En İyi Kripto Para Borsası – 2022

resim39049857
resim39049857

Son zamanların en büyük sektörlerinden birisi olan kripto para sektörü, çabucak büyümeye devam ediyor. Dönem devre bu sektörde dalgalanmalar yaşansa da kripto para yatırımcıları, ciddi bir halde yatırımlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Bunun kararında kripto para borsası sayısında da artış yaşanıyor. Kripto para yatırımcıları, bu sebepten kaynaklı en iyi kripto para borsası hangisi diye merak ediyorlar.

Kripto para borsaları, sunmuş oldukları özellikten emniyet seviyelerine kadar çoğu noktada birbirlerinden farklılaşıyorlar. Bundan kaynaklı kripto paralar üstünden prosedür yapmayı düşünüyorsanız, prosedür yapacağınız borsayı dikkatli bir halde seçmelisiniz.

Çünkü kripto para borsaları, muhtelif sebeplerden kaynaklı batabiliyorlar. Bunun kararında bu borsada prosedür yapan kullanıcılar, zarar görebiliyorlar. Sizler de bu tür durumlarla karşılaşmamak için kripto para borsanızı araştırarak seçmelisiniz. Çeşitli yönleriyle maksimum tercih edilen ve en iyi olarak görülen kripto para programları şu şekildedir:

Önemli NOT: Listemizde yer edinen borsalar hakkındaki bilgiler, yalnızca bilgilendirme amacı taşımakta olup mutlaka yatırım ya da borsa tavsiyesi değillerdir. Bundan kaynaklı kripto para borsaları üstünde yapacağınız işlemlerde sorumluluğun tamamiyle size ait bulunduğunu unutmamanız gerekiyor.

İçindekiler

Binance

En iyi kripto para borsası listemizin ilk esnasında Binance yer alıyor. 2017 senesinde kurulan Binance, günümüzde maksimum tercih edilen kripto para uygulaması olarak dikkat çekiyor. Gerek prosedür hacmiyle gerekse kullanıcı sayısıyla Binance, öteki kripto para borsalarının olabildiğince önünde.

İlk etapta Çin’de kurulan Binance, daha sonra Çin’de kripto paralara yönelik yasakların getirilmesiyle beraber genel merkezini Malta’ya taşıdı. Bundan kaynaklı firmanın genel merkezi bir süredir Malta’da yer alıyor. Binance hem eski olması hem de sunduğu özellikler sebebiyle hayli tercih ediliyor.

Binance, kullanıcılarına rahatlıkla prosedür yapabilme imkanı sağlıyor. Böylece kripto para alıp satan kişiler, Binance üstünden kripto para işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Binance, çoğu kripto para borsasına göre daha çok kripto parayı listeliyor. Böylece kripto para yatırımcıları, yatırım yapmak istedikleri kripto paralara Binance üstünden erişim sağlayabiliyorlar.

Binance

Para yatırma ve çekme konusu ile ilgili da olabildiğince basit bir yapıya haiz olan Binance, kullanıcılarını memnun etmek adına muhtelif ödeme platformlarıyla antak kalma yaptı. Bunun yanı sıra Binance, global platformunun yanı sıra birtakım ülkelerde yöresel platformlarında da hizmet vermektedir. Örneğin Binance, Türk Lirası üstünden prosedür yapan kullanıcıları için Binance TR üstünden hizmet sağlamaktadır.

Binance, yatırımcılarının güvenliğini en üst ölçüde korumaya çalışıyor. Bu doğrultuda platform, yüksek hacimli işlemler için hüviyet doğrulaması gibi muhtelif doğrulamalar istiyor. Ayrıca Binance, kullanıcılarının para yatırma ve çekme işlemleri için muhtelif doğruluğunu sağlama şekilleri kullanıyor. Kullanıcılar, seçtikleri doğruluğunu sağlama yöntemlerini uyguladıktan sonra Binance üstünden prosedür yapabiliyorlar.

Birçok kripto para yatırımcısının en iyi kripto para borsası olarak görmüş olduğu Binance, internet sitesinin yanı sıra mobil programlar üstünden de kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan kaynaklı Binance, bunun yanı sıra çoğu şahıs için en iyi kripto para uygulaması şeklinde de ön plana çıkıyor.

Coinbase

2012 senesinde kurulan Coinbase, en iyi kripto para uygulaması olarak yayınlanan kripto para uygulamalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Fiziksel bir genel merkeze haiz olmayı tercih etmeyen Coinbase, tamamiyle uzaktan yönetilmektedir. Bunun yanı sıra Coinbase, halka arz edilen kripto para borsalarından birisidir.

Coinbase, en yüksek hacimde işlemlerin yapıldığı kripto para borsalarından birisidir. Borsanın prosedür kütlesinin yüksek olması, kripto para yatırımcılarının borsaya güvendiğini göstermektedir. Coinbase, sunduğu muhtelif özellikler ile kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor.

Coinbase, olabildiğince sade bir arayüze sahip. Bunun yanı sıra platformun kullanımı kolay bir yapısının da bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede kripto para yatırımcıları, platform üstünden işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Coinbase, platformun kullanılabilirliğini geliştirebilmek için platform içinde yer edinen muhtelif araçlar geliştirdi.

Bunların başlangıcında Coinbase Wallet geliyor. Platformda yer edinen cüzdan vasıtası ile Coinbase kullanıcıları, platformdaki kripto paralarını Coinbase Wallet destekli yerlerde harcayabiliyorlar. Hatta Coinbase, Visa ile antak kalma yaparak kullanıcılarının kripto para harcayabilecekleri bir kart bile geliştirdi.

En iyi kripto para borsaları arasında yer edinen Coinbase, erişilebilirlik konusu ile ilgili da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Platformun internet sitesi, kullanıcılarına diledikleri işlemleri yapabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra Coinbase, Android ve iOS için tasarlanmış olan mobil programları üstünden de kullanıcılarına hizmet veriyor.

Gemini

En iyi kripto para borsası listemize Gemini ile devam ediyoruz. Gemini, 2015 senesinde kurulan bir kripto para borsasıdır. Borsanın genel merkezi, ABD’de bulunmaktadır. Güvenilirliği ve basit kullanılabilirliğiyle dikkat çeken Gemini, şimdilik yalnızca muayyen ülkelerde hizmet vermektedir.

Gemini, rakiplerine göre daha kısıtlı prosedür hacmine sahip. Bunun asli sebebi, platformun yalnızca muayyen ülkelerde hizmet veriyor olmasıdır. Ayrıca Gemini, platforma eş zamanlı yüksek düzeyde kullanıcı girmiş olduğu vakit çökme sorunlarıyla yüz yüze kalabiliyor. Geçmiş dönemlerde Gemini, birkaç defa yoğunluktan kaynaklı çökme yaşadı.

Gemini

Buna rağmak platform yetkilileri, günümüzde bu tür problemlerin yaşanmaması adına muhtelif önlemlerin alındığını belirtiyorlar. Ancak bu borsayı kullanmayı düşünüyorsanız, geçmiş dönemlerde borsada yaşanan bu problemleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde gelecekte yeniden bu problemlerin ortaya çıkması, mağdur olmanıza sebebiyet verebilir.

En iyi kripto para uygulaması listemizde yer edinen Gemini, basit kullanmak mümkün tasarımıyla dikkat çekiyor. Platform geliştiricileri, işlemlerin yapıldığı monitörü olabildiğince sade ve kullanımı kolay geliştirdiler. Böylece Gemini üstünden prosedür yapan kripto para yatırımcıları, işlemlerini çabucak gerçekleştirebiliyorlar.

Mastercard ile antak kalma yapan Gemini, kullanıcılarına Mastercard güvenceli kart sağlıyor. Bu sayede Gemini kullanıcıları, kripto para ödemelerini Mastercard güvenceli kartları ile gerçekleştirebiliyorlar. Üstelik Gemini kullanıcıları, işlemlerini internet sitesi üstünden yapabildikleri gibi platformun mobil programları üstünden de gerçekleştirebiliyorlar.

Kraken

ABD merkezli bir öteki kripto para borsası olan Kraken, en iyi kripto para programları listemizde yer edinen bir öteki kripto para borsası oluyor. İlk etapta birden fazla ülkede hizmet veren Kraket, sonra harcamalarını karşılayamadığı gerekçesiyle birtakım ülkelerden çekildi. Buna rağmak Kraken, günümüzde prosedür kütlesi yüksek olan kripto para borsalarından birisidir.

2011 yılından beri hizmet sunan Kraken, emniyet konusu ile ilgili kullanıcılarını maksimum memnun eden kripto para borsalarından birisidir. Kraken geliştiricileri, kullanıcılarının güvenliklerini sağlayabilmek için çift aşamalı doğruluğunu sağlama sistemi olmak suretiyle muhtelif emniyet önlemleri kullanıyorlar. Ayrıca Kraken, kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek için 7/24 iletişim desteği de sağlıyor.

Bunun yanı sıra Kraken, aktüel bir kripto para borsası olarak dikkat çekiyor. Yani kripto para yatırımcıları, Kraken üstünden kripto para alıp satabildikleri gibi NFT işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar. Bundan kaynaklı Kraken, yalnızca kripto para değil NFT yatırımcıları tarafınca da tercih ediliyor.

Kraken, hizmetlerini genişletmek adına muhtelif şirketlerle antak kalma hazırlamaya ve birtakım şirketleri bünyesine katmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra Kraken, aktüel teknolojileri de yakından izleyerek platforma bu teknolojileri entegre etmeye çalışıyor. Yakın zamana kadar yalnızca internet sitesi üstünden hizmet elde eden Kraken, günümüzde kullanıcılarına mobil tatbik üstünden de hizmet veriyor.

KuCoin

En iyi kripto para borsası listemize KuCoin ile devam ediyoruz. KuCoin, 2013 senesinde kuruldu. O tarihten itibaren platform, maksimum kullanılan kripto para borsalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde KuCoin, en yüksek prosedür hacmine haiz kripto para borsalarından birisidir. Bu durumu elde eden faktörlerin başlangıcında platformun basit kullanmak mümkün ve emniyet seviyesinin yüksek olması geliyor.

Günümüzde 700’den fazla kripto parayı listeleyen KuCoin, bu hususta en kapsamlı borsalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Borsada birden fazla kripto paranın bulunması, borsanın kullanıcı sayısını da artırıyor. Platform yetkilileri tarafınca paylaşılan bilgilere göre KuCoin’i günümüzde 20 milyondan fazla insan kullanıyor.

KuCoin

KuCoin, kullanıcılarının ve platformun güvenliği için kullanıcılarından birtakım şahsi bilgilerini istek ediyor. Bunun yanı sıra platform, kullanıcılarının prosedür yapabilmeleri için emniyet önlemlerinden seçtiklerini kullanmalarını koşul koşuyor. Böylece KuCoin kullanıcıları, borsa üstünden kripto para işlemlerini güvenle gerçekleştirebiliyorlar.

Bunun yanı sıra platformun sade ve kullanımı kolay bir arayüzünün bulunduğunu söyleyebiliriz. Böylece platform üstünden zorluk çekmeden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca platform yetkilileri, borsanın bütün cihazlarda erişilebilir olması adına borsanın mobil uygulamalarını da geliştirdiler. Bu sayede KuCoin kullanıcıları, işlemlerini internet sitesi üstünden yapabildikleri gibi mobil programlar üstünden de yapabilmektedirler.

Gate.io

En iyi kripto para borsası listemizin son esnasında Gate.io yer alıyor. 2013 senesinde kurulan borsa, çabucak yüksek ölçüde kullanıcı sayısına ulaştı. Böylece Gate.io, günümüzde maksimum kullanılan ve en geniş prosedür hacmine haiz olan kripto para borsalarından birisidir.

Yenilikçi bir kripto para borsası olarak malum Gate.io, şık ve olabildiğince kullanımı kolay bir arayüze sahip. Modern tasarımıyla dikkat çeken borsa, kullanıcılarına işlemlerini rahatlıkla yapabilme imkanı da sağlıyor. Ayrıca platformun modern bir tasarıma haiz olması, kullananların dikkatlerini çekiyor. Bundan kaynaklı Gate.io, fazlasıyla tercih ediliyor.

Tabii ki platformun tercih edilmesinin tek nedeni tasarımı olmuyor. Bu borsaya yenilikçi denilmesinin temel nedenlerinden birisi NFT işlemlerini yapısına çabucak entegre etmesi oldu. Henüz çoğu kripto para borsası NFT işlemlerini desteklemezken Gate.io, uzun süredir kullanıcılarına NFT alım satımı yapabilme imkanı sağlıyor. Bundan kaynaklı kripto para yatırımcılarının yanı sıra NFT yatırımcıları da işlemlerini gerçekleştirebilmek için bu borsayı tercih edebiliyorlar.

Türkiye’de de hizmet veren borsanın kullanıcı sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu doğrultuda Gate.io, internet sitesinin yanı sıra mobil uygulamalarıyla da kullanıcılarına hizmet veriyor. Böylece platform, kullanıcılarının kesintisiz diledikleri cihazdan prosedür yapabilmelerine imkân sağlıyor.

En İyi Kripto Para Borsası: Sonuç

Geleceğin sektörü olarak tanımlanan kripto para sektörü, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bu doğrultuda kripto paralara yayınlanan alaka de artış gösteriyor. Kripto para işlemleri, kripto paralar için kurulan borsalar üstünden gerçekleşmektedir. Dünya üstünde birden fazla borsa, kripto para yatırımcılarına hizmet veriyor. Bu borsalar, sunmuş oldukları özellikler bakımından birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Günümüzde birtakım borsalar, işlemlerini sürdüremedikleri için kapanmak halinde kaldılar. Bu tür durumlarda bu borsalara yatırım yapan kişiler, ciddi zarar görebiliyorlar. Bundan kaynaklı bu tür zararlarla karşılaşmamak için kripto para işlemlerinizi yapmış olduğunuz borsaları dikkatli seçmeniz gerekmektedir.

Sizler için hazırladığımız listemizde piyasa kütlesi en yüksek olan ve maksimum kullanıcıya haiz olan kripto para borsalarına yer vermeye çalıştık. Bu borsaların hacim ve kullanıcı rakamları yüksek olsa da gelecekte değişim göstermeyeceğinin garantisi bulunmuyor. Bundan kaynaklı hazırladığımız liste, mutlaka yatırım ya da kripto para borsası tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto para borsası seçiminde sorumluluğun tamamiyle size ait bulunduğunu unutmamanız gerekiyor.

En iyi kripto para uygulaması listemiz burada sona eriyor. Listemizde yer edinen borsaların bir bölümü Türkiye’de hizmet verirken bir bölümü ise yalnızca muayyen ülkelerde hizmet vermektedir. Ayrıca bu borsalar, günümüzde etken olsalar bile gelecekte hizmet vermeyi durdurabilirler. Bundan kaynaklı kripto para işlemlerinizi yapacağınız borsa seçiminde dikkatli davranmanızı öneri ediyoruz.