Dünyanın En Hızlı Arabası – 2022 Yılı

resim93426983
resim93426983

Teknolojinin gelişmesiyle beraber en çok gelişen sektörlerden birisi de ulaşım ve motorlu vasıta sektörü oldu. Gelişen teknoloji, otomotiv sektöründe de büyük gelişmelere yol açtı. 1886 senesinde Karl Benz tarafınca üretilen Benz-Motorwagen ilk araba unvanını almıştı. Yıllar geçtikte teknolojinin gelişmesiyle arabalar de hem konfor hem donanım olarak geliştiler. Bu yüzden de günümüzde birtakım arabalar, hayal edilenin ötesinde konfor ve hız seviyesine ulaştılar. Bundan kaynaklı araba tutkunları, günümüzde dünyanın en süratli otomobili hangisi diye çok fazla merak ediyorlar.

Günlük yaşantılarda konfor seviyeleri ve performanslarından kaynaklı Mercedes, Porsche gibi markaların en süratli araba markaları olduğu düşünülür. Ancak meydana getirilen testlerde daha iyi performans yayınlayan araçlar mevcut. Otomobil tutkunları bu araçları biliyor olabilir. Fakat bir çok şahıs dünyanın en süratli otomobilleri konusu ile ilgili yanlış tahminlerde bulunuyor. Çünkü dünyanın en süratli arabaları, genelde yarışlara makul ya da üstün dereceli denemesi yapmak amacıyla üretiliyorlar. Bundan kaynaklı da bu araba modelleri, genelde pek fazla bilinmiyorlar.

Bizler de bu yüzden sizler için en süratli araba modellerini listeledik. Lafı daha çok uzatmadan sizler için hazırladığımız listemize geçelim. İşte karşınızda dünyanın en süratli araba modelleri!

Hyperloop Nedir? Ulaşımda Devrim Yaratacak Teknoloji

İçindekiler

Dünyanın En Hızlı Araba Modelleri Listesi

Otomotiv sektörü gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Araba üreticileri, ürettikleri otomobilleri muhtelif özellikler üstünden geliştirmeye çalışıyorlar. Bu özelliklerin başlangıcında da arabaların saatte ulaşabildikleri hız geliyor. Arabaların ulaşabildikleri en çok hız, bir çok günlük araba kullanıcısı için mühim olmuyor. Ancak birtakım otomotiv tutkunları, araçların hız değerleriyle yakından ilgileniyorlar.

Bundan kaynaklı araba üreticileri de hem yarışlar için hem de hız tutkunları için yüksek hız değerlerine ulaşan araba modelleri geliştiriyorlar. Günümüzde arabaların ulaştıkları hız değerleri, olabildiğince yüksek seviyelere ulaştı. Hatta bu değerler, hızla gelişen teknoloji vasıtası ile gün geçtikçe artış göstermektedir.

Özellikle spor araba modelleri üreten araba üreticileri, hız konusu ile ilgili çok etkin işlere imza atıyorlar. Birçok alanda olduğu gibi süratli araba kategorisinde de ciddi bir rekabet laf konusu. Bundan kaynaklı bir çok otomotiv tutkunu, dünyanın en süratli otomobili hangisi diye merak etmektedir.

Bu hususta net olarak tek bir model belirtmek pek olası değil. Çünkü meydana getirilen muhtelif hız testlerinde üretilen araba modelleri, birbirlerine avantaj sağlamaktadır. Bundan kaynaklı bizler de muhtelif yansız hız testlerini göz önünde bulundurarak sizler için dünyanın en süratli araba modelleri listesini hazırladık.

Listemizde geçmiş yıllardan üretilen araba modellerinden yeni araba modellerine kadar birden fazla arabayı göreceksiniz. Bu arabalar, belirttiğimiz gibi tamamiyle yansız hız testleri kararında ortaya çıkan verilere göre seçilmiştir. Lafı daha çok uzatmadan sizler için hazırladığımız dünyanın en süratli araba modelleri listemize geçelim.

SSC Tuatara

SSC Tuatara

Amerikan araba üreticisi SSC tarafınca üretilen SSC Tuatara, dünyanın en süratli otomobili listemizde ilk başta yer alıyor. Aracın tasarımı Jason Castriota ile ortak tasarlandı.

2011 senesinde konsepti oluşturulmaya başlanan aracın konseptinin tamamlanması 3 sene sürdü. Fakat, pandemi nedeniyle aracın üretim süreci birazcık yavaşladı.

Dünya genelinde şu an tam anlamıyla 3 adet Tuatara bulunmaktadır. Ancak, 2022 sonuna kadar bu sayının 25’e çıkması planlar arasında.

Aracın ekstrem donanımından bahsedelim. Araçta 5.9 litrelik çift turbo V8 motor kullanılıyor. İngiliz pilot Oliver Webb tarafınca kontrol edilen vasıta takribi 508 km/s hıza ulaşabiliyor. Saatte 500 kilometrenin üzerinde bir hıza haiz vasıta kuşkusuz dünyanın en süratli otomobili sıralamasında yer almaya hak kazanıyor.

Bugatti Chiron SuperSport

Bugatti Chiron SuperSport

Listemizdeki bir öteki vasıta ise İtalyan asıllı araba üreticisi Bugatti’nin Chiron Sport modeli. Araç, 2018 senesinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Tam ismi Chiron SuperSport 300+ olan aracın üretilme amacı saatte 300 mil engelini aşmak.

Yapılan testlerde araç, hedefine ulaşmış gibi duruyor. Çünkü bu testlerde çıkan sonuçlara göre vasıta 490 km/s hıza ulaştı. Bunun yanı sıra araçta 420 km/s hız sınırlandırması yer alıyor. Bu akıl almaz hız göstergesi Bugatti’nin bir yer uçağı geliştirdiğini gözler önüne seriyor.

Aracın donanımına bakacak olursak, otomobilde dört turbo şarjlı W16 motor mevcut. Araç temelde standart Chiron modeliyle çok benzer olsa da Chiron SuperSport pist odaklı üretildiği için birazcık daha hafifçe kalıyor. Ayrıca, son aşama şık bir tasarıma haiz bulunduğunu da belirtelim.

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT, ABD merkezli Hennessey firması tarafınca üretildi. Aracın dizayn ve üretim sürecine 2011 senesinde başlanıldı. 2013 senesinde ise üretilen ilk Hennessey Venom GT, en süratli vasıta olarak kayıtlara geçti.

1.244 beygir gücündeki araçta ikiz turbo şarjlı LS7 V8 Corvette motor yer alıyor. Hennessey Venom GT, Kennedy Uzay Üssü’ndeki testlerde 434 km/s hıza ulaştı. Bu da 2013 yılı için en süratli vasıta olma hususi durumunu kazandırmaya yetiyordu.

Ancak Hennessey Venom GT, bu pisti yalnızca bir kere kullanabildi. Guinness Rekorlar Kitabı’nın kurallarına göre ise en süratli vasıta olabilmek için gidiş-dönüş olmak suretiyle iki kontrol yapılması gerekiyor. Bu nedenle Hennessey Venom GT, resmi olarak kayıtlara geçemedi. Fakat Kennedy Üssü’ndeki test, aracın hızını kanıtlamasına yetti.

Koenigsegg Agera RS

Koenigsegg Agera RS

Listemize İsveçli araba üreticisi Koenigsegg Automotive tarafınca üretilen Koenigsegg Agera RS ile devam ediyoruz. Araç, 2015 senesinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır. Fakat, Agera RS 2018 senesinde üretim hattından çıktı.

Arabada 5.0 L Koenigsegg çift turbo şarjlı V8 motor mevcut. Ancak Koenigsegg, arabanın talipleri için özelleştirme seçenekleri sunuyor. Aracı satın almak isteyenler aracın motor gücünü yükseltebiliyor. Bunun haricinde araba tamı tamına 1.115 beygir gücüne sahip.

Tasarımı ve kuvvetli donanımıyla alaka çeken Koenigsegg Agera RS, hız testinde de olabildiğince etkin sonuçlar verdi. Araba, 2019 senesinde meydana getirilen testlerde 463 km/s hıza ulaştı. Rakipleri 500 km/s hıza yaklaşsa da saatte 463 kilometre hızın son aşama çarpıcı bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bugatti Veyron SuperSport

Bugatti Veyron SuperSport

Dünyanın en süratli otomobili listesine öteki bir Bugatti üretimi vasıta ile devam ediyoruz. Listemizdeki bir öteki Bugatti modeli olan Chiron Sport hemen hemen çok yeni bir araç. Fakat Veyron SuperSport mutlaka öyle değil. 2010 senesinde tasarlanmaya başlanan Bugatti Veyron SuperSport, 2011 senesinde Fransa’da bir araba fuarında tanıtılmıştır.

Bugatti Veyron SuperSport, meydana getirilen testlerde 431 km/s hıza kadar ulaştı. 2010 senesinde tasarlanmaya başlanan bir vasıta için bu hız kıymeti olabildiğince yüksek. Ancak Bugatti, aracın lastiklerinin parçalanmasını önlemek amacıyla aracın ulaşabileceği en çok hızı 415 km/s ile sınırlandırdı.

Testlerde ulaşmış olduğu hız değeriyle alaka gören Bugatti Veyron SuperSport, tasarımıyla da insanları büyülemeyi başarıyor. Üstelik, bunu tam anlamıyla 10 sene ilkin başarmış olması daha da büyüleyici.

Geleceğin Arabaları Bizi Ne Kadar Şaşırtacak?

Saleen S7 Twin Turbo

Saleen S7 Twin Turbo

Amerikan araba üreticisi Saleen tarafınca üretilen Saleen S7 Twin Turbo da listemizdeki yerini alıyor. 2006 senesinde tasarımına başlanan araç, üretildiği sene adından olabildiğince laf ettirmişti.

Saleen S7 Twin Turbo, dizayn anlamında klasikleşen yarış otomobillerinin görünümüne sahip. Bunun yanı sıra aracın donanımına bakacak olursak, otomobilde 7.0 litrelik 558 beygir gücünde atmosferik V8 motor bizleri karşılıyor.

Araç, üretildiği yıla göre olabildiğince kuvvetli diyebiliriz. Test bölümüne gelecek olursak Saleen S7 Twin Turbo, meydana getirilen testlerde 399 km/s hıza ulaştı.

Listedeki öteki araçlara göre Saleen S7 Twin Turbo birazcık zayıf kalabilir. Fakat bu kıymet 2006 senesinde tasarlanmaya başlanan bir vasıta için olabildiğince iyi.

SSC Ultimate Aero TT

2009 SSC Ultimate Aero TT

Amerikan araba üreticisi SSC, bir öteki modeliyle de listemizde yer almayı başardı. 2009 senesinde üretilen SSC Ultimate Aero TT, serinin önceki modellerine göre olabildiğince güçlü. SSC, bu modeli üretirken öteki modellerden %15 daha kuvvetli bir vasıta üretmeyi hedefledi. Yapılan testlere göre de hedeflerine başarıyla ulaşmış olduklarını söylemek mümkün.

Çift turbo şarjlı SSC V8 motor kullanılan araç, 1.287 hp güç çıkışına sahip. Yapılan hız testlerinde 415 km/s hıza kadar ulaşan SSC Ultimate Aero TT, performansı kadar tasarımıyla da araba tutkunlarını etkiliyor.

Tesla Roadster

Tesla Roadster dünyanın en süratli arabası

Tesla, son yıllarda ürettiği elektrikli araçlarla tanınmayı başardı. Şirket, hem elektrikli hem de kuvvetli araçlar üreterek insanların dikkatini çekiyor. Bunun yanı sıra Tesla’nın ürettiği araçlar konfor bakımından da olabildiğince gelişmiş durumda. Tasarım konusu ile ilgili da bir eksikliği bulunmuyor. Hatta, fütüristik tasarımlar ile olabildiğince büyük bir kitlenin beğenisini topladığını söylemek gerek.

Tesla’nın 2022 senesinde üretmeye başlamış olacağı 2. nesil Tesla Roadster, hız konusu ile ilgili da insanları etkileyecek gibi duruyor. Çünkü Tesla CEO’su Elon Musk, aracın hız konusu ile ilgili olabildiğince iddialı bulunduğunu belirtiyor.

İddialara göre yeni nesil Tesla Roadster, 250 mil hıza ulaşabiliyor. Bu da 402 km/s hız yapabildiği anlamına geliyor. Elektrikli motorun ani hızlanma kabiliyetlerini de unutmamak gerek. Bu sayede hız tutkunlarını olabildiğince memnun edecek bir performansa haiz olacağı düşünülüyor.

İlk olarak yalnızca 1000 adet üretilecek 2. nesil Tesla Roadster, şimdiden araba sevenleri heyecanlandırmayı başardı.

Bitcoin ile Tesla Satın Alma Dönemi Başlıyor

Lykan Fenyr Supersport

Lykan Fenyr Supersport dünyanın en süratli arabası

Dünyanın en süratli otomobili listemizdeki bir öteki vasıta ise Lykan Fenyr Supersport oluyor. Listedeki bir çok vasıta Amerikan ya da Avrupalı bir firmanın üretimi. Ancak Fenyr Supersport Dubai merkezli W Motors tarafınca üretilmiştir. Fakat, aracın montaj işlemleri Avusturya’da yapılmıştır.

2015 senesinde Dubai Motor Show’da tanıtılan araç, kuvvetli özelliklerine ayrıca ekstrem tasarımıyla da olabildiğince alaka gördü. Aracın tasarımında Anthony Jannarelly ve Exequiel Di Salvo imzası bulunuyor.

Araçta 3.8 L çift turbo şarjlı bir motor mevcut. 799 hp güç çıkışı elde eden vasıta gösterdiği performans ile araba tutkunlarını fanatik bırakıyor. Lykan Fenyr Supersport, meydana getirilen hız testlerinde 400 km/s hıza kadar ulaşmayı başarıyor.

McLaren Speedtail

Dünyanın en süratli otomobili - McLaren Speedtail

Listemize McLaren Speedtail ile devam ediyoruz. 2018 senesinde tanıtılan araç, 2020 yılından beri kullanıcılarıyla buluşuyor. İngiliz araba üreticisi McLaren, bilinmiş olduğu gibi genelde üst seviye araçlar üretiyor. Şirket, bu araçlarda yüksek hız değerlerine ulaşmayı hedefliyor. McLaren Speedtail da bu kapsamda geliştirilen bir vasıta olarak karşımıza çıkıyor.

Araçta 4.0 L McLaren tarafınca üretilen M840T motor mevcut. Bunun yanı sıra hibrit olan araçta 310 PS elektrik motoru da yer alıyor. 1050 PS güç çıkışı sunan araç, elektrik motoru ile beraber 1.647 kWh kapasitesindeki bataryasıyla beraber kullanıcılarıyla buluşuyor.

McLaren, aracın kontrol sürecinde hayranlarını etkilemeyi başardı diyebiliriz. Çünkü meydana getirilen testlerde araç, 403 km/s hıza kadar ulaştı. Bunun yanı sıra kontrol sonuçları, aracın aşağı yukarı 15 saniyede 300 km/s hıza ulaştığını gösterdi. Bu değeler de McLaren Speedtail’in hız konusu ile ilgili olabildiğince iddialı bulunduğunu gösteriyor. Böylece McLaren Speedtail, dünyanın en süratli otomobili listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor.

Koenigsegg CCR

Koenigsegg CCR dünyanın en süratli arabası

Dünyanın en süratli otomobili listemize gene İsveçli araba üreticisi Koenigsegg marka bir araba ile devam ediyoruz. 2004 senesinde tasarlanmaya başlanan Koenigsegg CCR, hız testlerinde gösterdiği başarılı bir şekilde listemizde yer almayı başarıyor. Koenigsegg CC serisinin en kuvvetli sürümü olan araç, 2004 senesinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda araba meraklılarıyla buluştu.

Sadece 14 adet üretilen araçlarda, 4.7 L Koenigsegg ikiz süper şarjlı V8 motor mevcut. 806 hp güç çıkışı elde eden araç, donanımı kadar tasarımıyla da alaka çekiyor. Aracın tasarımı olabildiğince sade ve klasik duruyor. Fakat, hayalet sembolü ile süslenen Koenigsegg CCR, dizayn konusu ile ilgili olabildiğince iddialı. Bunun yanı sıra meydana getirilen testlerde 388 km/s hıza ulaşan vasıta performansıyla da etkilemeyi başarıyor.

Dünyanın en süratli otomobili listemizde sizler için seçtiğimiz arabalar burada sona eriyor. Şık tasarımları ve yüksek hızlara ulaşabilmeleriyle listemizdeki arabalar olabildiğince dikkat çekiyor. Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesiyle beraber bu listedeki araçların da gelecekte yerlerini öteki araçlara bırakacak olması olabildiğince olası duruyor.

Elektrikli araçların yaygınlaşıyor olması yüksek süratli araçların geleceği konusu ile ilgili birtakım insanları tereddütte bırakıyor. Ancak 50 sene öncesinde bu kadar süratli araçların üretilebilecek olması da yalnızca hayalden ibaretti. Bu yüzden elektrikli araçların da yüksek hızlara ulaşan örnekleri olacaktır. Hatta bir ihtimal de, günümüzdeki araçlara hız konusu ile ilgili ayrım atacak araçlar bile ortaya çıkar.

Uçan Arabalar Ne Zaman Hayatımıza Girecek?

Porsche 918 Spyder

Ürettiği üst seviye araba modelleriyle tanınmış Porsche, 918 Spyder modeliyle dünyanın en süratli otomobili listemize girmeyi başardı. Alman merkezli şirket, 2013 senesinde hususi üretimle yeni bir hibrit araba modeli üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bunun üstüne Porsche, kısa bir müddet sonra 918 Spyder modelini hız tutkunları ile buluşturdu.

Porsche, bu modelde 4.6 L tabii emişli V8 bir motor kullanmayı tercih etti. 652 kW güç çıkışı sunan vasıta bunun yanı sıra 6.8 kW sıvı soğutmalı lityum iyon bataryalara sahip. Aracın bataryaları, seyir halindeyken motordan gelen aşırı güç ile şarj olabiliyorlar. Böylece Porsche, sürücülere aşağı yukarı 680 km menzil vadediyor.

Porsche 918 Spyder

Yapılan testlerde Porsche 918 Spyder, aşağı yukarı 3 saniyede 0-100 km/s hıza ulaştı. Bunun yanı sıra aracın 345 km/s hıza ulaşmış olduğu da meydana getirilen testlerde kanıtlandı. Bu hız kıymeti de Porsche 918 Spyder modelini dünyanın en süratli araçlarından birisi yapıyor.

Araba tutkunları bilhassa spor araba türlerini sevenler, Porsche markasını yakından tanıyorlar. Şirket, uzun uzun yıllardan beri ürettiği sportif vasıta modelleriyle adından laf ettirmeyi başarıyor. 918 Spyder modeli de firmanın en çok tanınmış olan modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Porsche, hızı ve tasarımıyla dikkat çeken bu modelin üretimini 2015 senesinde sonlandırdı. Şirket, paylaşılan verilere göre 918 adet 918 Spyder üretti.

Ferrari Enzo

Dünyanın en süratli otomobili listemize bir öteki tanınmış araba üreticilerinden olan Ferrari tarafınca üretilen bir model ile devam ediyoruz. İtalyan kökenli Ferrari, ürettiği spor tipi otomobillerle biliniyor. Şirketin günlük kullanıma makul olarak ürettiği araçlar bile yarış otomobili hissi uyandırıyor. Bundan kaynaklı hızdan bahsedilen bir listede rastgele bir Ferrari modelinin bulunmaması düşünülemezdi.

Ferrari Enzo, 2002 senesinde geliştirilmeye başlandı. Şirket yöneticileri, geliştirilen araca firmanın kurucusu olan Enzo Ferrari’nin ismini vermeye karar verdiler. Enzo Ferrari’nin ismini taşıyan araç, 6.0 L V12 bir motora sahip. Araç, 660 PS güç çıkışı sunuyor. Bu kıymet de aracın 651 beygir gücünde bulunduğunu gösteriyor.

2002 senesinde üretilen bir araç, performans açısından ciddi soru işaretleri uyandırabilir. Fakat Ferrari tarafınca meydana getirilen testler, aracın standardını ortaya çıkartıyor. Test sonuçlarına göre Ferrari Enzo, 0-100 km/s hıza aşağı yukarı 4 saniyede ulaşıyor. Bunun yanı sıra testlere göre araç, 350 km/s en çok hız değerine ulaşabiliyor.

Ferrari Enzo

Ferrari, 2000’li yılların başlangıcında ürettiği vasıta ile yeniden standardını kanıtladı diyebiliriz. Özellikle hız tutkunları için Ferrari Enzo, hem tasarımıyla hem de ulaşmış olduğu hız değerleriyle dikkat cazibeli bir vasıta olmayı başarıyor. Şirket, bu modeli 2002-2004 yılları aralığında üretti. Bu süreçte Ferrari, toplam 399 aracı kullanıcılarıyla buluşturdu.

Bazı araba tutkunları, Enzo modelinin piyasaya çıkışı üstünden uzun bir süreç geçmesinden kaynaklı en süratli araba modellerinden birisi olmayacağını düşünüyorlar. Fakat günümüzde üretilen araçların çoğu, Ferrari Enzo tarafınca yayınlanan performansa basit kolay ulaşamıyorlar. Bundan kaynaklı Enzo, bir müddet daha en süratli araçlar listesine girmeye devam edecek diyebiliriz.

Rimac Concept One

Rimac markası, listedeki bir çok aracın müstahsil firması kadar tanınmış bir marka değil. Hırvatistan merkezli şirket, elektrikli araçlar üstüne çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların çoğunluğu ise spor arabalar üstüne gerçekleşiyor. Tabii ki spor araba üstüne çalışılan bir şirkette hız konusu ile ilgili da çalışmalar yapılmazsa olmazdı. Bu noktada da karşımıza Rimac Concept One modeli çıkıyor.

Şirket, bu modeli 2013 senesinde geliştirmeye başladı. 1990’lı yıllardan itibaren elektrikli araçlar üstüne meydana getirilen çalışmaların sayısı arttı. Fakat 2010 yılı, elektrikli vasıta sektörü için bir dönüm noktası oldu diyebiliriz. Bu tarihten itibaren bir çok büyük araba üreticisi, elektrikli vasıta üretimine yönelmeye başladı. Rimac Concept One da böyle bir ortamda hem elektrikli hem spor model olmasıyla çok fazla ön plana çıktı.

Rimac Concept One

Araçta 90 kWh Lityum bir batarya yer alıyor. Bu batarya, aracın kullanıcılarına 330 km menzil sağlıyor. Bunun yanı sıra vasıta 1241 PS güç çıkışı sunuyor. Bu değere göre Rimac Concept One, 1224 beygir gücünde kullanıcılarına performans veriyor.

Yapılan testler, Rimac Concept One’ın 0-100 km/s hızlanma süresine 2.5 saniyede ulaştığını gösterdi. Bu süre, bir elektrikli vasıta için rekordu. Bundan kaynaklı Rimac, Concept One’ın piyasaya çıkmış olduğu yıllarda aracın en hızlıca hızlanan vasıta bulunduğunu iddia etti.

Rimac, hem elektrikli hem de süratli olmasıyla dikkat çeken aracı sınırı olan sayıda üreteceğini açıkladı. Şirket, aracın üretim aşamasına 2013 senesinde başladı. Rimac, kısa bir müddette sınırı olan sayıda Concept One üretimi gerçekleştirdi. Daha sonra yakın tarihte araştırmacılar, aracın güncellenen bir versiyonunun yeniden satışa sunulabileceğini söylüyorlar.

McLaren F1

Dünyanın en süratli otomobili listemize gene İngiltere merkezli McLaren şirketinin F1 modeli ile devam ediyoruz. McLaren F1, 1990’lu yıllara damgasını vurmayı başaran araçlardan birisi olarak biliniyor. Araç, yüksek performansı vasıtası ile hâlâ günümüzde en süratli araçlar listesine girmeyi başarabiliyor. Bunun yanı sıra aracın şık ve üretildiği tarihe göre yenilikçi tasarımı da araba tutkunlarını etkilemeyi başarıyor.

McLaren, bu modelde 6.1 L V12 bir motor kullanmayı tercih etti. Araçta kullanılan motor ise BMW tarafınca üretilen S70/2 oldu. Bu motor, 1990’lı yılların en kuvvetli motorlarından birisi olarak ön plana çıkıyordu. Bundan kaynaklı McLaren F1’in BMW S70/2 motora haiz olması bile aracı tanınmış hale getirmişti.

Bunun yanı sıra McLaren F1, 461 kW güç çıkışı sunuyor. Bu kıymet de aracın 618 beygir gücünde bulunduğunu gösteriyor. Bu değer, günümüzde yeni geliştirilen spor araçlara göre çok yüksek gelmeyebilir. Fakat aracın 1992 senesinde geliştirilmeye başlandığını düşünecek olursak Mclaren etkin bir iş çıkarttı diyebiliriz.

McLaren F1

Araç, meydana getirilen testlerde de kendisini göstermeyi başardı. McLaren F1, meydana getirilen testlerde 0-100 km/s hızlanma süresine 6 saniyede ulaştı. Bunun yanı sıra muhtelif kuruluşlar tarafınca meydana getirilen testlerde araç, 323 km/s en çok hız değerine ulaştı.

McLaren, yılların eskitemediği F1 modelini 1992-1998 yılları aralığında üretti. Şirket, bu süreçte paylaşılan verilere göre 106 adet F1 modelini kullanıcılarıyla buluşturdu. Yakın bir zamana kadar McLaren F1 tarafınca erişilen hız değerleri, bir çok vasıta tarafınca ulaşılamıyordu. Bundan kaynaklı araç, günümüzde hâlâ popülerliğini korumayı sürdürüyor.

Pagani Huayra

Pagani, bir öteki İtalya merkezli vasıta üreticisi olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, bilhassa spor araba üretimi konusu ile ilgili ciddi yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlardan birisi de Huayra modeli oldu. 2012 senesinde üretilmeye başlanan Huayra, yüksek performansıyla adından laf ettirdi. Bunun yanı sıra araç, yüksek hız değerleri vasıtası ile dünyanın en süratli otomobili listemize girmeyi başardı.

Şirket, aracın tasarımı konusu ile ilgili çok etkin bir iş çıkarttı. Genel olarak spor arabaların muayyen bir dizayn kalıbı mevcut. Araç üreticileri de bu kalıbın dışına çıkmayı pek tercih etmiyorlar. Fakat Pagani, dizayn konusu ile ilgili yapmış olduğu küçük yeniliklerle hem sportif duran hem de güzel duyu olarak neredeyse bütün araba tutkunlarının ilgisini çekebilecek bir dizayn yapmayı başardı.

dünyanın en süratli otomobili - Pagani Huayra

Bunun yanı sıra Huayra, haiz olduğu özellikler vasıtası ile de adından laf ettirdi. Pagani, araçta Mercedes tarafınca üretilen 6.0L ve V12 bir motor kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, aracın ilk üretilen modellerinde 740 PS güç çıkışı bulunduğunu belirtiyordu. Bu kıymet de aracın 730 beygir gücünde bulunduğunu gösteriyor. Fakat aracın daha sonra üretilen modellerinde ise bu kıymet 838 beygire kadar çıktı.

Pagani Huayra, hız kıymeti konusu ile ilgili da olabildiğince iddialı. Aracın ilk sürümünde meydana getirilen testlere göre araç, 0-100 km/s hızlanma süresine aşağı yukarı 3 saniyede ulaşıyor. Bunun yanı sıra testlerin sonucu, aracın 383 km/s en çok hıza ulaşabildiğini gösteriyor.

Şirket, günümüzde Huayra modelinin muhtelif sürümlerini kullanıcılarına sunuyor. Bunda kaynaklı Pagani Huayra, muhtelif sürümleriyle beraber listemizde en çok üretilen araçların başlangıcında geliyor diyebiliriz.

Aston Martin Valkyrie

Listemize Aston Martin Valkyrie ile devam ediyoruz. İngiltere kökenli Aston Martin, dünyanın en büyük araba üreticilerinden birisi olarak biliniyor. Şirket, günlük kullanıma makul araçlar ürettiği gibi sportif araçlar da üretiyor. Bu araçlardan birisi de Valkyrie oldu. Valkyrie, listemizde yer edinen en yeni modellerden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Aston Martin, Valkyrie modelini 2016 senesinde tasarlamaya başladı. Şirket, bu modeli hem günlük hem de pistte kullanıma makul şekilde tasarlamayı hedefledi. Bu doğrultuda araçta Aston Martin tarafınca üretilen 6.5 L ve V12 bir motor kullanıldı. Bunun yanı sıra araçta 160 beygir gücünde bir de elektrikli motor yer alıyor. Böylece Aston Martin, hibrit spor araba modeli tasarladı.

Aston Martin Valkyrie

Yapılan testlerde aracın 3 saniyede 0-100 km/s hıza ulaşmış olduğu belirleme edildi. Bunun yanı sıra aracın en çok hızının ise 402 km/s olduğu belirtiliyor. Ancak bu değer, önümüzdeki senelerde artacaktır. Çünkü Aston Martin, Valkyrie modelinin Spider sürümü üzerinde çalışıyor. Şirket, yeni sürümle beraber aracın hız değerlerinde de muayyen bir artış yakalayacaktır.

Aston Martin, Valkyrie modelini duyurmasıyla beraber yoğun bir alaka görmeyi başarmıştı. Şirket, bu ilgiyi yakın zamanda yeniden gördü. Çünkü belirttiğimiz gibi 2023 yılından itibaren Valkyrie modelinin Spider sürümü araba tutkunlarıyla buluşacak. Şirketin ön planlarına göre Spider sürümünden 85 adet üretilecek.

Lamborghini Sian FKP 37

Lamborghini, yeni modellerinden birisi olan Sian FKP 37 ile dünyanın en süratli otomobili listemize girmeyi başardı. Şirket, yakın zamanda hibrit bir araba modeli tasarladıklarını duyurdu. Bu model, hem spor araçlarını sevenleri hem de hibrit araba tutkunlarını ortak paydada buluşturacak. Bu kapsamda Sian FKP 37, firma tarafınca açıklanan özellikleriyle şimdiden yoğun bir merak uyandırmayı başardı.

Şirket, bu modelde 6.5 L ve V12 olan L539 motor kullanılacağını açıkladı. Bu motor, Lamborghini fanatiklerine yabancı gelmeyecektir. Çünkü firma bu motor modelini uzun süredir araçlarında kullanıyor. Sian FKP 37 de L539’un aktüel sürümü ile kullanıcılarıyla buluşacak.

Lamborghini Sian FKP 37

Bu motor, 774 beygir gücünde olacak. Bunun yanı sıra araçta bir de elektrik motoru yer alacak. Elektrik motoru ise 34 PS güç çıkışı ile kullanıcılarına hizmet verecek. Bu kıymet de elektrik motorunun 34 beygir gücünde olacağını gösteriyor. Totalde vasıta 808 beygir gücünde çalışacak.

Lamborghini, aracın 0-100 km/s hız değerine 2.8 saniyede ulaşacağını belirtiyor. Bunun haricinde aracın en çok hızı ise şu anlık 350 km/s olarak planlanıyor. Ancak tabii ki bu değerler planlanan değerler olarak karşımıza çıkıyorlar. Bundan kaynaklı resmi sonuçlarda en çok hız kıymeti planlanan değerin altında ya da üzerinde olabilir.

Şirket, yeni modelin 63 adet coupe ve 19 adet roadster olmak suretiyle toplamda 82 adet üretileceğini açıkladı. Bu modellerin hepsi hemen hemen araçlar üretilmeden sahiplerini buldular. Lamborghini hem dizayn hem de yöntem hususiyet bakımından araba tutkunlarını heyecanlandırmayı başardı. Bundan kaynaklı Sian FKP 37, listemizde kendisine yer buluyor.

Aspark Owl

Dünyanın en süratli otomobillerinden bahsetmiş olduğumuz bir listede Aspark Owl eğer olmazsa olmazdı. 2017’de konsept olarak tanıtılan araç, 2020 senesinde üretilmeye başlandı. Aspark Owl, listemizdeki öteki araçların aksine tamamiyle elektrikle çalışıyor. Bu özelliği ile vasıta hem süratli oluşu hem de elektrikli olmasıyla adından olabildiğince fazla laf ettiriyor.

dünyanın en süratli otomobili - Aspark Owl

69 kWh bir bataryaya haiz olan araç, kuvvetli bir elektrikli motora sahip. 1.900 kg ağırlığında olan araç, meydana getirilen testler kararında 0-100 km/s hız değerine 2 saniyede ulaştı. Bu kıymet de aracın gücünü kanıtlar özellikte diyebiliriz. Bunun yanı sıra aracın 0-299 km/s hız değerine ise aşağı yukarı 11 saniyede ulaşmış olduğu belirtiliyor.

Aspark Owl, mühendislerinin iddiasına göre 400 km/s hız değerine ulaşabiliyor. Bu hız kıymeti de aracı, dünyanın en süratli araçlarından birisi haline getiriyor. Tam elektrikli bir aracın bu yolla hızlanması, elektrikli araçların geleceği için de olabildiğince ümit verici oluyor.

Rimac Nevera

Dünyanın en süratli araba modelleri listemizin son sırasında, son zaman adından olabildiğince fazla laf ettiren Rimac Nevera yer alıyor. Hırvat otomotiv üreticisi Rimac, bu modelinde gene yüksek hız değerlerine ulaşmayı hedefledi. Bu doğrultuda şirket, olabildiğince kuvvetli bir motora haiz olan Rimac Nevera modelini araba sektörüyle buluşturdu.

Dünyanın en süratli otomobili - Rimac Nevera

2021 senesinde üretilmeye başlanan araç, 2022 senesinde teslim edilmeye başlandı. Elektrikli olarak geliştirilen Rimac Nevera, 1.427 kW güç çıkışına sahip. Bunun yanı sıra araçta 120 kWh bir batarya yer alıyor. Bu batarya, aşağı yukarı olarak 550 km performans gösteriyor. Bu performans da yüksek hız değerlerine ulaşan bir elektrikli araba için şimdilik gayet en makul diyebiliriz.

2.150 kg ağırlığında olan araç, hız değerleriyle olabildiğince iddialı. Yapılan ölçümlere göre araç, 0-100 km/s hız değerine aşağı yukarı olarak 2 saniyede ulaşıyor. Bunun yanı sıra aracın en çok hız kıymeti ise 412 km/s olarak belirtiliyor. Bu sayede Rimac Nevera, dünyanın en süratli otomobilleri sıralamasında kendisine yer bulmayı başarıyor.


Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız dünyanın en süratli araba modelleri listemiz burada sona eriyor. Bu listemizde muhtelif markaların hız testlerinde etkin sonuçlara ulaşan araba modellerine yer verdik. Gelişen teknolojiyle beraber yakın zamanda bu listede yer edinen vasıta sayısı artış gösterecektir.

Peki, sizce yüksek süratli araçlar gelecekte hayatlarımızda yer edinebilecek mi? Bu araçlar şu an çok pahalı olduğundan kaynaklı pek yaygın değiller. Ancak gelecekte teknolojinin daha da gelişmesiyle bu tür süratli araçların tutarları daha makul olabilir.

Eğer gelecekte bu tür yüksek hız seviyesine ulaşabilen araçlar, daha makul fiyatla satılırsa almayı düşünür müsünüz? Siz de yüksek hız seviyelerine ulaşabilen araçlar hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.