En İyi Antivirüs Programı – 2022

resim47829621
resim47829621

Sanal dünya, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Kullanıcılar, gündelik işlemleri dahil olmak suretiyle çoğu prosedürü internet üstünden yapıyor. Bu vaziyet sanal hayattaki korsan sayısını da artırıyor. Teknoloji kullanıcıları, sanal korsanlardan korunmak için antivirüs programlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak piyasada çoğu antivirüs programının bulunması kullananların en iyi antivirüs programı hangisi diye merak etmelerine neden oluyor.

Piyasada ücretli ve bedava olmak suretiyle çoğu antivirüs programı mevcut. Bu programlar, virüs koruma sistemleri başta olmak suretiyle muhtelif yönlerden birbirlerinden ayrılıyorlar. Bundan kaynaklı insanlar, hangi antivirüs programının kendileri için daha makul olduğuna karar veremiyorlar.

Bizler de bu yazımızda antivirüs programı seçmeye çalışan kişilere yardımcı olabilmek adına en iyi bedava ve ücretli antivirüs programlarından bahsedeceğiz.

İçindekiler

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları – 2022

Bazı antivirüs geliştiricileri, kullanıcılarına bedava bir halde hizmet vermeyi tercih ediyorlar. Bu vaziyet doğal ki kullananların hoşuna gidiyor. Güvenlik yazılımına para vermemek dikkat cazibeli olmasıyla beraber insanları şüpheye de düşürüyor. Çünkü bu kullanıcılar, emniyet hizmetine ücret ödemiyorsak bu geliştiriciler iyi mi hasılat elde ediyorlar diye düşünüyorlar.

Bu noktada kullananların bu şekilde bir soru sormaları olabildiğince normal. Çünkü piyasada iyi niyetli geliştiriciler olduğu gibi fena amaçlı geliştiriciler de mevcut. Kullanıcılarına bedava hizmet veren birtakım geliştiriciler, tatbik içine yerleştirdikleri reklamlar üstünden gelir elde ediyorlar. Bunun yanı sıra bu geliştiricilerden bazıları, antivirüs programının bedava kullanılabilmesi için birtakım ek yazılımları da bilgisayara indirme zorunluluğu koşuyor. Bu sayede geliştiriciler, reklamlar ve sponsorlar üstünden gelir elde ediyorlar.

Kötü niyetli geliştiriciler ise kullanıcıları verileri üstünden gelir elde edebiliyorlar. Bu geliştiriciler, hizmete sundukları bedava antivirüs programı üstünden kullanıcılarının verilerini toplayabiliyorlar. Daha sonra bu verileri satarak gelir elde ediyorlar.

Bundan kaynaklı kullanılan antivirüsün güvenilir olup olmadığını aslında kullanıcı tercihleri belirliyor. Eğer sizler de bir emniyet yazılımına para vermek istemiyorsanız yalnız hangisini kullanacağınızı bilmiyorsanız sizler için aşağıda listelemiş olduğumuz en iyi bedava antivirüs programlarından makul olanı seçebilirsiniz.

Avast Free Antivirus

Avast-Free-Antivirus en iyi antivirüs programı

En iyi bedava antivirüs uygulamaları listemizin ilk esnasında Avast Free Antivirus yer alıyor. Avast, emniyet sektöründe hizmet veren en köklü ve etkin şirketlerin başlangıcında geliyor. Şirket, uzun süredir hem bilgisayarlar hem de mobil platformlar için emniyet hizmeti sağlıyor. Bu hizmetlerin bir bölümü ücretliyken bir bölümü ise bedava oluyor.

Avast Free Antivirus, en çok kullanılan bedava antivirüs programlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Çünkü Avast, kullanıcılarına bedava antivirüs hizmetinde gelişmiş bir emniyet hizmeti sağlıyor. Bu sayede Avast Free Antivirus, muhtelif kontrol şirketleri tarafınca en etkin bedava antivirüs programı seçiliyor.

Kullanıcılar, uygulamaya bedava olmasının yanı sıra hafifçe olduğu için kaynaklı da alaka gösteriyorlar. Avast Free Antivirus, düşük sistemli bilgisayarlarda bile stabil bir halde çalışabiliyor. Bunun yanı sıra program, bilgisayarları en azca düzeyde yoruyor.

Bir antivirüs programının emniyet özelliği ve süratli çalışması kadar sunduğu özellikler de olabildiğince önemlidir. Avast Free Antivirus, bu hususta da olabildiğince etkin diyebiliriz. Çünkü program, kullanıcılarına oyun modu, davranış kalkanı gibi antivirüs programı deneyimlerini yükseltecek çoğu hususiyet sunuyor.

Avast tarafınca tasarlanan bedava antivirüsün en çok tercih edilen antivirüs programlarından birisi olmasını elde eden bir öteki hususiyet de programın neredeyse bütün platformlarda erişilebilir olması oluyor. Kullanıcılar, MacOS ve Windows platformlarında Avast Free Antivirus’u kullanabiliyorlar.

Bunun yanı sıra Android ve iOS kullanıcıları da Avast Free Antivirus’den faydalanabiliyorlar. Ücretsiz virüs temizleme uygulamaları arasında en başarılılarından biri bulunduğunu belirtmek gerek.

AVG AntiVirus Free

AVG-AntiVirus-Free en iyi antivirüs programı

AVG AntiVirus Free, piyasada yer edinen en etkin ve en iyi bedava antivirüs programlarından birisi. Şirket, aşağı yukarı 30 senedir emniyet sektöründe hizmet veriyor. Bunun yanı sıra AVG, bir süredir kullanıcılarına bedava şeklinde de hizmet veriyor.

Kullanıcıların, AVG AntiVirus Free’yi tercih etmelerinin en büyük nedeni gelişmiş emniyet özelliği oluyor. Çünkü AVG AntiVirus Free, 6 katmanlı bir emniyet korumasına sahip. Program, böylece 160’tan fazla emniyet ödülü alıyor. Bu ödüller, kullananların uygulamaya daha huzurlu güvenmelerini sağlıyor.

Bir antivirüs programının performansını ancak emniyet düzeyi belirlemiyor. Bunun yanı sıra antivirüs programlarının bilgisayarı yormaması da olabildiğince önemli. AVG AntiVirus Free, bu hususta da kullanıcılarını memnun ediyor. Program, olabildiğince kolay sistem ihtiyaçları istiyor. Bundan kaynaklı AVG AntiVirus Free’yi sisteminizde büyük bir performans kaybı olmadan kullanabilirsiniz.

Program, sunduğu özellikler bakımından da kullanıcılarını etkiliyor. Çünkü çoğu bedava antivirüs programı, kullanıcılarına ancak temel bir koruma özelliği sağlıyor. Ancak AVG AntiVirus Free, internet kamerası koruyucusundan fidye korumasına kadar çoğu hususiyet sunuyor.

Windows ve MacOS kullanıcıları, AVG AntiVirus Free’yi kendi sitesi üstünden indirerek bedava ve kolay bir halde kullanabiliyor. Tüm bu özellikleriyle en iyi bedava virüs temizleme uygulamaları arasında yer almaya hak kazanıyor.

Avira Free Antivirus

Avira-Free-Antivirus

Listemize Avira Free Antivirus ile içeriğimize devam ediyoruz. Avira, 1986 yılından beri kullanıcılarına hizmet veriyor. Yılların getirmiş olduğu tecrübe, firması en güvenilir ve etkin emniyet şirketlerinden birisi haline getiriyor. Şirket, bir müddet ilkin kullanıcılarına bedava şeklinde de hizmet vermeye başladı. Avira markasına olan emniyet Avira Free Antivirus’ü en çok kullanılan bedava antivirüs programlarından birisi haline getiriyor.

Avira Free Antivirus, etkin bir emniyet sistemine sahip. Bu sayede program, kullanıcılarına üst seviye bir emniyet sağlıyor. Güvenlik sistemi, temelde kullanıcılarını casus yazılımlar ve virüslerden koruyor. Ayrıca program, reklam yazılımlarına karşı da koruma sağlıyor.

Avira tarafınca bedava bir halde kullanıma sunulan program, çoğu teknoloji dergisi tarafınca en etkin bedava antivirüs programı seçildi. Bunun asli nedeni doğal ki programın yüksek düzeyde emniyet sağlaması oluyor.

Ancak bunu yanı sıra Avira, bilgisayarları yormayan bir antivirüs geliştirmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı program, bilgisayarları hız konusu ile ilgili neredeyse etkilemiyor diyebiliriz. Bu vaziyet da teknoloji dergilerinin, Avira Free Antivirus’ü en etkin bedava antivirüs programı olarak seçmelerini sağlıyor.

Avira Free Antivirus’ün en hoş yanlarından birisi de devamlı güncelleniyor olması. Şirket, antivirüs uygulamasını aktüel tutarak cihazları aktüel virüslerden ve zararlı yazılımlardan da koruyor. Bunun yanı sıra program, kullanıcılarını piyasaya yeni çıkan virüsler ile ilgili bilgilendiriyor.

Programın olumsuz yanlarına baktığımızda ise Avira, giderlerini karşılayabilmek için reklam yerleştiriyor. Bunun yanı sıra Avira Free Antivirus, e-posta eklerini tarama ve USB aygıtlarını tarama gibi temel antivirüs özelliklerine haiz değil.

Avira, Windows ve macOS kullanıcılarına Free Antivirus hizmeti sunuyor. Kullanıcılar, programı kendi internet sitesi üstünden bedava bir halde indirerek basitçe bilgisayarlarına kurabiliyorlar.

360 Total Security

360-Total-Security

Çin merkezli Qihoo 360, emniyet sektörü üstüne çalışan en etkin şirketlerden birisi olarak biliniyor. Şirket, uzun zamandır 360 Total Security ile kullanıcılarına antivirüs hizmeti veriyor. Programın bedava olmasının yanı sıra sunduğu emniyet düzeyinin yüksek olması, kullanıcılar için 360 Total Security’i dikkat cazibeli hale getiriyor.

Qihoo 360, antivirüsün bedava sürümünde ancak temel emniyet sistemi sağlamıyor. Şirket, çoğu emniyet şirketinin ücretli olarak sunduğu özellikleri kullanıcılarına bedava sürümde sunuyor. Bu özelliklerin başlangıcında güvenilir çevrimiçi alışveriş, Wi-Fi güvenliği, hızlandırma gibi özellikler geliyor. Ayrıca program, yeni güncellemeyle beraber fidye yazılımlarına karşı da koruma sağlamaya başlıyor.

Program, hafifçe olmasıyla bilgisayarları en azca düzeyde yoruyor. Bundan kaynaklı bilhassa zayıf donanım özelliklerine haiz kullanıcılar, 360 Total Security’e yoğun alaka gösteriyorlar. Ayrıca program, kendi içerisinde hızlandırma özelliğine de sahip. Bu özellik, kullananların bilgisayarlarında yer edinen lüzumsuz dosyaları ve bilgisayarı yavaşlatan zararlı dosyaların silinmesini sağlıyor.

360 Total Security, muayyen aralıklarla büyük güncellemeler alıyor. Bu güncellemeler, emniyet sistemini geliştirirken bir taraftan da kullanıcılarına yeni özellikler sunuyor. Bu vaziyet da doğal ki kullananların hoşuna gidiyor. Çünkü çoğu antivirüs geliştiricisi, bedava antivirüs hizmetlerinde yoğun bir güncelleme desteği sağlamıyor. Ancak Qihoo 360, muayyen aralıklarla verdiği güncellemeler vasıtası ile bir taraftan virüslerden koruma sistemini geliştirirken bir taraftan da uygulamaya yeni özellikler kazandırıyor.

En iyi bedava antivirüs uygulamaları arasında yer edinen Qihoo 360, Windows ve macOS kullanıcılarına 360 Total Security ile hizmet veriyor. Kullanıcılar, 360 Total Security’nin kendi sitesi üstünden programı bedava bir halde indirebiliyorlar.

Microsoft Windows Defender

microsoft-windows-defender

En iyi bedava antivirüs programı önerileri listemize Microsoft Windows Defender ile devam ediyoruz. Microsoft, Windows Vista ile beraber geliştirdiği işletim sistemlerine dahili anitivürüs yazılımı geliştirdi. Bu yazılım, süreç içerisinde muhtelif isimlerle kullanıcılarıyla buluştu. Günümüzde ise yazılımın adı Microsoft Windows Defender olarak karşımıza çıkmaktadır.

Microsoft Windows Defender, günümüzde en çok kullanılan antivirüs programlarının başlangıcında gelmektedir. Microsoft tarafınca tasarlanan bu yazılım, temel emniyet özelliklerinin birçoğuna sahiptir. Böylece Windows Defender, Windows kullanıcılarının güvenliklerini muayyen ölçüde korumaktadır.

Windows kullanıcıları, tatbik üstünden virüs taraması gibi işlemler yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra yazılımın emniyet duvarı mevcuttur. Bu emniyet duvarı vasıtası ile cihazda şüpheli bir hareket olması halinde Windows Defender, kullanıcılarını uyarmaktadır.

Özellikleriyle temel antivirüs kullanıcılarını memnun edecek Microsoft Windows Defender, Windows kullanıcıları için tamamiyle bedava bir antivirüs yazılımıdır. Bundan kaynaklı Windows Defender, günümüzde olabildiğince fazla tercih edilmektedir.

Kaspersky Free Antivirus

kaspersky-free-antivirus

Kaspersky, antivirüs sektöründeki en etkin şirketlerin başlangıcında gelmektedir. Uzun süredir hizmet veren Kaspersky, bir süredir kullanıcıları için bedava antivirüs hizmeti de vermektedir. Yılların getirmiş olduğu deneyim, firması virüs yazılımları konusu ile ilgili olabildiğince etkin bir noktaya getirdi. Bu başarı, Kaspersky Free Antivirus ile kendisini gösteriyor.

Yazılımda temel antivirüs programı özellikleri yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar; emniyet duvarı ve virüs taraması başta olmak suretiyle muhtelif özelliklerden bedava bir halde faydalanabiliyorlar. Bunun yanı sıra Kaspersky, kullanıcılarına kaliteli hizmet verebilmek için yazılımı muayyen aralıklarla güncellemektedir.

Güncellemeler vasıtası ile Kaspersky Free Antivirus kullanıcıları, aktüel virüslere karşı da koruma elde etmiş oluyorlar. Bundan kaynaklı Kaspersky Free Antivirus, günümüzde en çok tercih edilen bedava antivirüs programlarından birisi olarak dikkat çekmektedir.

Adaware Antivirus Free

en iyi bedava antivirüs programları- Adaware Antivirus Free

Sizler için hazırladığımız en iyi bedava antivirüs programı önerileri listemize Adaware Antivirus Free ile devam ediyoruz. Adaware, piyasadaki çoğu antivirüs programına göre daha azca tercih ediliyor diyebiliriz. Bunun asli sebebi, yazılımın öteki yazılımlar kadar tanınmış olmaması oluyor. Çünkü Adaware Antivirus Free, sunduğu performans ile çoğu antivirüs programından daha etkin işler çıkartıyor.

Adaware Antivirus Free, kullanıcılarına çok kapsamlı bir emniyet sağlıyor. Program, bedava sürümünde bankacılık işlemleri korumasından fidye yazılımı korumasına kadar çoğu emniyet önlemine sahip. Bunun yanı sıra Adaware Antivirus Free, bu emniyet önlemlerini bilgisayarı en azca düzeyde yorarak sağlıyor.

Bunun yanı sıra programın en büyük dezavantajı ise birtakım özelliklerin ancak ücretli sürümünde bulunuyor olması oluyor. Bu özellikler arasında mühim emniyet özelliklerinin bulunması, kullanıcıları bazen zorlayabiliyor.

Ayrıca tatbik geliştiricileri, programın bedava sürümünde kullanıcılarına yöntem yardımcı de sağlamıyorlar. Bundan kaynaklı Adaware Antivirus Free, bedava versiyonuyla her ne kadar kafi bir emniyet performansı sunsa da programdan tam anlamıyla verim alabilmek için ücretli versiyonunu kullanmanız gerekebilir.

TotalAV Free

TotalAV Free

TotalAV, sunduğu emniyet hizmetleriyle son zamanların en çok tercih edilmeye başlanan emniyet yazılımlarının başlangıcında geliyor. Şirket, geliştirdiği emniyet yazılımlarını genelde ücretli olarak kullanıcılarına sunuyor. Bunun yanı sıra TotalAV, bedava versiyonuyla de kullanıcılarına hizmet veriyor.

Yazılımın bedava sürümü, olabildiğince kolay ve kullanımı kolay bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, programın sunduğu özelliklerden basitçe faydalanabiliyorlar. Bunun yanı sıra TotalAV Free, emniyet konusu ile ilgili kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Çünkü şirket, sunduğu bedava sürümünde gelişmiş emniyet seçenekleri sağladığını belirtiyor.

Hem Windows hem de MacOS uyumu bulunan yazılım, çoğu bağımsız emniyet inceleme firması tarafınca ödül aldı. Böylece yazılımın emniyet düzeyi, muhtelif ödüllerle de kanıtlandı diyebiliriz. TotalAV tarafınca sunulan bedava antivirüs uygulamasını kullanabilmek için yazılımın internet sitesini ziyaret etmeniz kafi olacaktır.

Panda Free Antivirus

Panda-Free-Antivirus en iyi antivirüs programı

En iyi bedava antivirüs programı önerileri listemizin son esnasında Panda Free Antivirus yer alıyor. İspanya merkezli Panda Security, en eski emniyet şirketlerinin başlangıcında geliyor. Şirket, muayyen bir süreye kadar sanal dünyada emniyet hizmeti elde eden sayılı şirketlerden birisiydi. Bundan kaynaklı Panda, dünya çapında çoğu kullanıcıya sahip. Hatta şirket, bu popülerliğinden kaynaklı bir zamanlar dünyanın en büyük 4.antivirüs programı üreten firması olmayı başardı.

Günümüzde Panda, antivirüs programı sayısının artmasından kaynaklı eskisi kadar tanınmış değil. Ancak firmanın bedava olarak sunduğu Panda Free Antivirus hizmeti, hâlâ muayyen ölçüde bir kullanıcı sayısına sahip. Çünkü Panda Secuirty, yılların getirmiş olduğu tecrübe ile emniyet alanında etkin işler çıkartıyor. Bu vaziyet da doğal ki firmanın ürettiği yazılımlara da yansıyor. Böylece Panda Free Antivirus, bedava olduğu halde kullanıcılarına üst seviye bir koruma sağlıyor.

Bunun yanı sıra Panda, bir antivirüs programının süratli olması ve bilgisayarı çok yormaması icap ettiğini deneyimleyen bir şirket. Bundan kaynaklı Panda Free Antivirus, olabildiğince çabucak çalışıyor. Ayrıca program, çoğu antivirüs programının aksine bilgisayarı en azca düzeyde yoruyor. Bunun asli nedeni de Panda antivirüs hizmetlerinin bulut tabanlı olduğu için kaynaklanıyor.

Panda, bedava antivirüs programında emniyet hizmetinin yanı sıra VPN hizmeti de sağlıyor. Kullanıcılar, muayyen bir kota dahilinde VPN hizmetinden de bedava faydalanabiliyorlar. Ayrıca program, temel emniyet kalkanının yanı sıra harici disklere karşı da bilgisayarınızı koruyor.

Programın tek olumsuz yanı ise Panda Free Antivirus hizmetinden ancak Windows kullanıcılarının faydalanabiliyor olması oluyor. macOS kullanıcıları, Panda emniyet hizmetlerinden yararlanmak isterlerse firmanın ücretli emniyet paketlerinden birisini almak zorunda kalıyorlar.

En İyi Ücretli Antivirüs Programları – 2022

Piyasada bedava antivirüs programlarından çok ücretli antivirüs programı yer alıyor. Güvenlik hizmetleri, geliştirilme süreçleri bakımından geliştiricileri zorlayabiliyorlar. Çünkü piyasada çoğu virüs ve zararlı tatbik çeşidi mevcut. Bundan kaynaklı geliştiriciler de düzgüsel olarak yoğun gayret sarf ettikleri emniyet yazılımlarından gelir elde etmek istiyorlar. Bu noktada kullananların karşısına çoğu antivirüs yazılımı çıkıyor.

Bu yazılımların birçoğu yüksek lisans ücretlerine sahipler. Bu yüzden kullanıcılar da ücret ödedikleri bir yazılımdan en çok verim almak istiyorlar. Ancak çoğu kullanıcı, antivirüs uygulamaları arasındaki farkları bilmiyorlar. Bundan kaynaklı yüksek lisans ücretleri ödedikleri yazılımlar, kullananların isteklerine mukamele vermeyebiliyor.

Bizler de bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için piyasada yer edinen en iyi ücretli antivirüs programlarından bahsedeceğiz. Sizler için bu yazılımların iyi ve fena yanlarına değineceğiz.

Norton 360

Norton-360

Sizler için hazırladığımız en iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemizin ilk esnasında Norton 360 yer alıyor. Amerika merkezli Norton, dünyanın en tanınmış emniyet şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Çünkü şirket, aşağı yukarı 30 senedir kullanıcılarına emniyet sektöründe hizmet veriyor. Bunun yanı sıra firmanın emniyet alanında etkin işler çıkartması, kullananların Norton tarafınca tasarlanan emniyet yazılımlarını tercih etmelerinin bir öteki nedeni oluyor.

Norton 360, firmanın antivirüs yazılımı olarak ön plana çıkıyor. Şirket; bu yazılımın Standart, Deluxe ve Premium versiyonlarını kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Üç sürümde de temel bir emniyet hizmeti mevcut. Bu hizmet, kullanıcılarını virüs ve casus yazılımlara karşı koruyor. Ayrıca üç sürümde, ortak olarak fidye yazılımlarından koruma özelliği mevcut. Şirketin en iddialı olduğu mevzu ise bütün sürümlerinde %100 virüsten koruma iddiasında bulunuyor olması oluyor.

Norton, kullanıcılarına parola oluşturma ve gizleme hizmeti de sağlıyor. Ayrıca program, bu hizmet üstünden şayet kullanılan parolalar korsanlar tarafınca keşfedilirse kullanıcılara şifreleri değiştirmesi konusu ile ilgili uyarı da veriyor. Bu özelliğin en dikkat cazibeli yanı ise firmanın bu özelliği Norton 360’ın bütün sürümlerinde kullanıma sunması oluyor.

Norton 360 sürümleri arasındaki en bariz farklar, ebeveyn kontrolü ve yedekleme alanı farkları oluyor. Norton, 360 Deluxe ve Premium sürümlerinde ebeveyn kontrolü hizmeti de sağlıyor. Bunun haricinde şirket, kullanıcılarına bulut sunucularında verileri depolama imkanı sunuyor. Norton 360 Standart kullanıcıları, 10 GB veri depolayabilirken Deluxe kullanıcıları 50 GB, Premium kullanıcıları ise 75 GB veri depolayabiliyorlar.

Programı kullanmak isteyen kullananların programın lisansını senelik olarak yenilemeleri gerekiyor. Norton 360 lisans ücretleri ise şöyle karşımıza çıkıyor:

 • Standart: 189 TL / Yıllık (1 Cihaz)
 • Deluxe: 309 TL / Yıllık (5 Cihaz)
 • Premium: 419 TL / Yıllık (10 Cihaz)

McAfee Antivirus

McAfee-Antivirus

McAfee şirketini duymayan bilgisayar kullanıcısı yoktur diyebiliriz. Çünkü firmanın çoğu bilgisayar üreticisi ile anlaşması mevcut. Bu anlaşmalardan kaynaklı Windows yüklenmiş olarak satılan bilgisayarların çoğunda McAfee yazılımları yüklenmiş olarak geliyor. Bunun yanı sıra şirket, birtakım tatbik geliştiricileri ile antak kalma yapıyor. Bundan kaynaklı rastgele bir tatbik yüklemek istediğinizde bilgisayarınıza McAfee yazılımları da yüklenebiliyorlar.

1987 senesinde kurulan şirket, en köklü emniyet şirketlerinden birisi diyebiliriz. Amerika merkezli McAfee, emniyet anlamında olabildiğince etkin işler çıkartıyor. Bu vaziyet da şirketin, en çok tercih edilen emniyet yazılımı üreticilerinden birisi olmasını sağlıyor.

Şirket, sunduğu antivirüs hizmetinde kapsamlı bir emniyet hizmeti sağlıyor. Bu emniyet hizmeti, aygıt içerisinde emniyet sağlarken bir taraftan da internet üstünden gelebilecek tehlikelere karşı da kullanıcılarını koruyor. Bu sayede McAfee Antivirus, bilgisayara virüs ya da zararlı tatbik bulaşmasını engellerken bunun yanı sıra internet üstünden kullanıcılarının verilerinin sızmasının da önüne geçiyor.

McAfee, bilgisayar performansı konusu ile ilgili olabildiğince titiz davranıyor. Bundan kaynaklı şirket, sunduğu emniyet hizmetlerinde bilgisayarın performansını etkilememeye çalışıyor. McAfee yazılımları da genel hatlarıyla bu özellikleriyle ön plana çıkıyorlar. McAfee yazılımları, hem emniyet yönünden etkin bir iş çıkartırken bir taraftan da bilgisayarda neredeyse yokmuş gibi çalışıyorlar.

Birçok ücretli antivirüs programında olduğu gibi McAfee programlarında da parola yöneticisi mevcut. Bu sayede kullanıcılar, parolalarını tek bir merkeze kaydederek devamlı gizyazı anımsamak zorunda kalmıyorlar. Parola yöneticisinin noksan olan özelliği ise birtakım parola yöneticileri gibi gelişmiş bir parola emniyet sisteminin olmaması oluyor. Bazı parola yöneticileri, parolalar internet korsanlarının eline geçtiğinde kullanıcılarına bildirim gönderiyor. Ancak McAfee, bu hususta birazcık zayıf kalabiliyor.

Şirket, kullanıcılarına 3 değişik emniyet planı sunuyor. Bunlar bireysel, çoklu aygıt ve aile koruma paketleri oluyor. Üç paket de emniyet konusu ile ilgili aynı hizmeti sağlıyor. Ancak bireysel pakette tek aygıt desteği mevcutken çoklu aygıt paketinde 5, aile paketinde ise 10 aygıt desteği mevcut. Paketlerin tutarları ise şöyle oluyor:

 • Bireysel: 149,95 TL / Yıl
 • Çoklu Cihaz: 249,55 TL / Yıl
 • Aile: 349,95 TL / Yıl

Kaspersky Antivirus

Kaspersky-Antivirus

En iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemize Kaspersky ile devam ediyoruz. Rus merkezli emniyet şirketi, etkin işler çıkartmasıyla en tanınmış emniyet şirketlerinin başlangıcında geliyor. Bunun yanı sıra şirket, uzun bir süredir emniyet sektöründe hizmet veriyor. Bu vaziyet da firmanın tanınmış olmasını sağlıyor.

Kaspersky, emniyet konusu ile ilgili olabildiğince etkin diyebiliriz. Şirket, gelişmiş koruma sistemi vasıtası ile virüs ve casus yazılımlar konusu ile ilgili kullanıcılarına emniyet veriyor. Bunun yanı sıra firmanın köklü bir firma olduğu için bahsetmiştik. Yılların getirmiş olduğu deneyimler, şirkete emniyet konusu ile ilgili gelişmiş bir malumat birikimi sunuyorlar. Bu vaziyet da Kaspersky yazılımlarının hangi virüsle ve casus yazılımlarla iyi mi savaşım edeceklerini iyi bilmelerini sağlıyor.

Bunun yanı sıra Kaspersky, geçmişte kullanıcılar tarafınca pek sevilen bir antivirüs geliştiricisi değildi. Çünkü Kaspersky antivirüs yazılımları, gelişmiş düzeyde emniyet hizmeti sağladıkları için birazcık yavaş çalışıyorlardı. Bunun haricinde programlar, bilgisayarları yavaşlatabiliyorlardı. Ancak günümüzde bu vaziyet neredeyse tamamiyle değişti diyebiliriz. Kaspersky, aktüel antivirüs yazılımlarında kullanıcılarına süratli ve bilgisayarları çok fazla yormayan emniyet hizmetleri sunuyor.

Şirket, kullanıcılarına 3 değişik paket üstünden emniyet hizmeti sunuyor. Bu paketler; Kaspersky Antivirus, Internet Security ve Total Security oluyor. Kaspersky Antivirus, asli emniyet hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Internet Security, standart sürüme göre daha gelişmiş bir emniyet hizmeti sunuyor. En kapsamlı paket ise Total Security olarak ön plana çıkıyor. Kaspersky, Internet Security ve Total Security hizmetleriyle neredeyse bütün mevzularda emniyet hizmeti sağlıyor.

Kaspersky kullanmak isteyen kişilerin şu lisans ücretlerini ödemeleri gerekiyor:

 • Standart Sürüm: 193 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 259,99 TL / Yıl (3 Cihaz)
 • Total Security: 383,49 TL / Yıl (3 Cihaz)

ESET Antivirus

ESET-Antivirus

En iyi antivirüs programı listemizde yer edinen Slovakya merkezli ESET, emniyet alanında etkin işler çıkartıyor. Bu etkin işler, firması en tanınmış emniyet yazılımı üreticilerinden birisi haline getiriyor. Yapılan araştırmalara göre ESET, dünya çapında en çok tercih edilen emniyet yazılımı üreticilerinin başlangıcında geliyor. Hatta birtakım araştırmalara göre Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarının çoğu, emniyet yazılımı konusu ile ilgili tercihlerini ESET yazılımlarından birisinden yana kullanıyorlar.

ESET, 1992 yılından beri kullanıcılarına emniyet yazılımı hizmeti veriyor. Bundan kaynaklı firmanın günümüzde çok gelişmiş bir emniyet altyapısı mevcut. Şirket, neredeyse piyasadaki bütün virüs ve casus yazılımlara karşı malumat sahibi. Bu vaziyet da doğal ki ESET tarafınca üretilen antivirüslerin performansını mühim ölçüde etkiliyor.

Şirket, bireysel kullanıcılarına 3 çeşit emniyet paketi sunuyor. Bunlar; NOD32 temel koruma, Internet Security gelişmiş koruma ve Smart Security üstün koruma olarak karşımıza çıkıyor. ilaveten şirket, kurumsal kullanıcılarına da muhtelif paketler üstünden hizmet veriyor. Bireysel kullanıcılar, genel hatlarıyla NOD32 paketini tercih ediyorlar.

ESET, NOD32 sürümünde ancak temel bir emniyet hizmeti sağlıyor. Bu sürümde bankacılık koruması ve ağ koruması gibi özellikler mevcut değil. Bu özellikleri kullanmak isteyen kişilerin Internet Security versiyonunu kullanmaları gerekiyor. Ancak iki sürümde de yeni tehditlere karşı koruma, titiz veri şifreleme gibi gelişmiş özellikler mevcut değil. Bundan kaynaklı çok kapsamlı bir koruma paketi isteyen kişilerin tercihlerini Smart Security’den yana yapmaları lazım.

Şirket, sunduğu emniyet hizmetiyle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Fakat mevzu lisans ücretlerine geldiği zaman ise kullanıcıların, emniyet hizmetleri kadar lisans ücretlerinden memnun bulunduğunu söyleyemeyiz. Çünkü ESET, piyasadaki en pahalı bireysel emniyet hizmeti sunan şirketlerden birisi. ESET paketlerinin tutarları şu şekilde:

 • NOD 32: 385,86 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 450,17 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Smart Security: 578,79 TL / Yıl (1 Cihaz)

Avast Premium

Avast-Premium en iyi antivirüs programı

Avast, en iyi bedava antivirüs programı önerileri listemize girmeyi başarmıştı. Şirket, ücretli koruma hizmetiyle bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Avast, bedava antivirüs hizmetinin yanı sıra kullanıcılarına ücretli bir halde de hizmet veriyor. Şirketin sunduğu iki antivirüs hizmeti arasında birtakım farklar mevcut.

Şirket, bedava antivirüs sürümünde kafi bir koruma hizmeti sağlıyor. Avast, ücretli sürümde ise emniyet düzeyini ciddi ölçüde artırıyor. Bunun asli nedeni Avast Premium’da yer edinen emniyet özelliği sayısının daha fazla olması oluyor. Örneğin Avast, Premium sürümünde kullanıcılarına gelişmiş bir bankacılık koruması sağlıyor. Ayrıca Premium kullanıcıları, bilgisayar korsanlarının uzaktan saldırılarına karşı da korunuyorlar.

Avast, elde etmiş olduğu emniyet hizmeti konusu ile ilgili olabildiğince iddialı. Bu iddia, firmanın Premium paketlerine de yansıyor. Kullanıcılar, şayet Avast Premium hizmetinden memnun kalmazlarsa 30 gün içerisinde para iadesine başvurabiliyorlar. Ayrıca şirket, Premium kullanıcılarına ilk ay bedava olarak hizmet veriyor. Bunun yanı sıra muhtelif inceleme şirketlerinin Avast’ı en etkin emniyet firması olarak göstermesi, firmanın iddialarının boş olmadığını da gösteriyor.

Kullanıcıların Avast’a yoğun alaka göstermelerinin bir öteki nedeni de şirketin, rakip şirketlere göre daha makul fiyatlarla hizmet vermesi oluyor. Avast Premium kullanıcıları, lisans için şu ücretleri ödüyorlar:

 • 1 Cihazda Koruma: 179,99 TL / Yıl
 • 10 Cihazda Koruma: 239,99 TL / Yıl

Bitdefender Antivirus

Bitdefender-Antivirus

Romanya merkezli Bitdefender, sunduğu gelişmiş emniyet hizmeti vasıtası ile en iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemize girmeyi başardı. 2001 senesinde kurulan şirket, çoğu teknoloji dergisi ve araştırmacısı tarafınca en etkin emniyet firması seçildi. Bunun asli nedeni şirketin, antivirüs hizmetlerinde kullandığı gelişmiş koruma sistemi oluyor.

Bitdefender, ev ve kurumsal müşterilerine emniyet hizmeti sağlıyor. Şirketin son açıklamış olduğu verilere göre aşağı yukarı 650 milyon kişi, cihazlarında Bitdefender emniyet yazılımlarını kullanmayı tercih ediyor. Bunun nedeni bahsetmiş olduğumuz gibi firmanın gelişmiş bir emniyet sistemi geliştirmiş olması oluyor. Bitdefender yazılımları, virüs ve casus yazılımlar konusu ile ilgili olabildiğince başarılılar. Ancak şirket, daha fazla fidye yazılımlarına karşı gösterdiği başarı vasıtası ile ön plana çıkıyor.

Bilindiği gibi bir zamanlar fidye yazılımlarının sayısı olabildiğince artmıştı. Bu vaziyet da kullanıcıları tedirgin ediyordu. Ancak Bitdefender kullanıcıları, bu hususta huzurlu davranabiliyorlar. Çünkü Bitdefender, kullanıcılarına çok etkin bir fidye koruması sağlıyor. Ayrıca şirket, bu gelişmiş koruma hizmetini bilgisayarları yormadan yapıyor. Bu vaziyet da doğal ki kullanıcıları daha da memnun ediyor.

Bitdefender kullanıcılarının şikayetçi olduğu en büyük mevzu ise lisans ücretleri oluyor. Çünkü Bitdefender emniyet paketleri, olabildiğince maliyetliler. Özellikle bireysel bilgisayar kullanıcıları, emniyet hizmetinin yüksek lisans tutarına kıymet olup olmadığı konusu ile ilgili şüphede kalıyorlar.

Bitdefender antivirüs yazılımlarının lisans ücretleri senelik takribi 60 dolardan başlıyor. Bu ücret, aygıt sayısının artması ve emniyet planlarının gelişmesiyle beraber 250 dolara kadar çıkabiliyor. Şirket, durağan(durgun) bir kur üstünden satış yapmıyor. Bundan kaynaklı Türkiye’deki kullanıcılar, Bitdefender yazılımlarının yüksek lisans ücretleri konusu ile ilgili şikayetçi olabiliyorlar.

Trend Micro

Trend Micro

Son zaman adından olabildiğince fazla laf ettiren emniyet geliştiricilerinden birisi de Trend Micro oluyor. Aslında şirket, uzun süredir kullanıcılarına hizmet veriyor. Japonya merkezli olan Trend Micro, 1989’da kuruldu. Bu tarihten günümüze kadar da muhtelif emniyet yazılımları ile kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Fakat son zaman Trend Micro emniyet yazılımları, çok daha fazla ön plana çıkmaya başladılar. Bundan kaynaklı bizler de en iyi antivirüs programı önerilerimizde Trend Micro tarafınca üretilen antivirüs yazılımına yer verdik.

Trend Micro, aktüel emniyet problemlerini yakından takip ediyor. Bundan kaynaklı firma tarafınca sunulan emniyet hizmetleri, kullanıcılarını neredeyse bütün zararlı yazılımlara karşı korumayı başarıyor. Ayrıca Trend Micro, ancak zararlı tatbik korumasına odaklanamıyor.

Bunun haricinde şirket, kullanıcılarına VPN hizmetinden tatbik güncelleme hizmetine kadar çok muhtelif alanlarda hizmet veriyor. Bu hizmetlerden bazıları ücretsizken bazıları ise emniyet yazılımlarına bu arada satılıyor. Şirket, temelde 3 çeşit antivirüs yazılımını kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Bunlar; Antivirus+, Internet ve Maximum Security oluyor. Antivirus+, firmanın sunduğu asli emniyet hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Bu pakette ancak temel emniyet hizmetleri yer alıyor. Bilgisayarını birazcık daha kapsamlı güvenliğini sağlamak isteyen kişiler için Internet Security paketi daha yararlı olacaktır. Çünkü bu hizmette, temel emniyet hizmetlerinin yanı sıra internetten gelecek saldırılara karşı daha kapsamlı bir koruma sistemi yer alıyor.

Son olarak ben hem bilgisayarımı koruyayım hem de parola yöneticisi gibi hizmetlerden yararlanayım diyorsanız tercihiniz Maximum Security olmalı. Trend Micro, bu pakette emniyet anlamında neredeyse bütün hizmetleri sağlıyor. Bunun yanı sıra şirket, Maximum Security kullanıcılarına 7/24 yardımcı imkanı sunuyor.

Ayrıca Trend Micro, mobilde de kullanılabiliyor. Bunun için de doğal ki kullananların abonelik paketlerinden birisini satın almaları gerekiyor. Paketlerin tutarları ise şu şekilde:

 • Antivirus+: 249 TL/yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 375 TL/yıl (1 Cihaz ve ancak Windows)
 • Maximum Security: 430 TL/yıl (3 Cihaz)

TotalAV

TotalAV

En iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemize TotalAV ile devam ediyoruz. TotalAV, listemizdeki öteki yazılımlar kadar tanınmış olmayabilir. Bundan kaynaklı çoğu kullanıcı, TotalAV önerisine ilk sırada olumsuz yaklaşabiliyor. Ancak yazılım, sunduğu yüksek emniyet hizmeti vasıtası ile kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Bundan kaynaklı yazılıma ön yargıyla yaklaşmadan ilkin bir talih vermeniz icap ettiğini belirtmeliyiz.

TotalAV, gelişmiş emniyet hizmeti vasıtası ile son zaman yükselmeye başladı diyebiliriz. Program, hem bilgisayar hem de internet üstünden yüksek bir emniyet hizmeti sunuyor. Bu emniyet hizmeti, araştırmacılar tarafınca da ayrım edildi. Bu sayede TotalAV, çoğu bağımsız kuruluş tarafınca en etkin antivirüs programı seçildi.

TotalAV, çoğu emniyet yazılımı gibi kullanıcılarına muhtelif emniyet paketleri üstünden hizmet veriyor. Bu paketler, üçe ayrılıyor. Kullanıcılar, programı kullanabilmek için Antivirüs Pro, Internet Security ve Total Security paketlerinden birisini satın almak durumundalar. Geliştiriciler, üç sürümde de gelişmiş emniyet hizmeti sağlıyorlar. Ancak Pro sürümünde VPN, reklam önleme ve parola yöneticisi özellikleri yer almıyor.

Bu özelliklerden yararlanmak isteyen kişilerin Internet Security ya da Total Security versiyonlarını tercih etmeleri gerekiyor. Güvenlik konusu ile ilgili etkin işler çıkartan TotalAV, birtakım emniyet şirketlerinde olduğu gibi lisans tutarı konusu ile ilgili eleştirilere maruz kalıyor. Çünkü birtakım kullanıcılar, lisans ücretlerinin çok yüksek bulunduğunu iddia ediyorlar. TotalAV lisans ücretleri şöyle karşımıza çıkıyor:

 • Antivirüs Pro: 99 USD / Yıl (3 Cihaz)
 • Internet Security: 119 USD / Yıl (5 Cihaz)
 • Total Security: 149 USD / Yıl (6 Cihaz)

CHOMAR Antivirus

CHOMAR-Antivirus

Antivirüs uygulamaları konusu ile ilgili Türkiye temelli firmalar de hizmet veriyor. CHOMAR Antivirüs, en tanınmış yerli antivirüs programlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yazılım, emniyet konusu ile ilgili olabildiğince iddialı. Bunun yanı sıra Türkiye’deki bilgisayar kullanıcıları, Türk geliştiricilere yardımcı vermek için CHOMAR Antivirüs yazılımına alaka göstermeye başladılar.

Yazılım, emniyet konusu ile ilgili olabildiğince etkin bir altyapıya sahip. Güvenlik sistemi, virüsler ve casus yazılımlar başta olmak suretiyle çoğu alanda kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra geliştiriciler, muhtelif sertifikalar ile yazılımın güvenliğini kanıtladılar diyebiliriz. Ayrıca dünya çapında birtakım büyük firmalar de CHOMAR Antivirüs yazılımını onayladılar. Böylece yazılım, emniyet konusu ile ilgili kullanıcılarının akıllarındaki şüpheleri yok ediyor diyebiliriz.

CHOMAR, iki paket üstünden kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu paketlerden birisi Standart versiyon olurken öteki ise Internet Security oluyor. İki versiyon de gelişmiş bir emniyet altyapısına sahip. Bunun haricinde Standart sürümde internet ve e-posta koruması mevcut değil. Bu özelliklerden yararlanmak isteyen kişilerin Internet Security paketini tercih etmeleri gerekiyor.

Güvenliğin yanı sıra geliştiriciler, lisans tutarı konusu ile ilgili da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Birçok emniyet şirketi, dolar üstünden hizmet verdikleri için bilhassa Türkiye’deki kullanıcılar lisans tutarı konusu ile ilgili sorun yaşayabiliyorlar. Ancak CHOMAR Antivirüs ise lisanslarını TL üstünden satıyor. Bu sayede kullanıcılar, öteki antivirüs programlarına göre daha makul fiyatlarla CHOMAR Antivirüs lisanslarına ulaşabiliyorlar. CHOMAR Antivirüs lisans ücretleri şu şekilde:

 • Standart Sürüm: 99 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 129 TL / Yıl (1 Cihaz)

Malwarebytes

Malwarebytes en iyi antivirüs programı

En iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemizin son esnasında Malwarebytes yer alıyor. Malwarebytes, 2006 yılından beri kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan kaynaklı şirket, emniyet sektöründe muayyen bir tecrübe seviyesine ulaştı diyebiliriz. Şirketin yükselmesini elde eden en mühim sebeplerden birisi de kullanıcılarına ücretli ve bedava olarak hizmet veriyor olması oluyor. Bizler, programın ücretli sürümüne listemizde yer veriyoruz.

Malwarebytes, gelişmiş bir emniyet sistemine sahip. Bu emniyet sistemi, kullanıcılarına virüsler ve fidye yazılımları başta olmak muhtelif alanlarda emniyet hizmeti sağlıyor. Bunun yanı sıra yazılımın ücretli sürümü, otomatik bir emniyet sistemine sahip. Yani bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları belirleme etmeniz için sizin ayrıntılı bir arama yapmanıza gerek yok. Program, muayyen aralıklarla kendisi arama yaparak bilgisayarınızın güvende olup olmadığını belirleme ediyor.

Ayrıca Malwarebytes, kullanıcı gizliliği konusu ile ilgili da etkin işler çıkartıyor. Bu sayede kullanıcılar, ancak virüs gibi zararlı yazılımlardan değil veri ihlali gibi mevzularda da korunmuş oluyorlar. Bu vaziyet bilhassa internetten sık alışveriş yapan ve bankacılık işlemlerini internet üstünden düzelten kişilerin işine yarıyor.

Malwarebytes, hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal kullanıcılara hizmet veriyor. Bireysel kullanıcılar, antivirüs programının ücretli versiyonu için aylık takribi 9 dolar ödemek halinde kalıyorlar. Bunun yanı sıra kurumsal kullanıcılar ise kullanmak istedikleri emniyet paketlerine göre 1 aygıt için 50-90 dolar arasında lisans tutarı ödüyorlar. En iyi virüs temizleme uygulamaları arasında sayılan Malwarebytes da önerilerimizde kendine yer buluyor.

En İyi Antivirüs Programı Önerileri: Genel Değerlendirme

Antivirüs programları, gün geçtikçe daha yoğun alaka görmeye devam ediyorlar. Sanal korsanların artması, kullanıcıları düzgüsel olarak bu programlara yönlendiriyor. Piyasada bedava ve ücretli olmak suretiyle çoğu antivirüs programı mevcut. Kullanıcılar, bu uygulamalardan hangilerinin kendileri için daha makul olduğuna karar vermekte zorlanıyorlar.

Bazı geliştiriciler, kullanıcılarına bedava olarak emniyet hizmeti vermeyi tercih ediyorlar. Ancak çoğu kullanıcı, bedava antivirüs programlarına güvenemiyor. Bundan kaynaklı bedava antivirüs programlarının iyi mi gelir elde etmiş olduğu mevzusuna açıklık getirmeye çalıştık. Ayrıca piyasadaki en etkin ve güvenilir bedava antivirüs programlarını da sizler için listeledik.

Bunun yanı sıra piyasada çoğu ücretli antivirüs programı mevcut. Bu programlar, içerdikleri özelliklere göre farklılık gösteriyorlar. Tabii ki bu programların farklılık gösterdiği en büyük alan, ücret bölümü oluyor. Bazı antivirüs uygulamaları çok yüksek lisans ücretlerine sahipken bazıları ise daha makul fiyatlarla kullanıcılarına hizmet veriyorlar. Virüs temizleme konusu ile ilgili sağladıkları tecrübe ise yazılımdan yazılıma değişiyor.

Bu noktada antivirüs programı seçmeye çalışan okuyucularımızın lüzumsuz lisans ücretleri vermemeleri için en iyi ücretli antivirüs programlarına da değindik. Bu programların kullanıcılar için eksi ve artı yönlerini ele aldık. Bu sayede sizler için makul olan antivirüs uygulamasını daha kolay bir halde seçebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız en iyi antivirüs programı önerilerimiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve öneri ettiğiniz ücretli ya da bedava antivirüs programlarını, aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.