En İyi GTA 5 Modları – 2022

resim68284963
resim68284963

En iyi GTA 5 modları hangileri? GTA 5 öncelikle 2013 senesinde çıkmış olduğu vakit çok büyük yankı uyandırmıştı. Oyun dünyasındaki hepimiz GTA 5 ile alakalı konuşuyordu. Fakat aradan seneler geçti ve her ne kadar hala daha oynanan bir oyun olsa da birazcık eskimeye başladı. GTA 5 modları vasıtası ile bu sorunu ortadan kaldırabiliyoruz. Bu nedenle sizin için en iyi GTA 5 modları listesini hazırladık. Bu içerikte yer edinen modları kullanarak oyunu bambaşka bir şekilde oynayabilirsiniz.

GTA 5 bilhassa grafikleriyle çoğu oyuncunun dikkatini çekmişti. Hatta o dönemde bilgisayar satın alanlar için aslolan ölçüt “GTA 5 çalıştırır mı?” sorusuna verilecek cevaptı. Çünkü GTA 5’i çalıştıran bilgisayar her oyunu çalıştırabilirdi. Modlar ise oyuncuların yeni odak noktası oldu. Çünkü oyunun bir müddet sonra tekdüze hale gelmesi keyif alma konusu ile alakalı sıkıntı yaratmaya başladı. Ancak muhtelif modlar vasıtası ile bu sıkıntı ortadan kalkıyor.

Öncelikle belirtelim bu modlar “official” yani resmi modlar değil. Daha çok oyunun fanatikleri tarafınca tasarlanan modlar bulunduğunu söylemek gerek. Fakat olabildiğince etkin olduklarını söyleyebiliriz. Her birinin değişik amaçları ve özellikleri bulunmakta. Kimi mod vasıtası ile daha realist görüntülere haiz olurken kimi modlar vasıtası ile oyunda aslında var olmayan nesnelere ya da vakalara haiz olabilirsiniz.

Örneğin, evlerin içine girip soygun yapabilirsiniz. Ya da yakalandığınız vakit hapishanede gözünüzü açabilirsiniz. Iron Man karakterini çok mu seviyorsunuz? Oyuna dahil edebilirsiniz. Vice City’i mi özlediniz? Doğru modu yükleyerek GTA 5 içine dahil etmeniz mümkün. İşte bunlar gibi çoğu yama vasıtası ile oyun tekrardan tasarlanıyor.

Şimdi en iyi GTA 5 modları hangileri, onları bir inceleyelim. Daha sonra bu modları nereden ve iyi mi indirebilirsiniz, kurulumunu iyi mi yapabilirsiniz onlardan bahsedelim.

İçindekiler

Complex Control

GTA 5 oyununda yer edinen karakterler artık size sıkıcı geliyorsa yenilik vakti gelmiş demektir. Complex Control adlı bu mod vasıtası ile oyun içinde kullanabileceğiniz 100’den fazla karakter sizi bekliyor. Tabii ki değişen yalnızca karakterler değil. Karakterlerin yanı sıra yeni özellikler de oyuna dahil oluyor.

GTA serisi içinde yer edinen oyunlardan rastgele birisini oynadıysanız kesinlikle oyun içinde cinayet yapmışsınızdır. Bunu GTA 5 oyunu içinde de yapmayı seviyorsanız bu mod vasıtası ile bunu bir çeşit vazife şeklinde de yapabilirsiniz. Bu modu indirmeyi tercih ederseniz olağanüstü bir karmaşa sizi bekliyor. Bu arada Complex Control moduna dair ayrıntılı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Gang and Turf

GTA San Andreas’ın en hoş yönlerinden birisi oyun içinde yer edinen çete savaşlarıydı. CJ ile beraber şehrin bir ucundayken “CJ yetiş! Mahallede kavga çıktı!” çağrısına gerek görülürse helikopter çalarak giderdik. Sonrasında ise çetemiz ile öteki çetelerin savaşında rol alırdık. Silahlar çekilmiş, aşağı mahallenin çetesi bizim çeteye saldırmışken biz de onları temizlemeye çalışırdık. Haritanın her tarafını yeşil görmek için azca gayret sarf etmedik.

İşte bu çete savaşlarını GTA 5 içinde çok göremediğimiz için bir mod geliştiricisi bu vakaya el atmış ve Gang and Turf modunu yaratmış. Bu mod vasıtası ile GTA San Andreas oyununda olduğu gibi çete savaşlarına girebiliyoruz. Ayrıca bu mod vasıtası ile meşhur rap sanatçı 50 Cent’in kılığına da kavuşabilirsiniz. Gang and Turf moduna dair bilgileri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Open All Interiors

En iyi GTA 5 modları içinde yer edinen Open All Interiors modu aslında oyundaki saçma kısımlardan birisini düzeltiyor diyebiliriz. Neden diye soruyorsanız derhal açıklayalım. Çünkü oyun içinde birtakım görevlerde muayyen binalardan içeriye girebiliyoruz. Fakat rolü tamamladıktan sonra bu binalara bir daha girme şansımız olmuyor. İşte Open All Interiors modu vasıtası ile dilediğiniz vakit bu binalardan içeriye tekrardan girebiliyorsunuz.

Üstelik bu durumun her GTA oyununda böyle bulunduğunu belirtmek gerek. Hafife alınacak kadar azca binada da vazife yapmıyoruz aslında. Oyun içinde 60’tan fazla binaya bir şekilde giriş yapıyoruz. Örneğin bir görevde bizlerden bir toplumsal medya devinin binasından içeriye girmemizi istiyor. Görevi tamamlarken binayı birazcık araştırma şansımız oluyor.

Fakat daha sonra bir kez daha bakmak dilerseniz bütün kapıların size kapatıldığını göreceksiniz. Open All Interiors modu ile beraber kapanan kapılar tekrardan açılıyor. Bu arada bu binaları ayrı ayrı aramanıza gerek yok, mod vasıtası ile harita içinde işaretli olarak görebilirsiniz.


Dirty Money System

Eğer burada GTA’dan bahsediyorsak yasa dışı olan her şeyi görmek mümkün. Tam bir Hollywood filmi havasında değil mi? Zaten bu mod vasıtası ile de tam anlamıyla Hollywood filmlerini aratmayacak bir sistem oyuna dahil oluyor.

Oyun içinde yapmış olduğunuz soygunlar ya da öteki yasa dışı işlerden kazandığınız parayı tıpkı Hollywood filmlerindeki gibi saklamak istiyorsanız Dirty Money System tam size göre. Mesela filmlerde bu pis paraların evde gizli saklı köşelere ya da mezarlıklara falan saklandığını görmüşsünüzdür. İşte bunun benzerini burada da yapabilirsiniz. Dilediğiniz oranda parayı dilediğiniz yere saklayabilirsiniz.

Peki fakat niçin saklayacaksınız? Biliyorsunuz ki oyunda yakalandığınız vakit ya da öldüğünüzde paranızın bir kısmını kaybediyorsunuz. Tam yeni bir otomobil almaya karar vermişken olacak şey mi bu? İşte bu nedenden dolayı paranızı muhafaza edersiniz rastgele bir zarara uğramıyorsunuz. Fakat parayı gömmeye giderken ya da gömdüğünüz yerden parayı aldıktan sonra ölürseniz o vakit üzerinizdeki bütün para da yok olacaktır. Oyuna gerçekçilik katan modlar içinde yer alıyor.


Premium Deluxe Motorsport Car Dealership

En iyi GTA 5 modları sıralaması içine araçlarla alakalı bir mod eklemesek olmazdı. Çünkü bu oyun içinde yer edinen araçların her biri birbirinden güzel. Fakat otomobil sevdalısı oyuncular için çok da kafi değil. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak için sizlere Premium Deluxe Motorsport Car Dealership adlı modu sunuyoruz.

Premium Deluxe Motorsport Car Dealership adlı mod vasıtası ile oyun içine eklenen oto galeriden yeni araçlara haiz olabilirsiniz. Ama doğal ki modun özellikleri bu kadarla da sınırlı değil. Sınırsız renk opsiyonu vasıtası ile istediğiniz renkte arabayı kullanabilirsiniz. Kendinizi daha özel hissetmek istiyorsanız plakanızı özelleştirebilirsiniz.

Hatta ayrıca da özellikler oyuna ekleniyor. Nasıl ki reel hayatta vasıta satın almadan ilkin kontrol sürüşüne çıkabiliyorsanız bu mod vasıtası ile GTA 5’te de bunu yaşayabilirsiniz. Sonuçta otomobil almak asla de ucuz değil. Öncesinde en azından bir kere tecrübe etmek lazım.


JobsV

Yeteri kadar yasa dışı iş yaptınız ve artık daha derli toplu bir hayata mı geçmeye karar verdiniz? Herkes ikinci bir şansa haizdir mottosu ile beraber artık daha iyi bir birey olma yolunda adımlar atabilirsiniz. JobsV modu size bu şansı sunuyor.

Oyunda reel hayata daha yakın bir tecrübe görmek isteyenler bu mod vasıtası ile unutulmuyor. Çünkü JobsV modu ile beraber oyun içinde üniversiteye gidebilir, bir işe girebilir ve kariyer basamaklarını tırmanırken hem kendinizi geliştirir hem de derli toplu olarak para kazanabilirsiniz. GTA serisinde bulunan oyunların doğasına aykırı bir mod. Fakat olabildiğince eğlenceli. Zaten maksimum indirilen modlar içinde yer alıyor.


Fuel Script V Mod

Gerçek hayatta otomobile binersiniz ve saatlerce sürüş yapmazsınız. Neden? Çünkü bu araçlar su yakmıyor değil mi? Çok normal. Fakat oyunlarda otomobile bindiğiniz vakit harita ne kadar büyük olursa olsun tek bir araçla, tek bir depo benzin ile her yeri gezebiliyorsunuz. Ancak bunun pek de realist bulunduğunu söyleyemeyiz.

Script V Mod’u reel dünyadaki yakıt sıkıntınız yetmezmiş gibi bunu sizler için bir de oyuna taşıyor. Öyle ki otomobile bindiğiniz vakit önünüzde duran yakıt göstergesi yakıtınızla eş zamanlı olarak değişiyor. Yakıtınız tamamlanınca otomobil duruyor. Hatta otomobilinizin yakıt deposuna zarar gelirse vasıta bundan etkileniyor. O nedenle sürerken ve başkaları ile çatışırken çok dikkatli olun.

Sadece bu kadarla sınırlı değil. Yakıtınız bittiğinde tıpkı reel hayatta olduğu gibi benzin istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Haritada işaretlenen benzin istasyonlarına gittiğiniz vakit benzin deposunun yanısıra durun ve kornaya basın. Sizin için yakıtınız doldurulacak. Ama tamamiyle bittiyse iş size kalmış. O vakit bidon ile siz doldurmak zorundasınız.


Home Invasion

Diyelim ki oyunda derli toplu yaşamdan çok serserilik ardında koşmak istiyorsunuz. Tam da GTA ruhunu yansıtacak bir şekilde. O vakit birazcık daha yasadışı yollara yönelmeniz gerekiyor. Hep market soymakla yeterince para kazanamadığınızı düşünüyorsanız Home Invasion modu size göre.

Bu mod vasıtası ile artık yalnızca bakkal market soymuyorsunuz, evlere de soyguna gidebiliyorsunuz. Soyabileceğiniz yerler esasen haritada işaretlenmiş durumda. O yerlere giderek soygunları gerçekleştirebilirsiniz. Bunu talep eder sessiz sedasız dilerseniz gürültü çıkararak yapabilirsiniz. Daha ilkin GTA San Andreas’ta benzer bir vazife bulunuyordu.

Fakat sessiz olmak birazcık zor. Çünkü bu kodu yüklediğinizde artık kapılar ses çıkartmaya başlıyor. Yani çok dikkatli olmak zorundasınız. Evde bulunan kişilerden birisi kapıların ya da adımlarınızın seslerini duyarsa yaygarayı koparabiliyor. O vakit da polis ve SWAT ekipleri ile uğraşmanız gerekebiliyor. Ayrıca eve girmeden ilkin maskenizi de kendiliğinden takıyor bu mod.


GTA Realism

GTA 5 ilk çıkmış olduğu vakit hepimiz “çok gerçekçi!” diyordu. Evet, öteki oyunlara bakınca çok realist olduğu söylenebilir. Fakat aslında çok da realist değil. Neden mi? Siz günlük hayatta birtakım kurallara uymuyor musunuz? Nasıl ki günlük hayatta elimizi kolumuzu sallayamadan geziyorsak bu mod vasıtası ile aynı şeyleri oyunda da yaşıyoruz.

GTA Realism modunda öncelikle dikkat çeken şeylerden birisi trafik ışıklarına uymak zorundasınız. Hatta hız kurallarına da. Ayrıca iyi mi ki günlük hayatta elimizde silahla dolanamıyorsak oyunda da dolanamıyoruz. Bir de polislerle girdiğimiz çatışmalar var.

Biliyorsunuz ki düzgüsel şartlarda oyunda polisler sizinle çatışırken ortada keklik gibi dolanıyorlar. Fakat bu mod vasıtası ile artık daha süratli siper alıyorlar ve suni zekaları da daha iyi bir konuma geliyor. Bir de birisi size tabanca doğrulttuysa derhal silahınızı çıkaramıyorsunuz. Önce tabanca çekme animasyonu geliyor, yani birazcık daha gerçekçi.

Bunlara ayrıca grafiklerde de değişimler laf konusu. Daha iyi grafiklerle daha hoş bir şekilde oynayabilirsiniz. “Ben daha realist şartlarda bütün zorluklara direnirim” diyorsanız GTA Realism modunu denemenizi öneri ediyoruz.


GTA 5 Redux

En iyi GTA 5 modları içinde görsellik anlamında kim bilir en iyi mod GTA 5 Redux modu diyebiliriz. Çünkü oyunun görüntüsünü neredeyse tamamiyle değiştiriyor. Hatta 4K grafiklere taşıyor. Bu mod vasıtası ile GTA V’in 2013 senesinde çıktığına inanamayacaksınız.

Peki yalnızca grafiklere mi el atıyor? Tabii ki hayır. Grafiklerin yanı sıra suni zekada da değişimler yapıyor. Bu sayede oyun daha da realist bir hal alıyor. Oyunda yer edinen araçların kontrollerinden tutun da aranma seviyenize kadar aşağı yukarı her şey değişiyor. Aslında bu mod ile beraber karşınıza resmen yeni bir oyun sunuluyor diyebiliriz. Bu nedenle en iyi GTA 5 modları içinde yer alıyor.


GTA 5 Modları Bilgisayara Nasıl Yüklenir?

Sizin için hazırladığımız en iyi GTA 5 modları listesinden belirlediğiniz modları bilgisayarınıza iyi mi yükleyeceğinizi bilmiyorsanız üzülmeyin. Çünkü bunu da sizlere en kolay şekilde anlatacağız. Daha sonra huzurlu bir kurulum yaparak oyunun tadını çıkartabilirsiniz.

  1. Öncelikle yapmanız ihtiyaç duyulan Script Hook V dosyasını indirmek. İndirmiş olduğunuz bu dosyası sisteminizde GTA V’in kurulu olduğu dizine kurmanız gerekiyor.
  2. Daha sonra ise GTA V LUA Plugin dosyasını indirerek gene sisteminizde GTA V’in kurulu olduğu dizine yüklemeniz gerekiyor.
  3. Tüm bunlardan sonra da OpenIV dosyasını gene indirmeniz ve kurulumunu yapmanız gerekiyor.
  4. Buraya kadar yaptıklarımız modları kurabilmek için yaptığımız ilk adımlardı. Şimdi en iyi GTA 5 modları sıralaması içinden beğendiğiniz modlardan hangilerini beğendiyseniz onları indirmeniz gerekiyor.
  5. İndirdiğiniz modları da gene GTA V’in kurulu olduğu dizine kurmalısınız. Fakat bunun yerine GTA V’in kurulu olduğu dizinde yer edinen Mods klasörünün içine de atabilirsiniz. İşte bu kadar basit.

Peki siz en iyi GTA 5 modları sıralaması içinden hangilerini beğendiniz ve oluşturmayı düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!