En İyi Ekran Kartları – Aralık 2022

resim71293285
resim71293285

En iyi monitör kartları listemizde, en iyi monitör kartının iyi mi seçileceğini ve hangi monitör kartlarının belirttiğimiz kriterlere göre en iyi bulunduğunu listeledik ve o monitör kartlarının özelliklerini sizinle paylaştık. Bu listeyi hazırlarken monitör kartı önerilerimizi, rastgele bir bütçe sıkıntısı olmayan ya da bütçesi kısıtlı olan kullanıcılara hususi tavsiyeler olmak suretiyle iki antet altında yapmaya dikkat ettik.

İçindekiler

Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi monitör kartları listemizde bizim inceleyeceğimiz modellerin yüksek performans verebilecek monitör kartları bulunmasına dikkat ettik. Peki bu listemizde hangi monitör kartının niçin en iyilerden bulunduğunu neye göre belirledik?

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gereksinim duyulan kriterler şunlardır:

 • Kullanım amacı
 • İçerdiği VRAM boyutu ve hafıza arayüzü genişliği
 • GPU (Grafik İşlemci Birimi) özellikleri
 • Bulundurduğu soğutma teknolojisi
 • Yeni nesil olup olmaması

Kullanım Amacı

Seçeceğimiz monitör kartını belirlerken öncelikli dikkat etmemiz gereksinim duyulan nokta, kullanım amacımızdır.

Örnek vermek gerekirse; kolay bir halde halledilebilecek, performans gerektirmeyecek internette gezinme işlemleri için monitör kartı almak istiyorsanız çoğu monitör kartı işinizi kolaylıkla görebilir. Hatta paylaşımlı şekilde işlemci ile kullanarak da işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Çünkü artık işlemcilerin içerisindeki GPU’lar, yani grafik işlemci birimleri, bile bu tip kolay işlemler için fazlasıyla gelişmiş özelliklere sahipler.

Eğer ihtiyacınız; oyunda ya da yüksek performans gerektiren öteki işlemlerde kullanabileceğiniz bir monitör kartıysa, Nvidia ve AMD’nin yüksek performans sunan monitör kartlarına yönelmelisiniz.

VRAM ve Bellek Arayüzü Genişliği

Biraz eskide kalan bir tabir olan VRAM, en kısa tanımıyla monitör kartının haiz olduğu geçici bellektir. VRAM, monitör kartının işleyeceği ve veri miktarını etkileyen en mühim etmenlerdendir. Bu nedenle yüksek grafik kalitesine haiz oyunlarda bilgileri daha hoş şekilde görebilmeniz için VRAM kapasitesinin yüksek olması önemlidir.

VRAM kapasitesi tabirinin birazcık eskimiş bir tabir bulunduğunu söyleyebiliriz. Artık monitör kartlarının VRAM yerine kartın GDDR boyutuyla listelendiğini söyleyebiliriz.

Bellek arayüzü genişliği yani bit de monitör kartı seçiminde çok önemlidir. Veri taşınmasında ne kadar bitlik verinin geçtiğini yayınlayan bir değerdir. Bitiniz,ekran kartınızda ne kadar yüksek değerde ise o denli yüksek performans alırsınız.

GPU (Grafik İşlemci Birimi) Özellikleri

Grafik işlemci birimi olarak karşımıza çıkan GPU’lar, en kısa tanımıyla monitör kartının içerisinde bulunan işlemcisidir diyebiliriz. Yüksek çözünürlük kalitesine haiz bir video ya da yüksek grafik kalitesine haiz oyunlarda GPU’nun haiz olduğu performans değerleri monitör kartı seçimlerinde çok önemlidir.

Bulundurduğu Soğutma Teknolojisi

en iyi Ekran Kartı

Günümüzde bilgisayarlarda en çok yaşanmış olan sorunlardan bir tanesi de yüksek performans alırken yaşanmış olan ısınma sorunlarıdır. Ekran kartının yüksek performans verebilmesi için ısısının stabil tutulabilmesi çok önemlidir. Ekran kartlarında bulunan soğutucularınız ne kadar fazlaysa o denli yüksek performans elde edebilme imkanınız olur.

Özellikle monitör kartının fazla zorlanması halinde sıcaklık üst düzeylere çıkacağı için monitör kartının kendi soğutması kafi olmayabilir. Bu yüzden modellerle ahenkli sıvı soğutma sistemleri kullanılmasını öneriyoruz.

Yeni Nesil Olması

Ekran kartının nesli de performans konusu ile ilgili çok önemlidir. Gelişen teknoloji ile beraber oyunlarda kullanılan grafiklerin kalitesi her geçen gün artmaktadır ve bu yüzden yeni nesil monitör kartlarından daha yüksek performans elde edilmesine gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle yeni nesil monitör kartlarında kullananların daha iyi tecrübe yaşaması için yeni teknolojiler kullanılmaktadır. İşte tam da bu nedenden kaynaklı şayet yeni nesil oyunlarda üst seviye grafik kalitesi tecrübesi yaşamak istiyorsanız yeni nesil bir monitör kartı seçmelisiniz.

Ekran Kartları Ne Zaman Ucuzlar?

Ekran kartları, öteki bütün teknolojik mamüller gibi, döviz kurlarından ve piyasalardan etkilenen cihazlardır. Bu nedenle ülkemizdeki satış tutarları da bu değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kısaca, monitör kartları ne vakit ucuzlar sorusunun yanıtı döviz kurlarının düşmesiyle aynı zamana muadil geleceğidir.

Kripto paralara olan alaka her geçen gün artmakta. Bu nedenle kripto para madenciliği dediğimiz işlemlere olan alaka de artıyor. Mining yapmak isteyen kripto para yatırımcıları da bu işlemdeki karını artırabilmek için kuvvetli monitör kartlarına haiz olmak istiyor. Bu yüzden kuvvetli monitör kartları stoklarındaki sıkıntılar nedeniyle fiyatlar yüksek seyrediyor.

Bu soruna, stokların artırılması ya da öteki bir yolla bir çözüm bulunması halinde fiyatların ucuzlayacağını söyleyebiliriz.

Bunun haricinde, monitör kartı fiyatlarını etkileyen bir öteki etken de vergilerdir. Bu ürünlerden alınan gümrük vb. vergilerin düşürülmesi monitör kartı fiyatlarının ucuzlamasını sağlayacaktır. Bu gibi etkenler hakkındaki yaptırımların öngörülememesinden kaynaklı kalıcı ucuzlama için bu problemin net bir yanıtı maalesef yoktur. Ancak, genelde sene sonuna doğru gerçekleşen muhtelif tenzilat etkinliklerinde, monitör kartlarının tutarları da ucuzlayacaktır.

Yazımızın başlangıcında belirttiğimiz gibi en iyi monitör kartlarımızı iki ana antet altında inceleyeceğiz:

 1. Bütçe problemi olmayan kullanıcılar için yüksek performans verebilecek monitör kartı önerileri
 2. Kısıtlı bütçesi olan kullanıcılar için fiyat-performans payı yüksek monitör kartı önerileri

Bütçe Sorunu Olmayan Kullanıcılar İçin Yüksek Performanslı Ekran Kartı Önerileri

En yüksek performans elde edeceğinize emin olduğumuz ve bu yüzden sizlere önerebileceğimiz monitör kartları şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 4090
 • Nvidia GeForce RTX 3090 Ti
 • Nvidia GeForce RTX 3090
 • AMD Radeon RX 6900 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3080
 • Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
 • AMD Radeon RX 6800 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3070

Nvidia GeForce RTX 4090

Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği1018 GB/s
GPU Çekirdeği16384 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı2520 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü450 W / 1000 W
Nvidia GeForce RTX 4090 Teknik Özellikleri

RTX 4090’ın Avantajları

 • Ada Lovelace mimarisi
 • 8K 60 Hz DLSS destekli oyun deneyimi
 • 24 GB kapasiteli VRAM
 • 4 nm transistör

RTX 4090’ın Dezavantajları

 • Yüksek fiyatı
 • Şimdiye kadarki en yüksek tavsiye edilen güce haiz olması
 • Bant genişliği bundan önceki nesil ile benzer
nvidia-geforce-rtx-4090

En iyi monitör kartları listemize girme hakkı kazanan GeForce RTX 4090, listemizdeki en iyi monitör kartı olarak karşımıza çıkıyor. Nvidia’nın yeni monitör kartı oyuncuların, tasarımcıların ve daha çoğu alanda çalışan kişilerin işini epey kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Bir önceki jenerasyondan değişik olarak daha yüksek OC frekansı görmek mümkün. Ayrıca RTX 4090, aynı anda dört monitöre kadar yardımcı sağlıyor. 8K çözünürlük desteklediğini de belirtelim. Bunlara ayrıca Ray Tracing, VR desteği, DLSS ve daha çoğu hususiyet üründe yer alıyor.

Nvidia tarafınca belirtilen nedenler arasında ise iki kata kadar performans ve enerji tasarrufu, Ray Tracing performansı ve suni zeka performansı da yer alıyor. Üstelik monitör kartı oyun performansı konusu ile ilgili da son aşama etkin gibi gözüküyor.

Microsoft Flight Simulator oyununda bundan önceki nesle kıyasla iki kata kadar daha iyi performans sunan RTX 4090, Cyberpunk’ta bu kıymeti dört katına kadar çıkarıyor. Daha çoğu özelliğe haiz RTX 4090 şimdiye kadar sunulan en iyi monitör kartı olarak dikkat çekiyor. Ekran kartının fiyatı ise 44.000 TL’den başlıyor.

Nvidia GeForce RTX 4090 – Satın Al

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti

Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği1008 GB/s
GPU Çekirdeği10752 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı1965 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü480 W / 850 W
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3090 Ti’ın Avantajları

 • Yüksek performansı vasıtası ile çoğu kullanım alanında kolaylık sağlaması
 • 8K 60 Hz DLSS destekli oyun deneyimi
 • 24 GB kapasiteli VRAM
 • Önceki nesillere göre çok daha yüksek oyun performansı

RTX 3090 Ti’ın Dezavantajları

 • Halihazırda satılan monitör kartları içerisinden en yüksek fiyata haiz olması
 • Üretimi azca olduğundan kaynaklı yığın sorunu
 • Yüksek güç gerektirmesi

Birçok kullanıcı için en iyi kart en süratli karttır. İşte Nvidia’nın en yüksek süratli modeli de tam da bu tip kullanıcılar için diyebiliriz. Bu nedenle RTX 3090 Ti, ancak bizim açımızdan değil, çoğu kullanıcı için en iyi monitör kartları listesinin başlangıcında gelir.

Nvidia-GeForce-RTX-3090-Ti

Nvidia’nın en yüksek performanslı kartlarının başlangıcında gelen GeForce RTX 3090 Ti, en iyi monitör kartları listemizin ilk sırasına yerleşmeye hak kazanıyor. Şu anda piyasadaki en iyi monitör kartının Nvidia GeForce RTX 3090 Ti bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nvidia tarafınca dünyanın en süratli GPU’su olarak adlandırılan RTX 3090 serisi Ampere mimarisine sahip. Ayrıca 2. nesil ışın seyretme teknolojisi ile de olağanüstü grafikleri bilgisayara taşıdığını söylemek gerek. 2022 Mart ayının sonunda tanıtılan monitör kartı 24 GB kapasiteli 21 Gbps GDDR6X belleğe sahip.

Şirketin paylaşmış olduğu veriler doğrultusunda dünyanın en süratli monitör kartı olduğu anlatım ediliyor. Öyle ki RTX 2080 Ti ile kıyaslandığında %60 daha süratli bir performans sunmuş olduğu belirtiliyor. TITAN RTX modellerinden ise %55 daha süratli olduğu açıklanıyor.

Nvidia bu monitör kartının çoğu kullanım alanı bulunduğunu da belirtiyor. Tabii ki bunların başlangıcında Ray Tracing ve DLSS desteği ile oyun oynamak geliyor. Ancak veri bilimi, suni zeka ve yaratıcı programlar ile uğraşan kişiler için de yüksek performans sağlayacağı anlatım ediliyor. GeForce RTX 3090 Ti monitör kartının fiyatı ise aşağı yukarı 32.000 TL’den başlıyor.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti – Satın Al

Nvidia GeForce RTX 3090

Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği935.8 GB/s
GPU Çekirdeği10496 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı2.437 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü370 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3090 Teknik Özellikleri

RTX 3090’ın Avantajları

 • En süratli GPU çekirdeğine haiz olması
 • 4K hatta 8K monitör çözünürlüklerinde bile oyunlarda kusursuz performans verecek bir monitör kartı olması
 • 24 GB’lık VRAM boyutunun fazlasıyla kafi olması
 • Güç gerektiren ustalaşmış uygulamalarda RTX 3080’e göre neredeyse %30 daha hızlı

RTX 3090’ın Dezavantajları

 • Genel kullanımda RTX 3080’e göre %10-15 daha iyi performans göstermesine rağmak fiyatının RTX 3080’e göre neredeyse iki kat fazla olması
 • Sınırlı sayıda üretildiğinden zor bulunuyor olması
 • Yüksek güç gerektirmesi
en iyi monitör kartları: nvidia-rtx-3090
Nvidia GeForce RTX 3090

Nvidia’nın Ampere mimarisine göre geliştirilen bu monitör kartı, SLI’dan daha kullanımı kolay olan NVLink desteğine haiz tek GeForce Ampere mimarisine haiz monitör kartıdır ve böylece ancak oyunlarda değil çoğu ustalaşmış programlar için de çok kullanışlıdır. 24 GB’lık GDDR6X’lik monitör kartı çoğu içerik için gayet büyük bir yardımcıdır.

AMD’nin RX 6900 XT monitör kartıyla kıyaslanan RTX 3090, birtakım performans testlerinde AMD’ye yitirmiş gibi gözükse de şayet ihtiyacınız en süratli monitör kartıysa mutlaka RTX 3090’ı tercih etmelisiniz. Özellikle Ray Tracing yanı ışın seyretme ve de DLSS teknolojisini kullanarak oyun oynamak istiyorsanız mutlaka almanız gereksinim duyulan monitör kartı bu modeldir.

En iyi monitör kartları listemizin en kuvvetli adaylığı bulunan bu monitör kartı yurt haricinde 1.499 $’dan satışta bulunurken, yığın sıkıntısından kaynaklı ülkemizde olabildiğince yüksek fiyatlara bulunabiliyor. NVIDIA GeForce RTX 3090 aşağı yukarı 26.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Bu fiyatın geçtiğimiz aya göre olabildiğince düştüğünü belirtelim. Geçtiğimiz aylarda aşağı yukarı 34.000 TL’ye GeForce RTX 3090 bulmak mümkündü. Ancak bu miktar 41.200 TL seviyelerine kadar yükseldikten sonra tekrardan düşüşe geçti. Şu anda da tekrardan düşüşte olduğu bir dönemdeyiz. Bu fiyattan daha ucuza satan çevrimiçi mağazalar da var; fakat güvenilirlik konusunu araştırmadan tercih etmenizi önermiyoruz.

Nvidia GeForce RTX 3090 – Satın Al

AMD Radeon RX 6900 XT

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği5.120 Birim
VRAM boyutu16 GB
Overclock Frekansı2.250 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü300 W / 850 W
AMD Radeon RX 6900 XT Teknik Özellikleri

RX 6900 XT’nin Avantajları

 • RTX 3090’la yarışmasına rağmak ondan aşağı yukarı 500 $ daha ucuz olması
 • Yine RTX 3090’a göre daha düşük güç gereksinimi
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği

RX 6900 XT’nin Dezavantajları

 • Yarıştığı RTX 3090’dan hafıza arayüzü genişliği, hafıza bant genişliği, GPU çekirdek birimi, VRAM boyutu ve overclock frekansı kıymeti gibi çoğu mühim noktada geride kalması
 • RTX 3090’a göre ışın seyretme konusu ile ilgili zayıf kalması
 • RTX 3090’da bulunan DLSS teknolojisinin olmaması
AMD RX 6900 XT
AMD RX 6900 XT

AMD’nin RDNA 2.0 mimarisine göre geliştirilen bu monitör kartı da yüksek performans vereceğine emin olduğumuz monitör kartlarından birisi.

Ekran kartının genel hatlarıyla performans açısından RTX 3090’dan geride kaldığını söylemek hiç yanlış olmaz. Ancak fiyatının da aynı modelden 500 $ daha ucuz olduğuna dikkat etmekte yarar var. İşte bu yüzden bu monitör kartının fiyatına göre performansı da harbiden üst seviyede.

En iyi monitör kartları listemizde RTX 3090 ile yarışan bu monitör kartı yurt haricinde 999 $’dan satışta bulunurken, gene yığın sıkıntısından kaynaklı ülkemizde aşağı yukarı 20.000 TL’ye satışta bulunuyor. RTX 3090 modelinden çok daha müsait fiyatlı bulunduğunu belirtelim. Ayrıca, geçtiğimiz aylara göre fiyatlarında artış gösterebileceğinden bahsetmiştik.

Nitekim, bu ay ortaya çıkan fiyatlandırma da bu tahminimizi doğrular nitelikte. Bu ürün geçtiğimiz yıldan 10.000 TL kadar daha yüksek bir fiyat ile karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu durumda etkisi olan en büyük etken döviz kurları oluyor. Ancak geçtiğimiz aya göre daha düşük bir noktada seyrettiğini belirtmekte yarar var.

AMD Radeon RX 6900 XT – Satın Al

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti

Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği912.1 GB/s
GPU Çekirdeği10240 Birim
VRAM boyutu12 GB
Overclock Frekansı1.670 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü350 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3080 Ti’ın Avantajları

 • 3080 ile 3090 arasında bir seçenek sunması
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye göre daha uygun fiyatlı olması
 • 4K’da 60 FPS ve üzeri değerleri kolaylıkla görebilmesi

RTX 3080 Ti’ın Dezavantajları

 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • Türkiye için pek de müsait olmayan fiyatı
 • 350 W güç gereksinimi
 • 12 GB VRAM
Yeni Nvidia RTX 3080 Ti

Nvidia tarafınca yeni tanıtılan GeForce RTX 3080 Ti da en iyi monitör kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor. Bellek arayüzü genişliği, çekirdek sayısı ve artırılmış VRAM boyutuyla 3080 Ti, RTX 3090 almak istemeyen kullanıcılar için kusursuz bir seçenek.

Esasında RTX 3080’den pek farklılık göstermeyen yeni RTX 3080 Ti, daha yüksek VRAM ve hafıza performansı isteyen kullanıcılar için birebir.

Üstelik nispeten yeni çıkmasına rağmak ülkemizde de olsa bulunabiliyor. Ürünün fiyatı ise en ucuz 29.000 TL olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç ay ilkin ise bu miktar 17.000 TL seviyelerindeydi. Geçtiğimiz aylarda ise 25.000 TL seviyelerine kadar yükseldi. Bu ay ise tekrardan yükseliş eğilimine girdiğini görmek mümkün. Ayrıca önümüzdeki dönemde ürünün fiyatının daha da artması muhtemel.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti – Satın Al

Nvidia GeForce RTX 3080

Bellek Arayüzü Genişliği320 bit
Bellek Bant Genişliği760 GB/s
GPU Çekirdeği8.704 Birim
VRAM boyutu10 GB
Overclock Frekansı1.740 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü320 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3080 Teknik Özellikleri

RTX 3080’in Avantajları

 • Mükemmele yakın performansı
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye göre daha müsait bir fiyata satılıyor olması
 • 4K’da 60 FPS ve üzeri değerleri kolaylıkla görebilmesi
 • Önceki nesil GPU’larına göre daha süratli olması

RTX 3080’in Dezavantajları

 • Yalnızca 10 GB’lık bir VRAM’e haiz olması
 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • 320 W güç gereksinimi
en iyi monitör kartları: Nvidia GeForce RTX 3080
Nvidia GeForce RTX 3080

Yeni nesil Ampere mimarisiyle geliştirilen RTX 3080, eski nesil 2080 Ti’ya göre %30 daha süratli olduğu halde 500 $ daha ucuz olmasıyla dikkat çekiyor.

İki kata yakın geliştirilen ışın seyretme performansı ile Cyberpunk 2077 gibi ışın seyretme grafikleriyle dolu oyunlar için emsalsiz en mantıklı seçenektir.

Yeni nesil Ampere mimarisi vasıtası ile geliştirilen tensör çekirdekleri de DLSS teknolojisini bize sunuyor. Nvidia’nın rakibi AMD’ye göre Ray Tracing ve DLSS performanslarında harbiden üstün bulunduğunu söylemekte de yarar var. Bu artısından kaynaklı listemizdeki en iyi monitör kartlarından biri bulunduğunu söylersek yanılmayız.

Yurt haricinde 699 $’a satılan bu monitör kartı ise ülkemizde en ucuz aşağı yukarı 19.000 TL’den satışta. Geçtiğimiz aylarda 16.600 TL civarında olan fiyatın bu ay düşüş eğilimine girdiğini söylemek mümkün. Ancak önümüzdeki aylarda da bu düşüşün devam edeceğini söylemek ise zor gibi gözüküyor. Yine de net bir yorum yapmak olası değil.

Nvidia GeForce RTX 3080 – Satın Al

Nvidia GeForce RTX 3070

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği5.888 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.845 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü220 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3070 Teknik Özellikleri

RTX 3070’in Avantajları

 • Neredeyse yarı fiyatına RTX 2080 Ti performansı elde edilmesi
 • Tüm Ampere mimarisi geliştirmelerine haiz olması
 • Tartışmasız en bereketli Ampere mimarisine haiz monitör kartı olması

RTX 3070’in Dezavantajları

 • Bazı oyunlarda 4K 60 FPS’te sorun yaşıyor olması
 • 8 GB VRAM’e haiz olması
 • Diğer özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olduğu halde VRAM’inin yarısına haiz olması
Nvidia GeForce RTX 3070
Nvidia GeForce RTX 3070

Şirket RTX 3070 ile RTX 3080’den olabildiğince aşağı bir adım atmış oluyor ve AMD’nin RX 6900 serisi kartlarının VRAM’inın yarısına haiz olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak RTX 3070, AMD’nin RX 6900 kartlarından daha ucuzdur ve gene de genel hatlarıyla üstün ışın seyretme performansının yanı sıra DLSS teknolojisine sahiptir.

1440p ve 4K çözünürlüğünde oyun oynamak tamamen mümkünken, ultra yüksek kalitede 4K çözünürlükteki oyunlarda FPS kıymeti birtakım durumlarda 60 FPS’in dibine düşebiliyor. Bu da birazcık can sıkıcı olabilir. Ayrıca 8GB GDDR6 da birazcık bizi hüsrana uğratıyor desek yanlış olmaz. Sadece 3080’den daha dar bir veri yolunda daha azca hafıza değil, bunun yanı sıra birazcık daha düşük overclock frekansına sahip.

Mümkün olan en düşük fiyat için süratli bir Nvidia GPU istiyorsanız RTX 3060 Ti’ın daha mantıklı bir seçenek bulunduğunu söyleyebiliriz. Fazladan para verebilirseniz de RTX 3070’i seçmenin de gayet müsait bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Yurt haricinde 499 $’a satılan bu monitör kartını ülkemizde aşağı yukarı 13.000 TL’ye bulmak mümkün. Diğer mamüller gibi bu ürün de geçtiğimiz aylarda artış gösteriyor. Bu ürünün son dönemlerde küçük bir miktar düştüğünü belirtmekte de yarar var. Birkaç ay ilkin de 12.000 TL civarlarından bir fiyat ile satışta bulunduğunu da ekleyelim. Ancak gelecek aylar ile ilgili bir yorum yapmak olası değil.

Nvidia GeForce RTX 3070 – Satın Al

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği448 GB/s
GPU Çekirdeği4.864 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.785 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü200 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3060 Ti’ın Avantajları

 • En iyi fiyat performans ürünü olarak nitelendirebilir olması
 • RTX 2080 Super’e göre daha yüksek performans göstermesi ve buna rağmak 300 $ daha müsait olması
 • Işın izlemede 1440p çözünürlükte DLSS teknolojisiyle beraber gayet iyi sonuçlar vermesi

RTX 3060 Ti’ın Dezavantajları

 • 4K’da DLSS desteğinin olmaması
 • 8 GB VRAM’in uzun solukta pek kafi bir kıymet olmaması
 • Diğer özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olduğu halde VRAM’inin yarısına haiz olması
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

RTX 3070’e göre ancak %9 yavaş olan monitör kartı, aşağı yukarı %20 daha ucuza alınabiliyor.

Tek kaygı verici durumun VRAM’in kafi boyutta olmaması. Şimdilik 8GB kafi gibi durabilir, fakat birtakım oyunlar bu eşiğin olabildiğince ötesine geçmeye başlıyor ve ileride bu eşik daha fazla aşılacak. Bu yüzden bu 8 GB’lık VRAM ileride sorun yaşatabilir.

Fiyat performans olarak neredeyse rakipsiz diyebileceğimiz RTX 3060 Ti, yurt haricinde 399 $’a satılıyor. Ülkemizde ise 10.000 TL’ye bulmak mümkün. Türkiye fiyatının bazen 3070’ten daha yüksek olmasının nedeni olarak sınırlı stoklar bulunduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz aylara göre fiyatın çok daha düşük bulunduğunu da eklemek gerek. Ancak ilerleyen dönemdeki hareketlerini kestirmek güç.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti – Satın Al

AMD Radeon RX 6800 XT

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği4.608 Birim
VRAM boyutu16 GB
Overclock Frekansı2.360 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü300 W / 850 W
AMD Radeon RX 6800 XT Teknik Özellikleri

RX 6800 XT’nin Avantajları

 • Yeni RDNA2 mimarisi vasıtası ile mükemmele yakın performans sunması
 • Bazı oyunlarda RTX 3080’e göre daha iyi olması
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği
 • 4K ve 1440p çözünürlük kalitesinin üstesinden basitçe gelebilmesi
 • VRAM boyutunun gayet kafi olması

RX 6800 XT’nin Dezavantajları

 • Işın seyretme konusu ile ilgili Nvidia’nın modellerinden daha geride kalması
 • DLSS desteğinin hemen hemen bulunmaması
AMD Radeon RX 6800 XT
AMD Radeon RX 6800 XT

RX 6800 XT, önceki nesil RX 5700 XT’ye göre performans ve öteki özelliklerde etkileyici bir halde artmış. Ayrıca ışın seyretme özelliği eklenen monitör kartının testlerde bundan önceki nesle göre %70’e yakın daha süratli bulunduğunu da belirtelim. AMD bütün bu tarz şeyleri güç ihtiyaçlarını mühim seviyede artırmadan yaptı. RX 6800 XT, RTX 3080’in 320 W olan grafik gücünden birazcık daha düşük olan 300 W’lık bir grafik gücüne gereksinim duyuyor.

AMD’nin performansının büyük oranda 128MB’lık Sonsuzluk Önbelleği vasıtası ile geldiğini de belirtelim. Bu AMD’nin iddiasına göre etkili bant genişliğini %119 oranında arttırıyor. Önümüzdeki yıllarda oyunların birçoğunun 16 GB VRAM’den fazlasına gereksinim duyacağından eminiz. Bu nedenle 6800 XT de bu hususta rakiplerinden öne çıkıyor.

Ancak 6800 XT mutlaka ışın seyretme performansında Nvidia’nın gerisinde kalıyor. Bunun nedeni kim bilir mevcut oyunların birçoğunun Nvidia’nın RTX GPU’ları için optimize edilmiş olduğundan kaynaklanıyor olabilir, fakat genel hatlarıyla 6800 XT ışın seyretme performansında RTX 3070’e neredeyse muadil bir performans veriyor ve %25’e kadar geride kalmış olduğu birkaç oyun da bulunmakta. Ayrıca Nvidia’da bulunan DLSS teknolojisinin AMD’de hemen hemen bulunmaması ise mühim bir eksi.

Yurt haricinde 649 $’dan satışta bulunan ürün, ülkemizde ise en ucuz aşağı yukarı olarak 16.000 TL’ye bulunabilmekte. Fiyatın önceki aylara göre yüksek bulunmasına rağmak son dönemde düşüşe geçtiğini belirtelim. Bir önceki aylarda ürünün fiyatı 20.000 TL yakınlarında seyrediyordu.

AMD Radeon RX 6800 XT – Satın Al

AMD Radeon RX 6700 XT

Bellek Arayüzü Genişliği192 bit
Bellek Bant Genişliği384 GB/s
GPU Çekirdeği2560 Birim
VRAM boyutu12 GB
Overclock Frekansı2622 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü230W / 650W
AMD Radeon RX 6700 XT Teknik Özellikleri

RX 6700 XT’nin Avantajları

 • RDNA 2.0 mimarisi ile yüksek performans
 • 8K’ya kadar çözünürlük desteği
 • Yüksek OC performansı
 • VR desteği

RX 6700 XT’nin Dezavantajları

 • Işın seyretme mevzusundaki yetersizliği
 • 12 GB VRAM ile gelecek senelerde kifayetsiz kalabilir
 • Özelliklerine kıyasla yüksek fiyatı
AMD-Radeon-RX-6700-XT

En iyi monitör kartları listemizde yer edinen bir öteki model ise AMD Radeon RX 6700 XT oluyor. Aslında bu markanın iki üst modeli de listemizde mevcut. Ancak artan fiyatlar nedeniyle daha müsait fiyatlı bir üst seviye monitör kartını da listemize dahil etmek istedik.

Tabii ki bu modelin özellikleri diğerlerine kıyasla birazcık daha düşük değerlere sahip. Örneğin 6800 XT modeli ile kıyaslandığında daha düşük bir sonsuzluk belleği görmek mümkün. Ancak gene de RX 6700 XT modelinin olabildiğince etkin bir performans sunacağına şüpheniz olmasın.

Cihazın özellikleri arsında 8K çözünürlük desteği yer alıyor. Bu sayede çoğu oyunu olabildiğince realist grafikler ile oynamak olası hale geliyor. Bunun yanı sıra yüksek çözünürlük desteğinin tesirini göreceğimiz bir öteki alan da VR oluyor. Cihazın VR desteği ve AMD VR Ready Premium teknolojisi ile sunulduğunu belirtmekte yarar var.

GPU mimarisi olarak RDNA 2.0 kullanan AMD, bu cihazında çoklu GPU desteğine de izin vermiş. Aynı zamanda 4 monitöre kadar çoklu kullanım imkanı da monitör kartında mevcut. Tüm bu özellikleriyle aşağı yukarı 9.200 TL’den başlayan fiyatlara RX 6700 XT modelini satın alabilirsiniz. Ürünün fiyatının düşüşte bulunduğunu belirtelim.

AMD Radeon RX 6700 XT – Satın Al

Kısıtlı Bütçesi Olan Kullanıcılar İçin Fiyat-Performans Odaklı Ekran Kartı Önerileri

En iyi monitör kartları listemizin bu kısmında tutarları nispeten daha müsait monitör kartlarını inceleyeceğiz. Verdiğiniz parayla çoğu ihtiyacınız olan şeyi karşılayacak ve de sizi katiyen pişman etmeyecek, fiyat-performans odaklı en iyi monitör kartı önerilerimiz ise şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 2060 Super
 • Nvidia GeForce GTX 1660 Super
 • AMD Radeon RX 5600 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3050

Nvidia GeForce RTX 2060 Super

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği448 GB/s
GPU Çekirdeği2.176 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.860 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü175 W / 550 W
Nvidia GeForce RTX 2060 Super Teknik Özellikleri

RTX 2060 Super’in Avantajları

 • Işın seyretme teknolojisine haiz olması
 • DLSS desteğinin bulunması
 • Turing mimarisi vasıtası ile güç verimliliğine haiz olması

RTX 2060 Super’in Dezavantajları

 • Işın seyretme teknolojisi olsa da tasarlanmış ışın seyretme teknolojisi kadar iyi bir ışın seyretme teknolojisine haiz olmaması
 • Fiyatının ışın seyretme teknolojisi bulunmasından kaynaklı birazcık yüksek olması
en iyi monitör kartları: Nvidia GeForce RTX 2060 Super
Nvidia GeForce RTX 2060 Super

Işın seyretme ve DLSS teknolojisi içeren en düşük fiyatlı monitör kartlarından olan RTX 2060 Super, en iyi monitör kartları listemizin bu kısmında önereceğimiz ilk monitör kartıdır.

Fiyat performans olarak aşırı müsait olmasa da ihtiva ettiği ışın seyretme ve DLSS teknolojilerinin öneminden kaynaklı bu monitör kartını da bu kısma eklemeyi müsait gördük. Yüksek hafıza arayüzü genişliği ile dikkat çeken monitör kartı, 8 GB ile de bulunmuş olduğu fiyata göre gayet kafi bir VRAM performansı verebilir.

Işın seyretme teknolojisinin son olarak gelişmelerini içermese de gayet iyi bir monitör kartı bulunduğunu düşündüğümüz monitör kartı kısıtlı yığın sıkıntısı nedeniyle Türkiye’de pek temin edilemiyor. Ancak ürünü yakalarsanız aşağı yukarı 8.000 TL’den başlayan fiyatlarla karşılaşacağınızı belirtelim.

Yüksek olsa dahi fiyatının son dönemde düştüğünü belirtelim. Ancak ilerleyen dönemde iyi mi seyredeceğini öngörmek zor. Ülkemize yığın girişi dahilinde fiyatın düşüşe geçeceğini söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Nvidia GeForce RTX 2060 Super – Satın Al

Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Bellek Arayüzü Genişliği192 bit
Bellek Bant Genişliği336 GB/s
GPU Çekirdeği1.408 Birim
VRAM boyutu6 GB
Overclock Frekansı1.875 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü125 W / 450 W
Nvidia GeForce GTX 1660 Super Teknik Özellikleri

GTX 1660 Super’in Avantajları

 • Uygun fiyatlarda bulunabiliyor olması
 • Turing mimarisi vasıtası ile gayet fazla güç verimliliğine haiz olması

GTX 1660 Super’in Dezavantajları

 • Maalesef ışın seyretme teknolojisini desteklememesi
 • Son nesil bir ürün olmaması
 • DLSS teknolojisine haiz olmaması
Nvidia GeForce GTX 1660 Super
Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Fiyat-performans odaklı monitör kartlarının en dikkat çekenlerinden biri olan GTX 1660 Super, fiyatına göre bize harbiden üstün bir performans veriyor. Bu nedenle en iyi monitör kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor.

Ray Tracing ve DLSS bulunmamasına rağmak kullanıcılarına gayet iyi bir tecrübe sunacağına emin olduğumuz monitör kartı yurt haricinde 239 $’a satılırken ülkemizde ise en ucuz 4.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışta. Bu ürünün de geçen aya kıyasla düşüşte bulunduğunu belirtelim. Hatta uzun zamandır en düşük fiyatından satışta bulunduğunu belirtmek gerek. Ancak gelecek dönemdeki hareketleri tahmin etmek zor.

Nvidia GeForce GTX 1660 Super – Satın Al

AMD Radeon RX 5600 XT

Bellek Arayüzü Genişliği192 bit
Bellek Bant Genişliği288 GB/s
GPU Çekirdeği2.304 Birim
VRAM boyutu6 GB
Overclock Frekansı1.750 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü150 W / 450 W
AMD Radeon RX 5600 XT Teknik Özellikleri

RX 5600 XT’nin Avantajları

 • Performansı ile GTX 1660 Super’i geride bırakması
 • Bazı oyunlarda RTX 2060’tan daha süratli olması

RX 5600 XT’nin Dezavantajları

 • Işın seyretme teknolojisi bulunmaması
 • RDNA 2.0 mimarisinin gelişmelerinden faydalanamaması
En iyi monitör kartları: AMD Radeon RX 5600XT
AMD Radeon RX 5600XT

RX 5600 XT ile mutlaka birtakım özelliklerden ve performanstan vazgeçiyorsunuz, fakat gene de nispeten müsait fiyatlarla bulunabilen birkaç önde gelen GPU’dan biri bulunduğunu da es geçmemek lazım.

Yurt haricinde 300 $’a satılan monitör kartı şu anda ülkemizde yığın sıkıntısı yaşıyor. Bu nedenle ürünün Türkiye fiyatı ile ilgili tam bir yorum yapmak olası değil. Ancak ürünü şu anda 5.000 TL’ye satın alabilirsiniz. Yine de stokların kısa sürede tükenmesinin olası bulunduğunu unutmayın. Böyle bir durumda monitör kartının fiyatı olağanüstü seviyelere ulaşabiliyor.

AMD Radeon RX 5600 XT – Satın Al

Nvidia GeForce RTX 3050

Bellek Arayüzü Genişliği128 bit
Bellek Bant Genişliği224 GB/s
GPU Çekirdeği2.560 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.777 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü130 W / 450 W
Nvidia GeForce RTX 3050 Teknik Özellikleri

RTX 3050’nin Avantajları

 • Uygun fiyat ve ışın izleme
 • VR ve 8K desteği
 • Güncel bir monitör kartı olması

RTX 3050’nin Dezavantajları

 • Performans konusu ile ilgili 30xx serisindeki modellerin birazcık daha altında
 • 8 GB VRAM desteği gelecekte kifayetsiz kalabilir
geforce-rtx-3050

Nvidia’nın en aktüel monitör kartları arasında yer edinen RTX 3050, listemizin fiyat/performans ürünleri arasında yer almaya hak kazanıyor. Uygun fiyat ile RTX desteğine haiz olmak isteyen kullanıcılar için harika bir seçenek olan RTX 3050 Ampere mimarisi ile kullanıcılara sunuluyor.

Performans konusu ile ilgili GTX 1650 ve GTX 1050 modellerini ciddi bir ayrım attığını belirtmek gerek. Ayrıca bu ürünlerde bulunmayan RTX desteği de RTX 3050 modelinde bulunuyor. Üstelik Nvidia DLSS teknolojisi de bu üründe yer alıyor.

Genel anlamda günümüzün en iyi fiyat/performans ürünleri arasında yer edinen Nvidia RTX 3050 modelini ülkemizde de temin etmek mümkün. Bu modelin fiyatı ise aşağı yukarı 6.000 TL’den başlıyor. Eğer düşük bütçeli ve aktüel bir monitör kartı arıyorsanız RTX 3050 modeline mutlaka göz atmalısınız.

Nvidia GeForce RTX 3050 – Satın Al

En iyi monitör kartları listemizin burada sonuna geliyoruz. En iyi monitör kartları listemizde yer edinen monitör kartı tutarları ay içerisinde birtakım zamanlar değişim gösteriyor. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz dönemde mamüllerin tutarları değişmiş olabilir. Düşüncelerinizi ya da eklenmesi icap ettiğini düşündüğünüz monitör kartı modeli var ise bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.