DPI Nedir?

resim16223914
resim16223914

Hızla gelişen teknolojiyle beraber muhtelif yeni kavramlar, teknoloji dünyasında yer edinmeye devam ediyorlar. Bir süredir bilhassa bilgisayar kullanıcılarının karşısına sık sık çıkan kavramlardan birisi de DPI oluyor. Bilgisayardaki muhtelif işlemler için çok mühim olan DPI, bir çok kullanıcı tarafınca bilinmiyor. Bundan kaynaklı teknoloji meraklıları, DPI nelerdir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için DPI nelerdir sorusuna ayrıntılı bir halde yanıt vermeye çalışacağız. Özellikle bilgisayar kullanıcılarının karşılarına çok sık bir halde çıkan DPI teriminin ne olduğunu, ne bulunduğunu açıklayacağız. Şimdi gelin hep beraber DPI nelerdir sorusunun yanıtına daha yakından bakalım.

İçindekiler

DPI Nedir?

Teknoloji dünyasında birden fazla kavram yer almaktadır. Bu kavramlar, karşıladıkları anlamlardan kaynaklı kullanıcılar için büyük ehemmiyet taşımaktadırlar. Çünkü teknolojik kavramları bilmek teknoloji kullanıcılarının kullanmış oldukları verimleri artırmaktadır. Bundan kaynaklı insanlar, karşılaştıkları muhtelif teknolojik kavramları merak etmektedirler.

Son vakit bilhassa bilgisayar kullanıcıları, DPI nelerdir diye merak etmektedirler. DPI, Dots per inch, çok muhtelif alanlarda kullanılan bir kavramdır. Bu kavram, temelde inç başına düşen nokta anlamını taşımaktadır. Yani DPI, örneklemek gerek görülürse bir çizgi içine muadil gelen nokta sayısını anlatım etmektedir.

DPI kavramı, uzun süredir dijital baskı alanında da kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı birtakım kişiler, bu terimi dijital baskı alanındaki anlamıyla bilmektedirler. Fakat DPI, son vakit genelde bilgisayarlar için kullanılmaya başlandı. DPI, bilgisayar farelerinin duyarlılığını ölçmek için kullanılmaktadır.

Bu kavramın tanımlanmasında inç başına düşen nokta ifadesinin kullanıldığını belirtmiştik. Fareler için DPI kavramı, bir farenin tek seferde kaç adet nokta üstünde tesir edebildiğini göstermektedir. Bundan kaynaklı DPI, farelerin işlevselliği için büyük ehemmiyet taşımaktadır.

En temelinden mouseun haiz olduğu DPI değeri, farenin hareket ettiğindeki hareket yeteneğini bile belirlemektedir. Bundan kaynaklı faresinden yüksek verim almak isteyen kişiler için DPI büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

DPI değeri, genel hatlarıyla bilgisayarla işlerini gerçekleştiren bütün kişiler için önemlidir. Çünkü belirttiğimiz gibi DPI kıymeti farenin hassasiyetini belirlemektedir. Fare hassasiyeti de kullananların bilgisayar deneyimlerini direkt olarak etkilemektedir. Bunun yanı sıra bilgisayar üstünden oyun oynayan kişiler için farelerin DPI seviyeleri ayrı bir öneme sahiptir.

Çünkü oyunlar, sıçan hassasiyetinin en mühim olduğu noktalardan birisidir. Bundan kaynaklı oyuncular, oyun performanslarını artırabilmek için fareleriyle alakalı bütün detaylara hakim olmak isterler. Bu doğrultuda DPI nelerdir sorusunun yanıtını öğrenen kişiler, DPI bilgilerimi iyi mi öğrenebilirim diye merak etmektedirler. Bizler de yazımızın devamında sizler için mouseunuzun DPI bilgilerini iyi mi öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Mouse DPI Nasıl Öğrenilir?

DPI ayalarının bilgisayar kullanıcıları için önemine değindik. Bu ayarların bilgisayar tecrübesini direkt olarak etkilediğini öğrenen kişiler, kendi DPI seviyelerini merak etmektedirler. Bundan kaynaklı mouse DPI iyi mi öğrenilir sorusu olabildiğince sık sorulmaktadır.

Mouse DPI seviyeleri, mouse üreticileri tarafınca belirlenmektedir. Yani mouse üreticileri, fareleri üretip pazara sürmeden ilkin muayyen bir DPI ayarlaması yapmaktadırlar. Bunun kararında fareler, üreticiler tarafınca belirlenen en uygun DPI seviyeleri ile kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Bu doğrultuda kullanmış olduğunuz farenin DPI ayarlarını merak ediyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan ilk işlem, farenizin üreticisinin sitesini ziyaret etmek olacaktır. Birçok sıçan üreticisi, ürettiği farelerle alakalı detayları kendi sitesi üstünden kullanıcılarıyla paylaşmaktadır. Bu sayede faresinin DPI seviyesini merak eden kişiler, kullanmış olduğu farenin üreticisinin sitesinden bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Eski üretim fareleri kullanan kişiler, DPI bilgilerini genelde internette bulamazlar. Çünkü bir çok sıçan üreticisi, eski sıçan modellerine sitesinde yer vermeyi tercih etmiyor. Bundan kaynaklı bu kişilerin değişik yöntemlerle DPI seviyelerini belirleme etmeleri gerekiyor.

Bazı sıçan üreticileri, üretmiş olduğu sıçan modelleri için yazılımlar geliştiriyor. Bu yazılımlar, farelerle alakalı temel detayları içeriyor. Bu sayede kullanıcılar, kullanmış olduğu sıçan modeliyle alakalı ayrıntılı bilgilere farenin yazılımı üstünden ulaşabiliyor. Eğer kullanmış olduğunuz mouseun yazılımı mevcutsa bu program üstünden DPI seviyesini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Fare üreticisinin internet sitesi ya da yazılımı ile uğraşmak istemeyen kişiler için daha basit bir teknik de mevcut. İnternet ortamında DPI seviyesi ölçen bir çok internet sitesi kullanıcılarına hizmet veriyor. Eğer sizler de kısa yoldan farenizin DPI seviyesini belirleme etmek istiyorsanız internette yer edinen DPI ölçücü siteleri kullanabilirsiniz.

Bu siteler, çabucak DPI seviyenizi belirleme etmektedir. Web sitesi üstünden DPI tespitinde bulunabilmek için birkaç ufak test yapmanız gerekiyor. Bu testler, olabildiğince kısa sürmektedir. Böylece sizler de internette yer edinen internet siteleri üstünden farenizin DPI seviyesini basit ve çabucak belirleme edebilirsiniz.

Mouse DPI Ayarları Nasıl Yapılır?

Farelerin DPI seviyesinin bilgisayar tecrübesi için öneminden bahsettik. Özellikle bilgisayar üstünden oyun oynayan kişiler, DPI ayarlarına dikkat etmektedirler. Çünkü sıçan hassasiyeti, oyuncuların oyunlardaki performanslarını direkt olarak etkilemektedir.

Oyunlarda fareden kaynaklı performans düşüklüğü yaşayan oyuncular, DPI ayaları üstünde düzenleme yapmak istemektedirler. Bundan kaynaklı başta oyuncular olmak suretiyle bir çok bilgisayar kullanıcısı, mouse DPI ayarları iyi mi yapılır diye merak etmektedir.

Mouse pazarında hizmet veren bir çok şirket, kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek adına yazılımlar geliştirmektedir. Şirketler, bu yazılımlar üstünden kullanıcılarına muhtelif özellikler sunuyorlar. Bu özelliklerden birisi de DPI seviyesini ayarlamak oluyor.

Yazılımı bulunan mouse modellerinin birçoğunda program üstünden DPI ayarlaması yapmak mümkün. Bundan kaynaklı farenizin DPI ayarları üstünde değiştirmek istiyorsanız öncelikle farenizin yazılımının bulunup bulunmadığını denetim edin. Bunun için internet üstünden ufak bir inceleme yaparak farenizin yazılımına ulaşabilirsiniz.

Özel bir yazılımı bulunmayan sıçan sayısı da olabildiğince fazla. Bu fareler için de DPI ayaları yapmak mümkün. İşletim sistemleri, kullanıcılarının sıçan hassasiyetlerini diledikleri gibi ayarlamalarına imkân sağlıyor. Bunun için şu adımları uygulamanız kafi olacaktır:

Windows Kullanıcıları için Fare Hassasiyeti Ayarlama

 1. Windows kullanıcıları için sıçan hassasiyeti ayarlamak olabildiğince kolaydır. Microsoft, bir çok hususta olduğu gibi sıçan hassasiyeti ayarlama konusu ile alakalı da kolaylık sağlamaktadır. Windows kullanıcısı olarak sıçan hassasiyetinizi ayarlamak istiyorsanız öncelikle “Denetim Masası”na giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Denetim Masası menüsünde bir çok seçenek sizi karşılayacak. Buradan “Donanım ve Ses” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.
 3. Donanım ve Ses sayfasında yer edinen ve “Aygıtlar ve Yazıcılar” opsiyonunun altında bulunan “Fare” seçeneğine tıklıyoruz.
 4. Fare seçeneğine tıkladıktan sonra farenizin muhtelif ayarlarına erişebileceğiniz bir monitör sizi karşılıyor. İlk olarak “Düğmeler” başlığı altından farenizin çift tıklama hızını rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
 5. Farenizin hassasiyet seviyesini değiştirmek için “İşaretçi Seçenekleri”ne tıklamanız gerekmektedir. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza bir çok ayar çıkacaktır. En üstte yer edinen “Hareket” bölmesi, farenizin hareket hızını belirtmektedir. Yani farenizin hassasiyetini değiştirmek için hareket kısmını dilediğiniz gibi belirlemelisiniz.
 6. Dilediğiniz hassasiyet ayarlarını yaptıktan sonra Uygula ve Tamam seçeneklerini seçerek ayalarınızı kaydetmelisiniz. Sonrasında farenizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

MacOS Kullanıcıları için Fare Hassasiyeti Ayarlama

 1. Apple, tıpkı Microsoft gibi kullanıcılarına muhtelif özelleştirme seçenekleri sunuyor. Bu özelleştirme seçenekleri içinde sıçan ayarları da yer alıyor. Mac kullanıcıları, Apple tarafınca sunulan özellikler sayesinde sıçan ayarlarını özelleştirebiliyorlar. Bunun için Mac kullanıcılarının öncelikle “Apple” menüsünü açmaları gerekiyor.
 2. Apple menüsüne eriştikten sonra sıçan ayalarını değiştirmek için “Sistem Tercihleri”ni seçerek devam etmelisiniz.
 3. “Sistem Tercihleri” sayfasında cihazınızla alakalı düzenlemeler yapabileceğiniz muhtelif seçenekler sizi karşılayacak. Buradan “Fare” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
 4. Apple, kullanıcılarına bir çok sıçan ayarlarını rahatlıkla değiştirebilme imkanı sunuyor. Bundan kaynaklı “Fare” seçeneğine tıklayan kullanıcılar birden fazla ayarla karşılaşıyorlar.
 5. Bu ekrandan sıçan hassasiyetinizi ayarlayabilmek için “İzleme” başlığı altında yer edinen ayarları düzenlemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra öteki başlıklar altından da dilediğiniz sıçan ayarlarınızı rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

DPI Seviyesi Yüksek Mouse’un Avantajları Nelerdir?

Birçok teknoloji kullanıcısı, en yüksek donanımın en iyi performansı vereceğini düşünmektedir. Bundan kaynaklı bilgisayar kullanıcıları, genelde yüksek DPI seviyesine haiz mouse tercih ettiklerinde en kaliteli mousu aldıklarına inanırlar. Bu durumda kullananların haklı oldukları birtakım noktalar mevcut. Çünkü DPI seviyesi yüksek farelerin sunmuş oldukları birtakım avantajlar mevcut.

İlk olarak DPI seviyesini ayarlamak için farenizin donanımsal olarak kafi olması icap ettiğini bilmelisiniz. Yani farenizin DPI seviyesini dilediğiniz gibi değiştiremezsiniz. Bunun için farenizin donanımının kafi düzeyde olması gerekmektedir. Yüksek DPI seviyesine haiz olan fareler, yüksek hassasiyet seviyelerine ulaşabilmektedirler. Böylece DPI seviyesi yüksek bir mouse satın alan kişiler, sıçan hassasiyetlerini diledikleri gibi ayarlayabilmektedirler.

Fare satın almaya karar verdiğinizde muhtelif DPI seviyeleriyle karşılaşmanız olabildiğince muhtemel. Bu DPI seviyeleri, farenin ulaşabileceği maksimumum DPI seviyesini göstermektedir. Bunun yanı sıra oyuncu fareleri, DPI konusu ile alakalı kullanıcılarını genelde memnun etmeyi başarmaktadırlar.

Çünkü oyuncu ekipmanı üreten şirketler, üretmiş oldukları farelerde DPI ayarını kolaylaştıran düğmeler eklemektedirler. Kullanıcılar, farelerde yer edinen bu düğmeler sayesinde DPI ayalarını diledikleri gibi çabucak ayarlayabilmektedirler.

Yüksek DPI, bütün bilgisayar kullanıcıları için iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü sıçan hassasiyeti, genelde bir çok kullanıcı için önemsiz bir mevzu olmaktadır. Yani ofisine bir sıçan alacak şahıs için DPI seviyesi o kadar da mühim olmayacaktır. Çünkü ofis ya da ev tipi bilgisayar kullanıcıları için en uygun hassasiyette çalışan bir fare, fazlasıyla kafi olacaktır.

Bundan kaynaklı yüksek DPI seviyesinin her vakit iyi bir fareyi temsil etmediğini unutmamanız gerekiyor. Eğer sıçan hassasiyeti konusu ile alakalı gayet fazla düzenleme yapmanıza gerek yoksa yüksek DPI seviyelerine ulaşan pahalı fareleri tercih etmenize gerek yok diyebiliriz.

Bu noktada DPI ihtiyacınız olan şeyi en iyi sizin belirleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu yüzden sırf DPI seviyesi yüksek diye internette gördüğünüz ve iyi bulunduğunu düşündüğünüz fareleri yüksek fiyatlara satın almanız gerek olmayabilir.

Genel Değerlendirme

DPI kavramı, son vakit bilgisayar kullanıcılarının karşısına gayet fazla çıkıyor. Dijital ortamda DPI, çok değişik anlamlara geliyor. Bundan kaynaklı bu kavramın muhtelif anlamlarla kullanıldığını görebilirsiniz. Ancak bilgisayar ortamında DPI, genelde farelerin duyarlılığını temsil etmektedir. Fare hassasiyeti, bir çok bilgisayar kullanıcısı için o kadar da mühim olmayan bir ayardır.

Ancak birtakım işlemler için sıçan hassasiyetine dikkat etmek gerekmektedir. Bundan kaynaklı sıçan üreticileri, DPI adındaki hassasiyet kriteri ile sıçan hassasiyetlerini belirliyorlar. Başta oyuncular olmak suretiyle birtakım bilgisayar kullanıcıları için DPI, büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda sizler için DPI nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra DPI seviyesi iyi mi öğrenilir ve iyi mi ayarlanır gibi mevzularda da bilgiler verdik. Son olarak bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafınca kabul gören “yüksek DPI iyi bir sıçan demektir” görüşü ile alakalı açıklamalar yaptık.

Sizler için hazırladığımız DPI rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de DPI hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.