DSL Bağlantısı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

resim31276781
resim31276781

İnternet dünya çapında etken bir halde kullanılıyor. Özellikle son yıllarda ivme kazanan dijitalleşme süreci interneti hayatlarımızın merkezi konumuna getirdi. Günlük olarak çoğu işimizi internet bağlantısı ile hallediyoruz. Bunun yanı sıra çabalama hayatında da internet sık sık kullanılıyor. Ancak bazen irtibat sorunları mevzubahis olabiliyor. Bağlantı sorunlarından biri olan DSL bağlantısı yok problemininin iyi mi çözülebileceği ise merak ediliyor.

Günümüzde ağ linkleri kullanılan modemler üstünden sağlanıyor. Cihazlar, servis sağlayıcıdan gelen sinyalleri bize veri olarak ileten modemler vasıtası ile irtibat kurabiliyor. Dolayısıyla bizler internet erişimi sağlamak için modemleri kullanıyoruz.

Modem hakkında karşımıza çıkan DSL bağlantısı yok yanlışı ise erişimi engelleyebiliyor. Sizler için hazırladığımız bu içerikte DSL bağlantısı sorununu ele aldık. İçeriğimizi okuyarak sıkıntı yaşamanız halinde kullanabileceğiniz çözüm şekilleri ile alakalı malumat edinebilirsiniz.

İçindekiler

DSL Bağlantısı Yok Ne Demek?

Her ne kadar internet bağlantısı hayatımızda merkezi bir konumda yer ediniyor olsa da birtakım zamanlar irtibat sorunları yaşamanız mümkün. Bağlantınızı engelleyecek çoğu değişik sorundan laf edebiliriz. Bu irtibat problemlerinin kimini kolay bir halde çözebilirsiniz. Ancak birtakım sorunların çözümü yapabileceğinizden çok daha komplike olabiliyor. Bu biçim durumlarda ise ustalaşmış yardım almanız ehemmiyet taşıyor. Böylece lüzumlu olan teknik bilgiye haiz biri ile sıkıntı rahatlıkla ortadan kaldırılacaktır.

Sabit hat üstünden internet erişimi elde eden modemler DSL bağlantısına gereksinim duyuyor. Karşınıza çıkabilecek mühim irtibat sorunlarından biri ise DSL bağlantısı yok sorunu olarak karşımıza çıkıyor. İnternet verileri ile ses verilerini aynı anda taşıyan bu bağlantıdaki sorunların sebeplerini geniş bir skalada inceleyebiliriz. Yazımızın devamında bu problemin ortaya çıkmasına niçin olacak temel sebepler ile alakalı malumat vereceğiz.

Sorunun nedenleri değişik olabileceği gibi çözüm şekilleri de değişkenlik gösteriyor. Eğer DSL bağlantısında sıkıntı yaşıyorsanız korkmayın. Bu sorunu çözüme ulaştırmak için kullanabileceğiniz çoğu teknik mevcut. Ancak bu irtibat sorunun ne işe yaradığını ve iyi mi çözüleceğini söylemeye geçmeden ilkin DSL nelerdir sorusunu yanıtlamanın mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Böylece çözmeye çalıştığınız sorunu daha iyi kavramanız da olası olacaktır.

DSL bağlantısı yok

DSL Nedir? DSL Bağlantısı Yok Hatası Ne Anlama Gelir?

Evlerimize ya da ofislerimize internet bağlantısını getirmek için bir cihaz kullanıyoruz. Bu aygıtlar modem olarak isimlendiriliyor. Modemlerin taşımış olduğu veriler vasıtası ile değişik cihazlar üstünden internet erişimi sağlamamız olası hale geliyor. Kullandığımız bu modemler üstünde değişik bilgilerin yazdığını herkes görmüşüzdür. Temel olarak bu bilgiler internet bağlantısının durumunu ölçmek için kullanılıyor. Bu bilgilerden bir tanesi de DSL olarak karşımıza çıkıyor. Peki DSL nedir? Gelin hepimizin bilmiş olduğu bu kavrama daha yakından bakalım.

Aslında DSL’i en kolay hali ile bir iletişim teknolojisi olarak tarif etmek mümkün. Aslında bu kelime “Digital Subscriber Line” için kullanılan bir kısaltma olarak karşımıza çıkıyor. Türkçede ise “Dijital Abone Hattı” olarak kullanılıyor. Bu iletişim teknolojisi, durağan(durgun) hatlar üstünden veri iletimi sağlıyor. Bu veri iletimi bize internet bağlantısı erişimi olanağı tanıyor. Bu teknolojinin en büyük yararı daha süratli veri iletimi sağlaması olarak karşımıza çıkıyor. Geçmiş dönemlerde kullanılan analog linklere kıyasla DSL bize daha yüksek hız sunuyor.

Hayatımıza 1997 senesinde giren DSL, bunun yanı sıra uzak erişimin geleceği sıfatı ile de anılıyor. DSL linkleri aslında bir çift bakır tel üstünden sağlanıyor. Bu teknoloji, ses iletişimi ile veri iletimini aynı anda sağlamak için makul bant genişliği kullanıyor.

Temel olarak bu durum, DSL bağlantısı her ne kadar durağan(durgun) hat ile bağlantılı olsa da internet ve telefonu aynı anda kullanmamıza imkân tanıyor. Yani bir telefon görüşmesi yaparken internetin kesilmemesini elde eden şey DSL teknolojisinin verileri iletmek için değişik frekanslar kullanıyor olması.

DSL Işığının Yanmama Sebepleri Nelerdir?

Modem üstünde çoğu değişik fer bulunuyor. Bu ışıklar bize internet bağlantısında bir sıkıntı olup olmadığını gösteriyor. Yani aslında aygıt, verilerin iletimi esnasında ortaya çıkan sorunları bize bu ışıklar yolu ile gösteriyor. Buna bağlı olarak internet bağlantısında rastgele bir sıkıntı yokken bütün ışıkların yandığını görüyoruz. Ancak bağlantıda bir sıkıntı olduğunda modemler üstünde problemin niçin kaynaklandığını belirten kısımdaki fer yanmıyor ya da durağan(durgun) kalmıyor.

Kullandığınız modemde DSL ışığı yanmıyorsa bu problemin nedenleri değişkenlik gösterebiliyor. Sorunun sebebine bağlı olarak çözüm tekniği de değişiyor. Ancak sıklıkla karşılaştığımız sıkıntı DSL irtibat kabloları oluyor. Dolayısıyla kablolarda gerçekleştirilen tozlanma, temassızlık, çalışmama ya da boyutun makul olmaması gibi sorunlar niçin olarak karşımıza çıkabiliyor.

Bunun yanı sıra DSL bağlantısı yok problemin yaşanma nedenleri erişim sağlamaya çalıştığınız cihaz ya da modem ile alakalı olabiliyor. Bu biçim sorunlar sıklıkla kolay bir halde çözülüyor olsa da bilhassa servis sağlayıcıdan kaynaklı sorunlar teknik malumat gerektiriyor. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız problemin niçin kaynaklandığını idrak etmek amacı ile bağlantıyı elde eden bütün araçları denetim etmelisiniz.

DSL Bağlantısı Yok Çözüm Yöntemleri

İçeriğimizin bu bölümüne kadar DSL nedir, DSL bağlantısı problemine neler niçin olur gibi soruların yanıtlarını ele aldık. Ancak mühim olan bu sorunu yaşamanız halinde neler yapabileceğinizi bilmeniz. Temel olarak DSL bağlantısı problemlerini çözüme ulaştırmak için birkaç teknik kullanabilmeniz mümkün. Özellikle problemin nereden kaynaklandığını tahmin ediyorsanız sorunu daha kolay bir halde çözebilirsiniz.

İnternet bağlantısında sık sık yaşanmış olan problemlerden biri DSL bağlantısı yok sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Teknik bir bilgiye haiz olmadan irtibat problemlerini çözüme ulaştırmak zor gibi görünüyor olabilir. Ancak aslında sorunu ortadan kaldırmak için denemeniz gereksinim duyulan birkaç yoldan laf etmemiz mümkün. İçeriğimizin bu kısmında sorunu çözebilecek birkaç teknik ile alakalı malumat vermeye çalıştık. Lafı daha çok uzatmadan sizlere bu şekilleri anlatalım.

DSL bağlantısı yok

Modeminizi Yeniden Başlatmayı Deneyin

DSL bağlantısında sıkıntı yaşamanız halinde deneyebileceğiniz en etkili teknik sıklıkla modeminizi tekrardan başlatmak olarak karşımıza çıkıyor. Modemi tekrardan başlatmak, bir öteki deyişle resetlemek, internet bağlantısındaki ufak sorunları çözebiliyor. Dolayısıyla DSL bağlantısı probleminizi çözüme ulaştırmak için denemeniz gereksinim duyulan ilk teknik bu olmalı.

  • İlk olarak modeminizi kapalı konuma getirmelisiniz. Bunun için modemin üstünde yer edinen açma-kapama tuşunu kullanın.
  • Ardından ışıkların tümü söndüğünde bir müddet bekleyin.
  • Son olarak modeminizi tekrardan başlatın.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmayı Deneyin

Kimi vakit internet bağlantısında yaşanmış olan sorunlar modemin yanı sıra bilgisayarlar ile alakalı olabiliyor. Böyle bir durumda ilk teknik işe yaramadıysa kullandığınız bilgisayarı tekrardan başlatmayı denemelisiniz. Bu teknik de bağlantıda yaşanmış olan ufak sorunları çözebilmek için kullanabileceğiniz yollardan biri.

Bağlantı Kablolarınızda Sorun Olmadığından Emin Olun

Yaşadığınız problemin nedeni kullandığınız cihaz ve modemin yanı sıra kullandığınız kablolar da olabilmektedir. Dolayısıyla sorununuzu çözüme ulaştırmak için irtibat kablolarını denetim edebilirsiniz. Eğer kablonuz yerinden oynamış ya da çıkmışsa tekrardan takarak düzeltin. Bunun yanı sıra yeni bir kablo kullanarak da sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız kabloların boyutları da irtibat sorunlarına yol açabiliyor.

Bunun için kullandığınız DSL kablosunun 3 metreden uzun olmamasına itina göstermelisiniz. Bağlantı kablolarınızın değişik bir ayırıcı yerine direkt olarak olması gerektiği yere takıldığından emin olmalısınız. Kablolar içinde splitter, malum bir öteki ismiyle ayırıcı, olması irtibat sorunları yaşamanıza niçin olabiliyor. Bu nedenle DSL kablonuzda bir filtre kullanmamanızı öneririz.

DSL bağlantısı yok

Sorunun Cihazdan Kaynaklı Olup Olmadığını Kontrol Edin

İnternet bağlantısında yaşadığınız sorunların nedeni kullandığınız cihaz da olabilmektedir. Eğer bağlantıda bir sıkıntı yaşıyorsanız kullandığınız aleti değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin değişik bir bilgisayardan erişim sağlamaya çalışabilir ya da tablet ya da cep telefonu gibi cihazlarınızdan internet bağlantısını denetim edebilirsiniz. Böylece problemin cihazdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilmeniz olası olacaktır.

Modeminizi Doğrudan Duvar Prizine Bağlayın

Modeminizde kullandığınız kabloların yanı sıra öteki irtibat kabloları da irtibat sorunlarına niçin olabiliyor. Kullandığınız güç kablolarının uzunluğu irtibat kalitesi üstünde mühim rol oynuyor. Buna bağlı olarak sorunu çözüme ulaştırmak için modeminizin prize bağlı olduğu kabloyu da denetim edebilirsiniz. Bunun yanı sıra değişik bir priz deneyerek de problemin üstesinden gelebilmeniz mümkün.

  • Eğer modem direkt olarak prize bağlı değilse irtibat kalitesi düşebilir. Bu nedenle modem ile priz içinde uzatma kabloları kullanmamaya itina gösterin.
  • Eğer var ise bu linkleri iptal ederek modemi direkt olarak prize bağlayın.
  • Modemin direkt olarak duvar prizine bağlanması akımdaki dengesizlikleri gidererek sorununuzun çözülmesine destek olabilir.

Sabit Hatlı Telefonunuzu Kontrol Edin

Bilindiği suretiyle DSL bağlantısı temel olarak durağan(durgun) hat kabloları ile çalışıyor. Bağlantı probleminizin bu sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için ise telefonunuzu kullanmalısınız.

  • İlk olarak hattınızı direkt olarak telefona bağlamanız gerekiyor.
  • Ardından telefonunuz ile bir arama gerçekleştirin ve seste rastgele bir parazitlenme olup olmadığını denetim edin.
  • Ses kalitesin bir bozulma var ise DSL bağlantısı sorunu yaşamanızın nedeni kullandığınız durağan(durgun) hat ile alakalı olabilir.

DSL Bağlantısı Yok Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

İnternet insan hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yaşadığımız dünyada eğitim, iş, boş vakit değerlendirme gibi çoğu amaçla internet kullanıyoruz. Öyle ki internetsiz bir hayat hayal bile edilemez bir halde. Ancak bazen internet erişiminde muhtelif sorunlar ile karşılaşıyoruz. Bu sorunlar olabildiğince çeşitlilik gösteriyor. Sıklıkla yaşanmış olan problemlerden biri ise DSL bağlantısı yok yanlışı olarak karşımıza çıkıyor.

Pek çok işimizi halletmek için kullandığımız internet bağlantısını evimize getiren, modem adını verdiğimiz aygıtlardır. Modemler kullandığımız cihazların internet bağlantısına erişmesini sağlıyor. Bağlantıya erişmemiz temel olarak modemlerin verileri taşıması ile oluyor. Zaman vakit modemde yaşanmış olan sorunlar ise irtibat sorunları yaşamamıza sebebiyet veriyor. Bu sorunlardan bir tanesi de DSL bağlantısının olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu vaziyet sıklıkla DSL ışığının yanmaması ile anlaşılıyor.

DSL bağlantısında yaşanmış olan sorunlar direkt olarak internete erişimimizi engelliyor. Her ne kadar bu sorunu çözüme ulaştırmak teknik malumat icap ediyor gibi gelse de aslında birtakım şekilleri kullanarak sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Bu şekilleri tecrübe etmek için rastgele bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Yalnızca internet bağlantısını elde eden temel araçları denetim etmeniz ve gerek görülürse değiştirmeniz kafi olabiliyor.

Her ne kadar sorunu çözecek birkaç yol olsa da birtakım zamanlar hata almaya devam edebilirsiniz. Bu durumda önünüzde tek bir seçenek kalıyor: Servis sağlayıcınız ile iletişime geçmek. Yaşadığınız irtibat sorununu çözememeniz halinde iletişime geçerek ustalaşmış yardım almalısınız. Yetkili bir takım evinize yönlendirilerek sorunu çözmeye gelebilmektedir. Bunun yanı sıra uzaktan yönlendirme yaparak sorunu çözmenize yarayacak teknik bilgiyi sizlere sağlayabilir.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte DSL bağlantısı yok sorunu ile alakalı yapmanız gerekenleri söylemeye çalıştık. İçeriğimizi okuyarak siz de çözüm yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Sizler de aşağıda bulunmakta olan yorumlar kısmından soru ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.