DVI Nedir?

resim88134903
resim88134903

DVI nedir? Eğer aşağı yukarı 15-20 sene ilkin bir monitör ya da tv aldıysanız DVI kablosu ile karşı karşıya kalmış olma ihtimaliniz yüksektir. Eski bir teknoloji olsa da DVI uzun süre süresince kullanılmış ve günümüzde kısmen kullanılmaya devam etmektedir. Biz de bu nedenden dolayı DVI nelerdir sorusunu yanıtlayan bir içerik kurmak istedik.

Sizlerle daha ilkin VGA, HDMI ve DisplayPort irtibat standartlarının neler olduğunu paylaşmıştık. Bu klasmanda bulunan ve dikkat çeken mühim bir öteki standart ise DVI olarak karşımıza çıkıyor. Peki DVI nelerdir ve ne işe yarar? Bu sorulara ayrıca DVI türleri ve öteki standartlar ile karşılaştırmalarına da içeriğimizde yer verdik. Şimdi sözü uzatmadan DVI nelerdir sorusunun yanıtıyla başlayalım.

İçindekiler

DVI Nedir?

DVI ya da Digital Visual Interface (Tr. Dijital Görüntü Arabirimi), 1999 senesinde kullananların karşısına çıkmış bir imaj transfer standardıdır. DVI, Digital Display Working Group (DDWG) tarafınca üretilmiştir. DVI’ın mühim bir özelliği ise dijital imaj aktarımını sağlamak için geliştirilen ilk standart olmasıdır.

DVI’ın piyasaya çıkmış olduğu dönemde revaçta olan standart VGA adı verilen bir standarttı. Bilgisayarlar, televizyonlar, projeksiyon cihazları VGA adlı analog transfer teknolojisini kullanmaktaydı. Ancak DDWG bu cihazlardaki sinyallerin dijital şeklinde de aktarılacağını düşünerek DVI teknolojisini ortaya attı.

DVI teknolojisinin genel özellikleri içinde tak-çalıştır gibi inanılmaz kolaylık elde eden bir unsuru görebiliriz. Ayrıca single url ve dual url olmak suretiyle iki değişik tür ile kullananların karşısına çıkmaktadır. Tabii ki bu bağlamada standardın sunmuş olduğu çözünürlük ve yenileme hızı değerleri de değişim göstermektedir.

Dual url bir DVI kablosu ilse en oldukça çözünürlük kıymeti 3840 x 2400 px olarak anlatım edilmektedir. Ancak bu değere ulaşılırken alınacak yenileme hızının 30 Hz olduğu belirtilmektedir. Bunun yanısıra 2560 x 1600 px ve 60 Hz yenileme hızı kıymeti de alınmaktadır. Ayrıca 1920 x 1080 px yani FHD çözünürlükte 144 Hz yenileme hızına kadar yardımcı sağlamaktadır.

Single url bir DVI kablosu en oldukça 3.96 Gbps transfer hızı sağlar. Dual url bir kabloda ise bu kıymet tam iki katında 7.92 Gbps hızına ulaşmaktadır. Ayrıca DVI kablosunun en oldukça irtibat kurabileceği aygıt sayısının da bir olduğu anlatım edilmektedir.

DVI’ın pim yerleşimlerine baktığımızda ise 29 değişik pim görmek mümkün. Tabii ki bu pimler ve soketlerin her biri ayrı işlevlere sahip. Bunların içinde her bir renk için dijital sinyal aktarımı, koruma ve analog sinyal transferi öğeleri yer alıyor.

Ayrıca bağlantıyı tanımlaması için de bir tane pimin vazife aldığını belirtelim. Her bir DVI türünde bütün pimlerin de yer almadığını belirtmek gerek. Bu mevzuyla alakalı ayrıntılı bilgilere içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde yer verdik. Şimdi DVI ne işe fayda sorusuna göz atalım.

DVI Ne İşe Yarar

DVI Ne İşe Yarar?

Daha ilkin de açıkladığımız suretiyle DVI, imaj aktarımını elde eden bir teknoloji ve standarttır. Bir öteki deyişle kaynak bir aygıt ile imaj elde eden bir aygıt içinde köprü oluşturan bir kablodur. Bu cihazlar içinde monitörler, televizyonlar, DVD oynatıcılar, bilgisayarlar ve daha çoğu tüketici elektroniği ürünleri yer almaktadır.

DVI teknolojisi 1999 senesinde piyasaya çıkmıştır. Bu nedenle eski dönemlerdeki kullanım yoğunluğunun günümüzde pek bulunmadığını belirtmekte fayda var. Çünkü geçmişten günümüzde değişik teknolojilerin piyasaya çıkmasıyla daha yüksek kaliteli ve süratli kablolar da kullanıma sunulmakta.

İçeriğimizin başlangıcında belirttiğimiz gibi DVI, analog görüntüden dijital görüntüye geçiş aşamasında ilk denemeler içinde yer alıyor. Bu nedenle dijital imaj aktarımını sağlamak için DVI’ın uzun bir müddet kullanıldığını belirtmekte fayda var. Ayrıca bunu yüksek çözünürlüklerde yaptığını da belirtmekte fayda var.

Kaldı ki bu teknoloji ile öteki teknolojileri de bir adaptör vasıtasıyla birleştirmek mümkün. Örneğin bir dönüştürücü ile DVI ve HDMI irtibat türlerini beraber kullanabilirsiniz. DVI’ın mühim bir öteki özelliği ise hem dijital hem de analog sinyalleri aynı anda taşıyabilmesi oluyor. Böylece yerine geldiği VGA’nın da görevini yaparken ek bir özelliği de kullanıcılara sunuyor.

VGA ile DVI içinde bulunan bu mühim farklılığa rağmak DVI’ın da noksan kalmış olduğu bir mevzu mevcut. Maalesef DVI standardı da VGA gibi ses transferi konusu ile alakalı kifayetsiz kalıyor. Bu nedenle ek bir ses transfer kablosu da DVI teknolojisinde lüzumlu olabilir.

Kablo uzunluğu konusu ile alakalı da değişik değerler ile karşılaşmak mümkün. Örneğin dijital bir DVI kablosunun 15 metreye kadar yardımcı sağlamış olduğu belirtiliyor. Ancak bu vaziyet analog DVI kablosunda farklılık gösteriyor. Çünkü analog sinyaller taşıyan bir DVI kablosu en oldukça 5 metre uzunluğu destekliyor.

Türleri Nelerdir

DVI Türleri Nelerdir?

DVI teknolojisi temel olarak üç değişik tür ile kullananların karşısına çıkmıştır. Buna ayrıca single url ve dual url yani tek bağlantılı ya da çift bağlantılı olmak suretiyle değişik türde kabloların da olduğunu belirtelim. Tabii ki her bir kablonun özellikleri ve yapabildikleri değişim gösteriyor.

Değineceğimiz ilk kablo türü DVI-D oluyor. DVI-D kablosu hem single url hem de dual url şeklinde kullananların karşısına çıkıyor. Adındaki “D” harfinden de anlayacağınız suretiyle DVI-D kablolar sadece dijital sinyal aktarımında iş görüyorlar.

Dual url DVI-D kablosu ile en oldukça 2560 x 1600 px çözünürlük ve 60 Hz yenileme hızı görüntüsü yakalamak mümkün. Ancak single url de bu değerin 60 Hz için 1920 x 1080 piksele kadar düştüğünü görebiliyoruz. DVI-D çift bağlantılı kabloda neredeyse bütün pimlerin etken olarak çalıştığını söylemek mümkün. Yalnızca dört tane analog pim bu kabloda vazife almıyor.

İkinci bir kablo türü ise DVI-D’den değişik olarak sadece analog sinyallerin aktarılmasında vazife alıyor. DVI-A adlı bu kablo ile 1920 x 1080 px analog imaj transferi olası hale geliyor. Bu kablonun esas kullanım amacı ise sıklıkla VGA girişli monitörler ve DVI çıkışlı kaynakları birbirine bağlamak oluyor.

DVI standardında bulunan son kablo türü ise DVI-I olarak anlatım ediliyor. Bu kablo türünde ise hem dijital hem de analog sinyal aktarımının olası olduğu belirtiliyor. Böylece kullanım alanının en yaygın olduğu kablo türünün de DVI-I olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Hem single hem de dual url olmak suretiyle iki değişik DVI-I kablo türü bulunuyor. Single url DVI-I kablosunun en oldukça çözünürlüğü 1600 x 1200 şeklinde anlatım ediliyor. Bunun yanısıra dual url DVI-I kablosunun ise FHD’nin üzerinde bir çözünürlüğe ulaşabildiğini söylemek mümkün.

Ayrıca DVI-I kablosunun hem analog hem de dijital sinyalleri iletmesi çoğu sorunu çözüyor. Böylece analog cihazları da dijital cihazları da DVI-I ile kullanabilmek olası hale geliyor. Ancak birazcık ilkin saydığımız hiç bir kablonun ses iletmediğini de unutmamak gerekir. Bunun için ek bir ses transfer kablosu kullanmanız gerekmekte.

HDMI mı DVI mı

HDMI mı DVI mı?

Eğer monitörünüzde hem HDMI hem de DVI desteği yer alıyorsa aklınıza HDMI mı DVI mı kullanmalıyım sorusu gelmiş olabilir. Bu soru işaretini ortadan kaldırmak için her iki imaj transfer teknolojisine yakından bakalım. Karşılaştırma kararında kararınızı vermenizin daha basit olacağını düşünüyoruz.

Çözünürlük konusu ile alakalı karşılaştırmanın galibi HDMI olarak karşımıza çıkıyor. Ancak burada bir kural dışı olduğunu belirtelim. Eğer monitörünüz eski bir HDMI sürümünü destekliyorsa DVI ile içinde pek ayrım olmayabilir. Fakat HDMI’ın son sürümleriyle 10K çözünürlüğe kadar ulaştığını belirtmek gerek.

Yenileme hızı konusu ile alakalı da kazanan tarafın HDMI olduğunu söylemek mümkün. Ancak kullandığınız monitör en oldukça 1920 x 1080 px çözünürlük ve 144 Hz yenileme hızı destekliyorsa DVI ile de bu değere ulaşabilirsiniz. Fakat daha yüksek değerler için HDMI kullanmanız gerekmekte.

İçeriğimizde de sıklıkla belirttiğimiz gibi DVI kabloları ses transfer konusu ile alakalı maalesef kafi değil. Bunun için ek bir kablo kullanarak ses aktarmanız gerekmekte. Fakat HDMI kablolarında ses transferi da mümkün. Bu nedenle kullanım kolaylığı sağlamakta.

Buna ayrıca yöntem detaylar konusu ile alakalı da HDMI’ın önde olduğunu görmek mümkün. 16 bit renk derinliği ve 42 Gbps hıza kadar transfer desteği ile DVI’ın oldukça üzerine çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Tabii ki günümüzde daha yaygın kullanılan teknolojinin de HDMI olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle ikisi içinde kaldıysanız HDMI kullanmanın daha mantıklı olacağını söylemek yanlış olmaz.

DisplayPort mu DVI mı

DisplayPort mu DVI mı?

Görüntü transferi için DVI ile DsiplayPort içinde kalmak da mümkün. Eğer cihazınızda her ikisinin de desteği bulunuyorsa DisplayPort mu yoksa DVI mı sorusu aklınıza takılmış olabilir. Her iki standardın da özelliklerine göz atarak kararınıza yardımcı olmaya çalışalım.

DVI’ın en oldukça çözünürlük desteğinin 60 Hz için 2560 x 1600 olduğunu belirtmiştik. Ancak bu kıymet DisplayPort teknolojisinde tam anlamıyla 16K’ya kadar çıkabiliyor. Üstelik bu değerde bile 60 Hz imaj sunulmuş olduğu anlatım ediliyor. Bu nedenle çözünürlükte aleni ara DisplayPort’un önde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Benzer bir vaziyet yenileme hızında da karşımıza çıkıyor. DisplayPort teknolojisi ile 4K çözünürlükte bile 240 Hz monitör yenileme hızı desteği almak mümkün. Ayrıca 8K’da bu kıymet 85 Hz’e kadar ulaşıyor. 5K imaj de ise en oldukça 180 Hz monitör yenileme hızı kıymeti bizleri karşılıyor. Bunu elde eden neden ise DisplayPort teknolojisinin 80 Gbps hıza ulaşan en oldukça bant genişliği oluyor.

Ses desteği konusu ile alakalı da DisplayPort teknolojisinin önde olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü ses aktarımını da destekliyor. Renk konusu ile alakalı ise 16 bit’e kadar renk derinliği desteği sağlıyor. Ayrıca DCI-P3, scRGB, sRGB, Adobe RGB gibi renk uzaylarını destekliyor. DisplayPort teknolojisinin kullanım alanı konusu ile alakalı gelişmekte olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak günümüzde oyun monitörlerinde ve televizyonlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor.

vga dvi

DVI Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

DVI nedir, ne işe yarar?

Görüntü aktarımını elde eden DVI, 1999 senesinde ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji vasıtası ile bir cihazdan öteki bir ekrana dijital sinyaller ile imaj iletimi sağlanmaktadır. Ancak DVI teknolojisi ses aktarımını desteklemez.

VGA ile DVI aynı mı?

DVI ve VGA standartları birbirinden değişik iki standarttır. VGA standardı sadece analog sinyalleri aktarmaktadır. Buna rağmak DVI ise hem analog hem de dijital sinyalleri transfer kabiliyetine sahiptir.

DVI kaç Hz destekler?

DVI standardının maksimumu 144 Hz monitör yenileme hızı yardımcı verdiği belirtilmektedir. Bu kıymet ise 1920 x 1080 px çözünürlük için geçerlidir.

VGA mı DVI mı?

VGA standardı günümüzde pek sık kullanılmaktadır. Sadece analog transfer yapan bu kablonun yerini DVI da dahil olmak suretiyle değişik kablolar almıştır. Bunların içinde DVI’a ayrıca HDMI ve DisplayPort’u saymak mümkündür.

DVI kablo ses iletir mi?

Hayır, DVI kablolar ile ses aktarılamaz. Eğer DVI kablo ile imaj transferi gerçekleştiriyorsanız ses transferi için değişik bir kablo daha kullanmanız gerekecektir.

DVI Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde DVI nelerdir sorusunun cevabını sizler için ayrıntılı bir halde açıklamaya çalıştık. DVI teknolojisi de VGA gibi geçerliliğini her geçen gün yitirmektedir. Bu nedenle günümüzde kullanım alanı gittikçe sınırı olan hale gelmektedir. Eğer DVI hakkında aklınıza takılan bir soru var ise aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Görüşlerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın!