Ekran Klavyesi Açma Nasıl Yapılır?

resim75753616
resim75753616

Ekran klavyesi açma iyi mi yapılır? Klavyesiyle ya da donanımıyla problem yaşayan çoğu kullanıcı monitör klavyesi açma işleminin iyi mi yapıldığı ile alakalı detayları merak ediyor. Biz de sizler için bu erişilebilirlik ayarı ile alakalı bilmeniz ihtiyaç duyulan mühim detayları içeren bir içerik oluşturmaya karar verdik.

Ekran klavyesi açma prosedürü Windows ve Mac cihazları için birbirinden değişik yöntemler içermektedir. Hatta Windows sürümleri içinde da olabildiğince değişik adımlar bulunduğunu belirtmekte yarar var. Bu nedenle Windows 11’den Windows 7’ye kadar bütün Windows sürümlerinde mevzuyu ele aldık.

Buna ayrıca standart yöntemler ve yollar dışında deneyebileceğiniz adımları da sizler için listeledik. Ayrıca monitör klavyesi ayarları ve dil değişiklik yapma işlemlerini de sizler için anlattık. Şimdi sözü uzatmadan monitör klavyesi açma prosedürünü detaylıca inceleyelim.

İçindekiler

Ekran Klavyesi Nedir?

Windows ya da Mac cihazlarda bulunan monitör klavyesi, bilgisayarınızın ekranında yer edinen bir sanal klavyedir. Bu klavye vasıtası ile farenizle ya da dokunmatik ekranınızla rastgele bir fizyolojik klavye olmadan makale yazabilirsiniz. Ekranda yer edinen bu klavyenin birtakım zamanlar yaşam kurtarıcı bir rol üstlendiğini söylemek mümkündür.

Bu sanal klavye üstünde klavyenizde yer edinen bütün tuşlar yer almaktadır. Bunların içinde harfler, rakam tuşları ve hususi simgeler de yer almaktadır. Ayrıca monitör klavyenizi dilediğiniz dildeki bir klavyeye göre tekrar düzenleyebilirsiniz. Bu sayede Türkçe Q, Türkçe F ya da dilerseniz İngilizce ya da değişik bir dildeki tuş takımlarını kullanabilirsiniz.

Ekran klavyesinin en sıklıkla kullanıldığı devre bilgisayarın klavyesinde bir aksaklık ya da bozulma yaşanmasıdır. Eğer cihazınızın klavyesi bir anda bozulduysa problemi araştırmak adına yeni bir klavye alana kadar kısa süreli olarak monitör klavyesi açma prosedürünü gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Bunun ötesinde şayet dokunmatik ekrana ve katlanabilir bir yapıya haiz bir bilgisayarınız var ise monitör klavyesi derli toplu olarak kullandığınız bir vasıta da olabilir. Çünkü ekranda yer edinen bu klavye vasıtası ile rastgele bir klavye taşımadan bilgisayarınızı kullanmanız olası hale gelecektir.

ekran klavyesi

Windows Ekran Klavyesi Açma

Daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz suretiyle Windows cihazlarda monitör klavyesi açma için çok sayıda yol seyretmek mümkündür. Her bir Windows sürümünde değişik yöntemlerle monitör klavyesi açılmaktadır. Bu nedenle teker teker Windows sürümlerine bakarak işlemleri açıklayalım.

Windows 11

Günümüzdeki en aktüel Windows versiyonu olan Windows 11’de monitör klavyesi açma işlemiyle başlayalım. Eğer bilgisayarınız Windows 11 işletim sistemini kullanıyorsa monitör klavyesi açmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

 • Öncelikle bilgisayarınızın Başlat menüsünü açın. Bu prosedür için vazife çubuğundaki düğmesi kullanabilirsiniz.
 • Ardından Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Sol taraftaki sekmelerden Erişilebilirlik ayarları ile devam edin.
 • Daha sonra sayfanın en altında yer edinen Etkileşim ayarlarından Klavye ile prosedürü sürdürün.
 • Son olarak karşınıza gelecek Ekran Klavyesi seçeneğini etken hale getirerek prosedürü tamamlayın.

Windows 10

Ekran klavyesi açma yöntemlerine günümüzde son aşama tanınmış olan bir öteki işletim sistemiyle devam ediyoruz. Birçok kullanıcı tarafınca hala kullanılmakta olan Windows 10 ile de monitör klavyesi açma prosedürü olabildiğince benzer adımlara sahiptir. Şu adımları izleyerek Windows 10 cihazınızda monitör klavyesini açabilirsiniz:

 • Öncelikle bilgisayarınızın Başlat menüsünü açın. Bunun için sol alt tarafta bulunan Windows logosuna tıklayabilirsiniz.
 • Daha sonra Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Hemen sonra karşınıza gelecek olan Erişilebilirlik opsiyonu ile prosedürü sürdürün.
 • Ardından sol tarafta karşınıza gelecek seçeneklerden Klavye’ye tıklayın.
 • Son olarak Ekran Klavyesini kullan seçeneğini etken hale getirin ve prosedürü tamamlayın.

Windows 8

Piyasadaki çoğu Windows sürümünün aksine Windows 8 kullanıcılar tarafınca beğeniyle karşılanmadı. Pek sık kullanılmasa da Windows 8 işletim sistemine haiz olan cihazlarda da monitör klavyesi açma işlemine göz atmakta yarar var. Bu işletim sistemi üstünde monitör klavyesi açmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle vazife çubuğunun üzerine sıçan imlecinizi getirin ve sağ tıklayın.
 • Daha sonra Araç Çubukları opsiyonu ile prosedürü sürdürün.
 • Ardından karşınıza gelecek Ekran Klavyesi seçeneğini etken hale getirin.
 • Bu işlemin sonra sağ alt kısımda yer edinen ikonların içinde bir klavye simgesi görmeniz gerekecektir. Klavyeyi kullanmak için bu simgeye tıklayabilirsiniz.

Windows 7

Bir zamanın efsanevi işletim sistemi olan Windows 7 ise günümüzde hala hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi tarafınca tercih edilmektedir. Windows 7 işletim sistemi üstünde monitör klavyesi açma prosedürü ise öteki sürümlerden birazcık farklıdır. Windows 7’de monitör klavyesini açmak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Öncelikle sol alt kısımda yer edinen Windows logosuna tıklayın.
 • Daha sonra Tüm Programlar opsiyonu ile prosedürü sürdürün.
 • Ardından Aksesuarlar kısmına ulaşın ve Erişilebilirlik opsiyonu ile devam edin.
 • Daha sonra karşınıza gelecek olan Ekran Klavyesi seçeneğine tıklayın ve prosedürü tamamlayın. Eğer monitör klavyesini kapamak dilerseniz çarpı düğmesine basarak prosedürü tamamlayabilirsiniz.
bozuk-klavye

Diğer Yöntemler

Yukarıda saydığımız yöntemlerin yanı sıra Windows cihazlarda monitör klavyesi açmanın birbirinden değişik yolları da vardır. Öncelikle şayet klavyenizdeki birtakım tuşlar çalışıyorsa kısayol kullanarak da monitör klavyesini açabilirsiniz. Bunun için Windows tuşu + Ctrl + O kombinasyonundan yararlanmanız mümkündür. Bu üç tuşa aynı anda basarak monitör klavyesini açabilirsiniz.

Bunun dışında Denetim Masası üstünden de monitör klavyesini etken hale getirebilirsiniz. Denetim Masası ve Erişilebilirlik yolunu izleyerek Ekran Klavyesi seçeneğini aktifleştirmek mümkündür. Ayrıca direkt olarak Windows arama çubuğundan da monitör klavyesine ulaşabilirsiniz.

Tüm bunların dışında Çalıştır ya da Komut İstemi ile de monitör klavyesini açmak mümkündür. Eğer Çalıştır uygulaması ile prosedürü tamamlamak istiyorsanız Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Çalıştır opsiyonu ile devam edin. Daha sonra osk yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.

Komut istemi için de Başlat menüsüne sağ tıklayarak ya da arama çubuğundan yararlanarak işleme başlayın. Ardından osk komutunu girin ve Enter tuşuna basın. Ancak klavyeniz çalışmıyor ise bu iki adım sizin için olası olmayabilir.

Bunların dışında deneyebileceğiniz bir öteki teknik ise monitör klavyesi ikonunu etken hale getirmektir. Bunun için Görev Çubuğu Ayarlarına ulaşın. Her işletim sistemi üstünde benzer olsa genel hatlarıyla alt kısımda yer edinen Görev Çubuğu kısmına sağ tıklayarak prosedürü sürdürün. Ardından monitör klavyesi, dokunmatik klavye ya da sanal klavye seçeneğini etken hale getirin. Bu aşamanın sonra tatbik ikonlarının bulunmuş olduğu bölümdeki klavye simgesiyle monitör klavyesini kısa sürede açıp kapatabilirsiniz.

Mac Ekran Klavyesi Açma

İçeriğimizin bu kısmına kadar Windows işletim sistemlerinde monitör klavyesi açma işlemine göz attık. Tabii ki bunun yanısıra Mac cihazlarında da bir monitör klavyesi bulunduğunu belirtmekte yarar var. Erişilebilirlik Klavyesi olarak adlandırılan bu tatbik monitör klavyesiyle aynı işlevleri görmektedir. Erişilebilirlik Klavyesi’ni açmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Cihazınızın üst bölümünde yer edinen Apple ikonuna tıklayın.
 • Daha sonra Sistem Ayarları ile prosedürü sürdürün.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından Erişilebilirlik ile devam edin.
 • Ardından Klavye seçeneğine tıklayın ve Erişilebilirlik Klavyesi seçeneğini açın. Bu prosedürü göremiyorsanız seçenekleri kaydırarak alt bölümlere de göz atın.
 • Buna ayrıca Giriş menüsündeki Klavye Görüntüleyici’yi Göster opsiyonu ile de monitör klavyesini açmak mümkündür. İşleminizi tamamladıktan sonra X düğmesine tıklayarak klavyeyi kapatabilirsiniz.
erisilebilirlik-klavyesi
Görsel: Apple

Ekran Klavyesi Ayarları Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin bu kısmına kadar değişik işletim sistemlerinde monitör klavyesi açma yöntemlerini sizler için ayrıntılı bir halde anlattık. Şimdi ise monitör klavyesi ayarları iyi mi yapılır sorusunun cevabını sizler için inceleyeceğiz. Klavye dili değişiklik yapma ve monitör klavyesi kullanma işlemine göz gezdireceğiz.

Windows

Öncelikle Windows cihazlarda monitör klavyesi ayarları iyi mi yapılır sorusunu cevaplayalım. Bunun için monitör klavyesini etken hale getirdikten sonra klavyenin sol üst bölümündeki klavye ikonuna tıklayın. Daha sonra ise ayarlar ikonuna tıklayarak monitör klavyesi ile alakalı çoğu ayarı değiştirebilirsiniz.

Ekran klavyesi dilini değiştirebilmek için de benzer bir teknik izlemeniz gerekmektedir. Eğer Windows 11 kullanıyorsanız Zaman ve dil ayarlarından klavye dilini değiştirmelisiniz. Ancak birtakım işletim sistemlerinde direkt olarak klavye ayarlarından bu menüye ulaşabilirsiniz. Fakat Windows bu adımı sizin için kendiliğinden ayarlamaktadır. Böylece rastgele ek bir prosedür olmadan kendi dilinizdeki klavyeyi kullanabilirsiniz.

Ekran klavyesini kullanmak için yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür dilediğiniz tuşlara sıçan imleciniz ile tıklamak oluyor. Tabii ki aynı zamanda daha ilkin de belirttiğimiz gibi dokunmatik ekrana haiz bir bilgisayarınız var ise klavyeyi dokunarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca bir çizim tabletiniz var ise lüzumlu ayarlardan sonra klavyeyi çizerek de kullanmak mümkündür.

Mac

Windows’un yanı sıra Mac cihazlarda da Erişilebilirlik Klavyesi ayarları bulunmaktadır. Erişilebilirlik Klavyesi ile monitör parlaklığı, ses yüksekliği ve müzik oynatma gibi sistem ayarlarını denetim edebilirsiniz. Bunun yanı sıra imla önerileri ve otomatik büyük harf ile başlama opsiyonu gibi özelliklerden de yararlanabilirsiniz.

Mac cihazınızda Erişilebilirlik Klavyesi ayarlarını değiştirebilmek için sağ üst kısımda bulan üç nokta ikonuna tıklamanız gerekmektedir. Buradan çoğu ayarı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca klavye teması gibi özellikleri de bu menüden ayarlamanız mümkündür.

Tüm bunların dışında Erişilebilirlik Klavyesi’ni kullanmak için Windows ile aynı adımları izleyebilirsiniz. Fare imleciniz ile dilediğiniz tuşlara tıklayarak klavyeyi kullanmak mümkündür. Ayrıca Mac cihazlarda yer edinen Duraklama özelliğinden yararlanarak kafa ve göz seyretme teknolojisiyle de makale yazabilirsiniz.

Duraklama hususi durumunu açmak için Panel Seçeneklerini tıklayın. Ardından Duraklama seçeneğini işaretleyin ve prosedürü sürdürerek tamamlayın. Tüm bunlara ayrıca klavyenin öteki ayarlarını da bu menüden gerçekleştirmeniz mümkündür.

ekran-klavyesi-mac

Ekran Klavyesi Açma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için monitör klavyesi açma prosedürünü ayrıntılı bir halde söylemeye çalıştık. İçeriğimiz süresince değişik Windows sürümleri ve Mac cihazlarda monitör ya da erişilebilirlik klavyesi açma yöntemlerini adım adım aktardık. Buna ayrıca monitör klavyesi ayarları ve kullanması ile alakalı da bilgiler paylaştık.

Görüldüğü suretiyle monitör klavyesi açmak için birbirinden değişik yollar mevcut. Özellikle klavyenizin bozulmuş olduğu dönemde monitör klavyeleri daha ilkin de belirttiğimiz gibi yaşam kurtarıcı olabiliyor. Bu nedenle işlemin iyi mi yapıldığını öğrenmek son aşama mühim gibi gözüküyor.

Özellikle dokunmatik ekrana haiz cihazlar için kullanılabilecek değişik bir klavye daha bulunduğunu belirtelim. Windows cihazlarda yer edinen dokunmatik klavye özelliğinden de yararlanmanız mümkündür. Bunun için vazife çubuğu ayarlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızın ayarlar bölümündeki kişiselleştirme ya da klavye ayarlarını da inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizi okuduktan sonra monitör klavyesi açma prosedürü ile alakalı aklınızda bir soru işareti kalmadığını umuyoruz. Ancak monitör klavyesi açma prosedürü ile alakalı bir problem yaşıyorsanız aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi de aynı bölümden bizimle paylaşmayı unutmayın!