En İyi İş Arama Siteleri Hangileri? – 2022

resim71702292
resim71702292

İşsizlik, günümüzde dünya çapında insanların karşı karşıya kalmış oldukları en büyük problemlerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. İnsanlar, iş arama süreçlerinde interneti etken bir halde kullanmaktadırlar. Bundan kaynaklı dijital ortamda çoğu iş arama sitesi mevcuttur. Bu noktada hangi siteyi kullanacağına karar veremeyen kişiler, en iyi iş arama siteleri hangileri diye merak etmektedirler.

Geçmiş senelerde insanlar, çalışmak istedikleri bölgelere giderek elden öz geçmişlerini bırakırlardı. Fakat teknolojinin gelişmesiyle beraber bu durumu neredeyse tamamiyle ortadan kalktı. İlk aşamada iş arama siteleri kuruldu ve kağıt israfının önüne geçildi. Çünkü insanoğlu öz geçmişlerini artık internet üstünden paylaşmaya başladılar.

Daha sonra çoğu firma iş görüşmesini internet üstünden hazırlamaya başladı. Şirketler; Zoom, Skype, Discord gibi programlar kullanılarak adaylara çevrimiçi olarak ulaştı. Bu sayede iş görüşmeleri, neredeyse tamamiyle dijital ortamda gerçekleşmeye başladı.

Henüz internet ortamında iş aramamış kişiler, bu süreçte güçlük çekebilmektedirler. İnsanlar, ilk etapta hangi sitelere göz atmaları gerektiğine karar verememektedirler. Bizler de bugün sizler için en iyi iş arama siteleri hangileri sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Sizler için hangi iş arama sitelerin daha iyi olduklarını, avantajlarının ve dezavantajlarının neler bulunduğunu listeledik. Böylece sizler de listemize göz atarak sizler için İdeal bulunduğunu düşündüğünüz iş arama sitesine karar verebilirsiniz.

İçindekiler

cvland

Sizler için hazırladığımız en iyi iş arama siteleri listemizin ilk esnasında cvland yer alıyor. cvland, kullanıcılarına sunduğu özellikler ile öteki iş arama platformlarından olabildiğince farklılaşıyor. Çünkü cvland, iş arayan kişilerin videolu profil oluşturmalarına imkân sağlıyor.

Videolu profiller, iş arayan kişilerin kendilerini daha net bir halde açıklayabilmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra işverenler ise videolu profiller vasıtasıyla aradıkları personeli daha kolay bir halde bulabiliyorlar. Güvenliğe ehemmiyet veren cvland, iş arayan kişilerin yüklemiş oldukları videoların yalnızca işverenlerle paylaşıldığını belirtiyor.

cvland, işe alım süreçlerinde büyük bir öneme haiz olan mülakat aşamasını da kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda platforma yakın zamanda eklenecek özelliklerle beraber işverenler, doğrudan platform üstünden müzakere yapmak istedikleri adaylara çağrı gönderebilecekler.

Platform, kredi sistemiyle çalışmaktadır. Yani işverenler, bir adaya çağrı gönderebilmek için kredi kullanmak durumundalar. cvland, bu nitelikte kullanıcılarını mağdur etmemek için müzakere daveti kabul edilmeyen işverenlerin kredilerini iade ediyor.

cvland, kullanıcılarına mobil programlar üstünden hizmet veriyor. Platformu kullanmak isteyen Android ve iOS kullanıcıları, tatbik marketlerinden platformun uygulamasına rahatça erişebiliyorlar.

Kariyer.net

Türkiye’nin maksimum malum iş arama sitesi kariyer.net diyebiliriz. Hatta site, Türkiye’nin en eski iş arama sitelerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü kariyer.net, 1999’dan beri hizmet veriyor. Sadece iş arayanlar değil bunun yanı sıra personel arayanlar da bu siteyi yıllardır kullanıyor.

Şu an için platformun, 3 tanesi İstanbul’da olmak suretiyle toplam 17 ofisi ve 400 çalışanı var. Site içeriğinde de 25 milyon öz geçmiş ve 94 bin üye firma mevcut. Site içinde yalnızca iş ve personel arayanların ilanları yok. Kariyer.net, derli toplu olarak blog içerikleri de üretiyor ki bu içeriklerde iş dünyasına dair çoğu malumat mevcut. Hatta iş arayanlara çok hoş tavsiyelerde bulundukları içerikler de mevcut.

Bunun yanı sıra iş arayanlar için sıklıkla eğitimler düzenliyorlar. Bu eğitimlere katılmak, iş arayan kişiler için yararlı olmaktadır. Çünkü iş arayanların hedefledikleri kariyerle alakalı bir eğitimin sertifikası, öz geçmişinizde bulunmalı. Kariyer.net’i kullanmak için yalnızca internet tarayıcınızı kullanmanıza gerek yok.

Platforma günün her saatinde rahatça ulaşabilmeniz için hem iOS hem de Android için platformun mobil uygulamaları mevcut. Bu platform vasıtası ile hem öz geçmişinizi düzenleyebilir hem de size makul olan iş fırsatlarını inceleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Eleman.net

Sizler için hazırladığımız en iyi iş arama siteleri teklif listemize Eleman.net ile devam ediyoruz. Eleman.net, gene eski iş arama siteleri içinde yer alıyor. 2005 senesinde kurulan site, bu zamana kadar çoğu kişinin iş bulmasına imkân sağladı. Site, aşağı yukarı 300 bin üye firmaya sahip. Geride bıraktıkları süreç içinde 2.1 milyon iş ilanına aşağı yukarı 70 milyon müracaat alınmış. Bu başvurulardan da 620 bin şahıs aradıkları işe kavuşmuş.

Çok kolay bir arayüze haiz olan sitede, öz geçmiş hazırlamak olabildiğince kolay. Hatta isterseniz videolu öz geçmiş de hazırlayabilirsiniz. Bu dönemde teknolojiyi takip eden firmalar, artık daha fazla videolu öz geçmişleri incelemeyi tercih ediyorlar. Yine Kariyer.net gibi Eleman.net sitesi de iş arayanlar için sertifika uygulamaları düzenliyor. Bu eğitim programlarına katılarak kendinizi daha donanımlı hale getirebilirsiniz.

İsbul.net

isbul.net, son vakit birazcık daha fazla duyulmaya başlanan bir iş bulma sitesi diyebiliriz. Site hem iş arayanların hem de personel arayanların yeni yeni tercihleri arasına girmeye başladı. Siteye üyelik ücretsiz. Hatta personel arıyorsanız siteye üye olduktan sonra bir tane bedava duyuru verme hakkınız da var. Fakat iş arıyorsanız huzurlu olabilirsiniz. Çünkü sizin için bir engelleme mevzubahis değil.

Sitenin hem Android hem de iOS için bedava uygulamaları mevcut. Öz geçmiş düzenleme, iş arama gibi işlemlerinizi bu programlardan da yapabilirsiniz. Hatta sitenin size öz geçmiş hazırlama bölümü için bir de notu var. Eğer ki bütün alanları kusursuz bir halde doldurursanız geri dönüşleriniz daha süratli yapılmaktadır. Bu aslında her yer için geçerli bir tavsiye. Çünkü insan kaynakları, sizin öz geçmişinizi incelerken size dair bütün detayları görmek isteyecektir.

Site içinde illere, pozisyona ya da mesleğe göre arama yapmak mümkün. Bu da işinizi birazcık daha kolaylaştırıyor. isbul.net, son vakit en önemli iş arama siteleri içinde yer alıyor. Eğer ki iş arıyorsanız kesinlikle burada da bir öz geçmiş hazırlamanızı teklif ederiz.

Secretcv.com

Secretcv de Kariyer.net kadar eski bir iş bulma sitesi olarak ön plana çıkıyor. 2000 senesinde kurulan firma, gün geçtikçe kendisini geliştirmeye devam ediyor. Platform, son olarak 2017 senesinde rakamsal verilerini açıkladı. O dönemde bile 22 milyon adayın öz geçmişine haiz olan Secretcv’nin, ilaveten 65 bin üye firması da bulunmaktaydı. Günümüzde bu sayıların çok daha fazla bulunduğunu söyleyebiliriz.

Secretcv’nin en hoş yanlarından birisi, adaylar istemediği sürece kimliğini açığa çıkartabilecek ad, soyad, telefon ve adres gibi bilgiler şirketler ile paylaşmıyor. Yani platform, kullanıcı gizliliğine olabildiğince ehemmiyet veriyor. Fakat burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta var.

Eğer ki bilgilerinizi gizleyerek müracaat yaparsanız, o vakit size ulaşılma payı giderek azalacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmanızda yarar var. Ancak gene de Secretcv’nin bu şekilde bir gizlilik opsiyonuna haiz olması son aşama hoş bir özellik. Secretcv’yi Android ve iOS platformlarında bedava uygulaması üstünden kullanabilirsiniz. Böylelikle bütün işlemlerinizi cep telefonunuz üstünden halledebilirsiniz.

Yenibiris.com

Hürriyet gazetesinin bir oluşumu olan yenibiris.com, en iyi iş arama siteleri listemize girmeyi başardı. Hatta yaşı birazcık daha büyük olanlar hatırlayacaktır ki gazetelerin hafta sonları çoğu ek verme gibi bir devri vardı. O dönemde Hürriyet gazetesine bu arada Yeni Bir İş eki de çıkmıştı. İşte şimdi o gazete eki, iş arama siteleri içinde kendisine yer buluyor.

Yenibiris.com üstünde bedava üyelik oluşturarak iş arama serüveninize başlayabilirsiniz. Hatta öz geçmişinizi doldurmadan ilkin kesinlikle sitede bulunan tavsiyelere bir göz atın. Bu öneriler doğrultusunda hazırlayacağınız öz geçmişinize daha hızlıca geri dönüşler alabilirsiniz.

Yenibiris.com’un mobil uygulamaları mevcut. App Store, Play Store ve Huawei AppGallery içinde uygulamaları bulabilir ve bedava olarak telefonunuza indirebilirsiniz. Bu arada Huawei ayrıntısının da çok tatlı bulunduğunu söylemeden geçemeyiz. Bu hareket, Huawei kullanıcıları için hoş bir kanaat olmuş.

Linkedin.com

Yerel firmalardan globale bir geçiş yapalım. Karşımızda 2002 senesinde Kaliforniya’da kurulan LinkedIn var. Her ne kadar ülkemizde Facebook, Instagram gibi toplumsal medya uygulaması gibi zannedilse de LinkedIn, aslında iş odaklı bir platformdur.

LinkedIn içinde dünya çapında iş fırsatları karşınıza çıkıyor. Fakat Kariyer.net ya da benzerleri gibi değil. Daha çok oluşturduğunuz toplumsal ağ üstünden bu işlere ulaşabiliyorsunuz. Personel arayanlar duyuru açıyor, ötekiler ya bu ilanı görüyor ya da takip ettikleri kişiler vasıtasıyla bu ilanla karşılaşıyorlar.

O nedenle burada oluşturacağınız profil çok önemli. İçerisinde tamamiyle doğru detayları yazıp, doğru kişileri ilave ederek kendi ağınızı oluşturmanız gerekiyor. Ayrıca bu platformun Facebook ya da Twitter gibi bir toplumsal medya platformu bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

Engelsizkariyer.com

En iyi iş arama siteleri listemizdeki bir öteki platform engelsizkariyer.com oluyor. Diğer iş arama siteleri çok genel bir yapıya sahipken engelsizkariyer.com, tam aksine daha hususi bir özelliğe sahip. Site, adından da anlayabileceğiniz gibi bilhassa engelli bireyler için oluşturuldu. Engelsizkariyer.com, projelerine 2004 senesinde başladı. Fakat sitenin gösterim hayatına girişi ise 2008 senesinde gerçekleşti.

Sitenin içinde engelli yurttaşlarımız için iş fırsatları mevcut. Hatta sitede iş fırsatlarının yanı sıra iş rehberleri de mevcut. Engelli hakları, istihdam kanunları, engelli mevzuatları gibi ciddi mevzularda üyelerini bilgilendiriyorlar. Platform hem içerik hem de kullanılabilirlik açısından olabildiğince kullanımı kolay hazırlanmış diyebiliriz.

Elemanonline.com.tr

2005 senesinde kurulan elemanonline.com.tr, yıllardır iş arayanlara ve personel arayanlara hizmet vermektedir. Platform, toplamda 320 binden fazla üye kuruluşa sahip. Elemanonline’da öz geçmiş hazırlamak olabildiğince basit. Fakat öteki iş arama siteleri, öz geçmiş hazırlama mevzusu ile alakalı üyelerine öneriler verirken elemanonline’da bu mevzubahis değil. O nedenle kendiniz kapsamlı bir öz geçmiş hazırlamak zorundasınız. Tavsiyelerin olmaması küçük bir eksi oluyor diyebiliriz.

Ancak sitenin iyi yanlarından birisi ise personel arayan firmalara bedava olarak bir duyuru yayınlama hakkı vermesi oluyor. Bu, son aşama hoş bir hususiyet olmuş. Çünkü ilkin denemek, şirketler için daha yararlı oluyor. Bazen duyuru verilen sitelerden beklenen verim sağlanamıyor. O nedenle bu, şirketler için bir artı puan olarak göze çarpıyor.

Indeed.com

Dünyanın maksimum tercih edilen iş arama sitelerinden birisi olarak karşımıza indeed.com çıkıyor. Global olarak hizmet veren site, ülkelere hususi bölümler de oluşturuyor. Bu kapsamda platformda Türkiye’ye hususi bir bölümü da var. Yani iş arama kısmında yalnızca yabancı ülkelerden kura çekmek zorunda değilsiniz, Türkiye’den de iş ilanları mevcut.

Site, her ay 250 milyondan fazla tekil ziyaretçi alıyor. Bu da sitenin ne kadar çok tercih edildiğinin bir göstergesi aslında. Zaten site içinde 175 milyon öz geçmiş, 320 milyon firma değerlendirmesi bulunuyor. Indeed’in en hoş yanlarından birisi maaş sorgulaması özelliği oluyor.

Örneğin satış müdürü olarak iş aramıştınız ve firmalardan takribi ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Maaşlar sekmesine girdiğiniz vakit senelik satış müdürü olarak takribi ne kadar maaş alabileceğinizi yayınlayan bir yer bulunuyor. Bu sayede yapmak istediğiniz işin size ne kadar hasılat sağlayacağını takribi olarak görebilirsiniz. Hatta bu alanda aleni olan pozisyonları da listeleyebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

İşsizlik sorunu, dünya çapında gün geçtikçe büyüyen bir problem haline gelmektedir. Bundan kaynaklı insanlar, yaşamlarını sürdürebilmek için iş arayışına girmektedirler. Bu noktada günümüzde çoğu kişi, iş ararken iş arama sitelerini kullanmaktadır. İş arayan kişiler gibi işverenler de günümüzde açılan bu platformları kullanmayı tercih etmektedirler.

Bundan kaynaklı iş arama siteleri hem iş arayan hem de işveren kişiler için büyük bir öneme sahiptir. Dünya genelinde iş arayan ve veren kişileri eşleştirmek için tasarlanmış birden fazla platform mevcut. Bu platformlar, haiz oldukları özellikler ile birbirlerinden ayrılabiliyorlar. Bu yüzden birtakım platformlar, rakiplerine göre daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi iş arama sitelerinden bahsettik. Sizler için hazırladığımız listemizde hem mahalli hem de global olarak hizmet veren muhtelif platformlara yer verdik. Böylece sizler de listemizi inceleyerek sizler için makul bulunduğunu düşündüğünüz iş arama platformunu kullanabilirsiniz.

Çeşitli kriterleri göz önüne alarak hazırladığımız en iyi iş arama siteleri listemiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve listemizde yer alması icap ettiğini düşündüğünüz iş arama platformlarını aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.