En İyi Mesajlaşma Uygulamaları – 2022

resim92389244
resim92389244

Teknolojinin günlük hayatımızın her alanında sık sık yer aldığına kuşku yok. Bunun en büyük örneği ise akıllı telefonlar ve akıllı telefonlar ile beraber yaşamımıza dahil olan mobil uygulamalar. Akıllı telefonlar vasıtasıyla ailemiz, dostlarımız ve iş arkadaşlarımız ile devamlı iletişim kuruyoruz. Peki en iyi mesajlaşma programları hangileridir?

İletişimi devamlı ve anında gerçekleştiren mobil programlar günlük rutinimizde mühim bir yer alıyor. Arkadaşlarımız ile iletişim içinde olduğumuz toplumsal medyanın yanı sıra mobilde maksimum kullanılan mesajlaşma programları da öne çıkıyor. Peki mesajlaşma programları hangi nedenlere göre tercih edilmektedir?

En iyi mesajlaşma programları büyük ihtimalle şahsa göre değişim gösterecektir. Hatta bu vaziyet popülerleşen programlardan daha azca tanınmış uygulamalara göre sıralanacaktır. Dahası kişilerinizin hangi uygulamayı tercih ettiğine göre de seçenekleriniz değişecektir.

Öte yandan mesajlaşma uygulamalarının kullanım kolaylığı ya da kullanıcı arayüzü tasarımları da kişileri etkileyen bir öteki tercih unsuru olacaktır. Ancak rastgele bir niçin ile hangi mesajlaşma programını kullanabileceğiniz değişkenlik göstereceğinden birden fazla tatbik seçenekleri mevcut.

Mesajlaşma programları bedava metin mesajlaşmasından resim ve dosya paylaşımına; sesli aramadan görüntülü aramaya kadar her türlü etkileşimi sunmaktadır. Aynı zamanda ek şifreleme pozitif yanları ve aynısı seçenekler de sunmaktadır.

Ayrıca gizlilik ve emniyet endişelerine de açıklık getiren ve bu nedenden dolayı tercih edilen mobil uygulamalarda yer almaktadır. Tüm bunlara ayrıca kullanılabilirlik, multimedya desteği, kullanıcı arayüzü tasarımı, gelişmiş emniyet ve toplumsal ağ özelliklerini de barındırmaktadır.

İçindekiler

En İyi Mesajlaşma Uygulamaları Önerileri

Mesajlaştığınız kişileri de değişik uygulamayı kullanmaya ikna ederek öteki tatbik seçeneklerine talih verebilirsiniz. Biz de bu içeriğimizde sizler için en iyi mesajlaşma programları önerilerini bir araya getirdik. En iyi mesajlaşma programları bilhassa kullanım kolaylığı, güvenilirlik ve popülerliğe göre sıralanmaktadır.

WhatsApp

180’den fazla sayıda ülkede ve 2 milyardan fazla şahıs tarafınca kullanılan WhatsApp, maksimum malum ve kullanılan mesajlaşma programları içinde en başında yer edinen platformdur. WhatsApp, 2009 senesinde Jan Koum tarafınca kurulmuştur.

Hem Android hem de iOS işletim sistemine haiz cihazlar tarafınca kullanılabilen WhatsApp platformunun internet versiyonu de bulunmaktadır. Platformun ‘web.whatsapp’ isimli adresi mevcuttur. Hesabınıza erişmek için ise bu adres üstünden WhatsApp Web/Masaüstü QR kodunu taratmanız gerekmektir. Böylece bilgisayar ekranınız üstünden de tanınmış mesajlaşma uygulaması WhatsApp’i kullanabilirsiniz.

Anlık mesajlaşma programları içinde yer edinen hizmet platformunda yerleşik olarak uçtan uca şifreleme özelliği yer almaktadır. Bu hususiyet ile platform üstünde güvenilir iletişim oluşturmak olası olmaktadır. Oldukça tanınmış ve etkin bir kullanıcı arayüze haiz olan tatbik muhtelif özellikler bulunmaktadır. Bunlar içinde maksimum en mühim öbek sohbetleridir. İş, arkadaş ve aileler içinde öbek sohbetleri sıkça kullanılmaktadır.

Genel anlamda bütün mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi görüntülü ve sesli arama destekleri yer almaktadır. Aynı zamanda şahıs ve öbek sohbetleri içinde resim ve video, belge ve sesli mesaj gibi dosya unsurları iletebilmektedir. Tüm bu özellikleri barındıran WhatsApp, kullanıcı arayüzünde karanlık mod desteği de bulunmaktadır.

Ek olarak platformda süreli mesaj özelliği de yer almaktadır. Ancak bütün bu popülerliğine karşın WhatsApp, gizlilik özelliklerini ön plana alsa da online durumunu gizleyememektedir. Bu ve aynısı nedenler ile WhatsApp platformu emniyet açığı oluşturan bir platform olarak münakaşa mevzusu olmaktadır.

Telegram

Dünyanın en güvenilir mesajlaşma uygulaması olma iddiasıyla kurulan Telegram, bedava bir platformdur. Kolay bir kullanım arayüzüne haiz olan Telegram, bilhassa neredeyse hiç bir veri akışını paylaşmaması nedeni ile olabildiğince tanınmış hale geldi.

Ancak WhatsApp platformuna kıyasla değişik bir kullanıcı arayüzü tasarımına sahip. Bu nedenle WhatsApp platformuna alışık olan kullanıcılar için geçiş basit olmamaktadır. Öte yandan dünya çapında bir çok siyasal benlik tarafınca da tercih edilen bir mesajlaşma uygulaması olarak yer alıyor. Bunun en büyük nedeni ise emniyet açığının bulunmaması olarak şekilleniyor.

Dahası Telegram, WhatsApp platformuna rakip olarak yer alıyor. Rus programcı Pavel Durov tarafınca kurulan Telegram, çoklu platform desteği sunuyor. Güvenli sesli ve görüntülü mesajlaşma servisi olan Telegram’ın tıpkı WhatsApp gibi bir internet versiyonu de mevcut. Web versiyonu üstünden celse açmak için lüzumlu olan tek şey telefonunuza gönderilen kod olacaktır. Kodu bilgisayardaki Telegram adresine girdikten sonra sizi WhatsApp Web’e benzer bir monitör karşılayacaktır.

Diğer yandan Telegram uygulamasında öteki uygulamalarda görülen ‘Sık Kullanılan Kişiler’ opsiyonu yer almamaktadır. Ancak tatbik üstünde Super Group özelliği vasıtası ile 200 bin üye sayısına kadar öbek sohbetleri oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda 2GB boyutuna kadar dosya paylaşımı gerçekleştirilmektedir. Ek olarak platform bulut tabanlıdır. Böylece platform veri yitirme olanağını ortadan kaldırmaktadır.

Signal

Open Whisper Systems tarafınca üretilen Signal, gizlilik ve emniyet özelliğiyle en mühim mesajlaşma uygulamasıdır. En güvenilir programlardan biri olan Signal, uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanmaktadır.

Açık kaynak kodlu tatbik üstünden mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda, kullananların metin mesajları, dosya, sesli not, resim ve video ve aynısı unsurları göndermelerine imkân tanımaktadır.

Mesajlaşma uygulaması Signal’in iOS, Android ve masaüstü uygulaması bulunmaktadır. Tamamen bedava olan platform, bütün görüşmelerde gizlilik ve emniyet vaat etmektedir. Öte yandan tıpkı öteki mesajlaşma uygulamalarında görüldüğü gibi bütün tipik işlevlere sahiptir.

Ancak Signal uygulamasında WhatsApp’daki gibi son görülme özelliği bulunmamaktadır. Yani bir kullanıcının son olarak ne vakit bağlı bulunduğunu göstermemektedir. Dahası platform üstünde dinamik anlatım simgeleri de bulunmamaktadır.

Diğer yandan Signal uygulamasında sohbetlerin monitör görüntüsünü engelleyebilme özelliği bulunmaktadır. Hatta iletilerin kaybolma sürelerini de belirlemek mümkündür. Ek olarak, tatbik üstünde sohbet ettiğini şahıs ile emniyet numarasını doğruluğunu sağlama seçeneğine ulaşabilirsiniz. Böylece sohbet ettiğiniz şahıs ile olan gizliliği denetlemek olası olmaktadır.

Viber

En iyi mesajlaşma programları içinde listelediğimiz Viber, dünya genelinden 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Uygulamanın yaratıcısı ise İsrail asıllı Talmon Marco olarak bilinmektedir. Güvenli ve keyifli bir mesajlaşma uygulaması olarak vasıflandırılan Viber’in kullanması da kolaydır. Tüm mesajlaşma uygulamalarında görüldüğü gibi metin mesaj, resim ve video, ses kaydı gibi dosya iletilerin paylaşılmasına imkân sağlamaktadır.

Viber’in masaüstü istemcisi mevcuttur. Windows XP ve Mac OS X 10.7 ya da daha yüksek işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Öte yandan Viber, 250 şahsa kadar olan öbek sohbetlerini desteklemektedir. Ayrıca anlık video mesajları özelliği bulunmaktadır. Böylece 30 saniyelik video mesajı gönderilmesine imkân sağlamaktadır.

Ek olarak Viber platformu üstünde gizli saklı sohbet özelliği de bulunmaktadır. Dolayısıyla konuştuğunuz kişiler ile emniyet gereği manuel doğruluğunu sağlama opsiyonu kullanılabilmektedir. Ancak bütün avantajlarının yanı sıra Viber, dosya boyutu yüksek olan bir tatbik olarak yer alıyor. Bu nedenle düşük sistem özelliklerine haiz akıllı telefonlar için dezavantajlı olmasından tercih edilmiyor.

Snapchat

Snapchat, 2011 senesinde Evan Spiegel tarafınca anlık mesajlaşma uygulaması olarak geliştirildi. Bir toplumsal ağ durumunda olan uygulamada ‘Snap’ ismi verilen anlık mesajlar iletilmektedir. Bu imaj ya da unsurlar görüntülendikten sonra kaybolmaktadır. Aynı zamanda Snapchat, Android ve iOS tabanlı akıllı telefonlarda yer edinen bir multimedya uygulamasıdır.

En iyi mesajlaşma programları arasına dahil ettiğimiz Snapchat tıpkı WhatsApp ya da öteki platformlarda olduğu gibi anlık mesajlaşma servislerine benzer özellikler taşımaktadır. Bu bağlamda bir sohbet fonksiyonu yer almaktadır. Ancak en mühim ayrım toplumsal ağ Snapchat’de sohbetlerin görüntülendikten sonra kaybolmasıdır.

Öte yandan ‘Snap’ler için vakit sınırları belirlemek mümkündür. Aynı zamanda bunlar ebedi döngüde de yer alabilmektedir. Böylece sohbet ekranına kaydedilebilmektedir. Dahası Snapchat başlarda kişiden şahsa resim paylaşımına yoğunlaşan bir tatbik olarak geliştirilmişti. Ancak şimdilerde bir takım güncelleme ile beraber video, canlı görüntülü sohbet, mesajlaşma, bitmoji ve öykü paylaşımı gibi özelliğe yer vermektedir.

Skype

Skype, dünya çapında sohbet etme olanağı sunan bir yazılımdır. Aynı zamanda dünyanın uzun bir müddet maksimum kullanılan iletişim aracı olarak bilinmektedir. Geçmişte sık sık kullanılan platformlardan biri olan Skype, mesajlaşma, görüntülü ve sesli arama özelliklerine sahiptir. 2003 yılından beri hizmetlerine süren Skype, daha sonra Microsoft tarafınca satın alınmıştır.

Popüler bir tatbik olan Skype, video konferanslarında sık sık tercih edilmektedir. Dahası eski mesajlaşma programları içinde nitelendirebileceğimiz Skype, günümüzde bilhassa iş toplantıları ya da görüşmelerinde yaygınlığını koruyor. Yazılı ve görüntülü iletişim imkanı sunmaya devam ediyor.

Messenger

Meta altyapısında bulunan Messenger, milyonlarca kullanıcısı sayısına sahiptir. İlk vakit Facebook’un bir uygulaması olarak ortaya çıkan Messenger ile kullanarak Facebook arkadaşlarınız ile iletişime geçebilirsiniz. Facebook kullanıcıları için iyi bir alternatif olan Messenger; sınırsız kısa mesaj, sesli ve görüntülü arama, görüntülü öbek sohbeti gibi özellikleri barındıran bedava bir uygulamadır.

En çok malum ve kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Messenger, Facebook uygulamasından bağımsız şeklinde de kullanılabilmektedir. Bu nedenle Facebook’ta yer almanızı gerektirmez. Tıpkı öteki platformlarda görüldüğü gibi Messenger’da da sesli mesaj, görüntülü arama ve bir çok kullanmak olası işleve ulaşmak mümkündür.

Ek olarak çıkartmalar ve emojileri de sohbete entegre edebilirsiniz. Dahası kaybolan mesaj modu vasıtası ile kendiliğinden silinen mesaj gönderebilmek mümkündür. Ayrıca tıpkı bir toplumsal ağ gibi hikayeler özelliği bulunmaktadır.

En İyi Mesajlaşma Uygulamaları: Sonuç

Hızlı iletişim için günümüzde akıllı telefonlarda yer edinen mobil programlar sık sık kullanılıyor. Hatta hayatımızın olmazsa olmaz unsuru haline gelen mesajlaşma programları anında iletişimin en hoş yolunu sunuyor. Dünya genelinde de iletişim kurmanın en tanınmış yollarından birini oluşturuyor. Telefonda konuşmak yerine tercih edilen metin mesajlaşma opsiyonu oluyor. Bu nedenle de akıllı telefonlar için en iyi mesajlaşma uygulamalarını bilmek gerekiyor.

En iyi mesajlaşma programları uzun bir süredir sıralamasını da korumaya devam ediyor. Mesajlaşma uygulamalarından rastgele birini kullanmanın en büyük sebeplerinden biri kişilerinizin o uygulamayı tercih etmesi oluyor. Ancak bu sebebinin aksine kullanılabilirlik, gizlilik ve güvenlik, multimedya desteği gibi muhtelif unsurlar da yer alıyor. Öte yandan mevcud uygulamaların bir çok yeni değil. Bu nedenle de popülerlik ve sağlamış olduğu destek sunar bakımından belli mesajlaşma programları tercih edilmektedir.

Dahası mesajlaşma programları güvenilir bir mesajlaşma hizmeti için de kullanılmaktadır. Uygulama içinde gizlilik ve güvenlik, online konuşmalarınızı reklam ve devlet alanlarından gizli saklı tutulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de uçtan uca şifreleme kullanılmaktadır. Ancak aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla mesajlaşma uygulaması mevcut olsa da pazar yeri ağırlığı mühim olmaktadır.

En iyi malum ve maksimum kullanılanlar popülerlik kazanan mesajlaşma programları olacaktır. Bu nedenle bir çok kullanıcı kullanılabilirlik, gizlilik ve güvenlik, verdiği destek sunar bakımından değerlendirilmektedir. Peki ya siz mesajlaşma programları içinde hangisini kullanıyorsunuz? Sizler de kullandığınız ve öneri ettiğiniz mesajlaşma uygulamalarını aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.