EA Play Nedir?

resim19829274
resim19829274

Oyun sektörü, gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Sektördeki gelişmelerde en büyük hisse sahibi, kuşkusuz ki oyun geliştiricileri oluyor. Bu noktada oyun sektörünün çabucak gelişmesinde büyük rol oynayan şirketlerin başlangıcında da Electronic Arts geliyor. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olan Electronic Arts, aktörleri memnun edebilmek için yeni hizmetler geliştirmeye devam ediyor. EA Play de bu hizmetlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bir çok oyuncu, bu hizmeti bilmediği için EA Play nelerdir sorusunun yanıtı gayet fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için EA Play nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Sizler için EA Play’i daha yakından inceleyeceğiz. Böylece Electronic Arts tarafınca tasarlanan ve hızlıca olabildiğince tanınmış hale gelen oyun hizmeti ile alakalı bilgili olabileceksiniz. Şimdi gelin hep beraber öncelikle EA Play’in ne olduğuna daha yakından bakalım.

İçindekiler

EA Play Nedir?

Oyun sektörünün devamlı gelişim göstermesi, sektörde yer edinen oyun sayısında artış yaşanmasını sağladı. Böylece oyuncular, birden fazla kaliteli oyuna erişim sağlayabilme şansı elde ettiler. Fakat bu durum, birtakım olumsuzlukları da bununla beraber getirdi. Oyun sayısının artış göstermesi, oyuncuların maddi olarak zorlanmasına niçin oldu. Çünkü oyuncular, oynamak istedikleri her oyunu satın almak istediklerinde yüksek ücretler ödemek halinde kalıyorlar.

Üstelik son zaman oyun fiyatlarında da dünya çapında artış yaşanıyor. Bundan kaynaklı oyuncular, oyunlara erişim konusu ile alakalı problem yaşamaya başladılar. Bu noktada oyun geliştiricileri ve oyun yayıncıları, aktörleri memnun edecek alternatiflere geliştirmeye çalışıyorlar. Electronic Arts, bu şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Electronic Arts, 2014 senesinde Xbox One için geliştirdiği EA Play hizmetini kullanıcılarıyla buluşturdu. EA, bu hizmet kapsamında oyuncuların oyunlara daha basit erişim sağlamasını hedefledi. Çünkü şirket, geliştirdiği ve bu hizmet kapsamına almış olduğu oyunları abonelerine sunmaya karar verdi. Yani EA Play kullanıcıları, EA tarafınca tasarlanan ve EA Play kapsamına alınan oyunları, abonelik süreleri boyunca oynayabilme imkânına haiz oluyorlar.

Bu hizmet, oyuncular tarafınca olabildiğince beğenildi. Çünkü oyuncular, her EA oyununa tek tek para vermek zorunda kalmadan abone olarak abonelikleri boyunca hizmette yer edinen EA oyunlarını istedikleri gibi oynayabiliyorlar.

Hizmetin hızlıca yoğun alaka görmesi, Electronic Arts tarafınca da müspet karşılandı. Bu doğrultuda şirket, öncelikle Xbox One için geliştirdiği EA Play’i kısa süre sonra öteki konsol ve bilgisayar kullanıcılarına da sundu. Böylece EA Play, 2014 yılından günümüze çabucak büyüyen ve büyümesini sürdüren bir abonelik hizmeti olarak karşımıza çıkıyor.

EA Play Avantajları Nelerdir?

Electronic Arts, hızlıca çabucak büyüyen EA Play’i oyunlara erişimi kolaylaştırmak için geliştirdi. Hizmet, hızlıca çok yoğun alaka gördü. Bundan kaynaklı EA hem oyuncuların ilgisini canlı tutabilmek hem de yeni oyuncuların ilgisini çekebilmek için birtakım avantajlar daha sağladı. Böylece EA Play, günümüzde oyuncular için olabildiğince avantajlı bir abonelik hizmetine dönüştü. EA Play tarafınca oyunculara sağlanan avantajlar şu şekildedir:

 • EA Play’in kim bilir maksimum sevilen avantajı, muayyen EA oyunlarına erişim sağlanabilmesi oluyor. Yani EA, sağladığı hizmet kapsamında abonelerine belirlediği oyunlara diledikleri gibi erişim hakkı veriyor. Bu doğrultuda oyuncular, abonelik süreçlerinde oyunları istedikleri gibi oynayabiliyorlar. Ayrıca EA, yeni çıkan oyunlar için oyunculara 10 saatlik bir tecrübe etme süresi veriyor. Böylece oyuncular, Electronic Arts tarafınca piyasaya yeni sürülecek olan oyunları da 10 saatlik tecrübe etme süresi kapsamında oynayabiliyorlar.
EA Play Avantajları Nelerdir
 • Electronic Arts, geliştirmiş olduğu oyunların neredeyse tamamında satın alınabilir ve indirilebilir içerikler geliştiriyor. Bu doğrultuda şirket, EA Play abonelerine içerik ödülleri veriyor. Yani şirket, oyunlar için muayyen etkinlikler düzenliyor. EA Play aboneleri, bu etkinliklerde belirlenen şartları sağlamaları halinde oyunlarda armağan kazanabiliyorlar.
 • EA Play’in oyunculara sağladığı en büyük avantajlardan birisi de abone indirimi oluyor. EA oyunları, genelde dünya çapında çabucak tanınmış olmayı başarıyorlar. Fakat şirket, bilhassa yeni oyunlarında yüksek fiyatlandırma politikası uygulayabiliyor. Bundan kaynaklı oyuncular, EA oyunlarına erişimde maddi problemler yaşayabiliyorlar. EA Play aboneleri, EA tarafınca tasarlanan bir çok oyun ve içerisinde ne olduğu %10 indirimli alma şansına sahipler.

Electronic Arts, EA Play abonelerine sağladığı üstünlükleri gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor. Böylece EA Play abone sayısı, devamlı artış göstermektedir. Şirket, abonelerine sağlayacağı üstünlükleri genelde muayyen bir müddet daha önceden duyuruyor. Böylelikle EA tarafınca Play’e yeni eklenen avantajlardan haberdar olabilmek için EA tarafınca meydana getirilen bilgilendirmeleri takip edebilirsiniz.

EA Play Oyunları Nelerdir?

Electronic Arts, EA Play kapsamında abonelerinin birtakım oyunlara abonelik süreleri boyunca diledikleri gibi erişim sağlamalarına izin veriyor. Bu doğrultuda şirket, oyuncuların erişim sağlayabildikleri oyunların listesini devamlı güncelliyor. EA Play abonelerinin erişim sağlayabildikleri birtakım oyunlar şu şekildedir:

Bilgisayar Abonelerinin Erişebildikleri Bazı Oyunlar

 • FIFA 22
 • FIFA 21
 • GRID Legends
 • F1 2021
 • Madden NFL 22
 • STAR WARS Jedi: Fallen Order
 • Lost in Random
 • Need for Speed Heat
 • The Sims 4
 • Battlefield 1

PlayStation Abonelerinin Erişebildikleri Bazı Oyunlar

 • NHL 22
 • F1 2021
 • FIFA 22
 • Need for Speed Unbound
 • Mass Effect
 • Discover It Takes Two
 • Rocket Arena
 • Battlefield V
 • Apex Legends
 • UFC 3

Xbox Abonelerinin Erişebildikleri Bazı Oyunlar

 • FIFA 22
 • F1 2021
 • Titanfall 2
 • Crysis 3
 • Mass Effect
 • STAR WARS Battlefront
 • NHL 22
 • GRID Legends
 • NHL 21
 • FIFA 21

Electronic Arts, abonelerinin erişim sağlayabildikleri oyun sayısını devamlı artırmaya çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, geçmiş yıllarda geliştirdiği ve piyasaya sürdüğü oyunların neredeyse tamamını oyunculara sunuyor. Bunun yanı sıra Electronic Arts, yeni oyunlar konusu ile alakalı da abonelerine kolaylık sağlıyor.

Şirket, abonelerinin piyasaya yeni sürdüğü oyunlara 10 gün boyunca erişim sağlamalarına izin veriyor. Bunun yanı sıra aboneler, şayet erken erişim vasıtası ile oynayabildikleri oyunlardan memnun kalırlarsa oyunları muayyen bir indirimle satın alabiliyorlar.

Üstelik Electronic Arts, bu aşamada oyuncuların ilerlemelerini de kayıt altında tutuyor. Yani oyuncular, EA Play abonelikleri kapsamında piyasaya yeni çıkacak bir oyunu 10 gün oynayıp sonra satın almak istediklerinde rastgele bir veri kaybı yaşamadan 10 günün sonunda oyunlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Bu sayede Electronic Arts, yeni oyunları konusu ile alakalı da abonelerini memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz.

EA Play’e Nasıl Üye Olunur?

Electronic Arts, günümüzde EA Play’i çok muhtelif platformlarda kullanıcılarıyla buluşturuyor. EA Play; PlayStation 4 ve 5, Xbox ve bilgisayar kullanıcıları tarafınca kullanılabiliyor. Bu platformlardaki kullananların EA Play avantajlarından faydalanabilmeleri için abone olmaları gerekiyor. Eğer sizler de EA Play’in sunduğu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız şu aşamaları takip etmelisiniz:

Eğer sisteminizde kullanmak suretiyle EA Play’e abone olmak istiyorsanız öncelikle Steam ya da EA App’e erişim sağlamanız gerekiyor. Bu platformlardan rastgele birinde üyeliğiniz var ise üye girişi yapmalısınız. Sonrasında platformda EA Play sayfasına erişmeniz gerekiyor. Steam ya da EA App üstünden EA Play ekranına geldikten sonra basit bir halde hizmete abone olabilirsiniz.

EA Playe Nasıl Üye Olunur

Xbox modellerinde EA Play avantajlarından yararlanmak için Microsoft’un sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. EA Play, Microsoft Store üstünden kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Microsoft Play üstünden rahatlıkla EA Play’e abone olabilirsiniz.

Son olarak PlayStation 4 ve PlayStation 5 modellerinde EA Play’i kullanabilmek için PlayStation Store’a erişim sağlamalısınız. Electronic Arts, PlayStation kullanıcıları için Store üstünden hizmet veriyor. Bu sayede PlayStation Store üstünden PlayStation 4 ve 5 modelleri için EA Play aboneliğinizi rahatlıkla başlatabilirsiniz.

Electronic Arts, bütün platformda EA Play abonelerine aynı fiyatlandırma üstünden hizmet sağlıyor. Bu kapsamda EA Play aktüel tutarları şu şekildedir:

 • Aylık EA Play aboneliği: 39.99 TL/ay
 • Yıllık EA Play aboneliği: 249.99 TL/yıl

EA Play Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

EA Play neye yarar?

Electronic Arts, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisidir. Şirket, her sene yeni oyunlarıyla oyuncularının karşısına çıkıyor. Bunun yanı sıra Electronic Arts, geçmiş yıllarda da birden fazla oyunu oyuncularla buluşturdu. Bu doğrultuda şirket, oyuncuların oyun masraflarında tutum edebilmeleri hem de oyunculara muhtelif avantajlar sağlayabilmek için EA Play hizmetini geliştirdi. Yani EA Play, oyuncuların muayyen EA oyunlarına abonelikleri boyunca erişim sağlamalarına yarar.

EA Play senelik kaç TL? – 2022

EA Play, abonelerine aylık ve senelik paketler üstünden hizmet vermektedir. Eğer EA Play aylık paketinden yararlanmak dilerseniz aktüel fiyatlandırma kapsamında aylık 39.99 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra EA Play aboneliğinizi senelik olarak satın almak dilerseniz 249.99 TL ödeme yapmalısınız. Yani Electronic Arts, senelik abonelik seçeneğinde kullanıcılarına ciddi bir tenzilat yapmaktadır.

EA Play içerisinde ne var?

EA Play, olabildiğince kapsamlı bir oyun hizmetidir. Bu doğrultuda Electronic Arts, hizmet kapsamında abonelerine Electronic Arts tarafınca tasarlanan birtakım oyunları sunmaktadır. Oyuncular, abonelikleri boyunca bu oyunları diledikleri gibi oynayabiliyorlar. Bunun yanı sıra Electronic Arts, abonelerine ödüller, indirimler gibi muhtelif avantajlar da sağlamaktadır.

EA Play oyunları kalıcı mı?

EA Play oyunları, kalıcı değildir. Bu doğrultuda EA Play aboneleri, Electronic Arts tarafınca sunulan oyunlara abonelikleri boyunca erişim sağlayabilmektedirler. Bunun yanı sıra oyuncular şayet oyunları satın alırlarsa EA, oyuncuların oyun içi ilerlemelerini korumaktadır. Bu sayede EA Play aboneleri, oynadıkları oyunları satın alarak kalıcı hale getirebilmektedirler.

Genel Değerlendirme

EA Play, Electronic Arts tarafınca tasarlanan ve gün geçtikçe daha da popülerleşen bir oyun hizmetidir. Electronic Arts, bu hizmet kapsamında oyunculara çok muhtelif avantajlar sağlamaktadır. Bundan kaynaklı EA Play, oyuncular için olabildiğince dikkat cazibeli bir hizmettir.

Electronic Arts, bu hizmeti öncelikle Xbox kullanıcıları için geliştirdi. Daha sonra şirket, her ne kadar Sony yetkilileri ile problemler yaşasalar da PlayStation ve bilgisayar kullanıcıları için de bu hizmeti sundu. Böylece EA Play, günümüzde Xbox, PlayStation 4/5 ve bilgisayar kullanıcılarının erişebildikleri bir oyun hizmeti haline geldi.

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden olan Electronic Arts, bütün platformlarda kullanıcılarına eşit fiyatlandırma yapıyor. EA Play aboneleri, 2022 senesinde aylık 39.99 TL ve senelik 249.99 TL fiyatlandırmalarla EA Play hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

Sizler için hazırladığımız EA Play rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için EA Play nelerdir başta olmak suretiyle EA Play ile alakalı gayet fazla sorulan sorulara yanıt vermeye çalıştık. Bu sayede rehberimizi inceleyerek EA Play ile alakalı merak ettiğiniz bütün mevzulara yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca sizler de EA Play ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.