Biz bu eğitici de Google’un webmaster aracını kullanacağız.

Yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür

 1. Google Search Console sayfasına girmek.
 2. Sol menüde ki Bağlantılar bölümüne giriş yapmış olup “En oldukça irtibat veren siteler” bölümüne geçiş yapmak.
 3. Burada bulunan bütün linkleri sağ üstte bulunan Dışa Aktar opsiyonu ile almamız olacaktır.

bu bölümde yapılacak işlemlerimiz bu kadar. Tabi bunun için Ahrefs ve SEMrush dan rapor alabilirsiniz fakat Google’un belirleme ettiği ve bizim panelimize yansıyan linkleri dikkate almak daha iyi olacaktır. Çünkü, tabii olmayan linkler problemi çözümü için bu şekilde yaptım.

Tespit Edilen Backlinkler Nasıl Analiz Edilir?

Bir yerden geri irtibat (backlink) aldınız ve doğru olup olmadığını bilmiyorsanız ustalaşmış bir yardımcı alabilirsiniz fakat buda sonuçta maddi bir külfet. Siz şunu yapabilirsiniz gene SEMrush aracı ile backlink analizi yapmış olup durumu denetim dibine almak olası fakat biz gene bu araca erişemediğinizi varsayıp iyi mi yapılacağı konusu ile alakalı düşünce beyan edelim.

GSC üstünden almış olduğumuz irtibat listesini maksimum irtibat verilen siteleri ele alarak denetim edelim ilk önce.

Örneğin A sitesi 100 irtibat vermiş Biz şu soruları soralım kendimize;

 • Hangi sayfamıza
 • Hangi kelime ile
 • Alakalı mı?
 • Ve sitenin spam skoru ne durumda?

Spam skoru için muhtelif araçlar var, kullanmanızı önerdiğim vasıta yok zira hepsi moz.com üstünden data çekiyor dilediğiniz bir spam skoru denetim internet sitesinden çözümleme yapabilirsiniz.

Sayfamıza gelen linke baktık ilk ilkin irtibat çalışıyor evet bu şekilde bir sayfamız var. Sonra sayfamız seo ile alakalı ve gelen irtibat absürt ya da alakasız bir mevzu ile irtibat verilmişse asla denetim etmeden engellenecek listemize eklemek doğru bir karar olacak. Spam skoru %5 in üstünde ise engellemek iyi olabilir.

Burada asıl meydana getirilen hatalardan biri hacklink dediğimiz tekniği kullananlar. Kesinlikle bu şekilde bir şeyi seçmeyin zira bu vaziyet Google yönergelerini ihlal eden başlıca etkenler arasında.

Bir öteki mesele spam meydana getirilen sitelerden gelen backlinkler ki son vakit buna yoğun bir halde merak salmış hintliler var onlar benim başımı yaktı. Ama çözdük!

Zararlı Backlinkleri Nasıl Kaldırır ya da Red Edebilirim?

Gerekli analizleri yaptıysak tabii olmayan linkler problemi çözümü için ilk ilkin zararlı gördüklerimizi biz kendimiz kaldırabiliyorsak asla düşünmeden kaldırabilir ya da rel=nofollow etiketini kullanarak bu bağlantının tesirini düşürebilriz. Çok seyrek durumlarda bu etiket kullanılarak çözüme ulaşıldığı olmuş.

Bizim müdahale edemediğimiz linkler için internet sitelerine e-posta atabiliriz “sitemize bağlantınız var fakat bunu kaldırır mısınız lütfen” diye e-posta atabilirsiniz fakat büyük ihtimalle buna yanıt verecek kimse olmayacak erkeklerin amacı bu.

Tüm bu adımları yaparken not alalım zira bunlar bizlere lazım olacak hangi irtibat için ne yapılma oldu ise bir yere not edelim.

Tüm bu zararlı domainleri belirleme ettikten sonrasında bir TXT belgesine her bir satıra bir internet adresi gelecek şekilde; domain:siteadi com/net/org artık ne ise ekleyelim. URL eklemek yerine domaini direk yazmanız iyi olacaktır.

Böylelikle alakalı internet sitesinden gelen bütün bağlantıların size ait olmadığını istemediğinizi Google’a bildireceğiz.

Google Bağlantıları Red Etme Aracı

Mevcut red edilecek linkler belirleme edildikten sonra Google Disavow aracına giriş yapalım. Daha sonrasında linkleri red edeceğimiz siteyi buradan seçelim. Açılan bölümde oluşturmuş olduğumuz txt belgesini yükleyip yollayalım.

Doğal olmayan linkler problemi çözümü için burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta daha ilkin red ettiğimiz bir sıralama var ise onuda indirip yeni listemize eklemek olacaktır.

Buraya kadar olan bütün adımları yaptıysak sırada yapmamız ihtiyaç duyulan prosedür Google’un bu aracında bulunan linkleri denetim edip GSC panelimzie yansıyan linkler kısmından düşürmesini beklemek. 1 Hafta da olabilir bu 1 ay vakit zarfını da içerebilir.

Tabi bu işlemden derhal sonrasında tekrardan araştırma talebi yollayabilirsiniz fakat oldukça seyrek durumlarda derhal arzu kabul ediliyor ve internet siteniz tekrardan arama sonuçlarında eski sırasına yükselmeye başlayacaktır.

Benim tavsiyem bu adımları uyguladıktan sonrasında linklerin kaldırıldığını Google botlarının görmesi. Bu sebepten kaynaklı devamlı internet sitemize yeni yazı girişi yapmak fakat burada makalelerimizin orijinal içerik bulunmasına kopya içerik olmamasına dikkat etmek gerekli. Daha sonrasında mevcut trafik akışımızı Sosyal Medya üstünden devam ettirmek. Bir trafik akışı sağlamak olmalı.

Buraya kadar da hem düşünce oldu isek “inceleme talebi bulunalım“. İsteği şu şekilde yapmanızı öneri edebilirim yukarıya da not almanızı istemiştim hangi site için ne yapılma oldu ise arzu yaparken bunu belirtelim.

Örneğin:” A sitesi bizlere ait değil spam yapıyor bağlantıyı kaldırmasını istedik şu tarihte e-posta attık. Geri bildirim yapmadılar. B sitesinde ki bağlantıyı kaldırabildik bizlere yardımcı oldular. C sitesinde ki bağlantıyı rel=nofollow etiketi ile düzelttik.” gibi ne yapılma oldu ise samimi bir halde dile getirelim sonuçta bunu okuyacak olan bir Google çalışanı.

İnceleme İsteğim Onaylanır ya da Onaylanmazsa Nasıl Bilgim Olur?

Doğal olmayan linkler problemi çözümü için meydana getirilen adımlar konusu ile alakalı Eğer bütün meydana getirilen işlemler doğru ve onaylanmış ise alacağımız uyarı şu olacak

Web sitesi için tekrardan değerlendirme talebi onaylandı
Harika bir haberimiz var! Yeniden değerlendirme isteğiniz onaylandı ve Google, sitenize dair bütün manuel işlemleri kaldırdı. Bir manuel işlemin kaldırılmasının sitenizin sıralamada yükselmesini garantilemediğini hatırlatırız.

Eğer bütün meydana getirilen işlemler onaylanmamış ise alacağımız uyarı şu olacak. Bu durumda meydana getirecek şey tekrardan linkleri denetlemek olacak Bağlantılar bölümüne yansımış yeni bağlantımız var mı var ise ne durumda diye denetim edilmeli.

Web sitesi için tekrardan değerlendirme talebi reddedildi
Google, tekrardan değerlendirme isteğinizi dikkate alarak sitenizi inceledi. Bu araştırma kararında sitenizin hâlâ Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ni ihlal ettiğini düşünmektedir. Tüm manuel işlemleri çözüme kavuşturmak için sitenizi tekrardan inceleyin, lüzumlu unsurları düzeltin ve öteki bir tekrardan değerlendirme talebi gönderin.

İşte bütün bu adımları yaparak doğal olmayan linkler problemi çözümü konusu ile alakalı zararlı url saldırısını ekarte ederek çözüme ulaştım. Takıldığınız ya da sormak istediğiniz bütün sorular için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Size yardımcı olmaya çalışacağım.