Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

resim43369100
resim43369100

Ekran kartları, bilgisayarlar için en mühim donanımların başlangıcında gelmektedir. Teknoloji kullanıcıları, bilgisayarla gerçekleştirdikleri bir çok prosedür için monitör kartlarından faydalanmaktadırlar. Bundan kaynaklı monitör kartı modeli ve özellikleri, bilgisayar kullanıcıları için ehemmiyet taşımaktadır. Fakat birtakım bilgisayar kullanıcıları, haiz oldukları monitör kartı modelini ve dolayısıyla da özelliklerini bilmeyebiliyorlar. Bundan kaynaklı monitör kartı modeli ve özellikleri iyi mi öğrenilir sorusunun yanıtı olabildiğince fazla merak ediliyor.

Ekran kartı, çok mühim bir donanım olduğundan hem Windows hem de MacOS kullanıcılarına hangi model monitör kartına haiz olduklarını basit bir halde gösteriyor. Tabii ki bu prosedür için iki işletim sistemi üzerinde de muhtelif adımları uygulamak gerekiyor. Bizler de bu yazımızda sizler için hem Windows hem de MacOS modellerinde monitör kartı modelinin iyi mi öğrenilebileceğini açıklayacağız.

İçindekiler

Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir?

Windows’ta Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Microsoft, Windows kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştırmak adına kullanıcılarına birtakım kolaylıklar sağlıyor. Şirket, işletim sistemini kullanan kişilere basit bir halde bilgisayarlarının donanımlarını öğrenebilme imkanı veriyor. Hatta Windows kullanıcıları, monitör kartı başta olmak haiz oldukları donanımları öğrenmek için muhtelif yöntemlere sahipler. İşte Windows sürümlerinde monitör kartı modelinizi öğrenmek için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

Aygıt Yöneticisi Üzerinden Ekran Kartı Öğrenme

Bilgisayarda yer edinen donanımları ve kullanılan aygıtları takip edebilmek bilgisayar performansı için önemlidir. Bundan kaynaklı Microsoft, kullanıcılarının bilgisayarlarında yer edinen bütün donanım ve aygıtları tek bir alanda görmelerini sağlıyor. Şirket, Windows sürümlerine “Aygıt Yöneticisi” ekledi.

Bu yönetici, bilgisayarda yer edinen bütün donanımları listelemektedir. Bunun yanı sıra cihaz yöneticisi, bilgisayarda kullanılan mouse gibi muhtelif aygıtları da takip etmektedir. Bundan kaynaklı Windows kullanıcıları, cihaz yöneticisi üstünden monitör kartı da dahil olmak suretiyle diledikleri donanımlarını görebilmektedirler. Aygıt yöneticisi üstünden monitör kartı modelinizi ve özelliklerini öğrenmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Aygıt yöneticisine ulaşmanın temelde 2 tekniği mevcut. İlk teknikte Windows başlat tuşuna basarak Windows menüsüne ulaşmalısınız. Daha sonrasında oluşturulan menüde “Denetim Masası”nı seçerek devam ediyoruz. Denetim masası ekranında ise karşılaştığınız “Donanım ve Ses” seçeneğine tıklamalısınız. Son adımda “Aygıtlar ve Yazıcılar” başlığı altında yer edinen “Aygıt Yöneticisi”ne tıklamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra kısa bir yöntemle Windows arama çubuğunda “Aygıt Yöneticisi” yazarak daha basit ve çabucak erişim sağlayabilirsiniz.
 • Aygıt yöneticisine geldikten sonrasında muhtelif donanım seçenekleri sizi karşılayacaktır. Ekran kartı modelinizi öğrenmek için bu seçenekler içinde “Görüntü bağdaştırıcıları” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladıktan sonrasında sisteminizde harici ve dahili olmak suretiyle 2 monitör kartı var ise 2 adet seçenek çıkacaktır. Bunun yanı sıra yalnızca dahili monitör kartına sahipseniz 1 adet monitör kartı modeliyle karşılaşacaksınız.
 • Ekran kartları, modellerine göre cihaz yöneticisinde isimlendirilmektedirler. Bundan kaynaklı “Görüntü bağdaştırıcıları” altında çıkan seçeneklerde monitör kartı modelinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra monitör kartınızın detaylarını öğrenmek için imaj bağdaştırıcılarının altında çıkan seçeneğe sağ tıklayarak “Özellikler”e erişmeniz gerekmektedir. Özelliklere tıkladıktan sonrasında karşılaştığınız ekrandan monitör kartınızın üreticisi ve kullanmış versiyon başta olmak suretiyle bir çok monitör kartı detayınızı öğrenebilirsiniz.

Dxdiag Üzerinden Ekran Kartı Öğrenme

Windows, kullanıcılarına monitör kartı modellerini ve özelliklerini öğrenebilecekleri muhtelif yöntemler sağlıyor. Bu kapsamda kullanıcılar, kendileri için İdeal tekniği kullanarak monitör kartı detaylarını rahatlıkla öğrenebiliyorlar. Windows tarafında sunulan yöntemlerden birisi de Dxdiag oluyor. Eğer sizler de Dxdiag üstünden monitör kartı modeliniz öğrenmek istiyorsanız şu şekilleri uygulamanız gerekmektedir:

Windows Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir
 • Windows sürümleri üstünden Dxdiag’a (DirectX tanı aracı) ulaşmak için temelde 2 teknik mevcut. Eğer ilk teknik üstünden Dxdiag’a erişmek istiyorsanız bunun için “çalıştır”a erişmeniz gerekiyor. Çalıştır komut ekranına erişmek için Windows arama çubuğuna “çalıştır” yazmanız kafi olacaktır. Karşınıza çıkan komut ekranından aç bölümüne “Dxdiag” yazarak tamama basarak tanı aracına erişim sağlayabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra ikinci teknik üstünden DirectX tanı aracına erişim sağlamak için arama çubuğuna doğrudan Dxdiag yazabilirsiniz. Böylece Windows, basit bir halde DirectX tanı aracını karşınıza çıkartacaktır. Karşınıza çıkan sonuca tıklayarak tanı aracına erişebilirsiniz.
 • Tanı aracını açtıktan sonrasında karşılaştığınız ekrandan muhtelif seçenekler sizi karşılayacaktır. Bu monitör üstünden işletim sistemi modelinizden BIOS sürümünüze kadar bir çok özelliği basit bir halde öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra monitör kartı modelinize ve özelliklerinize erişim sağlayabilmek için üst menüde yer edinen “Görüntü” seçeneklerini kullanmanız gerekiyor.
 • Eğer sisteminizde harici ve dahili olmak suretiyle iki adet monitör kartı var ise Dxdiag menüsünde “1 Görüntüsü” ve “2 Görüntüsü” olmak suretiyle 2 adet seçenek sizi karşılayacaktır. Bunun yanı sıra yalnızca dahili monitör kartına sahipseniz yalnızca 1 adet “Görüntüsü” opsiyonu karşınıza çıkacaktır.
 • Görüntüsü seçeneklerine tıkladıktan sonrasında Windows, sizlere monitör kartınızın ismi ve üreticisi başta olmak suretiyle muhtelif detayları gösterecektir. Bunun yanı sıra bu ekrandan monitör kartınızın şoför bilgisine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Windows, bu ekranda yer edinen notlar kısmında monitör kartınızda problem olup olmadığını da açıklıyor. Böylece monitör kartınızın durumunu da bu sayfa üstünden görüntüleyebilirsiniz.

Üçüncü Parti Yazılımlar Üzerinden Ekran Kartı Öğrenme

Microsoft, genel hatlarıyla kullanıcılarının bilgisayarlarıyla ilgili bir çok bilgiye rahatlıkla erişebilmelerini sağlıyor. Fakat birtakım durumlarda Windows tarafınca paylaşılan bilgiler, kullanıcılar için kifayetsiz gelebiliyor. Bundan kaynaklı bir çok Windows kullanıcısı, bilgisayarlarının donanımlarını görüntüleyebilecekleri alternatif teknik arayışına giriyorlar.

Çeşitli üçüncü parti yazılımcılar, Windows kullanıcılarına donanımlarını görüntüleyebilecekleri uygulamalar sunuyorlar. Bu sayede Windows kullanıcıları, bu uygulamaları kullanarak monitör kartı modellerini ve detaylarını rahatlıkla öğrenebilmektedirler.

Günümüzde Windows kullanıcılarının donanımlarını öğrenebilmek için kullanabilecekleri birden fazla uygulama mevcut. Bundan kaynaklı bir çok Windows kullanıcısı, monitör kartı modelini öğrenmek için hangi programı kullanımı gerektiği konusu ile ilgili kararsızlık yaşayabiliyor. Bu noktada Windows kullanıcıları için monitör kartı modelini öğrenebilmek için en kullanımı kolay programların başlangıcında CPU-Z ve AIDA64 Extreme gelmektedir.

CPU-Z, olabildiğince fazla kullanılan bir donanım görüntüleme programıdır. Çünkü bilgisayar kullanıcıları, CPU-Z tarafınca sunulan özellikleri bedava bir halde kullanabiliyorlar. CPU-Z, kullanıcılarına kapsamlı bir halde bilgisayar özelliklerini sağlıyor. Bu doğrultuda Windows kullanıcıları, CPU-Z üstünden monitör kartı modellerini ve özelliklerini rahatlıkla öğrenebilmektedirler.

Bunun yanı sıra AIDA64 Extreme, CPU-Z tarafınca sunulan özelliklere göre daha kapsamlı özelliklere sahip. Fakat bu program, rakiplerine göre gölgede kalabiliyor. Çünkü AIDA64 Extreme, bir çok hususi durumunu kullanıcılarına ücretli bir halde sunuyor. Üstelik programın lisans fiyatları, rakiplerine göre birazcık daha yüksek seviyelerde. Bundan kaynaklı birtakım bilgisayar kullanıcıları, bu programı tercih etmiyorlar.

Fakat AIDA64 Extreme, sunduğu özellikler vasıtası ile en etkin monitör kartı öğrenme programlarının başlangıcında geliyor. Program, monitör kartının modelinden şoför detaylarına kadar bir çok özelliği gösteriyor. Bunun yanı sıra uygulama üstünden kıyaslama yapmak da mümkün.

Yani AIDA64 Extreme kullanıcıları, kendi donanımlarını diğer donanımlar ile performans anlamında karşılaştırabiliyorlar. Bu özellik, bilhassa donanımlarını yükseltmek isteyen bilgisayar kullanıcıları için olabildiğince kullanımı kolay olmaktadır.

CPU-Z ve AIDA64 Extreme haricinde uygulama sektöründe bir çok monitör kartı öğrenme programı mevcut. Piyasada yer edinen uygulama sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Fakat bu programlar, işlevsellik ve emniyet sorunları açısından CPU-Z ve AIDA64 Extreme’in gölgesinde kalabiliyorlar.

Mac Modellerinde Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Apple, bilgisayar sektöründe maksimum tercih edilen şirketlerin başlangıcında gelmektedir. Teknoloji devi hem kullandığı donanımlarla hem de yazılımlarla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı Apple’ın bilgisayar kullanıcı sayısı, gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Mac kullanıcıları, bilgisayarlarıyla ilgili birtakım detayları merak edebiliyorlar. Kullanıcılar, bilhassa Mac modellerinde monitör kartı modeli iyi mi öğrenilir diye merak ediyorlar.

Apple, genel hatlarıyla üretmiş olduğu bütün cihazlarda donanım konusu ile ilgili kullanıcılarına aleni davranmaya çalışıyor. Yani şirket, kullandığı donanımları kullanıcılarıyla net bir halde paylaşıyor. Bu doğrultuda Apple kullanıcıları, cihazlarını satın alırken donanımlarına ait bütün detayları öğrenebiliyorlar. Fakat birtakım durumlarda kullanıcılar, cihazlarının donanımlarını unutabiliyorlar.

Mac Modellerinde Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Bu noktada Apple, kullanıcılarına donanımlarını öğrenebilmek için kolaylık sağlıyor. Apple kullanıcıları, şu adımları uygulayarak monitör kartları başta olmak suretiyle bir çok donanımlarının detaylarını öğrenebiliyorlar:

 • Apple, kullanıcılarına sunduğu bir çok özelliği Apple menüsü altından sağlıyor. Bu kapsamda monitör kartı modelinizi öğrenebilmek için öncelikle Apple menüsüne “elma logosu” tıklamanız gerekiyor.
 • Apple menüsüne tıkladıktan sonrasında karşınıza bilgisayarınızla ilgili muhtelif seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekler içinde bilgisayarınızın ayarlarına ulaşabildiğiniz gibi muhtelif detayları de öğrenebilmektesiniz. Ekran kartı modelinizi öğrenebilmek için Apple menüsünde yer edinen “Bu Mac Hakkında” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
 • Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkladıktan sonrasında bilgisayarınızın detaylarını görebileceğiniz muhtelif seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneklerden “Genel” başlığı altında Apple, kullanıcılarına temel donanımlarını göstermektedir. Yani Mac kullanıcıları, bu sayfadan işlemcileri başta olmak suretiyle monitör kartları, RAM kapasiteleri gibi detayları öğrenebilmektedirler. Ayrıca bu sayfa üstünden ekran, depolama kapasitesi ve servis gibi bilgilerinize de erişim sağlayabilirsiniz.

Apple, üretmiş olduğu cihazlarıyla ilgili bir çok bilgiyi kullanıcılarına sunuyor. Bundan kaynaklı şirket, donanım özelliklerini öğrenmek için üçüncü parti yazılımları öneri etmiyor. Bu kapsamda Mac için tasarlanan üçüncü parti donanım öğrenme yazılımı bulmak zor olabilmektedir. Ayrıca Apple’ın sağladığı malumat ekranı, temel donanım bilgilerini öğrenmek için kafi olmaktadır.

Genel Değerlendirme

Ekran kartları, bilgisayarların en mühim donanımlarının başlangıcında gelmektedir. Özellikle oyuncular ve grafik işleriyle uğraşan kişiler, kuvvetli monitör kartlarına gereksinim duymaktadırlar. Bunun yanı sıra yüksek kalitede video seyretmek ya da render almak da kuvvetli monitör kartı performansı gerektirmektedir. Bundan kaynaklı bilgisayar kullanıcıları, monitör kartı modellerine ve özelliklerine hakim olmak istemektedirler.

Microsoft ve Apple, kullanıcılarının bilgisayarları üstünden işlemlerini kolaylaştırmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda iki firma de kullanıcılarına rahatlıkla donanım özelliklerini öğrenebilme imkanı sağlıyor. Windows kullanıcıları, bilgisayarlarında monitör kartı modellerini ve özelliklerini öğrenmek için muhtelif yöntemlere sahipler. Bunun yanı sıra Mac kullanıcıları ise Windows kullanıcıları kadar çok alternatife haiz değiller. Fakat Apple’ın Mac kullanıcılarına sağladığı donanım görüntüleme ekranı, kullanıcılar için genelde kafi olmaktadır.

Bizler de bu yazımızda sizler için monitör kartı modeli ve özellikleri iyi mi öğrenilir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bu kapsamda hem Windows hem de MacOS kullanıcılarının monitör kartı modellerini iyi mi öğrenebileceklerini açıkladık. Üstelik bu prosedür için kullanılabilecek alternatif şekilleri de açıkladık. Bu sayede sizler de rehberimizde yer edinen adımları izleyerek monitör kartı modelinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız monitör kartı öğrenme rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de monitör kartı modelinizi ve özelliklerinizi öğrenme prosedürü hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.