Elektronik Sigara Geliştirilebilir Mi?

Elektronik sigara, düzgüsel sigaralara kıyasla neredeyse kullanan kişilere asla zarar vermeyip aynı hissiyatı yaşatan bir üründür. Bu ürün içinde sigarada bulunan asla bir zehirli madde yer almamaktadır. Elektronik sigara isminden de anlayabileceğiniz gibi bir pil gücü ile çalışmaktadır. Yapısından bahsedecek olursak, elektronik sigaranın 2 kısımı vardır. İlk kısım enerji ihtiyaçını karşılamaya yönelik kullanılan pil, öteki kısım ise pilden almış olduğu elektrik gücünü sıcaklık enerjisine çeviren atomizerdir. Atomizer isimli bu bölüm e-likitin konulduğu bölümdür. Bu yüzden atomizer pilden almış olduğu elektrik gücünü sıcaklık enerjisine çevirir ve bu sıcaklık enerjisi vasıtası ile e-likit gaz hale geçer. Hazır hale gelen elektronik sigara kullanıcılar düzgüsel sigara ile neredeyse aynı hissiyatı yaşatır. Elektronik sigaranın bu denli basit kullanması ve tat olarak değişik lezzetler sunuyor olmasının yanı sıra tercih edilmesindeki sebeplerden bir tanesi de düzgüsel sigara bağımlılığı bulunan kişilerin bağımlılıklarından kurtulmak istemeleridir.

Normal sigara, bilinmiş olduğu suretiyle içinde onlarca zehirli madde bulundurmaktadır. Elektronik sigarada ise böylesine zehirli asla bir madde bulunmamaktadır. Bunların yerine elektronik sigaranın içinde ancak e-likit ve nikotin bulunmaktadır ki bunların da dozajları istenildiği gibi kullanıcılar tarafınca ayarlanabilmektedir. Sağlık mevzusunun haricinde maddi açıdan da elektronik sigara olabildiğince uygundur düzgüsel sigaranın aksine. Normal sigara kullanması insanları maddi açıdan muayyen bir düzeyde olsa da etkilemektedir. Ayrıca devamlı meydana getirilen bu masraflar olabildiğince sorun yaratmaktadır fakat elektronik sigara için aynı şeyleri söylemek olası değildir. Normal sigaraya kıyasla olabildiğince makul fiyatlı olan elektronik sigara bir aylık paket sigara giderlerinin tamamı ile aşağı yukarı 5-6 ay gibi bir müddet kullanılabilmektedir. Bu gibi sebeplerden kaynaklı elektronik sigara vasıtası ile düzgüsel sigara bağımlılığından kurtulabilmek olabildiğince kolaydır. Sonuç olarak iki ürün içinde rastgele bir hissiyat farkı bulunmazken öteki yönleriyle de elektronik sigara farkını ortaya koymuştur.

Ülkemizde elektronik sigaranın satışına dair resmi olarak rastgele bir izin bulunmadığın genelde ülkeye dış ülkeler üstünden elektronik sigaralar sokulmaktadır. İnternet ortamının gelişmişliğinden kaynaklı çok huzurlu bir halde istenilen ürünlere ulaşılabilmektedir. Dünya genelinde elektronik sigara konusu ile ilgili en istikrarlı ülke ise İngiltere ‘dir. Hem elektronik sigara üstünde çalışmalar sergilemektedir hem de resmi olarak ülke sınırları içinde satışlara izin vermektedir. Bu sayede toplumun faydası adına büyük bir adım atmıştır. İngiliz araştırmacıların gözlemleri kararında da elektronik sigaranın insan üstündeki ziyanı düzgüsel sigaraya kıyasla %95 daha azca olarak hesaplanmıştır. Yani elektronik sigara ancak kuramsal değil, ilmi şeklinde de mantıklı kılınmıştır.

Daha fazla bilgi: trelektroniksigara.com