En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı – 2022

resim65997740
resim65997740

Eskiden resim çekmek ya da video çekmek için yanımızda bir resim makinesi taşırdık. Fakat teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ile beraber bunu artık cep telefonlarımız ile halledebiliyoruz. Ama doğal fotoğrafı ya da videoyu çekmekle iş bitmiyor. Onu düzenlemek de gerekir. İşte bunu yapabilmek için de birtakım programlar yardımımıza koşuyor. Bu içeriğimizde en iyi resim düzenleme programı sıralaması ile sizi bilgilendireceğiz.

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız tatbik sıralamasında size makul olanları cep telefonunuza kurup deneyebilirsiniz. Her biri birbirinden değişik olan bu resim düzenleme programları işlerinizi büyük oranda azaltacak. Çünkü çok emek sarf etmeden bu programlar vasıtası ile düzenlemeler yapabileceksiniz.

Ayrıca uygulamaların tabletler için optimize edilmesi de harbiden çok iyi olmuş. Çünkü hepimiz telefonda değil değişik cihazlarda da resim düzenlemeleri yapabiliyor. Hatta aşağıdaki programlardan bazılarının Windows ve Mac desteğinin de bulunduğunu belirtmekte fayda.

Konuyu daha fazla uzatmadan sizi en iyi resim düzenleme programı sıralaması ile baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

İçindekiler

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express uygulaması

İlk sırada Adobe Photoshop Express var. Ücretsiz bir resim düzenleme aracı. Adında “Adobe Photoshop” geçiyor diye derhal paniklemeyin. Hiç photoshop kullanmamışlar bile rahatça bu uygulamayı kullanabilir.

Perspektif düzeltmeden parazit gidermeye, bulanıklaştırmadan kolajlara, noktasal iyileştirmelerden birbirinden keyifli efektlere kadar neredeyse her şey mevcut bu tatbik için. Özellikle düzenlemiş olduğu fotoğrafları Instagram gibi toplumsal medya kanallarında kullanmak isteyenler için olabildiğince kullanması kolay bir uygulama.

Gelin özelliklerine birazcık daha yakından bakalım. Örneğin, çok hoş bir selfie çektiniz ve yüzünüzde o kadar da görmek vazgeçtiğiniz bir kir var. Tek bir dokunuş ile bu lekeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Ya da çektiğiniz fotoğrafta bulunan bir ögenin daha fazla ön plana çıkmasını istiyorsunuz. Yine tek bir dokunuş ile bu ögeyi daha net, arka planları da daha flu yaparak öne çıkarabilirsiniz.

Kimi çektiğiniz fotoğraflarda kumlanma ismi verilen pis bir imaj oluşur. Bu istenmeyen kumlanmadan kurtulmak için gene Adobe Photoshop Express kullanabilirsiniz. Dolayısıyla kolay kullanması ve sunduğu birbirinden hoş özellikler ile saatlerce düzenleme yapmanız mümkün.

En iyi resim düzenleme programı listesindeki bu uygulamayı Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz.

PicsArt

PicsArt uygulaması

PicsArt, uzun süredir kullanıcılarına hizmet veren bir resim düzenleme programıdır. Programın ücretli ve bedava seçenekleri mevcut. Fakat şunu söyleyebiliriz ki bedava bölümü da olabildiğince iş görüyor. Ücretsiz bölümü sizi reklamlar konusu ile ilgili korkutmasın sakın. Çünkü öyle her işlemden sonra çıkan rahatsız edici reklamlar yok. Hem Google Play’de hem de App Store’da bulabilirsiniz. Yine Adobe Photoshop Express gibi tabletler için optimize edilmiş bir uygulama.

Bu tatbik ile fotoğraflarınızda çoğu değişim yapabilirsiniz. Renk değiştirme, karşıtlık ayarları gibi özellikler esasen her uygulamada olduğu gibi bunda da mevcut. Bunlara ayrıca HDR efekti, ayna efekti gibi efektler vasıtası ile fotoğraflarınızda değişimler yapabilirsiniz.

İçerisinde şu an için 23 tane filtre bulunuyor. Aslında bu sayı, mobil bir resim düzenleme aracı için olabildiğince iyi. Ayrıca tatbik toplumsal medya platformları ile ahenkli olduğundan tasarımınızı bitirdikten sonra doğrudan bu mecralarda paylaşabilirsiniz.

PicsArt’ın en hoş yönü geliştirilebilmeye çok aleni olması. Yani standart düz efektleri uygulamak yerine daha farklı, ustalaşmış görünen efektleri uygulayabilirsiniz. YouTube üstünde bulunan PicsArt eğitim videolarına bakarsanız aslında ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Yukarıda kullandığımız görseldeki efekti yapmak aslında hiç de zor değil. Mutlaka incelemeniz ihtiyaç duyulan bir uygulama.

VSCO

VSCO uygulaması

VSCO aslında en iyi resim düzenleme programı önerileri listemizin ilk iki sırasındaki uygulamalara göre daha ustalaşmış bir tatbik diyebiliriz. Uzun bir müddet resim düzenleme programı olarak devam etse de aldığı güncellemeler vasıtası ile video düzenleme amaçlı da kullanılıyor. Fakat video düzenleme bölümü şimdilik ücretli. Fotoğraf düzenleme kısmında ise rastgele bir ücret istek edilmiyor. Tabii birtakım özellikler hariç. Her uygulamada olduğu gibi ücretli kısımlar da mevcut.

VSCO aslında daha fazla ustalaşmış olarak fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin tercih etmiş olduğu bir uygulama. Fotoğrafın görüntüsü üstünde değişimler yaparak daha hoş hale getirmeniz mümkün. Yani PicsArt uygulamasında olduğu gibi neon efektler ya da damlama efektleri gibi düzenlemelerden çok fotoğrafın imaj kalitesi, renk tonları, odak noktaları gibi alanlarda düzenleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamayı hem Google Play’de hem de App Store’da bulabilirsiniz.

Prisma

Prisma uygulaması

En iyi resim düzenleme programı önerilerimiz arasında yer edinen Prisma aslında rakiplerine göre size değişik bir seçenek sunuyor. Ünlü sanatçıların tablolarında gördüğümüz o sanatsal dokuları kendi fotoğraflarınız üstünde uygulayabiliyorsunuz. Oldukça keyifli bir tatbik demek mümkün.

Ama burada bir problem var. Uygulama için bedava ibaresi mevcut ama azca önce bahsettiğimiz o sanatçıların tablolarındaki sanatsal dokulara harbiden ulaşmak istiyorsanız karşınıza ödeme monitörü çıkıyor. Bu pek hoş değil. Bu şekilde yapmak yerine en başından ücretli olarak sunulması daha mantıklı olurdu. Tabii kimi kullanıcılar için ücretli olması o kadar da mühim değil.

En iyi resim düzenleme programı sıralamasında kesinlikle yer edinmesi ihtiyaç duyulan bir uygulama. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bedava diye lanse edilip daha sonra ücret istek edilmesi birazcık üzücü. Ama bu şekilde bir programa ayıracak bütçeniz var ise kesinlikle denemeniz gerekir.

Snapseed

Snapseed uygulaması

En iyi resim düzenleme programı önerilerimiz arasında yer edinen Snapseed de gene VSCO gibi daha fazla profesyonellerin tercih etmiş olduğu bir resim düzenleme uygulaması. Uzun uzun yıllardan beri kullanıcılar etken olarak kullanıyor. Ücretsiz olması ve hem Android hem de iOS ahenkli olması güzel. Fotoğraflarınıza ustalaşmış dokunuşlar yaparak daha kaliteli, daha canlı görünümlere haiz olmasını istiyorsanız uygulamayı kesinlikle yükleyin.

İçerisinde 27 tane filtre mevcut ama bu filtreler yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha fazla ustalaşmış görüntüye haiz olmak için kullanılan filtreler. Yani gene neon ve çizgi film efektleri beklemeyin. Ayrıca tatbik çoğu toplumsal medya platformu ile de ahenkli olarak çalışıyor.

BeFunky

BeFunky uygulaması

Profesyonel programlardan gelelim daha keyifli uygulamalara. Sıradaki uygulamamız BeFunky. Kendisini rakiplerinden ayıran çok hoş bir özelliği var. Yukarıda bahsettiğimiz programlar genel hatlarıyla Android ve iOS cihazlarda kullanılabiliyordu. BeFunky ise bunların yanı sıra Windows ve Mac bilgisayarlarda da kullanıma açık. Yani birden çok platform desteği mevcut.

Bu tatbik vasıtası ile gayet kolay bir halde keyifli görüntülere haiz olabiliyorsunuz. Ya da yüzünüzde bulunan sivilcelerden aniden kurtulabiliyorsunuz. Üstelik bedava bir uygulama. Denemenizde yarar var.

Facetune 2

FaceTune2 uygulaması En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Facetune uygulaması öncelikle 2013 senesinde karşımıza çıktı. Çıktığı dönemde de sık kullanılan bir uygulamaydı. Daha sonra ise 2016 senesinde Facetune 2 uygulaması yaşamımıza girdi. Bu uygulamanın en büyük özelliği aslında yüz temizleme kısmı.

Çok hoş bir selfie çektiniz ama suratınızda istenmeyen sivilceler ve lekeler var. Bunlardan kurtulmak ve toplumsal medya üstünde paylaşmak istiyorsunuz. İşte Facetune2 bunu çok kaliteli ve çok çabucak size sunuyor.

Sadece bu kadarla sınırı olan değil doğal ki. Dişleri beyazlatma, gülümsemenizi değiştirme, göz rengi değiştirme, yağlı ciltleri matlaştırma, arka planları değişim yapma gibi çoğu özelliğe sahip. Tabii çoğu hususiyet ücretli ama bunu en başından belirtmiş olmaları olabildiğince güzel.

Eğer ki resim düzenleme programları için ayırabilecek bir bütçeniz var ise listenin en başına Facetune 2’yi ekleyebilirsiniz.

Enlight Photofox

Enlight Photofo x uygulaması En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Sıradaki uygulamamız Enlight Photofox. Android kullanıcıları için bir fena haberle başlayalım. Bu tatbik yalnızca App Store’da var. Hatta bir fena haber de Apple kullanıcıları için; tatbik temel özellikleri dışında ücretli.

Kötü haberleri verdikten sonra gelelim uygulamaya. Profesyonel kullanıcılar için oluşturulmuş son aşama hoş ve kullanması kolay bir tatbik Enlight Photofox. Katmanları karıştırmadan hususi efekt fırçalarına, tonsal düzenlemelerden makale ayarlarına kadar çoğu hususiyet içeriğinde var.

Temel özellikleri dışındaki öteki bütün özellikleri ücretli. Fakat temel özelliklerin de kafi olamayacağını belirtmekte yarar var.

Adobe Photoshop Fix

Adobe Photoshop Fix En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Yine Adobe tarafınca kullananların beğenisine sunulan Adobe Photoshop Fix en iyi resim düzenleme programı sıralamasında kendine yer buluyor. Aslında bilgisayarda kullanılan bu tatbik önce Android’e daha oradan da iOS cihazlara geldi.

Uygulama içinde bulunan fer efektleri vasıtası ile fotoğraflarınız daha ustalaşmış bir tasarıma haiz olacak. Hatta aynı zamanda çekmiş olduğunuz selfie fotoğraflar için gayet hoş birkaç tatbik da laf konusu.

Yukarıdaki görselde ayrım edeceğiniz suretiyle portre fotoğraflarda yüzünüzde birkaç değişim yapabilirsiniz. Örneğin yanak bölgesinden daraltma, çeneyi uzatma ya da kısaltma, burnu küçültme gibi küçük dokunuşlar vasıtası ile değişik bir manzara kazanabilirsiniz. Ayrıca bu biçim şeyleri bedava olarak yapabilmeniz de olabildiğince güzel.

Afterlight 2

afterlight 2 uygulaması En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Adından da anlayabileceğiniz gibi şirketin çıkarmış olduğu ikinci tatbik Afterlight 2. İlk uygulaması birazcık daha kısır bir haldeydi diyebiliriz. Zaten önce günahı olmaz diyerek ikinci tatbik ile bu eksiklikleri gidermişler.

Afterlight 2 bize tatbik içinde reel 35mm film kullanılarak hazırlanmış fer sızmaları, filtre çeşitliliği ve rötuş yapabilme özelliklerini sunuyor. Ayrıca her uygulamada olduğu gibi renkleri, karşıtlık değerlerini, parlaklığını da değiştirebiliyoruz.

Ücretsiz sürümü ile çoğu özelliği kullanabiliyorsunuz. Fakat gene öteki uygulamalarda olduğu gibi ücretli özellikler de mevcut.

PhotoDirector

PhotoDirector

Sizler için hazırladığımız en iyi resim düzenleme programı önerileri listemize PhotoDirector ile devam ediyoruz. Hem Android hem de iOS platformlarında yer edinen PhotoDirector, maksimum tercih edilen resim düzenleme programlarından birisi olarak dikkat çekiyor.

Program, kullanıcılarına çok muhtelif resim düzenleme araçları sunuyor. İlk olarak PhotoDirector üstünden görsellerinize efekt ekleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra program, kullanıcılarına suni zeka destekli muhtelif resim özelleştirme araçları da sunuyor. Böylece PhotoDirector üstünden görsellerinizi dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

PhotoDirector, haiz olduğu özelliklerin çoğunu kullanıcılarına bedava olarak sunuyor. Fakat programın premium üyelik opsiyonu de mevcut. PhotoDirector, premium kullanıcılarına bütün araçlarıyla sınırsız bir halde hizmet veriyor. Bundan kaynaklı görsellerinizi ayrıntılı bir halde tanzim etmek istiyorsanız programın premium sürümünden yararlanmak sizi daha fazla memnun edecektir.

Pixlr

En iyi resim düzenleme uygulaması - Pixlr

Pixlr, akıllı telefon kullanıcılarının maksimum memnun kaldıkları resim düzenleme programlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Bundan kaynaklı Google Play Store ve App Store’da maksimum indirilen resim düzenleme uygulamalarının başlangıcında Pixlr geliyor.

Fotoğraf düzenleme programları için resim düzenleme araçları olabildiğince önemlidir. Pixlr, bu hususta çok etkin bir tatbik diyebiliriz. Programda çok muhtelif resim düzenleme araçları mevcut. Bu sayede kullanıcılar, fotoğrafları üstünde diledikleri işlemleri rahatça gerçekleştirebiliyorlar.

Pixlr, kullanması çok kolay bir resim düzenleme uygulamasıdır. Uygulama marketleri üstünden uygulamayı indirerek basitçe görselleriniz üstünde düzenleme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulamayı kullanmak için üye olmanıza da gerek yok. Fakat uygulamanın sunduğu muhtelif avantajlardan yararlanmak için üye olmanızda yarar var.

Genel Değerlendirme

Fotoğraf düzenleme programları vasıtası ile cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflara değişik görünümler kazandırabilirsiniz. İster renk tonlarını değiştirirsiniz, dilerseniz odak noktalarını değiştirirsiniz. Hatta Facetune 2 gibi programlar vasıtası ile yüzünüzdeki lekelerden kurtulabileceğiniz gibi birazcık daha kendinizi zayıf ve hoş gösterebilirsiniz.

Bu gibi değişimleri yapmanız doğal ki teknolojinin ilerlemesi ile çok kolay hale geldi. Önceden Photoshop başlangıcında saatlerce uğraştığımız efektleri artık cep telefonumuz ile birkaç dokunuşla halledebiliyoruz. Gerçekten hayatımızı kolaylaştıran hamleler.

Fakat ne kadar bu değişimleri yapabilsek de katiyen bize reel resim makinesinden çıkmış kalitede bir imaj vermeyecek. Eğer bu biçim uygulamalara meraklıysanız kesinlikle fotoğrafçılık konusu ile ilgili eğitim almanızı öneri ederiz. Daha sonra almış olduğunuz eğitim vasıtası ile yukarıda bahsettiğimiz programları daha bereketli bir halde kullanabilirsiniz.

En iyi resim düzenleme programı önerileri listemizde yer edinen çoğu tatbik ücretsiz. Ama her birinin kendi içinde ücretli olduğu alanlar mevcut. Eğer reel anlamda fotoğrafçılık ya da dizayn konusu ile ilgili ilgiliyseniz o vakit bu programlardan size İdeal olanını seçip “full” versiyon olarak satın almanız mantıklı olacaktır.

Fakat yalnızca hobi olarak yapıyorsanız o kadar da para ödemenize gerek yok. Telefonunuzda bulunacak bir iki değişik tatbik vasıtası ile hem fotoğraflarınızı hem de videolarınızı bedava bir halde düzenleyebilirsiniz.

En iyi resim düzenleme uygulaması önerileri listemizde muhtelif programlara yer verdik. Peki siz akıllı telefonunuzda bu programlardan hangilerini kullanıyorsunuz? Sizler de aşağıda yer edinen yorumlar kısmından kullandığınız ve öneri ettiğiniz resim düzenleme uygulamalarını bizlerle paylaşabilirsiniz.