Dünya’nın En Teknolojik Şehirleri – 2022

resim42113766
resim42113766

Yeni sürdürülebilir teknolojilerin yükselişi, otonom araçların gelişimi, IoT kullanımının yaygınlaşması ve suni zeka gibi çoğu büyüme modern kent terimini tekrar yaratıyor. Bu doğrultuda dünya çapında şehirler, teknolojilerle tasarım edilmeye başlandılar. Teknolojik şehirler, o şehirlerde yaşayan insanlara muhtelif kolaylıklar sağlıyorlar. Bundan kaynaklı sizler de Dünya’nın en teknolojik şehirleri hangileri diye merak edebilirsiniz.

Çeşitli bağımsız kuruluşlar, muayyen aralıklarla hayattaki şehirlerde teknolojinin hangi ölçüde kullanıldığını ölçmektedirler. Bunun kararında bu kuruluşlar, her sene en teknolojik şehirleri listelemektedirler. 2022 senesinde meydana getirilen ölçümlere göre Dünya’nın en teknolojik şehirleri liste olmaksızın şu şekildedir:

İçindekiler

Singapur

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Singapur

Sizler için hazırladığımız Dünya’nın en teknolojik şehirleri listemizin ilk esnasında Singapur yer alıyor. Singapur aslında bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ülkenin yüz ölçümünün 728 km² olması, ülkenin başkentinin adının ülkeyle aynı bulunmasına niçin oldu. Yani Singapur hem ülkenin hem de başkentin adıdır.

2021 verilerine göre Singapur’un 5.5 milyon nüfusu mevcut. Yüz ölçümüne göre en makul bir nüfusa haiz olan Singapur, muhtelif yönlerle dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. İlk olarak ülkenin ekonomisinin olabildiğince iyi ölçüde bulunduğunu belirtmeliyiz. Bundan kaynaklı Singapur’da insanların yaşamları için harcanan paralar, ciddi seviyelerdedir.

Harcanan paranın üst ölçüde olması, Singapur’u günümüzde Dünya’nın en teknolojik şehirlerinden birisi haline getiriyor. Öyle ki Singapur, dünya çapında toplu nakliyat araçlarında temassız ödemenin ilk kullanıldığı ülkelerden birisidir. Bunun yanı sıra günümüzde Singapur’da otonom araçlara makul yol çalışmaları da devam ediyor. Böylece Singapur, ulaşım konusu ile ilgili dünyaya öncülük eden şehirlerden birisidir.

Sürdürülebilirliğin mühim olduğu Singapur’da yeşil binalar olabildiğince önemlidir. Yeşil binalarla Singapur’da hem tabiata verilen hasar azaltılmak hem de insanların hayat kalitesi artırılmak istenmektedir. Bundan kaynaklı Singapur’un kent planlamasında yeşil binalar büyük öneme sahip.

Şehrin yapısında suni zeka kullanıldı. Böylece Singapur’da yağış miktarları, su seviyesi gibi mühim bilgiler çabucak ölçülüp çözümleme edilebiliyor. Bir sensör sistemiyle çalışan bu suni zeka, Singapur’da insanların yaşamlarını mühim ölçüde kolaylaştırıyor.

New York

dünyanın en teknolojik şehirlerinden New York

Amerika’nın en kalabalık kenti olan New York, dünya çapında maksimum beğenilen şehirlerin başlangıcında geliyor. Yaklaşık 9 milyon nüfusa haiz olan şehir, gün geçtikçe her anlamda büyümeye devam ediyor. Bu doğrultuda New York, hazırladığımız Dünya’nın en teknolojik şehirleri arasında kendisine yer bulmayı başardı.

New York bölge yetkilileri, uzun süredir şehrin akıllılaştırılması yönünde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu doğrultuda bir süredir New York’un muayyen bölgelerinde insanlara bedava WiFi bağlantısı sunuluyor. LinkNYC adındaki bu hizmet, 2014 yılından beri geliştirilerek New York’ta yaşayan insanlara sunulmaya devam ediliyor.

Bunun yanı sıra New York, yoğun nüfustan kaynaklı trafik yoğunluğunun maksimum olduğu şehirlerden birisidir. Ancak New York’ta kullanılan trafik idare sistemi, şehirdeki trafiğin akıcılığının bozulmamasını sağlıyor. Kameralar üstünden toplanan verilerle çalışan bu sistem, trafiğin yoğunlaştığı yerleri kendiliğinden çözümleme ediyor. Bunun kararında yetkililer, trafiğin tıkanmaması adına çabucak çabalama yapıyorlar.

New York, sürdürülebilirliğe de öncelik eden şehirlerden birisidir. Her ne kadar Amerika’da sürdürülebilirlik çalışmaları, eyaletlere göre değişim gösterse de son yıllarda ülke genelinde yenilenebilir enerjiye geçiş konusu ile ilgili yoğun bir gayret laf konusu. Bu doğrultuda New York’ta kullanılan fosil yakıtlı araçların sayısı da azaltılmak isteniliyor. New York yetkilileri ve özel şirketler, şehrin muayyen yerlerine kurmuş oldukları bisiklet istasyonları ile şehirdeki karbon salınımını azaltmaya çalışıyorlar.

Seul

Dünya'nın en teknolojik şehirlerindn Seul

Bugün Seul; ulaşım sistemleri, gelişen otomotiv ve tekstil endüstrisi ile teknolojik olarak gelişmiş şehirlerden biri konumunda. Seul ayrıca, IoT (Nesnelerin İnterneti) kullanan ilk resmi akıllı şehirlerden biri olma hedefine sahip.

Seul, kent genelinde 50.000 IoT sensörü oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca, bu sensörler ile vatandaşlarına trafik, hava vb. mevzularda malumat sağlayabilmeyi umuyor. Üstelik, Seul’da elektrikli arabaları şarj edebilen çoğu yol da mevcut. Altyapısı olabildiğince gelişmiş olan şehir, elektriği yolun altından yüzeye kablosuz olarak aktaran teknolojiler kullanıyor.

Bunlara ek olarak, vatandaşların teknolojik ürünlere erişimi de olabildiğince kolay. Seul’da düşük gelirli aileler yeni bir teknolojik aygıt alırken eskisini bağışladıkları takdirde vergi indirimleri alıyorlar. Ayrıca akıllı teknolojilerin kullanması üstüne şehirde çoğu kurs yer alıyor. Bu kurslar vatandaşların eğitilmesini ve yüksek düzeyde üretken olabilmelerini sağlıyor. 

Londra

dünyanın en teknolojik şehirlerinden East London Tech City

İngiltere’nin başkenti ve en kalabalık kenti olan Londra, çabucak teknoloji ile donatılmaya devam ediliyor. Londra’nın aktüel nüfusu 10 milyona yaklaştı. Bundan kaynaklı şehirde birtakım problemler ortaya çıkmaya başladı. Londra Belediyesi, şehirdeki muhtelif problemlerin önüne geçebilmek ve kenti daha teknolojik hale getirebilmek için Akıllı Londra Projesini başlattı.

Bu proje kapsamında ilk etapta şehirde yer edinen teknoloji şirketlerinin sayısı artırıldı. Bunun için şirketlere mühim teşviklerde bulunuldu. Böylece Londra’da yeni bir Silikon Vadisi yaratma üstüne çalışmalar devam ediyor. Bu şirketler, şehirdeki istihdam enerjisini artırırken bunun yanı sıra Londra’yı bir teknoloji merkezi haline getirme yolunda mühim bir rol oynuyorlar.

Bunun yanı sıra Londra, vatandaşların kent yönetiminde faal rol oynadıkları bir belediyecilik anlayışıyla yönetiliyor. Bu doğrultuda tasarlanan bir platform üstünde vatandaşlar ve sivil cemiyet kuruluşları, şehirle ilgili tasarlanan projelerde etken karar verici rolünde yer alıyorlar. Ayrıca tasarlanan bir platform üstünde şehrin verileri, halka aleni hale getirildi.

Dünya’nın en teknolojik kenti olmayı amaçlayan Londra, bu doğrultuda şehirdeki metro ağlarına proje VR merkezleri ve görme engelli vatandaşlar için navigasyon yerleştirdi. Bunun yanı sıra İngiltere Hükümeti ve Londra Belediyesi, şehrin bütün mahallelerini teknolojiyle iç içe getirmek için çalışmalarına devam ediyorlar.

Tokyo

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Tokyo

Hızlı trenleri, yüksek gökdelenleri, son teknoloji robotları, akıllı telefonları ve arabaları ile Tokyo, teknolojik kent dediğimizde kim bilir aklımıza gelen ilk şehirdir. Tokyo, en iyi yüksek teknoloji aletlere ev sahipliği yapmakta. Robot başkenti olarak adlandırılan bu kent teknolojik açıdan adeta küresel bir merkezdir. Şehir ilaveten 3D baskı üretimine de öncülük ediyor.

Tokyo, Dünya’nın en sofistike demiryolu sistemine sahip. 13 metro hattı ve saatte 200 mil hız ile en yüksek hızda çalışan metroları ile ulaşım açısından da kent olabildiğince gelişmiştir. Tokyo’da bulunan Honda, Sony, Mitsubishi gibi önde gelen firmalar de inceleme ve geliştirme konusu ile ilgili yaptıkları yatırımlar ile şehrin gelişmesine destek oluyorlar. 

San Francisco

Dünyanın en teknolojik şehirleri

İstatistik ve teknolojik devrimin beşiği olarak düşünülen San Francisco, Dünya’nın teknolojik olarak en gelişmiş şehirleri listemizde mühim bir yere sahip. Dünya’nın en büyük ve malum teknolojik merkezlerinden biri olan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan şehir; Twitter, Apple, Google, Facebook vb. çoğu dünyaca meşhur teknoloji şirketini içeriğinde barındırıyor. Şehir ayrıca, NASA gibi Amerika hükümetinin mühim kollarını da elinde tutmakta. 

Hong Kong

Hong Kong Dünyanın en teknolojik şehirleri

Göz kamaştırıcı ultra modern teknolojisi ve son aşama teknoloji meraklısı nüfusu ile Hong Kong en teknolojik şehirlerden birisi. Hong Kong, nakitsiz bir cemiyet olmayı da içeren fütüristik ve teknolojik olarak gelişmiş bir hayat seçimi sunmayı benimsemiş durumda. Girişimciliğin, mühendisliğin ve teknolojinin desteklendiği bu şehirde 2011 yılından bu yana aşağı yukarı 2 milyar dolar yalnızca son olarak teknolojileri araştırmaya ayrılmıştır.

Kopenhag

Dunyanin-En-Teknolojik-Sehirleri-Kopenhag

Danimarka’nın başkenti, teknoloji açısından olabildiğince gelişmiş bir öteki kent olarak bizleri karşılıyor. Son aşama etraf dostu bir kent olan Kopenhag kendisinden beklenecek ölçüde bir hedefe sahip. 2025 yılına kadar fosil yakıtların kent içerisinde kullanımını sıfırlamak isteyen Kopenhag, dünyanın ilk karbon nötr başkenti olmak istiyor.

Şehir, dünyayı değiştirebilecek bu hedef için rüzgar enerjisi ve değişik teknolojilerden faydalanıyor. Şehir içerisinde bulunan enerji laboratuvarı vasıtası ile elektrikli ulaşım, yöresel ısıtma, enerji tasarruflu binalar gibi muhtelif tabiat dostu nedenlere imkân doğuyor. Tüm bu yönleriyle geleceğin kentlerinden birisi Kopenhag diyebiliriz.

Paris

Dünyanın en teknolojik şehirleri - Paris

Sizler için hazırladığımız Dünya’nın en teknolojik şehirleri sıralamasında sırada Paris yer alıyor. Dünyanın en eski şehirlerinden birisi olan Paris, bunun yanı sıra Fransa’nın en yoğun sözü geçen şehirlerinden birisidir. Öyle ki modadan sanata kadar çoğu hususta dünyanın en hoş şehirlerinden birisi olarak malum Paris, bunun yanı sıra olabildiğince teknolojik bir şehirdir. Fransa’nın başkentinin olmasının da etkisiyle Paris, son yıllarda maksimum gelişen akıllı şehirlerden birisi oldu.

Fransa, Paris için olabildiğince geniş bütçe ayırıyor. Böylece Paris, çabucak gelişmeye devam ediyor. Günümüzde şehir, Fransa’nın lojistik merkezi olarak anılıyor. Paris’in bu şekilde anılmasının sebebi, şehrin civarlarında bulunan ufak şehirlere sağlanan lojistik ağının merkezi olarak Paris seçilmesi oluyor. Avrupa Yeşil Anlaşması doğrultusunda Paris’te yer edinen bu lojistik ağında günümüzde elektrikli araçlar kullanılıyor.

Fransa hükümeti, sürdürülebilirlik konusu ile ilgili yoğun bir halde çalışıyorlar. Bu kapsamda Paris Belediyesi, şehirdeki fosil yakıtlı araçların sayısının azalması için elektrikli arabaları destekleme projeleri sürdürüyor. Bu projelerin başlangıcında da elektrikli vasıta paylaşma programı geliyor. Bu programın bir aynısı de bisikletler üstüne kurgulandı. Böylece Paris Belediyesi, elektrikli araçlar ve bisikletler vasıtası ile şehirdeki karbon salınımını azaltmayı hedefliyor.

Enerji kaynaklarının çabucak tükenmeye başlaması, Fransa hükümetini bu hususta da harekete geçirdi. Bundan kaynaklı Paris’te yer edinen elektrik ve su şebekesi, akıllı şebekeye dönüştürüldü. Böylece Paris Belediyesi, akıllı şebeke üstünden insanların enerji tüketimini basit bir halde denetim edebiliyor.

Berlin

Dünyanın en teknolojik şehirleri - Berlin

Berlin, Dünya’nın en teknolojik şehirleri listemizde yer edinen son kent oldu. Almanya’nın başkenti olan Berlin, ülkenin en büyük kenti olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin günümüzde 4 milyona yakın nüfusu mevcut. Bundan kaynaklı Almanya, Berlin’e ciddi yatırımlar yapıyor. Berlin Belediyesi ve Almanya Hükümeti, son yıllarda şehrin akıllılaştırılması adına mühim projeler geliştirdiler.

Bu projelerin başlangıcında elektrikli akıllı ulaşım sistemi projesi geliyor. Avrupa Birliği ülkeleri, sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında toplu nakliyat araçlarını elektrikli araçlara dönüştürmeye başladılar. Bu doğrultuda Berlin Belediyesi de tamamiyle elektrikli otobüs hatlarına geçiş konusu ile ilgili çalışmalar yapıyor. Ayrıca belediye, şehrin muayyen yerlerine elektrikli otomobil şarj istasyonlarının kurulumunu da destekliyor. Böylece Berlin, fosil yakıtlı araçların minimum kullanıldığı şehirlerden birisi olma yolunda ilerliyor.

Avrupa’nın çoğu şehrinde tasarlanan akıllı şebeke sistemi, Berlin için de geliştirildi. Berlin Belediyesi, akıllı şebeke sistemi üstünden şehrin altyapısını basit bir halde takip ediyor. Bunun yanı sıra insanların enerji ve su tüketimi takip edilerek buna göre lüzumlu önlemler alınıyor. Almanya tarafınca tasarlanan akıllı şebeke sistemi, geleceğe yönelik geliştirildi. Bu doğrultuda bu sistemle beraber Almanya, Berlin’de yenilenebilir enerjiyi çabucak yaymayı hedefliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber e-sağlık hizmetleri de gelişmeye başladı. Bu doğrultuda Berlin de gelişmiş bir e-sağlık altyapısı mevcut. Böylece Berlin’de yaşayan Alman vatandaşları, sıhhat hizmetlerini süratli ve basit bir halde erişim sağlayabiliyorlar. Berlin için tasarlanan e-sağlık hizmeti hem vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırıyor hem de Alman hükümetinin sıhhat sistemi ile ilgili veri toplayabilmesini kolaylaştırıyor.