En İyi Kitap Okuma Uygulamaları – 2022

resim40673371
resim40673371

Kitaplar, mevcut teknolojilere ahenk sağlayarak dijitalleşmeye başladılar. Bu doğrultuda yayıncılar, kitapları matbu olarak okuyucularına sundukları gibi dijital versiyon şeklinde de piyasaya sürmektedirler. Bundan kaynaklı son zaman e-kitap okuyan teknoloji kullanıcı sayısında büyük artış yaşanmaktadır. E-kitaplara alaka yayınlayan kişiler, kitap okuyabilmek için en iyi kitap okuma programları hangileri diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi kitap okuma uygulamalarından bahsedeceğiz. Sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemizde hem ücretli hem de bedava olarak hizmet veren çok muhtelif kitap okuma uygulamalarından bahsedeceğiz. Böylece sizler de listemize göz atarak sizler için İdeal kitap okuma programını rahatça seçebilirsiniz.

İçindekiler

En İyi Kitap Okuma Uygulamaları

Google Play Kitaplar

Sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemizin ilk esnasında Google Play Kitaplar yer almaktadır. Teknoloji devi Google, bir çok kategoride olduğu gibi kitap sektöründe de kullanıcılarına hizmet veriyor. Öyle ki şirket, bu alanda en iddialı geliştiricilerden birisi diyebiliriz.

Çünkü Google, kullanıcılarına olabildiğince kapsamlı bir kitaplık sunuyor. Bu sayede Google Play Kitaplar kullanıcıları, platform üstünden hem ücretli hem de bedava kitapları indirerek okuyabiliyorlar. Bunun yanı sıra Google, programın kullanılabilirliğini artırmaya olabildiğince itina gösteriyor. Bundan kaynaklı Google Play Kitaplar, geniş kütüphanesinin yanı sıra sade arayüzüyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Ayrıca Google bir çok hizmetinde olduğu gibi bu hizmetinde de bütün teknoloji kullanıcılarına hitap etmeye çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, platformda yer edinen sesli kitapların sayısını da devamlı artırmaktadır. Böylece bütün teknoloji kullanıcıları, Google Play Kitaplar üstünden kitaplarını rahatça okuyabilmektedirler.

Google Play Kitaplar, temelde bedava kitap okuma uygulamalarından birisi diyebiliriz. Çünkü platformun programını bedava bir halde cihazınıza indirebiliyorsunuz. Ancak platformda bir çok kitabın ücretli bulunduğunu unutmamanız gerekiyor. Ayrıca rastgele bir platformdan indirmiş olduğunuz epub uzantılı kitapları da uygulamada görüntüleyebiliyorsunuz.

Amazon Kindle

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Amazon, teknoloji alanında da ciddi yatırımlar yapıyor. Bu doğrultuda Amazon, e-kitap sektöründe hizmet veren en köklü şirketlerden birisi diyebiliriz. Amazon, Kindle ismini verdiği hizmeti üstünden kullanıcılarına uzun süredir kitap hizmeti sağlıyor.

Kindle, uzun süredir etkinlik gösterdiği için çok kapsamlı bir kütüphaneye haiz diyebiliriz. Eğer Türkçe kitaplar için bir kitap okuma platformu arıyorsanız Amazon Kindle, ihtiyacınız olan şeyi tam anlamıyla karşılamayabilir. Çünkü Kindle, hemen hemen Türkçe kitaplar bakımından yeteri kadar varlıklı bir kütüphaneye haiz değil. Bundan kaynaklı platformda, okumak istediğiniz Türkçe kitapları bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

Ancak Kindle, bilhassa İngilizce kitaplar için kullanılabilecek en iyi kitap tatbik uygulamalarının başlangıcında geliyor diyebiliriz. Amazon, dünya çapında yayınlanmış birden fazla kitabı, Kindle üstünden kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafınca kullanılabilen Amazon Kindle, basit kullanılabilirliğiyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bu noktada Amazon, kullanıcılarının e-kitapları daha basit okuyabilmeleri için Kindle adındaki e-kitap cihazıyla da hizmet veriyor. Böylece Amazon, Kindle üstünden en iyi kitap uygulamalarından birisini sunmuş olduğu gibi en iyi e-kitap okuyucu modellerini de üretmektedir.

Moon+ Reader

Sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemize Moon+ Reader ile devam ediyoruz. Moon+ Reader, bunun yanı sıra en iyi bedava kitap okuma uygulamalarından da birisi olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji kullanıcıları, Moon+ Reader tarafınca sağlanan temel okuma özelliklerinden bedava bir halde faydalanabiliyorlar.

Moon+ Reader, kütüphane olarak çok varlıklı bir platform değil. Platformda ücretli ve bedava olarak okunabilecek muhtelif kitaplar mevcut. Ancak kütüphanede yer edinen kitaplar, bilhassa Türkçe kitap arayan kişileri memnun etmeyecektir diyebiliriz. Bundan kaynaklı Moon+ Reader, kitaplığından ziyade sağladığı kitap okuma özellikleriyle dikkat çekiyor.

Çok sayıda dil desteğine haiz olan Moon+ Reader, haiz olduğu kullanıcı arayüzü vasıtası ile kullanıcılarına huzurlu bir kitap okuma tecrübesi sağlıyor. Bunun yanı sıra program, kitaplardaki görsellere makul olarak geliştirildi. Böylece Moon+ Reader kullanıcıları, okumuş oldukları kitaplarda bir görselle karşılaşmaları halinde sayfada kayma gibi sorunlar yaşamıyorlar.

Moon+ Reader, epub uzantı desteğinin yanı sıra PDF başta olmak suretiyle birden fazla dosya türüne yardımcı sağlamaktadır. Böylece Moon+ Reader kullanıcıları, platform dışından edinmiş oldukları muhtelif uzantıdaki kitapları Moon+ Reader üstünden rahatça okuyabilme imkânına sahipler.

ReadEra

ReadEra, maksimum tercih edilen kitap okuma uygulamalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama, Google Play Store ve App Store gibi tatbik marketlerinde bedava bir halde yer alıyor. Böylece akıllı cihazlarından kitap okumak isteyen kişiler, uygulamayı bedava ve basitçe indirebiliyorlar.

En iyi kitap okuma programları içinde yer edinen ReadEra, rakiplerinin aksine bir kütüphaneye haiz değil. Yani platformda kitap satın alınabilecek ya da indirilebilecek bir alan bulunmuyor. Bundan kaynaklı ReadEra kullanıcılarının kitap okuyabilmeleri için kitapları öteki yerlerden edinmeleri gerekiyor.

ReadEra

ReadEra, dosya uzantısı desteği konusu ile ilgili en etkin kitap okuma uygulamalarından birisidir. Çünkü tatbik geliştiricileri, uygulamada kullanıcılarına birden fazla dosya uzantısı desteği sağlamaktadırlar. Böylece teknoloji kullanıcıları, PDF dosyasından DOC uzantılı dosyalara kadar bir çok dosya çeşidini tatbik üstünden rahatça açabilmektedirler.

Ayrıca ReadEra, okuma ayarları konusu ile ilgili da kullanıcılarını memnun etmeyi çalışıyor. Programda kullananların okuma tecrübesini artıracak muhtelif ayarlamalar mevcut. Bu sayede ReadEra kullanıcıları, uygulamayı kendilerine göre özelleştirebiliyorlar.

Kobo

Sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemize Kobo ile devam ediyoruz. Kobo, e-kitap sektöründeki en etkin platformların başlangıcında gelmektedir. Çünkü Kobo, kitap okuma uygulamasının yanı sıra üretmiş olduğu e-kitap okuma cihazlarıyla da tanınmaktadır. Bundan kaynaklı Kobo, e-kitap sektörünün lider şirketlerinden olmaktadır.

Kobo, Türkiye’de kullanılabilecek en etkin kitap okuma uygulamalarından birisidir. Çünkü Kobo, bir çok rakibinin aksine Türkçe kitap konusu ile ilgili olabildiğince muhtelif bir kütüphaneye sahip. Bu sayede okumak istediğiniz Türkçe kitapları, Kobo üstünden rahatça bulabilirsiniz.

Kobo, doğal ki bir çok e-kitabı okuyucularına ücretli bir halde sunmaktadır. Fakat bu aşamada Kobo, kullanıcılarını mağdur etmemek adına makul fiyatlandırmalar yapmaktadır. Bu sayede Kobo üstünden makul fiyatlara kitapları satın alarak okuma imkanınız mevcut.

Dünyanın en büyük e-kitap platformlarından olan Kobo hem Android hem de Apple kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bu sayede teknoloji kullanıcıları, akıllı cihazlarına platformun mobil programını rahatça indirebilmektedirler. Bunun yanı sıra Kobo, internet sitesi üstünden de okuyucularına hizmet sağlamaktadır.

Wattpad

Dünyanın en büyük kitap topluluklarından birisi olan Watppad, sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Wattpad, bir çok kitap okuma uygulamasının aksine kullanıcılarına hem kitap okuyabilme hem de kitaplarını yayınlayabilme imkanı sağlıyor.

2006 senesinde kurulan Wattpad, bir zamanların en tanınmış platformlarından birisiydi. Çünkü Wattpad geliştiricileri, kullanıcılarına kendi kitaplarını yazma imkanı tanıdı. Böylece teknoloji kullanıcıları, kendi yazdıkları kitapları bedava bir halde Wattpadd üstünden okuyucularıyla buluşturdular. Bundan kaynaklı Watpad, bunun yanı sıra en iyi bedava kitap okuma programları içinde da yer almaktadır.

Çok geniş bir kütüphaneye haiz olan Wattpad, kullanıcılarına diledikleri kategoriden kitap okuyabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra platform, premium sürümüne de sahip. Wattpad premium, kullanıcılarına reklamsız bir halde kitap okuyabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra Wattpad premium kullanıcıları, internet bağlantısına gerek kalmadan offline kitap okuyabilme özelliğinden de faydalanabiliyorlar.

Wattpad, Android ve iOS platformlarında kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra platformun olabildiğince kullanımı kolay bir internet sitesi de mevcut. Bu sayede Wattpad üstünden kitap okumak isteyen kişiler, platformun mobil uygulamalarını kullanabildikleri gibi internet sitesi üstünden de kitap okuyabiliyorlar.

Apple Books

Sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemize Apple Books ile devam ediyoruz. Teknoloji devi Apple, ürettiği teknolojik cihazlarda genelde kendi programları üstünden hizmet vermeye çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, kullanıcılarına Apple Books hizmeti üstünden kitap okuma özelliği de sağlıyor.

iBooks şeklinde de malum Apple Books, 2010 senesinde yayınlandı. Apple, bu uygulamayı temelde iPad kullanıcıları için geliştirdi. Ancak şirket, kısa bir müddet sonrasında öteki kullanıcılarına da bu hizmeti sağlamaya başladı. Öyle ki Apple Books, kısa bir müddet sonrasında maksimum kullanılan Apple hizmetlerinden birisi oldu.

En iyi kitap okuma programları - Apple Books

Çünkü Apple, iBooks üstünden kullanıcılarına birden fazla kitap opsiyonu sundu. Böylece Apple kullanıcıları, Apple Books üstünden okumak istedikleri kitapları basit bir halde bulabiliyorlar. Bunun yanı sıra Apple, bir çok uygulaması gibi iBooks’u da basit kullanımı kolay geliştirdi. Bu sayede Apple kullanıcıları, iBooks üstünden diledikleri kitapları rahatça okuyabiliyorlar.

Apple Books, hemen hemen Türkiye’de gayet fazla kullanılmamaktadır. Çünkü Apple, hemen hemen Türkçe kitapların sayısını mühim ölçüde artırmadı. Bundan kaynaklı Türkçe kitap okumak isteyen kişiler, Apple Books tarafınca sunulan kütüphanede istedikleri kitapları bulamayabiliyorlar. Ancak gene de Apple Books, kullanılabilecek en etkin kitap uygulamalarından birisi olmayı başarıyor.

OverDrive

ABD merkezli OverDrive, en eski kitap okuma platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. 1986 senesinde hizmet vermeye başlayan OverDrive, bunun yanı sıra en tanınmış kitap platformlarından birisidir. Çünkü OverDrive, haiz olduğu kitaplar ile dünya çapında kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor.

Global bir kitap sağlayıcısı olmayı hedefleyen OverDrive, dünya çapında bir çok kullanıcısına hitap eden kitaplara sahip. Bunun yanı sıra OverDrive, birtakım akademik kitaplara da kütüphanesinde yer veriyor. Böylece OverDrive, çok kullanımı kolay bir kitap okuma platformu olmayı başarıyor.

OverDrive, günümüzde hem internet sitesi hem de mobil programları üstünden hizmet veriyor. Şirket, internet sitesi üstünden platformda yer edinen kitapları sergilemektedir. Bunun yanı sıra OverDrive, kitap içeriklerine erişmek için kullanıcılarını mobil uygulamasına yönlendirmektedir.

OverDrive, 2023 yılından itibaren Libby olarak kullanıcılarına hizmet verecek. Libby, öteki platformların haricinde kullanıcılarından programda yer edinen kütüphanelerden birisine üye olmalarını istiyor. Libby, Türkiye’de Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kartı bulunan kişilere hizmet sağlamaktadır. Eğer bu kurumların kütüphane erişim kartına haiz değilseniz Libby tarafınca sağlanan özelliklerden faydalanamıyorsunuz.

Media365

Sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemizin son esnasında Media365 yer alıyor. Media365, işleyiş olarak Wattpad ile benzerlik göstermektedir. Çünkü Media365’de kullanıcılarına yazmış oldukları kitapları platformda yayınlayabilme imkanı sağlıyor.

Son yıllarda insanlar, kendi kitaplarını yazıp yayınlama konusu ile ilgili olabildiğince istekli davranıyorlar. Bu noktada Media365, kitap yazmak ve başkalarının beğenisine taktim etmek isteyenlerin kullanabilecekleri en etkin platformlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra Media365 kütüphanesinde tanınmış yazarlar tarafınca yazılmış olan kitaplar da mevcut. Bundan kaynaklı Media365, kullanıcılarına çok kapsamlı bir kütüphane sunuyor diyebiliriz. Uygulama marketleri üstünden Media365’in programını indirerek platformda yer edinen bir çok kitabı rahatça okuyabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız en iyi kitap okuma programları listemiz burada sona eriyor. Sizler de listemizde yer alması icap ettiğini düşündüğünüz kitap okuma uygulamalarını, aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.