Dünyanın En Ucuz Telefonu – 2022

resim90319465
resim90319465

Dünyanın en ucuz telefonu hangisidir? Piyasada bulunan onlarca telefonun arasından en ucuzu hangisi diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Sizler için dünya tarihine geçmiş en ucuz telefonları listeledik. Ancak bu telefonların hususiyet bakımından tam anlamıyla fiyat/performans telefonları olmadığını belirtelim.

Teknolojinin gelişimi ile telefon tutarları da bir taraftan artmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye’de binlerce hatta on binlerce TL’ye satın alabileceğiniz telefonlar mevcut. Ancak hayattaki bütün telefonların bu kadar pahalı olduğunu söylemek olası değil. Hatta birtakım ülkelerde akıl almayacak ucuzlukta telefonların olduğunu belirtmemiz gerek.

Biz de bu içeriğimizde sizler için dünyanın en ucuz telefonlarını incelemeye karar verdik. Konuyla alakalı yaptığımız inceleme kararında Freedom 251 ve JioPhone Next modellerinin tarihin en ucuz telefonları sayıldığını gördük. İçeriğimizde bu iki telefonun hikayelerine ve yöntem özelliklerine daha yakından bakacağız.

İçindekiler

Dünyanın En Ucuz Telefonu: Freedom 251

Dünyanın en ucuz telefonları listemizdeki ilk model Freedom 251 oluyor. 2016 senesinde piyasaya çıkan Freedom 251 çoğu kişiyi şoke edecek bir fiyattan satılmaktaydı. Ringing Bells firması tarafınca tanıtılan ürünün fiyatı 2016 senesinde 251 rupi olarak açıklanmıştı. 18 ve 21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen bu kampanya ile ürünün fiyatı aşağı yukarı 3 ile 3,50 dolar arasındaydı. Kampanya sonunda ise ürünün fiyatı 500 rupi yanı 7,5 dolara ulaşacak şeklinde belirtilmişti.

Telefonun satışa çıkmış olduğu ilk gün resmi web sitesi çöktü. Beklenenden çok daha yüksek bir trafik alan web sitesinin çökmesi kullananların bu telefona yoğun bir istek gösterdiği şeklinde yorumlamak mümkün. Öyle ki şirket, aynı senenin haziran ayına kadar toplamda 5 milyon satış yapma hedefi belirlediğini duyurdu. Sitenin çöktüğü sırada ise bu sayının 30.000 olduğu bilinmekte. Dahası Ringing Bells şirketinin kampanya sona erdiğinde 250.000 doların üzerinde satış yapmış olduğu anlatım ediliyordu.

Ancak daha sonra telefonla alakalı farklı spekülasyonlar ortaya çıktı. Birçok insan bir telefonun bu kadar ucuz olamayacağı ile alakalı yorumlarda bulundu. Üstelik bu yorumlardan birisi Hindistan Hücresel Operatörler ve Elektronik Derneği (ICEA) tarafınca yapıldı. Yapılan yorumda telefonun satış fiyatının minimum 52 dolar civarında olması gerektiği vurgulanmıştı. Dolayısıyla belirtilen fiyatın olabildiğince şüpheli bulunmuş olduğu anlatım edilmekteydi.

Nitekim ortaya çıkan sonuçlardan birisi telefonun Çinli bir firma tarafınca üretilen ve logosunun beyaza boyanmış hali olduğuydu. Ayrıca tanıtım görselinde kullanılan monitör görüntülerinin de iPhone ikonlarına haiz olduğu ortaya çıktı. Dahası sipariş veren çoğu insanoğlunun onay e-postası bile almadığı gündeme düştü. Tüm bunların sonra Freedom 251 modelinin bir dolandırıcılık skandalı olduğu ile alakalı iddialar olabildiğince yankı uyandırdı.

Ringing Bells firması bütün bu süreç süresince farklı açıklamalar da yaptı. Ön sipariş veren 30.000 şahsa ücretleri geri vereceklerini belirtti. Ayrıca telefon için yer ayırtan kişilerin aygıt ellerine geldikten sonra ödeme yapacaklarını da duyuru etti. 2016 yılının haziran ayına kadar 5.000 telefonun teslimatını gerçekleştirdiklerini de belirmişti. Ancak davalar kararında firmanın sahibi ile alakalı tutuklama sonucu çıktı.

freedom-251

Freedom 251 Özellikleri

Ringing Bells firması tarafınca satılan Freedom 251 modelinin yöntem özelliklerini inceleyelim. Kullanıcılarına sundukları modelin monitörü 4 inç boyutunda ve dokunmatik bir ekrana sahip. Ekranın çözünürlüğü ise 540 x 960 olarak anlatım ediliyor. Tabii ki 2016 senesinde çıkan bir aygıt olduğunu ve neredeyse ücretsiz denecek bir fiyatı olduğunu unutmamak gerek. Her ne kadar sonu fena bitse de binlerce insanoğlunun bu özellikleri görüp telefon için başvurduğunu hatırlatalım.

Cihazın işlemcisine baktığımızda ise 1.3 GHz hıza haiz dört çekirdekli bir parça ile karşılaşıyoruz. Bu işlemciye ayrıca üründe 1 GB RAM yer alıyor. Ayrıca dahili depolama kapasitesi 8 GB olarak anlatım ediliyor. Üstelik bu depolama alnı 32 GB’a kadar yükselebiliyor. microSD desteğinin de bulunmuş olduğu bu aygıt günümüzde olağanüstü kifayetsiz kalıyor. Hatta 2016 yılı için de olabildiğince demode olduğunu belirtmek gerek. Ancak gene de arama yapmak için kullanmak olası olduğunu belirtelim.

Tüm bunlara ayrıca cihazda kamera da yer alıyor. Arka tarafta 3.2 MP çözünürlüğe haiz bir kamera bulunuyor. Ön tarafta ise bu kıymet 0.3 MP olarak anlatım ediliyor. Ayrıca Android işletim sisteminin de üründe mevcut olduğu belirtiliyor. Wi-Fi ve Bluetooth teknolojileri de cihazın içerisinde kullanıcılara sunuluyor. Kulaklık girişi, FM radyo ve 3G irtibat seçeneklerinin de üründe yer aldığını belirtelim.

Çıkarılabilir bir pile haiz olan Freedom 251’in batarya kapasitesi ise 1450 mAh olarak anlatım ediliyor. Tüm özellikleriyle orta aşama bir aygıt olsa da kullananların dikkatini çeken ayrıntı kuşkusuz fiyat oluyor. Çünkü bu ürünün fiyatı daha ilkin de belirttiğimiz gibi 3,5-7,5 dolar arasında değişiyordu. Bu nedenle tarihin en ucuz telefonu olarak anıldığını söylemek mümkün. Nitekim telefonu teslim alan kullananların da olduğu anlatım ediliyor.

ÖzelliklerFreedom 251 Özellikleri
Ekran4 inç, 540 x 960
İşlemci1.3 GHz dört çekirdekli işlemci
RAM1 GB RAM
Depolama8 GB depolama kapasitesi (32 GB’a kadar destek)
Kamera3.2 MP arka kamera ve 0.3 MP ön kamera
Batarya1450 mAh kapasiteli pil

Dünyanın En Ucuz Telefonu: JioPhone Next

Değineceğimiz ikinci telefon ise sağlam bir zemine dayanan JioPhone Next modeli oluyor. Freedom 251 gibi üzgün sonla bitmeyen bu cihazın basit kolay devrilmeyeceğini de söylemek pek yanlış olmayacaktır. Bunun nedeni ise Jio Platforms şirketinin bir teknoloji devi ile yapılan antak kalma oluyor. Hindistanlı firma Google ile anlaşarak makul fiyatlı bu telefonu kullanıcılara 2021 senesinde sundu.

Jio Platforms şirketinin JioPhone Next modeli için Google’dan 4.5 milyar dolar yatırım almış olduğu belirtiliyor. Dahası Facebook ve öteki şirketlerden de 15.5 milyar dolarlık bir yatırım almış olduğu anlatım ediliyor. Bu kadar maddi desteğin sonra ise hedef kitle hala 2G teknolojisi kullanan aşağı yukarı 300 milyon benlik Hindistan nüfusu oluyor. Bu kişilerin daha süratli internete kavuşması için yüksek donanımlı ve makul fiyatlı bir cihazın koşul olduğu belirtiliyor.

Tanıtımlar esnasında dikkat çeken unsurlardan birisi JioPhone Next için optimize edilmiş Android işletim sistemi oluyor. Tüm kesimler için makul olan bu 4G bağlantısına haiz telefonun ilk çıkışı ise 2021 yılının yaz döneminde olmuştu.

Telefonun üretimi için Google ile ortak çalışan JioPhone firması kullanıcılarına çoğu imkân sağlıyor. Örneğin Google’ın suni zekasından ve makine öğrenme teknolojisinden faydalanan olabildiğince fazla hususiyet cihazda yer alıyor. Sesli asistan, kamera ve artırılmış gerçeklik filtreleri, tercüme desteği gibi çoğu neden JioPhone Next modelinde bulunuyor.

Bir sonraki alt başlıkta daha da ayrıntılı değineceğimiz yöntem özelliklerde ise harbiden 4G ve web kullanması için problem yaratmayacak özellikler görmek mümkün. Her ne kadar piyasadaki en iyi bileşenler bu telefonda yer almasa da amaca uygunluk konusu ile alakalı üst klasman bir telefon olduğunu söylemek gerek. Özellikle fiyatına kıyasla sundukları çoğu şahıs için olağanüstü bir fırsat yaratmış gibi gözüküyor.

Google ve Jio Platforms ortaklığıyla satışa çıkan bu aygıt günümüzde aşağı yukarı 55 dolardan alıcı buluyor. Freedom 251’in çok üzerinde olsa da bu fiyatıyla piyasadaki İdeal telefon olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Üstelik Google ve Facebook gibi şirketlerin desteğini de göz ardı etmemek gerek.

jiophone-next

JioPhone Next Özellikleri

Oldukça makul bir fiyata haiz olan bu telefon ile alakalı dört gözle beklenen nedenler ise özellikleri oluyor. Tabii ki 55 dolar gibi bir fiyata satılan cihazdan 1.000 doların bile üzerine çıkan iPhone performansı beklemek pek realist olmayacaktır. Yine de özellikleriyle son aşama etkin gözüktüğünü söylemek yanlış olmaz.

JioPhone Next 5,45 inç boyutunda bir HD+ ekrana sahip. Ekranın tam çözünürlüğü ise 720 x 1440 olarak anlatım ediliyor. Ekran yenileme hızı ise 60 Hz olarak belirtiliyor. Ayrıca cihazın monitörü dokunmatik ve parmak izi karşıtı Gorilla Glass 3 koruması mevcut.

Temel donanım özelliklerine baktığımızda ise Qualcomm tarafınca üretilen bir çip göze çarpıyor. Snapdragon QM215 çip seti üründe yer alıyor. İşlemci hızı ise 1.3 GHz olarak belirtiliyor. Dört çekirdekli bu işlemciye ayrıca Adreno 308 GPU da üründe mevcut.

Bellek kapasitesine baktığımızda ise LPDDR3 teknolojisine haiz 2 GB RAM desteği görüyoruz. Dahili depolamada ise 32 GB kapasite görmek mümkün. Ayrıca microSD desteği sayesinde 512 GB’a kadar depolama kapasitesi cihazda yer alıyor. Pil kapasitesi ise 3.500 mAh olarak anlatım ediliyor.

Ürünün çarpıcı özelliklerinden birisi ise kamera oluyor. 13 MP arka kamerasında LED flaş, otomatik odaklama ve FHD 30 FPS video çekim desteği yer alıyor. Ayrıca gece, HDR, portre ve sahne modları da üründe bulunuyor. Ön tarafta ise 8 MP çözünürlüğe haiz bir kamera mevcut. O kamerada da otomatik odak ve monitör flaşı desteğinin olduğunu belirtelim.

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi Android işletim sistemi ve 4G desteği üründe yer alıyor. Ayrıca çift SIM kart desteğini de belirtmek gerek. Wi-Fi, Bluetooth ve kulaklık girişi de JioPhone Next modelinde yer alıyor.

ÖzelliklerJioPhone Next Özellikleri
Ekran5,45 inç, 720 x 1440 (60 Hz)
İşlemciQualcomm Snapdragon QM215 (dört çekirdekli 1.3 GHz işlemci)
RAM2 GB RAM
Depolama32 GB depolama kapasitesi (512 GB’a kadar destek)
Kamera13 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera
Batarya3500 mAh kapasiteli pil

Dünyanın En Ucuz Telefonu: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde dünyanın en ucuz iki telefonuna göz attık. Bu telefonlardan ilki her ne kadar fena sonla bitse de hemen hemen yeni sayılacak JioPhone Next modeli makul fiyat ve teknolojiyi bir araya getirme konusu ile alakalı olabildiğince etkin gözüküyor. Ancak maalesef bu telefona şimdilik ülkemizden erişim sağlamak olası değil. Ayrıca sadece Jio SIM kartına haiz kullanıcılar mobil veri bağlantısından yararlanabiliyor. Bu nedenle ülkemizde kullanmak da imkansız.

Yine de teknolojinin makul fiyatlı hale gelmesi son aşama ümit verici. Gelecek dönemde farklı sektörlerde de benzer adımlar görmek pek muazzam olmayacaktır. Böylelikle yüksek performans sağlamasa da kafi performansa haiz cihazlar dünyanın dört bir tarafındaki insanların işini kolaylaştırabilir.

Dünyanın en ucuz telefonu içeriğimiz burada sona eriyor. Eğer her bütçeye makul bir telefon arıyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz listeyi de inceleyebilirsiniz. Peki siz JioPhone Next modelini satın alır mıydınız? Aşağıda yer edinen yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlere iletebilirsiniz. İçeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi de gene yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!