Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı – 2022

resim80704317
resim80704317

Teknoloji dünyası esasen asla bir vakit ucuz bir sektör olmadı. Hatta bilgisayar alemi ise hep en pahalı olan kısmında yer aldı. Tabii ülkemizde bu vaziyet öteki ülkelere göre daha fena durumda diyebiliriz. Peki asla merak ettiniz mi, dünyanın en pahalı bilgisayarı hangisi? Ne gibi özellikleri var ve en önemlisi ne kadar?

Her ne kadar son dönemde düşüşe geçse de bilhassa pandemi döneminde beraber bilgisayar satışları ülkemizde ve dünyada büyük bir artış gösterdi. Tabii ki hepimiz kendi bütçesine göre bir şeyler almak istiyor. Bir kısım bilgisayarlardan asla anlamadığı ya da asla uğraşmak istemediğini için hazır sistemleri tercih etti. Bir bölümü ise zevk almış olduğu ya da birazcık daha iktisat yapmak amaçlı toplama bilgisayarlara yöneldi.

Her ikisi için de net olan bir reel var. Ucuz bir bilgisayar almak maalesef olası değil. Fakat dünyanın en pahalı bilgisayarı da olmayacak. Çünkü dünyanın en pahalı bilgisayarı bu fiyatlardan çok daha yüksekte. Hatta, neredeyse bir ev fiyatına muadil geliyor.

2022 senesinde dünyanın en pahalı bilgisayarı unvanını alan PC aslında ilk kez bu başarıyı elde etmiyor. İlk kez 2017 senesinde bu başarıyı elde etmişti. 8Pack OrionX anlaşılan o ki bu unvanı rakiplerine basit kolay kaptırmayacak gibi.

Bu arada siz gene de makul fiyatlı bir oyun bilgisayarı tercih ederseniz sizin için hazırlamış olduğumuz En İyi Oyun Bilgisayarları adlı içeriğimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca öğrenciler için dizüstü bilgisayar önerilerimize de göz atmanızı öneriyoruz. Aylık olarak güncellediğimiz bu listelerde çok daha makul fiyatlı modelleri bulabilirsiniz.

İçindekiler

8Pack OrionX Serisinin İkinci Bilgisayarı

8Pack OrionX her ne kadar 2017 senesinde dünyanın en pahalı bilgisayarı unvanına haiz olsa da aslında 2022 senesinde da ona yakın bir seyir halinde. Ancak değişmeyen bir şey mevcut. Ülkemizde bu bilgisayarı satın almak hala bir hayal gibi.

2022 yılındaki en pahalı bilgisayara geçmeden ilkin sizlere 8Pack OrionX ile ilgili birazcık malumat verelim. Zaten bu bilgisayarın özelliklerini gördüğünüzde bile “keşke benim olsa” diyeceğinize eminiz. Bu bilgisayarın en mühim özelliği tek bir kasa içinde iki sistem bulunması. Yani aynı anda iki değişik bilgisayara haiz olabiliyorsunuz.

Özelliklerine değinecek olursak 4.3 GHz (OC) Intel Core i7-X6950 Broadwell E CPU ve 5.1 GHz Intel Core i7-770K işlemciye sahip. Bu işlemcileri bir yanda 64 GB DDR4 2666 MHz Corsair RAM ile 16 GB DDR4 3200 MHz Corsair RAM destekliyor.

“GTA V Çalıştırır mı?”

İki değişik bilgisayar olarak düşünebilirsiniz diye söylemiştik. Bu bizlere iki değişik anakart bulunduğunu da açıklıyor aslında. Bir tarafta Asus Rampage V ED 10 anakart bulunurken öteki yanda da Asus ROG Strix Z270I Gaming anakart mevcut.

İşlemci cephesinde işler böyleyse monitör kartı tarafı daha da bir merak uyandırıyor. Lafı fazla uzatmadan oraya geçelim. Aslında “eski bir sistem” olduğu halde kalp krizi geçirebilirsiniz. Çünkü bir yanda 3 adet Nvidia Titan X Pascal ekran kartı mevcut. Her biri 12 GB ve 384 bit.

Üstelik cihazın monitör kartları bununla sınırı olan değil. Diğer tarafta da bir adet Nvidia Titan X ekran kartı var. Yine bu monitör kartı da 12 GB ve 384 bit. Bilgisayar toplamanın ve satın almanın en ünlü sorusuna da kendimizden emin bir halde yanıt verebiliriz: problemsiz bir halde GTA V çalıştırır.

Özellikleri bu kadarla sınırı olan değil. Depolama kısmında da günümüz bilgisayarlarını kıskandıracak türden. Bir tarafta Intel 730 PCle NVMe SSD ve 10 TB Seagete Barracuda hard disk bulunuyor. Diğer tarafta ise 2 adet 512GB Samsung 960 Polaris NVNe M.2 SSD ve gene 10 TB Seagate Barracuda HDD bulunuyor. İçerisine vazgeçtiğiniz kadar oyun yükleyebilirsiniz.

Ve en son gelelim güç kaynağına. Her iki tarafta da birer adet olmak suretiyle 2000W değerinde olmak suretiyle güç deposu mevcut. 30.000 dolarlık bir fiyat etiketine haiz bu bilgisayar ülkemizde satılmıyor. Fakat Türk Lirasına çevirecek olursak aşağı yukarı 538 bin Türk Lirasına muadil geliyor. Yine nereden bakarsanız rahatlıkla bir otomobil hatta nerdeyse bir ev fiyatı diyebiliriz. Ama böyle bir sisteme haiz olursanız uzun süre yeni bir bilgisayar almadan ya da “upgrade” yapmadan kullanabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı: 8Pack OrionX 2

Hatırlarsanız size azca ilkin özelliklerini saydığımız ve yazarken bizim de iç geçirdiğimiz bilgisayar şu an için dünyanın en pahalı bilgisayarı değil. Onun bir eski nesli konumundaydı. Ama şimdi 2022 yılı içinde dünyanın en pahalı bilgisayarını sizlere tanıtmak istiyoruz. Yine aynı seriden olan 8Pack OrionX 2 şu anda dünyanın en pahalı bilgisayarı unvanına sahip.

Bu bilgisayar için azca ilkin saydığımız özellikleri unutun. Artık 2017 yılından 2022 yılına kadar kendini geliştirmiş bir bilgisayar var karşımızda. Her ne kadar bütün özellikleri adeta bir canavar gibi olmasını sağlasa da firma geliştirmenin bir yolunu bulmuş. Şimdi gelin ilkin özelliklerini inceleyelim.

Bir önceki nesilde olduğu gibi tek bilgisayar içinde iki değişik sistem kurulu. Birincil sisteme bakacak olursak bizi Intel Core i9-10980XE 4.6 GHz (OC) işlemci karşılıyor. Bu işlemci tam 36 çekirdeğe sahip! Bu canavarı 128 GB 3600 MHz DDR4 RAM destekliyor.

Ardından monitör kartı bölümüne da göz atalım. Hatırlarsanız bundan önceki modelde 3 adet 12 GB’lık Nvidia Titan X Pascal monitör kartı kullanılmıştı. Fakat bu daha yeni bir model. Bu nedenle müstahsil firma bu modele bazı geliştirmeler de eklemiş.

Yine 3 adet Nvidia monitör kartı mevcut. Fakat bu sefer 384 bit değerinde NVIDIA Titan RTX 24 GB bilgisayarda yer alıyor. Ayrıca her biri bu yolla ve bu yalnızca birincil sistemde bulunan monitör kartı kısmı. Buna ayrıca tali bir sistem daha mevcut.

Özellikleri Saymakla Bitmiyor

Depolama kısmında kesenin ağzı giderek açılmış. 4 TB M.2 SSD’nin yanına bir de 14 TB’lık bir HDD kullanılmış. Bu sistemin içindeki soğutma tahmin ettiğiniz suretiyle sıvı soğutma. Fakat 3 değişik boru sistemine haiz olan hususi bir sıvı soğutma sistemi. Son olarak işletim sistemini de inceleyelim. Tabii ki gene tahmin ettiğiniz suretiyle Windows 10 Pro kurulmuş olarak size veriliyor. Ancak bu işletim sistemini Windows 11’e çevirmek de mümkün.

Bu zamana kadar yazdıklarımız yalnızca birincil sisteme aitti. Şimdi geçiyoruz tali sisteme. İkincil sistemde işlemci olarak Intel Core i7-10700K 5.0 GHz (OC) işlemci kullanılmış. Kendisi 8 çekirdekli bir işlemci. Diğerine nazaran daha düşük kapasitede. Ama esasen ilk sistemde kelimenin tam anlamıyla bir canavar yer alıyor.

İkinci sistemde ise bu işlemci 32 GB 3600 MHz DDR4 RAM ile destekleniyor. GPU tercihi gene NVIDIA Titan RTX 24 GB’lık ekran kartından yana yapılmış. Ayrıca 2 TB’lık M.2 SSD ve 14 TB sabit disk depolama alanı da cihazda yer alıyor.

Bu arada bilmeyenler için şunu açıklamakta yarar var. İki değişik türde depolama kapasitesi kullanılmasının nedeni birisinin standart depolama için olması oluyor. Diğeri ise işletim sistemi, oyunlar ve uygulamalar için bırakılan depolama donanımı oluyor. M.2 SSD daha fazla performans odaklı olarak kullanılıyor. Çünkü standart hard disklere göre daha süratli çalışıyorlar. Bu sayede bilgisayarın açılış hızından oyun performanslarına kadar müspet yönde tesir yaratıyor. Ayrıca eski sistemde kullanılan aynı güç deposu burada da kullanılmış. 2000W bu sistem için gayet kafi bir miktar.

Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı Ne Kadar?

Dünyanın en pahalı bilgisayarı an itibariyle aşağı yukarı olarak 30.000 İngiliz Sterlininden satışta. Bu içinde ne olduğu hazırlamış olduğumuz vakit sistem aşağı yukarı olarak 651 bin Türk Lirasına muadil geliyor. Üstelik buna monitör dahil değil!

Şakayı bir yana bırakırsak aslında neredeyse bir ev parasına eşit diyebiliriz. 8Pack OrionX ile içinde aşağı yukarı 113 bin Türk lirası ayrım bulunuyor. Bu sistem tabii ki hususi bir üretim ürünü. Ülkemizde satışı yapılmıyor. Ama şu bir reel ki bu bilgisayarın kaldıramayacağı bir oyun ya da uygulama yok.

Böyle bir bilgisayara haiz olmak uzun seneler süresince sisteminizi değiştirmenizin önüne geçecektir. Ancak bu hususi dizayn bilgisayara haiz olmak pek de basit gözükmüyor. Özellikle ihtiyacınız olmasından çok daha yüksek bir güce haiz bulunduğunu söylemek de mümkün.

Neden Böyle Bir Bilgisayar Üretildi?

Aslında bu problemin yanıtı çok basit. Tabii ki satmak için değil. Bu biçim bilgisayarlar daha fazla reklam amaçlı olarak tasarlanıyor ve üretiliyor. Yurt haricinde bile gayet fazla alıcısı olmuyor. Zaten yurt haricinde da bilgisayar alacaklar genellikle kendileri toplamayı tercih ediyorlar. Çünkü böylece hem daha makul bir bilgisayar toplarken hem de modifikasyon kısmında daha serbest kalıyorlar.

Bu arada siz de masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız ve kasa modifikasyonununa meraklıysanız sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriği okumanızı öneri ediyoruz. Çünkü PC Kasa Modifikasyonu Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizde sizlere PC kasası içinde kablo toplamadan RGB aydınlatmalara kadar çoğu detayı anlattık.

Konumuza geri dönersek firmaların böyle kuvvetli bilgisayarlar ile piyasaya çıkması dediğimiz gibi reklam amaçlı. Piyasadaki en kuvvetli marka olduklarını göstermenin bir öteki yolu şeklinde de aktarabiliriz. Çünkü bilhassa büyük şirketler kendi bünyelerine yüklü oranda yüksek kapasiteli bilgisayarlar alacakları vakit böyle “güçlü” olan firmaları tercih ediyorlar. Dolayısıyla her sene böyle kuvvetli ve pahalı bilgisayarları haberlerde görebiliriz.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Bu soruya net bir yanıt vermek çok zor. Çünkü teknoloji gün geçtikçe aslında beklemediğimiz kadar süratli ilerliyor. Yani on sene sonra, hatta bir sene sonra bizleri neler bekliyor bilemeyiz. Fakat daha gelişmiş sistemleri göreceğimiz kesin.

Örneğin monitör kartı konusu ile ilgili daha fazla yardımcı veren sistemler olabilir. Ya da bit değerleri 384 bit’ten daha yükseğe çıkabilir. Ekran kartlarının GB’ları esasen derli toplu olarak bir artış içerisinde. RTX monitör kartlarının teknolojisi daha ne kadar ilerler bilemeyiz fakat ileride daha realist görüntülerin olacağını da söylemek mümkün.

Mesela bu sistemlerde dikkatimizi çeken noktalardan birisi M.2 SSD desteği kısmıydı. 8Pack OrionX 2’de 4 TB’lık M.2 SSD kullanılmış. Bu ilerleyen vakit büyük ihtimalle sabit disk kısmında olduğu gibi çift haneli rakamları görebilir. Hatta ilerleyen dönemlerde standart hard diskleri görebileceğimizi çok düşünmüyoruz.

Aşağıda dünyanın en pahalı bilgisayarı olan 8Pack OrionX 2’nin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Zaten siz de farkına varacaksınız ki kendisi olabildiğince büyüleyici. Ancak bir kez daha hatırlatmakta yarar var, kendisi dünyanın en pahalı bilgisayarı. Bu nedenle 8Pack OrionX2’ye ulaşmak pek de basit değil.

Peki siz 8Pack OrionX ve 8Pack OrionX 2 ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Böyle bir bilgisayarınızın olmasını talep eder miydiniz? Bu bilgisayara haiz olsaydınız ilk ne yüklerdiniz ve ne yapardınız? Sizce bu bilgisayarın hakkını verecek oyunlar hangileri? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.