En Çok Oynanan Oyunlar – 2022

resim12391848
resim12391848

Oyun sektörü, çabucak gelişmeye devam ediyor. Oyun şirketleri, yeni teknolojileri kullanarak oyunculara üst seviye oyunları sunuyorlar. Bundan kaynaklı oyunlarla beraber oyuncu sayısı da artış göstermektedir. Oyuncular, bir oyun kura çekmek istedikleri vakit sıklıkla o oyunun oyuncu sayısına bakıyorlar. Bundan kaynaklı her sene maksimum oynanan oyunlar hangileri diye merak edilmektedir.

Gelişen teknoloji vasıtası ile mobil cihazlardan konsollara kadar çoğu platformda oyun oynamak olası hâle geldi. Hatta mobil oyun sektörü, çabucak büyüyerek oyun sektöründeki çoğu rakibini geride bıraktı. Yine de bilgisayar oyunları, oyuncular için büyük bir öneme sahipler. Çünkü öteki sektörler ne kadar gelişirlerse gelişsinler bilgisayar oyunları, sektördeki yerlerini korumayı başarıyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayar oyuncularının 2022 senesinde maksimum oynadıkları oyunlardan bahsedeceğiz. Böylece listemizi inceleyerek 2022 yılının maksimum oynanan oyunları ile ilgili bilgili olabilirsiniz.

İçindekiler

En Çok Oynanan Bilgisayar Oyunları – 2022

Bilgisayar oyunları, uzun süredir teknoloji kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Bu kapsamda bilgisayar oyunlarını seven oyuncu kitlesi, öteki sektörlerin büyümesine karşın varlığını korumayı başarıyor. Bilgisayar oyunu tutkunları, maksimum oynanan bilgisayar oyunları hangisi diye merak ediyorlar. 2022 senesinde bilgisayar aktörleri tarafınca maksimum oynanan oyunlar şunlardır:

Counter Strike Global Offensive

Bilgisayar aktörleri tarafınca maksimum oynanan oyunların başlangıcında Counter Strike Global Offensive geliyor. Valve tarafınca 2012 senesinde gösterilen CS:GO, Counter Strike serisinin en tanınmış oyunlarından birisi olmayı başardı. Valve, bu oyunda yüksek kaliteli grafikleri ve üst seviye oynanabilirliği oyunculara sundu. Bunun kararında CS:GO, dünya çapında maksimum oyuncuya haiz olan FPS oyunlarından birisi haline geldi.

Counter Strike Global Offensive, bir dizi oyunudur. Oyun, 5v5 ekip savaşları ile ilerlemektedir. Oyunun içinde çok muhtelif oyun modları mevcut. Bu modların birçoğu aynı haritaları içermektedir. Modlar içinde maksimum tercih edileni ise “Rekabetçi” modu oluyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra öteki modlar da sundukları özellikler ile çoğu FPS hayranına hitap ediyorlar.

Belirli aralıklarla güncelleme alan CSGO, muhtelif eleştirilere karşın oyuncu kitlesini korumayı başarıyor. Ayrıca oyun, e-spor sektöründe de maksimum alaka gören oyunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Eğer sizler de Counter Strike Global Offensive oynamak istiyorsanız şu sistem ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor:

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7/Vista/XP
Intel Core 2 Duo E6600 ya da AMD Phenom X3 8750
2 GB RAM
256 MB belleğe haiz olan monitör kartı
15 GB kullanmak olası alan

Grand Theft Auto V

GTA serisi, bilgisayar oyuncularının maksimum oynadıkları bilgisayar oyunu serilerinin başlangıcında gelmektedir.
Rockstar Games tarafınca tasarlanan seri, muhtelif oyunlarıyla oyuncularla buluştu. Bunun yanı sıra GTA serisinin maksimum büyük yankı uyandıran ve oynanan oyunu serinin 5.oyunu olan Grand Theft Auto V oldu diyebiliriz.

Grand Theft Auto V, 2015 senesinde oyuncularla buluştu. Piyasaya sürüldüğü dönemde üst seviye grafikleriyle büyük yankı uyandıran oyun, günümüz için hâlâ kafi düzeyde grafiklere haiz diyebiliriz. Bunun yanı sıra Grand Theft Auto V, kesintisiz hikayesiyle de aktörleri etkilemeyi başardı.

Serinin bu oyunun yoğun alaka görmesinin asli nedenlerinden birisi de çevrimiçi modu oldu. Oyuncular, oyunun bilhassa çevrimiçi moduna büyük alaka gösterdiler. Bu kapsamda Grand Theft Auto V, 2022 senesinde maksimum oynanan bilgisayar oyunlarından birisi olmayı başardı.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7/8Windows 7/8
Intel Core 2 Q6600 2.40GHz / AMD Phenom 9850 2.5GHzIntel Core i5 3470 3.2GHZ / AMD X8 FX-8350
4 GB RAM8 GB RAM
NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870NVIDIA GTX 660 / AMD HD7870
72 GB kullanmak olası alan72 GB kullanmak olası alan

PUBG: Battlegrounds

Sizler için hazırladığımız maksimum oynanan bilgisayar oyunları sıralaması PUBG: Battlegrounds ile devam ediyor. Krafton tarafınca tasarlanan ve 2017 senesinde oyuncularla buluşan PUBG, piyasada yer edinmiş olduğu tarihten itibaren maksimum oynanan oyunların başlangıcında geliyor. Hatta öyle ki PUBG, ölüm kalım oyunlarının gelişimine öncelik eden oyunlardan birisi diyebiliriz.

PUBG, oyuncuların geniş bir haritada muayyen bir bölgede oyuna başlayarak oyunda sağ kalan tek oyuncu olmaları üstüne ilerliyor. Bu doğrultuda PUBG, oyunculara olabildiğince kapsamlı birden fazla harita sağlıyor. Böylece oyuncular, PUBG oynarken muhtelif haritalarda sıkılmadan oyunu oynayabiliyorlar.

Bunun yanı sıra oyunu çok oyuncunun oynaması ve oyunun çevrimiçi bir oyun olması, oyunu daha da zevkli hale getiriyor. Bundan kaynaklı PUBG: Battlegrounds, bilgisayar başta olmak suretiyle muhtelif platformlarda maksimum oynanan oyunlar içinde yer almaktadır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7, Windows 8.1, Windows 10Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
8 GB RAM16 GB RAM
NVIDIA GeForce GTX 960 / AMD Radeon R7 370NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 580
40 GB kullanmak olası alan50 GB kullanmak olası alan

League of Legends

Riot tarafınca tasarlanan League of Legends, bilgisayar oyuncularının maksimum oynadıkları oyunlardan birisidir. Çok oyunculu bir savaş oyunu olan League of Legends, oyun modlarından karakterlerine kadar çoğu unsuruyla dünya çapında tanınmış hale gelmiştir. Bu doğrultuda 2009 senesinde piyasaya sürülen oyun, günümüzde hâlâ maksimum oynanan oyunlar içinde yer almaktadır.

League of Legends, rekabetin ön planda olduğu bir dizi oyunudur. Oyunda muhtelif modlar yer alıyor. Modların tamamında ekip durumunda rakip ekibi yenmeye çalışıyorsunuz. Oyunun modlarına göre haritalar değişim gösterebiliyor.

Bunun yanı sıra oyun, karakterler üstünden ilerliyor. Oyunda kabiliyetlerine göre çok muhtelif karakterler mevcut. Riot, bu karakterleri muayyen aralıklarla güncelliyor. Ayrıca şirket, oyunun aktüel kalması adına birtakım dönemlerde yeni karakterleri ve eşyaları oyunculara sunuyor. Böylece League of Legends, aktüel bir oyun olarak oyunculara hitap ediyor.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7, Windows 8.1, Windows 10Windows 10
Intel Core i3-530 ya da AMD A6-3650Intel Core i5-3300 ya da AMD Ryzen 3 1200
2 GB RAM4 GB RAM
Nvidia GeForce 9600GT ya da AMD HD 6570Nvidia GeForce 560 ya da AMD Radeon HD 6950
16 GB kullanmak olası alan16 GB kullanmak olası alan

Minecraft

2011 senesinde oyun sektöründe yerini alan Minecraft, geliştirildiği günden bugüne maksimum oynanan oyunlar içinde yer almaktadır. Mojang Studios tarafınca gösterilen oyun, görmüş olduğu yoğun ilgiden kaynaklı Microsoft tarafınca satın alındı. Öyle ki oyuna Microsoft kadar oyuncular da alaka gösteriyorlar.

Minecraft, oyuncuların yaratıcılıklarını konuşturdukları bir oyundur. Oyunda olabildiğince geniş bir dünya yer alıyor. Oyuncular, bu dünyada edindikleri ekipmanlar ile kendi evlerini, kendi dünyalarını kuruyorlar. Bundan kaynaklı Minecraft, bilhassa yaratıcılığını konuşturmayı seven oyuncuların sık sık tercih ettiği oyunlardan birisidir.

Oyun, hızlıca çok yoğun alaka gördü. Bundan kaynaklı muhtelif platformlarda oyunun alternatifleri geliştirildi. Günümüzde Minecraft gerek bilgisayarda gerek de konsollarda maksimum tercih edilen oyunlardan birisidir. Eğer Minecraft ile yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsanız şu sistem ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor:

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7Windows 10
Intel Core i3-3210 3.2 GHz | AMD A8-7600 APU 3.1 GHzIntel Core i5-4690 | AMD A10-7800 APU
2 GB RAM4 GB RAM
Intel HD Graphics 4000 | AMD Radeon R5NVIDIA GeForce 700 | AMD Radeon Rx 200
1 GB kullanmak olası alan4 GB kullanmak olası alan

FIFA 22

En çok oynanan futbol oyunu serilerinden olan FIFA, bu sene de maksimum oynanan oyunlar içinde kendisine yer bulmayı başardı. Electronic Arts tarafınca tasarlanan seri, son yıllardaki büyük gelişimleri vasıtası ile oyuncuların ilgisini çekiyor. Bu sayede FIFA 22, maksimum oynanan bilgisayar oyunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Electronic Arts, FIFA 22’de oyunculara çok muhtelif modlar sunuyor. Bunların başlangıcında kariyer modu geliyor. Oyuncular, kendi futbolcu profillerini oluşturup oynayabildikleri gibi bir dizi seçerek de kariyer modunu oynayabiliyorlar. Kariyer modu, FIFA 22’nin yoğun bir alaka görmesini sağladı.

Bunun yanı sıra FIFA 22’nin büyük alaka görmesini elde eden faktörlerden birisi de çevrimiçi modu oldu. Online mod vasıtası ile oyuncular, reel rakipleriyle çevrimiçi ortamda savaşım edebildiler. Bu sayede FIFA 22, oyuncular için sıkılmadan reel oyuncularla savaşım edebilecekleri oyunlardan birisi oldu. Oyunun yüksek grafikleri ve oynanabilirlik seviyesi, oyuncuların ilgisini çekmeyi başaran öteki nedenler oldular.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10 – 64-BitWindows 10 – 64-Bit
Intel Core i3-6100 3.7GHz ya da AMD Athlon X4 880K 4GHzIntel i5-3550 3.40GHz ya da AMD FX 8150 3.6GHz
8 GB RAM8 GB RAM
NVIDIA GTX 660 ya da AMD Radeon HD 7850 NVIDIA GeForce GTX 670 ya da AMD Radeon R9 270X
50 GB kullanmak olası alan50 GB kullanmak olası alan

Sea of Thieves

Sizler için hazırladığımız maksimum oynanan bilgisayar oyunları listemizin son esnasında Sea of Thieves yer alıyor. Rare Ltd tarafınca tasarlanan ve Xbox Games tarafınca gösterilen Sea of Thieves, 2020 senesinde oyuncularla buluştu. Bir serüven oyunu olan Sea of Thieves, hikayesi ve oynanabilirliğiyle oyuncuların takdirini kazanmayı başardı.

Bir deniz oyunu olan Sea of Thieves, oyuncuların yelken açarak düşmanlarıyla savaşım etmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra Sea of Thieves oyuncuları, oyunun hikayesi gereği gemileriyle muhtelif yerlerdeki hazineleri toplamaya çalışıyorlar. Tabii ki bu süreçte rakiplerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü siz hazineleri toplamaya çalışırken rakipleriniz de sizlerle aynı amaçla oyunu oynuyorlar.

Çok oyunculu bir oyun olan Sea of Thieves, olabildiğince kesintisiz bir hikayeye sahip. Oyunun geliştiricileri, oyunun bu öyküsünü yüksek kaliteli grafiklerle desteklemeyi başardılar. Böylece Sea of Thieves, oyuncuların sıkılmadan geniş denizlerde savaşım edebildikleri bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Sea of Thieves oynamak için lüzumlu olan sistem ihtiyaçları şu şekildedir:

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10Windows 10
Intel Q9450 2.6GHz ya da AMD Phenom II X6Intel i5 4690 3.5GHz ya da AMD FX-8150 3.6 GHz
4 GB RAM8 GB RAM
Nvidia GeForce GTX 650 ya da AMD Radeon 7750Nvidia GeForce GTX 770 ya da AMD Radeon R9 380x
50 GB kullanmak olası alan50 GB kullanmak olası alan

Sizler için hazırladığımız maksimum oynanan oyunlar listemiz burada sona eriyor. Sizler de beğenerek oynadığınız fakat listemizde yer almayan bilgisayar oyunlarını, aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.