En İyi Mobil Oyunlar – Aralık 2022

resim83274101
resim83274101

Her gün birbirinden hoş mobil oyunlar piyasaya çıkıyor. Ancak, bu kadar oyunun içerisinden hangilerinin iyi olduğunu idrak etmek olabildiğince zor. Bu sebeple, en iyi mobil oyunlar listemiz ile karşınızdayız. Online olarak ya da internetsiz ve tek başınıza oynayabileceğiniz en hoş mobil oyunları sizler için derledik. İşte karşınızda en iyi mobil oyunlar.

İçindekiler

Apex Legends Mobile

En iyi mobil oyunlar listemizde yer alan Apex Legends Mobile, PC sürümünün mobile indirgenmiş sürümü şeklinde açıklanabilir. Oynanışı ile sizi saatler süresince telefon karşısına kilitleyecek olan Apex Legends Online, birbirinden farklı modlarıyla son derece eğlenceli bir tecrübe sağlıyor.

EA tarafınca tasarlanan Apex Legends Mobile, temelinde bir nişancı ve aksiyon oyunu olarak anlatım edilebilir. Özellikle rekabetçi bir tecrübe sunan oyunda taktik çok büyük bir ehemmiyet taşıyor. Oyunun modları arasında battle royale başı çekiyor.

Klasik bir battle royale oynanışı ile karşımıza çıkan Apex Legends Mobile iki farklı HUD ile oyunculara alternatif de tanıyor. Böylece birinci ya da üçüncü şahıs oynama opsiyonu oyuncuların elinde oluyor. Buna ayrıca birinci şahıs kamerayı seçerseniz rakiplerinizin de aynı kamerayla oynayacağını belirtelim. Ancak üçüncü şahıs seçiminde her iki kamerayı da kullanmak mümkün.

Buna ayrıca oyunda farklı modlar da yer alıyor. Takımlı bir halde oynayabileceğiniz bu modlara ek olara kolay yapmak için de bir mod oyunda yer alıyor. Tabii ki bunun yanı sıra farklı karakterler, ödüller ve hususi etkinlikler de Apex Legends Mobile da mevcut. Tüm bu özellikleriyle Apex Legends Mobil her oyuncunun en azından bir kere göz atması gereksinim duyulan en iyi çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer alıyor.

Pokémon UNITE

Özellikle Pokémon fanatiklerinin bayılacağını düşündüğümüz Pokémon UNITE, listemizde yer alan en iyi mobil oyunlardan birisi olmaya hak kazanıyor. Pokémonlar ile bir MOBA oyunu oynamak isterseniz, Pokémon UNITE sizin için eşi aynısı olmayan bir tecrübe olacak.

Oyun temel olarak 5v5 bir MOBA oyunu olarak anlatım edilebilir. Ancak oyundaki karakterler tamamiyle Pokémonlardan oluşuyor. Örneğin Pikachu, Bulbasaur ya da Charizard ile farklı Pokémonlara karşı savaşım edebiliyorsunuz.

Her Pokémon oyun başında temel evrede oluyor. Ancak düzen atladıkça evrim geçirmeye ve bir sonraki haline dönüşmeye başlıyor. Oyunun sonuna doğru ise Pokémon, son evreye ulaşıyor.

Bir MOBA oyununda yer alan temel nedenler Pokémon UNITE’da da yer alıyor. Örneğin iki farklı koridor ve bir orman oyunda mevcut. Ayrıca muhtelif ek özellikler elde eden canavarlar da bu ormanda yer alıyor.

Oyunda düzen atlamak için haritanın üzerinde bulunan can alıcıları ya da rakipleri alt etmeniz -gerekiyor. Her öldürdüğünüz canavar ya da rakip geride belli bir puan bırakıyor. Bu puanları toplayıp karşı takımın bölgesine ulaştırmanız gerekiyor. Oyun sonunda karşı takıma daha fazla rakam atan ekip galip geliyor.

Farklı oyun modları da Pokémon UNITE’da mevcut. Örneğin dereceli maçlar ile rekabeti daha da artırabiliyorsunuz. Genel anlamda olabildiğince eğlenceli bir oyun olduğunu belirtmek gerekiyor. Üstelik hem Android hem de iOS için parasız olarak indirebilirsiniz. En iyi çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer alan Pokémon UNITE’ı mutlaka öneri ediyoruz.

Poinpy

Listemizde yer almaya hak kazanan en iyi mobil oyunlardan bir başkası ise Netflix’in haiz olduğu Poinpy oluyor. Geçtiğimiz dönemde mobil oyun piyasasına giriş yaptığını duyuran Netflix’in en etkin oyunları arasında sayabileceğimiz Poinpy, kendi türünün en iyi örneklerinden.

Oyunu kısaca özetlemek gerek görülürse muhtelif unsurların bir araya toplandığı bir platform oyunu demek yanlış olmayacaktır. Poinpy’de üst basamaklara doğru bir tırmanış gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmak için ise haritanın duvarlarından faydalanıyoruz. Fakat oyunun en can alıcı noktalarından birisi bizi kovalayan devasa canavar oluyor.

Geliştiriciler oyuncuların kontrollere alışmasını sağlamak ve mantığı kavratmak için bir “öğrenme” aşaması eklemiş. Bu aşamada oyun süresince yapacağımız hareketleri teker teker görmek mümkün. Basamak tırmanırken bir taraftan haritada yer alan meyveleri topluyoruz. Daha sonra bu meyvelerin suyunu sıkıyor ve bizi kovalayan canavara ikram ediyoruz.

Poinpy temel olarak bu biçim bir oynanışa sahip. Ancak oyunun son derece eğlenceli bir platform oyunu olduğunu unutmamak gerek. Yalnızca Netflix üyeleri tarafınca oynandığını belirtmekte de yarar var. Bu nedenle etken bir Netflix aboneliğiniz yoksa Poinpy oynamanız maalesef olası değil. Eğer Netflix abonesiyseniz bir saniye bile kaybetmeden bu eşi aynısı olmayan oyunu indirmenizi öneri ediyoruz.

Diablo Immortal

RPG dünyasının efsanevi yapımlarından biri en iyi mobil oyunlar listemizde yer alıyor. Diablo Immortal adlı yapımda Blizzard ve NetEase ortaklığını görmek mümkün. Tabii ki çevrimiçi bir mobil oyun olduğunu da belirtmek gerek.

Eğer daha ilkin Diablo oyunlarını oynamadıysanız öykü size birazcık yabancı gelebilir. Ancak belirtilene göre Diablo II ve Diablo III arasındaki bir zamanda geçen öykü Diablo Immortal ile bizlere sunuluyor. Oyunda farklı sınıflardan karakterler kurmak mümkün.

Karakterinizi oluşturduktan sonra doğrudan olarak hikayeye atlıyorsunuz. Diablo Immortal, bir mobil oyun olduğu halde bilgisayarda oynamayla neredeyse eşdeğer bir tecrübe sunuyor. Bu nedenle son derece eğleneceğiniz bir oynanış sunacağına kuşku yok.

Oyunda klasik RPG öğeleri yer alıyor. Farklı NPC’lerden görevler alıyor ve alışveriş yapabiliyorsunuz. Fakat oyuncular tarafınca en büyük şikayet alan yanının pay-to-win mevzusu ile alakalı dengenin sağlanamamış olduğunu söylemek mümkün. Yine de talih vermek dilerseniz parasız bir halde Android ve iOS platformlarından indirebilirsiniz.

Jetpack Joyride 2

En iyi internetsiz mobil oyunlar arasında yer alan Jetpack Joyride 2 ile listemize devam ediyoruz. Jetpack Joyride oyununu bilmeyen yoktur. Bu efsanevi mobil oyunun devam yapımını piyasaya 2022 senesinde sunan Halfbrick Studios listemize harika bir oyun daha eklememize vesile oluyor.

Jetpack Joyride 2, ilk oyunun aksine olabildiğince mühim değişikliklere sahip. Bunlardan en önemlisi ise kuşkusuz oyunun ancak Apple Arcade’e sunulmuş olması. Maalesef bu oyun Android platformunda yer almamakta. iOS cihazlarda ise ancak Apple Arcade abonelerine sunulmuş durumda.

Jetpack Joyride 2’nin ilk oyundan bir öteki farkı ise mekaniklerin değişmiş olması. Oyuna görülmemiş bir “shooter” mekaniği eklenmiş. Böylece karşılaştığınız füzelere ve robotlara ateş edebiliyorsunuz. Bir öteki yenilik ise Barry’nin yani karakterimizin sıhhat çubuğu oluyor. Bu da artık tek bir engele takılmanın oyunu sonlandırmayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca oyuna çoğu yenilik daha eklenmiş. Fakat klasik “endless runner” modu oyundan çıkarılmış gibi gözüküyor. Bunun yerine bir öykü modu ve boss savaşları oyunda yer alıyor. Grafiklerinden oynanışına Jetpack Joyride 2 tamamiyle öteki bir oyun olmuş demek mümkün.

Rush Royale

En iyi çevrimiçi mobil oyunlar arasında sayabileceğimiz Rush Royale, son derece eğlenceli bir kule müdafaa oyunu. Oyun farklı modlar ile kullananların karşısına çıksa da ana amacımız her vakit sabit. Peş peşe gelen can alıcıları yok etmek ve kulemizi korumak.

Oynadıkça eğlencesi artan çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer alan Rush Royale, çoğu aktivite ve oyun moduna sahip. Temel oyun modu ise PvP olarak anlatım ediliyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu modda rakip oyunculara karşı savaşmak mümkün. Canavarları savuşturmayı beceren ve kulesini korumak için çaba sarfeden şahıs ise oyunu kazanıyor.

Bunun dışında iki oyuncunun birlikte oynayabileceği bir ortak mod da oyunda mevcut. Ayrıca klan turnuvası ve hususi aktivite modları da oyunda yer alıyor. Bu sayede oyun devamlı hareketli bir oynanış sunuyor.

Canavarları yok etmek için kullanabileceğiniz farklı kartlar oyunda yer alıyor. Bu anlamda bir strateji oyunu olduğunu da söylemek yanlış olmaz. Bu kartların farklı sınıfları ve özellikleri mevcut. Böylece farklı kombinasyonlar yaparak daha kuvvetli bir kart dizilimine haiz olabilirsiniz.

Bu kartları geliştirmek de mümkün. Ancak doğrudan olarak istediğiniz kartı satın almak her vakit olası olmayabiliyor. Oyunda kart kazanmak için ise bir sandık sistemi bulunuyor. Aynı zamanda görevler yaptıkça da sandık kazanma ihtimali mevcut.

Rush Royale’i Android ve iOS için parasız olarak indirebilirsiniz. Ayrıca en iyi çevrimiçi mobil oyunlar arasında sayılsa da oyunun PC için de bir sürümü mevcut.

Downhill Smash

En iyi internetsiz mobil oyunlar arasında yer alan Downhill Smash, “endless runner” türünde bir imal demek yanlış olmayacaktır. Cut the Rope ve C.A.T.S. gibi ikonik oyunların geliştiricisi olan ZeptoLab tarafınca tasarlanan Downhill Smash, saatlerce oynayabileceğiniz bir oyun.

Oyundaki amacımız içerisinde yuvarlandığımız kaya parçasını olası olan en uzak noktaya kadar taşımak. Buna mani olmak isteyen nedenler doğal ki oyunda yer alıyor. Örneğin taş, tahta ve aynısı malzemelerden yapılma binalara çarparak kayamızın hızı yavaşlayabiliyor.

Bunun dışında oyunda bizlere mani olabilecek birkaç nesne daha mevcut. Haritanın her yanısıra yer alan zombiler ile temas etmek de hızımızı epey azaltıyor. En önemlisi ise aracımızın yakıtı oluyor. Eğer yakıtımız tükenirse herhangi bir halde hareket edemiyor ve kaçtığımız çığın altında oyunu sonlandırmak halinde kalıyoruz.

Tabii ki daha uzak noktaya gitmemize yardımcı olacak nedenler da oyunda yer alıyor. Bunların başında geliştirmeler geliyor. Aracımızın her bir parçasını geliştirebiliyoruz. Böylece daha hızlı, daha kuvvetli ve daha dayanıklı araçlar inşa etmek olası oluyor.

Buna ayrıca etrafımızdaki nesnelerle savaşabileceğimiz silahlar da oyunda mevcut. Örneğin araca bağlanan makineli bir tüfek vasıtası ile hareket ederken karşımıza çıkan objeleri parçalayabiliyoruz. Bir öteki misal ise aracın çevresinde yer alan kazıklar oluyor. Böylece zombilerle mücadelemiz çok daha kolay hale geliyor. Bu silahları da altın karşılığında güçlendirmek mümkün.

Oyun içerisinde harcanan altınların tamamını oyun esnasında kazanabilirsiniz. Ancak oyunun olumsuz bir yanı da mevcut. Maalesef her oyuna girdiğinizde bir anahtar yani can hakkınız gidiyor. Her anahtarın tekrardan oluşması ise aşağı yukarı 10 dakika sürüyor.

Bu nedenle kesintisiz bir halde saatlerce oynamak için para masrafınız gerekli. Ancak oynadığınız müddette çok eğleneceğinize emin olabilirsiniz. Downhill Smash hem Android hem de iOS platformlarında parasız olarak mevcut. İnternetsiz mobil oyunlar arıyorsanız denemenizi öneri ediyoruz.

Flarts

En iyi internetsiz mobil oyunlar listemizde yer alan bir öteki mobil oyun ise Flarts oluyor. BitSmudge tarafınca tasarlanan Flarts, “casual” olarak tabir edilen oyun türünün etkin bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Oyundaki temel amacımız bir dart fırlatmak ve dartı yönlendirerek hedefe ulaşmasını sağlamak.

Oyunun amacı bütün bölümlerde tekrardan ediyor. Tekdüzeliği yıkmak için ise farklı haritalar ve görevler oyunda yer alıyor. Örneğin, dartın isabet etmesi gereksinim duyulan hedef açılmadan ilkin haritada yer alan bütün pinyataları vurmanız gerekiyor. Ancak daha sonra hedefe doğru atış gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bunun dışında dartları yönlendirmekten de bahsetmiştik. Dartı fırlattıktan sonra ekrana dokunarak hızını değiştirebiliyoruz. Tabii ki bir anda hızlandırırsak dart daha yükseğe çıkıyor. Eğer yeteri kadar hızlandırmazsak da dart yere çakılıyor. Aradaki dengeyi yakalayarak hedefleri vurmanız gerekiyor.

Oyunda birtakım ekstra görevler de yer alıyor. Örneğin oyun size bir harita için dart sınırı koyabiliyor. Buna ayrıca hedefin isabet yüzdesinin belli bir oranın üzerinde olmasını isteyebiliyor. Tüm bu nedenler oyunda tekrardan bir daha aynı şeyleri yapma hissini ortadan kaldırıyor.

Flarts olabildiğince fazla sayıda haritaya da sahip. Yeni haritalar açmak için oyun içerisinde biriktirdiğiniz altınları kullanmanız gerekiyor. Bu altınları tamamiyle oyunu oynayarak kazanmanız mümkün, herhangi bir para masrafınıza mutlaka gerek yok. Üstelik hem iOS hem de Android platformlarından parasız olarak temin edebilirsiniz. Ancak oyunda reklamların yer aldığını söylemek gerek.

Spin Rhythm

Ritim oyunlarını seviyorsanız Spin Rhythm tam size göre! En iyi internetsiz mobil oyunlar arasında sayabileceğimiz Spin Rhythm, elektronik müzik hayranlarını fazlasıyla tatmin edecek bir oynanışa sahip.

Oyundaki temel amacımız müzik eşliğinde iki farklı renkteki blokları doğru bir halde takip etmek. Oyunda kırmızı ve mavi renkte iki adet blok türü bulunuyor. Bizim ise kırmızı renkteki blokları kırmızı tarafa, mavi renkteki blokları da mavi tarafa muadil getirmemiz gerekiyor.

Tabii ki oyun ilerledikçe yapmamız gerekenler daha da artıyor. Örneğin, bir müddet sonra elimizdeki denetim aracını bir çark gibi çevireceğimiz bloklar da karşımıza çıkıyor. Bir öteki örnekte ise ekrana tıklamamız gereksinim duyulan uzun çubuklar ile karşılaşıyoruz.

Oyunun en etkin yönlerinden birisi, müzikler ile oynanışı senkronize etmesi oluyor. Eğer kulaklık ile oynarsanız müziğe kendinizi kaptırmanız olası. Bu şekilde oyundan çok daha fazla zevk aldığınızı da dile getirmek gerekli.

Oyunla alakalı söyleyebileceğimiz bir öteki neden ise oyuncu dostu olması. İlk aşamalarda zorlayıcı bir oynanışa haiz fakat ilerledikçe eliniz alışıyor. Yeni şarkılar açmak için de herhangi bir para ödemenize gerek yok. Seviye atladıkça yeni şarkılar ve farklı özellikler etken hale geliyor. Fakat oyunun reklam mevzusu ile alakalı birtakım durumlarda can sıktığını belirtmek gerek.

Spin Rhythm, hem Android hem de iOS platformunda yer alıyor. Her iki platform için de parasız olarak indirmek mümkün.

Mech Arena: Robot Showdown

Robotları ve savaş oyunlarını sevenler için kusursuz bir oyun Mech Arena. Genel olarak rekabetçi bir savaş oyunu olarak adlandırılsa da Mech Arena’da oynayabileceğiniz farklı oyun modları yer alıyor. Bu modların ortak noktası ise robotlar oluyor.

Mech Arena’dan bahsetmeden ilkin oyunun ana unsurundan yani Mekalardan anlatmak gerekli. Meka, oyun içerisinde yer alan robotlara verilen isim oluyor. Bu Mekalar vasıtası ile rakiplerle savaşmak olası hale geliyor. Üstelik, bu robotları özelleştirmek için onlarca teknik mevcut.

Birden fazla Meka türü oyunda yer alıyor. Tüm Mekaların da kendine özgü bir özelliği bulunuyor. Örneğin, bir Meka olabildiğince yükseğe zıplarken öteki bir Meka kısa bir süreliğine daha süratli hareket ediyor. Ayrıca, bütün Meka türlerinde kullanabileceğiniz farklı silahlar da oyunda mevcut. Böylece, kendinize özgü ve kuvvetli bir Meka yaratmak olası hale geliyor.

Oyunda yer alan iki ana mod 5v5 ve 2v2 maçları oluyor. Bunun dışında hususi oyun açmak ve dostlarınızla oynamak da bir seçenek. Oyunun genel mekanikleri ise nişan almak ve ateş etmeye dayanıyor. İki silahı bulunan robotlarınızı isteğinize göre kullanabilirsiniz. İster tek silahıyla duvar arkasından ateş edin, talep eder iki tabanca ile bütün gücünüzü ortaya koyun.

Mech Arena: Robot Showdown, hem iPhone hem de Android cihazlar için parasız olarak indirilebiliyor. Eğer robotlara ve savaş oyunlarına ilgiliyseniz bu oyunu kaçırmamanızı öneri ediyoruz. Üstelik çevrimiçi mobil oyunlar ile ilgileniyorsanız çok beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Beatstar

Müzik oyunları çoğu kullanıcı tarafınca en çok tercih edilen oyun türü olarak tanımlanıyor. Beatstar da şu anda en iyi mobil müzik oyunlarından birisi olmasıyla dikkat çekiyor. Yalnızca müzik oyunu demek kafi olmayabilir zira Beatstar bunun yanı sıra ciddi bir ritim yeteneği de gerektiriyor.

Oyunun temel mantığı çoğu müzik oyunundaki ile aynı. Yukarıdan aşağıya doğru akan nesneler ile tarihi gelince etkileşime girmek. Guitar Hero ya da Band Hero oyunlarında olan oyun mekaniklerinden pek bir farkı yok.

Ancak yine de küçücük değişimler laf konusu. Bunlardan birisi üçlü dizilim oluyor. Küçük ekranlarda oynanacağı için üç adet nesneye kafi gelecek bir alan laf konusu. Bunun dışında oyun doğal ki dokunarak oynanıyor.

Oyun mobil cihazlarda oynandığından işin içerisine farklı kombinasyonlar da dahil oluyor. Beatstar’da birtakım durumlarda ancak kareye dokunmak kafi olsa da matbu tutmak ya da bir yöne doğru kaydırmak da gerekebiliyor. Oyuna bu şekilde bir çeşitlilik katılımı tekdüzeliğin önüne geçmiş.

Oyunla alakalı söylenebilecek bir öteki nokta da oyun içi masraflar oluyor. Oyunun geliştiricilerinin bu oyundan para kazanmak için eklemesi gereksinim duyulan bir neden olsa da bu masraflar can sıkabiliyor. Yine de eğlenceli bir oynanışın önüne geçmediğini söyleyelim. Ancak yeni şarkılar açmak sandığınızdan birazcık daha zor olabiliyor. Beatstar, hem Android hem de iOS platformu için parasız olarak indirilebiliyor.

Stardew Valley

En iyi mobil oyunlar arasında saymamız gereksinim duyulan bir öteki imal ise kuşkusuz Stardew Valley oluyor. ConcernedApe tarafınca tasarlanan oyun esasında bilgisayarda oynanan bir imal olarak karşımıza çıkıyor. Ancak oyun mobil platformlar için de müsait bir oynanış sunması ile en iyi mobil oyunlar listesine girmeye hak kazanıyor.

Her ne kadar milyonlarca şahıs tarafınca oynansa da bilmeyenler için özet geçmekte yarar var. Stardew Valley, çiftçilik üstüne kurulu bir RPG oyunu. Modern yaşamdan sıkılmış bir karakteri canlandırdığımız oyunda kırsal bir alana yerleşiyor ve çiftçilik yapıyoruz.

Oyun içerisinde etkileşime geçebileceğiniz onlarca aktivite ve neden mevcut. Hayvan yetiştirme, tarım, balık tutma, ev düzenleme ve daha çoğu neden oyunda bulunuyor. Üstelik oyunun mobil sürümünde 50 saati aşan bir oynanış tecrübesi olduğunun da altı çiziliyor.

Stardew Valley, söylemeye kelimelerin yetmeyeceği tek benlik bir mobil oyun olarak bizi karşılıyor. Eğer bu anlattıklarımız size cazip geliyorsa oyunun Play Store ve App Store üstünden indirebilirsiniz. Ancak oyunun parasız olmadığını belirtmekte yarar var.

Call of Duty Mobile

FPS dünyasının en mühim serilerinden birisi olan Call of Duty’nin mobil sürümü da en iyi çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer alıyor. Tamamen çevrimiçi bir oynanışa haiz olan Call of Duty Mobile, piyasadaki en iyi battle royale modlarından birisini de içerisinde barındırıyor.

Oyunun tek modu doğal ki battle royale değil. Bunun “deathmatch” diyebileceğimiz bir oyun modu da mevcut. İki farklı ekip halinde oynanan bu modda oyuncular belli bir ölüm sayısına ulaşmaya çalışıyor.

Oyunun battle royale modu ise, klasik bir battle royale oyunundan pek farklı değil. Eşyasız bir halde devamlı daralan bir haritada son hayatta kalan oyuncu olmaya çalışıyorsunuz. Aynı zamanda takımlı bir battle royale modu da mevcut.

Call of Duty Mobile, kişiselleştirme mevzusu ile alakalı olabildiğince ayrıntılı bir halde tasarlanmış. Silahtan giysiye kadar her şey kişiselleştirilebiliyor. Bunların içerisinde oyun içi masraf gerektirecek nedenler olduğunu da ekleyelim. Ancak oyun hem iOS hem de Android için parasız bir halde sunuluyor.

Brawl Stars

En iyi mobil oyunlar listemizde yer alan ilk oyun Brawl Stars oluyor. Online bir aksiyon oyunu olan Brawl Stars, yediden yetmişe her insanın eğlenebileceği mobil oyunlar arasında yer alıyor.

Birbirinden eğlenceli ve farklı onlarca karaktere haiz olan Brawl Stars, bunun yanı sıra çok farklı oyun modları da sunuyor. Bunlar; Elmas Kapmaca, Soygun, Hesaplaşma, Savaş Topu, Ödül Avı ve Basket Savaşı oluyor.

Tüm bu oyun modlarına ayrıca sınırı olan süreli etkinlikler ve boss savaşları da Brawl Stars’da yer alıyor. Oyunun seslendirmeleri, animasyonları ve oynanışı son derece başarılı.

Özellikle karakter çeşitliliği mevzusu ile alakalı Brawl Stars’ın çok iyi bir iş çıkardığını söylemek gerek. Neredeyse asla bir karakter diğerlerinden aşırı kuvvetli bir konumda değil. Bu nedenle oyunda “Pay-to-win” gibi bir kavramdan anlatmak pek doğru değil.

Bunların yanı sıra Brawl Stars harita geliştiricileri için de çok büyük olanaklar sağlıyor. Brawl Stars, her gün farklı oyun modlarında topluluk üyeleri tarafınca oluşturulmuş haritaları erişime açıyor. Böylece, oyuncular ilginç haritalarda da hünerlerini sergileme şansı yakalıyor.

Online mobil oyunlar arasında yer alan Brawl Stars, mağazalarda hem iOS hem de Android için parasız olarak sunuluyor. Kesinlikle göz atmanızı öneri ediyoruz.

Pin Out

İkinci oyunumuz Pin Out, tam anlamıyla bir arcade oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyun dinamikleri her insanın aşina olduğu ve sevmiş olarak oynadığımız Pinball’a olabildiğince benziyor. Hatta Pin Out, Pinball’un farklı seviyeler barındıran bir hali olarak düşünülebilir.

Farklı seviyeler barındırmak derken bahsetmiş olduğumuz şey; Pin Out’un klasik Pinball’dan farklı olarak, devamlı ileriye gitmeyi hedeflemesidir. Topu oyunun içerisindeki ikiden fazla kol ile olası olan en uzak mesafeye taşımaya çalışıyoruz. Ayrıca oyunda ancak kol değil, top fırlatıcı ve klasik Pinball’da da bulunan, topu hareketlendiren dekorlar gibi nedenler da mesafe kat etmemize yardımcı oluyor.

Bütün bu biçim şeyleri yapmamız gereksinim duyulan bir müddet bulunuyor. Oyunun içerisinde yol alırken, muayyen rotalarla süre de toplayabiliyoruz. Oyunun içerisinde vakit dondurma, hareket yavaşlama gibi güçlendirmeler de mevcut.

Oyunda ilerlerken karşımıza ufak sürprizler de çıkıyor. Oyunun içerisinde arcade makinelerinde de oynanabilen mini oyunlar bulunuyor. Bu mini oyunları oynayarak ek süre kazanabiliyoruz.

Üstelik oyunun her bölüm değişiminde, müzik de değişiyor. Oyunun yaratıcıları, hem tasarımı hem müzikleriyle fütüristik bir hava kurmayı fazlasıyla başarmış.

Oyun her kısımda yeni bir kayıt noktası oluşturuyor. Ancak bu kayıt noktalarından devam etmek için oyunun premium versiyonunu almanız isteniyor. Belirtmekte yarar var, premium sürümü olmadan da oyunu reklamsız olarak oynamak mümkün.

PinOut, Play Store’da ve App Store’da ücretsiz olarak bulunuyor. Bizim de en iyi mobil oyunlar listemizde yer almaya hak kazanıyor. Ayrıca internetsiz oynanabilen mobil oyunlar arasında da yer aldığını belirtelim.

Robotics!

Robotics!, çevrimiçi mobil oyunlar arasında ekstrem bir aksiyon ve dövüş oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunda kendi robotumuzu inşa edip öteki oyuncuların robotuyla dövüştürme imkanı buluyoruz. Robot inşa etmek için ise farklı çeşitlerde gövdeler, bacaklar ve kollar kullanabiliyoruz. Üç adet kombinasyonu hazırda tutabiliyoruz. Oyunda savaşırken kullanmak için ışın kılıcı, kıskaç gibi muhtelif silahlar da mevcut.

Robotumuzun inşasını tamamladık, peki sırada ne var? Oyunun içerisinde kullanılan biletler vasıtasıyla bir arena seçip kendimize rakipler buluyoruz. En düşük arena ise 3 bilet istiyor. Oyun ise bir saatlik aralarla bizlere parasız bilet sunuyor.

Rakibimizi bulduk, robotumuz da hazır. Geriye ancak robotun yapacağı hareketleri belirlemek kalıyor. El ve ayaklarını dövüş başlamadan ilkin ayarlayıp, rakip robotla savaşmayı bekliyoruz. Beş saniyelik geri sayım bittiğindeyse rakip robot ve bizim robotumuz savaşmaya başlıyor.

Oyunda ligler, belli bir müddet sonunda oluşturulan ödül kutuları gibi özellikler de bulunuyor. Bu eğlenceli oyun hem Play Store hem de App Store’dan ücretsiz bir halde indirilebiliyor. Keyifli anlamış olur geçirmek istiyorsanız bu oyunu indirmenizi mutlaka öneri ediyoruz. Tüm bu özellikleriyle en iyi çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer alıyor.

robotics

Gumslinger

Listemize çevrimiçi bir mobil oyun olan Gumslinger çok sempatik ve yumuşacık grafiklere sahip. Çevrimiçi olarak karşılaştığınız kişilerle düello yapmış olduğunuz Gumslinger, olabildiğince eğlenceli bir oynanış sunuyor. Öyle ki kendiniz kaptırıp saatlerinizi bu oyunla harcayabilirsiniz. Online mobil oyunlar arasında en eğlencelilerden birisi demek yanlış olmaz.

Oyunun düello modunda ekranın sağından silahın nişan almış olduğu yeri denetim ediyor, sol tarafınca ise ateş ediyoruz. Vücudun vurduğunuz yerine göre rakip o denli can kaybediyor.

Oyunda farklı karakterler ve silahlar bulunuyor. Ayrıca oyunda düello haricinde, skillshot denilen atış talimi tarzında bir mod da mevcut. Tüm bu modları oynayarak star topluyor, yıldızlarla da düzen atlıyorsunuz. Seviye artıkça yeni haritalar ve modlar ile karşılaşıyorsunuz.

Oyunun grafikleri, sesleri ve efektleri inanılmaz başarılı. Oyunun sağlamış olduğu atmosfer de bir o denli eğlenceli bir his uyandırıyor. Mobil oyun önerileri listemizdeki her oyunu indirmenizi öneri ederiz. Ancak bu oyunu indirmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. En iyi çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer aldığını söylemek mümkün. Gumslinger, Play Store ve App Store’da ücretsiz bulunuyor.

gumslinger
Resim: Gumslinger

Jump Jerboa

En iyi internetsiz mobil oyunlar arasında yer alan bir öteki imal ise Jump Jerboa oluyor. Ancak baştan belirmekte yarar var; Jump Jerboa hepimiz için makul bir oyun değil. İnanılmaz ölçüde zorlayıcı olabilen oyun bilhassa platform fanatikleri tarafınca çok beğenilecektir diye düşünüyoruz. Üstelik platform unsurlarının yanı sıra oyun mühim oranda bir bulmaca tecrübesi de yaşatıyor.

Oyundaki karakterimiz bir kemirgen türü olan cırboğa. Henüz daha oyunun ilk sahnesinde onlarca kafes içerisinde tutulan cırboğalar ile karşılaşıyoruz. Ancak bizim karakterimiz bu kafesi kırıyor ve kaçış macerasına başlıyor. Oyun süresince farklı haritalarda biz de kaçışına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Jump Jerboa ilk ölçüde oyunun iyi mi çalıştığına dair birtakım ipuçları veriyor. Bir öteki deyişle ilk hayattaki haritalar oyunun “tutorial” bölümü gibi gözüküyor. Ancak ilerledikçe oyunun zorluğu da aynı ölçüde yükselişini sürdürüyor.

Oyunun geliştiricisi Chinykian Games, her dünya için yeni nedenler eklemiş. Böylece oyun sıradan ve her seferinde aynı şeyleri yapıyor hissini oyuncuya aktarmıyor. Tam bilakis gittikçe zorlaşan bölümlerin her birinde görülmemiş bir oyun ortaya çıkıyor.

Bu nedenler arasında bazen bir anahtar bazen da görülmemiş bir blok türü karşımıza çıkıyor. Yeni dünyaları açmak için yapmamız gereksinim duyulan tek şey ise bölüm içerisinde yer alan altınları toplamak. Bir dünyada yer alan bütün haritalar bittiğinde kafi sayıda altını toplamış olmamız gerekiyor. Aksi takdirde bir sonraki dünyaya geçiş yapmak olası olmuyor.

Oyunun en hoş yanlarından biri ise tamamiyle parasız olması. Fakat oyunda reklamlar yer alıyor. Yine de geliştiriciye yardımcı olmak için oyunun reklamsız versiyonunu de satın alabilirsiniz. Platform seven oyuncular için eşi aynısı olmayan bir oyun olduğunu bir kez daha söyleyelim. Ayrıca kendinizi zorlayacağınız bir oyun arıyorsanız da Jump Jerboa sizin için harika bir tercih olacaktır.

BADLAND

En iyi mobil oyunlar listemizin sıradaki oyunu internetsiz oynanabilen BADLAND oluyor. Bir çeşit parkur ve bulmaca oyunu olarak nitelendirebileceğimiz BADLAND, olabildiğince ekstrem bir atmosfere sahip.

Oyun temel olarak ilginç fizik mekaniklerine dayanıyor. Oyundaki birtakım nedenler oynanışı tamamiyle değişiklik yapma potansiyeline sahip. Böylece, saatler devam eden oynayışın sonra bile oyuncular yeni sürprizler ile karşılaşabiliyor.

Bir tüpten çıkarak başladığımız yolculukta, tekinsiz bir ormanın derinliklerine doğru ilerliyoruz. Bu yolda karşımıza çıkan engeller ve tuzaklara karşın yola devam ediyoruz. Çevremizdeki sahneler birtakım durumlarda göze hoş gelse de genel hatlarıyla olumsuz bir hissiyat uyandırıyor.

Yüzlerce bölümün bulunmuş olduğu oyun son derece eğlenceli bir oynanış sunuyor. Aynı zamanda grafikleri ve müzikleri de oynanışı fazlasıyla destekliyor. Yalnızca bu nedenler bile oyunu oynamak için bir neden.

Üstelik BADLAND, Android kullanıcıları için Google Play Store’da parasız olarak sunuluyor. Apple tarafında ise birazcık daha farklı. App Store’da BADLAND 49,99 TL’ye satışta. Ancak, Apple Arcade kataloğunda BADLAND+’ı oynamak mümkün. Ayrıca, çoğu oyunun da bulunmuş olduğu Apple Arcade’in fiyatı ise aylık 35 TL olarak belirtiliyor.

PewPew Live

En iyi mobil oyunlar listemizdeki sıradaki oyuna internetsiz bir arcade oyunu demek o denli da yanlış olmaz. PewPew, adından da anlayabileceğiniz gibi ateş edilebilen bir geminin kontrolünü sağladığımız bir arcade oyunu. Fakat PewPew Live, gelmiş geçmiş en zor mobil oyunlardan birisi olabilir.

Aynı Hexio gibi, öğrenmesi kolay, ustalaşması zor bir oyun olan PewPew Live, 5 farklı oyun modu barındırıyor. Bu oyun modlarının hepsinin ortak noktası, gemimizle bir objeden kaçmaya çalışmak oluyor.

Eskiv adlı oyun modunda, üzerinize gelen objelerden kaçıp çıkan puanları toplamanız gerekiyor. Hexagon modunda ise, altı kenarlı bir odada puan topluyor ve bu sırada objelerden kaçıyorsunuz. İlk moda benzemesinin yanı sıra, bu sefer size doğrudan hücum eden gemilerle de savaşıyorsunuz.

Asteroids modu, bizce oyunun en eğlenceli modu. Bu modda etrafınızdaki objeleri yok etmeye çalışıyorsunuz. Bunu yaparken objelerin yok olduktan sonra bıraktığı artıklardan kaçıyorsunuz.

Fury, oyunun en zor modu. Üstünüze doğru gelen ve bütün monitörü kaplayan bir çizgi üstündeki objelerden kaçıp 32 saniye süresince bunu yapmanız isteniyor. Objeleri yok edebiliyorsunuz fakat artıklarını unutmayın.

Bir öteki eğlenceli mod ise Waves. Aynı Fury’de olduğu gibi bir çizgi üstündeki objeler üstünüze geliyor. Ancak bu mod Fury’ye göre olabildiğince kolay.

Oyunu lokal bir server oluşturup dostlarınızla da oynayabiliyorsunuz. Her modun altında dünya rekorlarını görmek de mümkün.

Maalesef oyun App Store’da yer almıyor fakat Google Play’de ücretsiz olarak bulunuyor. Üstelik oyunun içerisinde herhangi bir reklam da bulunmuyor. Hem bu yönüyle, hem de her modun üzerinde yazan muhtelif açıklamalardaki göndermeler ve mizahıyla oyun bizlerden sempati kazanıyor. İnternetsiz oynanabilen mobil oyunlar arasında yer aldığını hatırlatalım.

PewPew Live

I Love Hue

İnternetsiz mobil oyunlar arasında yer alan I Love Hue bir bulmaca oyunu. Ancak öteki bulmacalardan birazcık daha farklı ve bir nevi yapboz gibi düşünülebilir.

Oyunda farklı renklerdeki kareleri ahenkli hale getirmeye çalışıyoruz. Çeşitli renk spektrumlarını yakalayıp, kareleri o spektrumlara makul noktalara taşımaya çalışıyoruz. Oyun bizlere farklı boyutlarda muhtelif bulmacalar sunuyor. Peki bu spektrumu iyi mi yakalıyoruz? En azından ilk seviyelerde, oyunun mantığını kavramak için, taşınmaya yani durağan(durgun) kareler de bulunuyor. Bunları rehber olarak alıp renk dizileri oluşturuyoruz.

Örneğin, dümdüz bir çizgide, kırmızıdan sarıya uzanan bir yol düşünün. Araya farklı kırmızı tonları, sarı tonları ve turuncu tonları ilave ederek bu geçişi yakalıyoruz. Oyunun bu açıdan eğitici bir yanı olduğunu da söyleyebiliriz. Renk geçişlerini ayrıt etmek ve algılamak, bu oyunu oynadıktan sonra olabildiğince kolaylaşacaktır.

Oyunda olabildiğince fazla düzen bulunuyor. Üstelik oyun ilk defa oynayanlar için birazcık zorlayıcı geliyor. Grafikler ve sesler ise olabildiğince başarılı. Hem ses hem imaj olarak minimal bir tasarımdan laf etmek yanlış olmaz. Oyun App Store ve Google Play’den parasız olarak temin edilebiliyor.

I Love Hue
Resim: Google Play Store – I Love Hue

Traffic Rider

En iyi mobil oyunlar listemizde sıradaki oyunumuz Türk bir geliştiriciye sahip. skgames tarafınca tasarlanan Traffic Rider, bir çeşit yarış oyunu. Oyun temel olarak bir motosiklet sürme simülasyonu şeklinde de düşünülebilir. Motosikletin gaz ile fren koluna dokunarak ve telefonu çevirerek motosikleti denetim ediyoruz.

Oyunda dört farklı oyun modu yer alıyor. Bunlardan birisi muhtelif görevler yaptığımız kariyer modu. Kariyer modunda ilerledikçe, görevleri yapabilmek için daha kuvvetli motosikletlere gereksinim duyuyoruz. Ayrıca kariyer modunda vasıta sollama, vakit ve mesafe yarışı gibi görevler yer alıyor.

Sonsuz oyun modunda ise, kaza yapana kadar vasıta sürüyor, gidebildiğimiz kadar mesafe katetmeye çalışıyoruz. Bu mod bilhassa para kazanmak için son derece faydalı. Benzer bir mod ise zamana karşı yarış modu oluyor. Zamana karşı modunda, belli bir müddet sonunda olası olan en çok mesafeyi gitmeye çalışıyoruz. Ayrıca oyunda serbest sürüş modu da mevcut.

Üstelik, oyunun mağazasında alabileceğiniz onlarca motosiklet yer alıyor. Bu motosikletlerden bazıları için nakit para istense de oyundaki çoğu motosikleti oyun için para ile satın almak mümkün. Ayrıca para harcayarak motosikletleri de geliştirebiliyoruz.

Traffic Rider, internetsiz şeklinde de oynanabilmesi ve parasız olarak indirilebilmesi ile mutlaka öneri ettiğimiz mobil oyunlar arasında. Üstelik hem iOS için hem de Android için bir sürümü mevcut. Başarılı mobil oyunlar arasında yer alsa da çevrimiçi bir moda haiz olsa çok daha eğlenceli olacağına eminiz.

Once Upon a Tower

Listemize Once Upon a Tower ile devam ediyoruz. Bir aksiyon oyunu olarak sunulan Once Upon a Tower, olabildiğince sempatik bir hikayeye sahip. Bir kulede tıkalı kalmış karakterimiz, yürekli bir şövalyenin kendisini kurtarmasını bekliyor. Ancak bir müddet sonra dayanamıyor ve karşısına çıkan ne var ise hepsini geçerek ejderhadan kaçmaya çalışıyor. Biz de bu macerada karakterimize yardım ediyoruz.

Oyun olabildiğince eğlenceli ve kolay bir mekaniğe sahip. Karakterimiz, ekranda parmağınızı kaydırdığınız yere doğru balyozunu savuruyor. Bu esnada karşısına çıkan birtakım maddeleri yok edebiliyor, kimilerini topluyor, kimilerine ise müdahalede bulunamıyor.

Temel olarak amacımız, kulenin en üst katından aşağıya doğru inmek. Bu sebeple hareketlerimiz aşağıya doğru inmeye dayalı oluyor. Bazı noktalarda ejderha bile gitmemizi engellemeye çalışıyor.

Oyunda harbiden olabildiğince fazla sayıda hasım sayılabilecek nesne ve karakter bulunuyor. Kimileri üstünüze doğru saldırıyor, kimileri ise size doğru bir alev topu fırlatıyor. Ya da yukarıdan aşağıya doğru kazarken tam altınızda bulunan bir diken yüzünden bütün emekleriniz yok olabiliyor.

Oyunda farklı silahlara haiz muhtelif karakterler de bulunuyor. Oyun bu karakterleri eğlenceli bir halde ve mizahi bir cümle ile sunuyor.

Oyunun grafikleri aynı Orbia gibi, olabildiğince yumuşak ve yerinde duruyor. Üstelik oyunun ses efektleri ve müzikleri son derece başarılı. Oyunu oynarken arkadan birlikte rol alan sesler vasıtası ile oyun zevkiniz katlanıyor. Once Upon a Tower Google Play Store ve App Store’da ücretsiz olarak bulunuyor. Üstelik internetsiz mobil oyunlar arasında yer alıyor.

Space Marshals 2

En iyi mobil oyunlar listemizde sıradaki oyun internetsiz de oynanan Space Marshals 2 oluyor. Taktiksel bir steatlh yani gizlilik gerektiren bir aksiyon oyunu olarak tanımlayabileceğimiz Space Marshals 2, oynayanların mutlaka eğleneceği bir oyun.

Space Marshals 2, olabildiğince varlıklı bir hikayeye sahip. Sürprizleri bozmak ve spoiler vermek istemiyoruz fakat oyunda adaleti sağlamaya çalışan bir ekibin parçası olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Hem de bunu uzayda yapıyoruz.

Oyun gizlilik ve taktiksel ilerleme üstüne kurulu bir yapıya sahip. Tabii ki kullanıcı isterse herhangi bir halde gizlenmeden de ilerleyebilir fakat bunun o denli eğlenceli olacağını düşünmüyoruz. Ayrıca oyunda, içlerinde arbaletin ve baltaların bile bulunmuş olduğu silahlar da yer alıyor.

Oyun Google Play Store’da ücretsiz olarak yer alıyor. App Store’da ise 5 dolar yani 84,99 TL ile kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca oyundaki ana hikayenin haricinde, Ava’nın Hikayesi adlı bir öykü daha satın alınabiliyor. Android cihazlarda bu ücret 12 TL iken, iOS cihazlarda bu ücret 3 dolar yani 49,99 TL oluyor.

Among Us

Online mobil oyunlar arasında son derece tanınmış bir isim ile devam ediyoruz. Among Us’ı tanıtmaya gerek bile olduğunu düşünmüyoruz. Ancak kısaca anlatmak gerek görülürse belli kişilerin sahtekar, belli kişilerin ise ekibin bir parçası olarak bulunmuş olduğu feza gemimizi, muhtelif görevler yaparak düzeltmeye çalışıyoruz. Ancak aramızdaki sahtekarlar, ekibin üyelerini öldürmeye çalışıyor. Üstelik bunu gizli saklı olarak hazırlamaya çalışıyorlar.

Ölü bir gövde bulunduğunda bütün üyeler toplanıyor ve bir kişiyi gemiden göndermek için oylama yapıyorlar. Eğer gönderdikleri şahıs sahtekar ise oyun kazanılıyor. Ancak sahtekar sona kalırsa oyunu o kazanıyor. Ayrıca toplantı yapmak için ölü bir gövde görmeye gereksinim duyulmuyor. Sadece sahtekarların gezebildiği havalandırma kanallarından çıkan bir kişiyi görürseniz ya da birinin sahtekar olmasından şüphelenirseniz acele bir toplantı da oluşturabiliyorsunuz.

Oyunu hem mahalli bir ağ üzerinden, hem de çevrimiçi olarak oynamak mümkün. Bir öteki deyişle Among Us, çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer alıyor. Ayrıca oyunda tek başınıza oynayabileceğiniz egzersiz modları da mevcut.

Oyuna başlamayı beklerken karakterinize muhtelif şapkalar, renkler, evcil hayvanlar gibi özelleştirmeler uygulayabiliyorsunuz.

Kalabalık arkadaş gruplarıyla son derece zevkli, yalnız oynarken de olabildiğince eğlenebileceğiniz Among Us Android ve iOS sürümleri, App Store ve Google Play Store’da ücretsiz olarak bulunuyor. Ayrıca oyunun bilgisayar versiyonunu Steam üstünden satın alabilirsiniz.

Among Us
Resim: Among Us

Infinitode 2

En iyi mobil oyunlar listesindeki sıradaki oyunumuz, kule savunması türünde internetsiz bir oyun olan Infinitode 2. Fakat Infinitode 2’nin bilgisayardaki kule savunmalarıyla yarışabilir bir oyun olduğunu düşünüyoruz. Grafikler ve oynanış açısından olmasa da, oyunda olabildiğince fazla sayıda geliştirme ve inceleme bulunuyor.

Ayrıca kuleler tecrübe kazandıkça yeni kabiliyetleri açılıyor. Bunlar vasıtası ile gelen hasım gruplarını daha süratli öldürmek ya da muhtelif özellikler kazanmak mümkün.

Oyunda farklı tarzlarda düşmanlar da yer alıyor. Ayrıca kaynak toplamaya yardımcı madenciler, bariyerler ve muhtelif farklı kaynaklar da oyunda yer alıyor. Üstelik oyunda kendi haritalarımızı yapabileceğimiz bir editör ve geliştirici modu da yer alıyor.

Oyunda üç farklı güçlük seviyesi bulunuyor. Ancak oyunu zor modda oynayabilmek için öteki oyunun öyküsünü tamamlamak gerekiyor. Oyundaki geliştirmeler gerçekleştirmek için ise para ve tecrübe kazanmanız gerekiyor. Eğer strateji oyunlarını seven birisiyseniz Infinitode 2’ye bayılacağınızı düşünüyoruz.

Oyunda herhangi bir reklam bulunmuyor. Oyundaki bütün eşyalar ekstra bir ücret ödemeden, tamamiyle oyun içerisinde kazanılan para ve deneyimlerle sağlanabiliyor.

Infinitode 2 Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ancak App Store’da sadece ilk oyun olan Infinitode bulunabiliyor. Birebir aynı özelliklere haiz olmasa da, Infinitode’un da olabildiğince bir eğlenceli olduğunu ve bir alternatif olabileceğini belirtelim.

Infinitode 2
Resim: Infinitode 2

Ninja Tobu

En iyi mobil oyunlar listemizde yer alan bir öteki imal ise Ninja Tobu oluyor. CerebralFix tarafınca tasarlanan Ninja Tobu’yu hıza dayalı bir platform oyunu olarak tanıtmak mümkün. Birden fazla oyun modu bulunsa da temel mekanikler her modda benzerlik gösteriyor.

Oyundaki amacımız ninja olan karakterimizin yukarı doğru hareket etmesini sağlamak. Duvarlar vasıtasıyla hareket bu karakter havada bir kere daha zıplayabilme kabiliyetine sahip. Bir öteki deyişle oyunda kullanmamız gereksinim duyulan anahtar hareketlerden birisi “double jump” oluyor. İkinci zıplayış esnasında karar vermek için ekrana matbu tutarak tarihi yavaşlatmak da mümkün.

Oyunda üç adet temel mod yer alıyor. Bunlardan birisi klasik “challange” modu. Bu mod içerisinde geliştiriciler tarafınca hazırlanan durağan(durgun) haritalar bulunuyor. Her haritanın sonunda yer alan noktaya erişerek bir sonraki haritaya geçmek mümkün.

Benzer bir mod ise “Wastelands” modu oluyor. Bu mod ise çok daha zorlayıcı haritalara haiz olmasıyla dikkat çekiyor. Bunun dışında tasarımda da ufak değişikliklere haiz olan Wastelands modu klasik haritalar ile aynı amaca sahip.

Oyunun sunmuş olduğu üçüncü seçenek ise ebedi oyun modu oluyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu modda herhangi haritalar karşımıza çıkıyor. Puan biriktirerek ilerlediğimiz bu modda karakterimiz sivri bir demire, testereye ya da aynısı bir engele takılana kadar harita genişlemeye devam ediyor. Eğer ninjamız ölmezse bu modu sonsuza kadar oynamak mümkün.

Ninja Tobu bilhassa kendini zorlamak isteyenler için harika bir oyun. Super Meat Boy ile benzerlikleri bulunan Ninja Tobu dikey bir haritada ilerliyor. Oyun içerisinde farklı özelliklere haiz karakterler ile tekdüzeliği aşmak da mümkün. Bu karakterleri oyun içerisinde kazandığınız altınlarla da alabilirsiniz.

Üstelik Ninja Tobu hem iOS hem de Android kullanıcılarına parasız olarak sunuluyor. Eğer daha ilkin karşınıza çıkmadıysa Ninja Tobu’ya göz atmanızı öneri ediyoruz.

Soul Knight

İnanılmaz bir mobil oyun olan Soul Knight, bir RPG, aksiyon, Hack and Slash, ve zindan oyunu. Oldukça geniş bir halde farklı türlere yayılmış bu oyun harbiden fazlasıyla detaylı. Oyun size saatlerce devam eden bir oynanış süresi sunuyor. Bu kadar uzun süreli bir oyun, mobil oyun dünyasında pek alışılmış bir şey değil.

Söz mevzusu oyun türlerinde bilgisayardaki rakiplerinden arta kalır bir yanı olmayan Soul Knight, karşımıza çıkan muhtelif uzaylı can alıcıları öldürmemiz üstüne kurulu. Ancak bahsetmiş olduğumuz gibi oyun olabildiğince detaylı.

Oyuna girdiğimizde karşımıza karakterimizi seçebileceğimiz bir lobi çıkıyor. Bu karakterlerden bazıları reel parayla satın alınsa da, oyun içerisinde kazanılan parayla oynayabileceğimiz fazla sayıda karakter bulunuyor. Lobide sağ taraftaki kapıdan girdiğimizde karşımıza muhtelif silahların bulunmuş olduğu ve bir satıcının bulunmuş olduğu oda çıkıyor. Ayrıca bu odada farklı makineler yer yer alıyor. Bunlardan birisinde tabanca birleştirebiliyoruz.

Bu odadan aşağıya doğru indiğimizde ise karşımıza bir şaman çıkıyor. Ancak oyunu kendiniz keşfetmeniz adına daha fazla ayrıntı paylaşmak istemiyoruz.

Oyunda yer alan düşmanlar sizi ne aşırı zorluyor, ne de derhal yok oluyor. Ayrıca her zindan ve düşmanlar herhangi oluşturuluyor. Yapımcılar bu hususta olabildiğince etkin bir işe imza atmış.

Oyun 2 boyutlu ve müzikleri oynanış ile olabildiğince uyumlu. Ayrıca oyunda ufak numaralar da gizlenmiş. Zindanlarda karşımıza çıkan NPC’ler ve heykeller yer alıyor. Bunlar bizlere ekstra güçler sağlayabiliyor. Ancak bunlardan bazılarının güvenilirliğine dikkat etmek icap ettiğini de ekleyelim.

Son olarak lobiden aşağıya indimizde karşımıza upuzun koridorlar çıkıyor. Buradaki tablolardan da muhtelif hediyeler kazanabiliyoruz. Bu olabildiğince ayrıntılı RPG oyunu Soul Knight, Android ve iOS için parasız olarak indirilebiliyor. RPG türünde en iyi internetsiz mobil oyunlar arasında saymak mümkün.

Soul Knight
Resim: Soul Knight

DATA WING

Data Wing, arcade bir yarış oyunu olarak düşünülebilir. Ancak Data Wing, sıradan yarış oyunlarından birazcık farklı olarak tasarlanmış. Öncelikle oyun, aktüel yarış oyunlarının aksine 2 boyutlu olarak geliştirilmiş. Bunun dışında Data Wing harika bir öykü sunuyor.

Oyunda bizlere komut veren bir bilgisayarın isteklerini gerçekleştiriyoruz. Komutlarını uygulayarak onu serbest bırakmaya çalışıyoruz. Ancak işler planlandığı gibi gitmeyebiliyor.

Oyunda farklı yarış türleri yer alıyor. Zamana karşı yarış, tur tamamlama gibi farklı seviyelerden geçiyoruz. Oyunun mekanikleri, ilk defa oynayacak kullanıcıları zorlayacak düzeyde tasarlanmış. Karakterimizin iki yanına tıklayarak gittiği yönü değiştirebiliyoruz.

Haritalarda muhtelif özellikler yer alıyor. Örneğin, yer çekimi katsayısı artabiliyor, hızlandırıcı takviyeler, yer çekimi engelleyiciler, hatta aracımızı dönem dışı bırakan yerler bunlardan bazıları.

Data Wing, hikayesi gereği diyalog açısından da varlıklı bir oyun. Oynanış olarak 1-2 saat kadar devam eden Data Wing, uzun zamandır oynadığımız en iyi mobil oyunlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda internetsiz mobil oyunlara arasında saymak da mümkün. Kesinlikle fakat mutlaka indirmenizi öneri ediyoruz. DATA WING, Google Play Store ve App Store’dan parasız olarak indirilebiliyor.

DATA WING en iyi mobil oyunlar
Resim: Data Wing

Fancade

Fancade, arcade severler için bulunmaz bir nimet. Oyunun yapımcısı Martin Magni, daha önce Mekorama isimli olabildiğince etkin bir oyun geliştirmişti. Ancak Fancade ile mutlaka bunun üstüne çıkmış.

Fancade, içerisinde 50’den fazla oyun barındıran bir simülatör olarak düşünülebilir. Ancak yeni oyunları açabilmek için, elinizdeki oyunlardan kafi puanı toplamış olmanız gerekiyor.

Oyunların içinde, Mekorama benzeri bir bulmaca yer alıyor. Tıkladığınız yere giden bir karakteri, bulmacayı çözerek hedefe ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Bir öteki oyun ise düz bir yolda otomobil sürdüğünüz Drive Mad. Bu oyunda, yoldaki parkuru tamamlayarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Buna benzer onlarca mini oyuna haiz Fancade her yeni güncelleme ile daha fazla oyuna ve haritaya kavuşuyor. Oyunun en hoş yanlarından birisi İnternet olmadan erişim sağlanabilmesi. Üstelik oyun tamamıyla ücretsiz. Bunlara ayrıca kendi oyununuzu tasarlayabildiğiniz de belirtiliyor.

Eğer saatlerinizi geçirmek istediğiniz bir arcade cenneti arıyorsanız, Fancade bunu size fazlasıyla sunuyor. Oyunla alakalı söylenebilecek bir ihtimal tek sıkıntı, yeni bir seviyenin açılma süresi oluyor. Gerekli puanı topladıktan sonra yeni oyunların açılması için bir müddet beklemeniz gerekiyor. Fancade, iOS ve Android için parasız bir halde indirilebiliyor.

Build a Bridge

En iyi mobil oyunlar listemizde sıradaki oyun internetsiz bir simülasyon ve bulmaca oyunu olan Build a Bridge oluyor. Oyunun adından da anlayabileceğiniz gibi oyunda köprü inşa ediyoruz. Bu köprüleri inşa etmedeki amacımız ise aracımızın bir noktadan öteki noktaya ulaşmasını sağlamak oluyor.

Oyundaki en mühim şey olan fizik motoru gayet etkin ve gerçekçi. Bu nedenle köprüleri tasarlarken yıkılmamasını sağlamanız gerekiyor. Ayrıca köprüyü asfalt, odun ve çelik kablolar gibi muhtelif materyaller kullanarak tasarlıyoruz. Bir ipucu, üçgenler kurmak olabildiğince işe yarıyor.

Oyunda olabildiğince fazla düzen yer alıyor. Üstelik bu seviyelerin zorluğu gittikçe artıyor ve her düzen kendisine hususi görevler ile geliyor. Oyunun grafikleri ve detaycılığı da bir tebriği hakkediyor.

Oyunla alakalı sevdiğimiz bir öteki hususiyet ise kamera açıları oluyor. Köprü inşası tamamlandıktan sonra aracımızı gönderiyoruz. Bu sırada istersek arabanın içerisinden istersek arabanın dışından farklı açılarla takip edebiliyoruz. Bu ufak dokunuş oyunu birazcık daha eğlenceli hale getiriyor.

Build a Bridge iOS ve Android için parasız olarak yer alıyor. Ayrıca oyun Nintendo Switch ve Windows için de temin edilebiliyor.

Build a Bridge en iyi mobil oyunlar
Resim: Build a Bridge

Two Dots

İnternetsiz mobil oyunlar arasında yer alan Two Dots, son derece şirin grafiklere haiz bir bulmaca oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyundaki amacımız bizlere verilen görevleri yerine getirmek. Bu görevler sıklıkla belli sayıdaki renkli topları birbiriyle eşleştirmek oluyor. Örneğin 50 adet kırmızı topu birleştirmek oyunda yer alan görevler arasında.

Oyunu oynarken kullanabileceğimiz çeşitlik teknikler de bulunuyor. Örneğin topları birleştirerek kare biçimi kurmak aynı renkteki bütün nesnelerin silinmesini sağlıyor. Özellikle çok yüksek rakamlara ulaşmanız gereksinim duyulan görevlerde bu unsurun son derece yararlı olduğunu belirtmekte yarar var. Ancak oyun her vakit son derece kolay haritalar sunmuyor.

Özellikle birtakım bölümlerde ekstra zorlayıcı görevler olduğunu belirtelim. Kimi vakit kare kurmak çok daha zor hale gelebiliyor. Bazen de haritada yer alan renklerin sayısı fazla oluyor. Bu nedenle istenen renkleri toplamak çok daha uzun sürüyor.

Oyunda ana moda ayrıca farklı bulmacalar da yer alıyor. Ekstra aktivite olarak sunulan bu bulmacaların sonunda oyuncular muhtelif ödüller kazanıyor. Özellikle internetsiz mobil bulmaca oyunlarını seviyorsanız bu oyuna göz atmanızı öneri ediyoruz. Two Dots, Android ve iOS için parasız olarak indirilebiliyor.

Micro RPG

En hoş mobil oyunlardan birisi olan Micro RPG, internetsiz oynanan sıra tabanlı bir RPG oyunu. Oyun karakterimizin etrafında, daire şeklinde bulunan can alıcıları alt etmemizi amaçlıyor. Bunun için ise bizlere belli bir tur hakkı veriyor. O turun sonunda tamamlamamız gereksinim duyulan vazife yarım kalırsa başarısız oluyoruz. Ayrıca oyunda yan görevler de mevcut.

Oyunda can alıcıları öldürebilmek için karakterimizin, çevresinde devamlı dönen silahıyla hangi yöne doğru hücum edeceğine karar veriyoruz. Böylece bir tur geçmiş ve hamlemizi yapmış oluyoruz. Buna ayrıca hangi canavarın bizlere saldıracağını bir tur daha önceden görebiliyoruz.

Canavarların bizlere uzaklığına göre üç farklı tabanca türü kullanıyoruz. Yakınımızda bulunan canavarlar için kılıç, orta uzaklıktaki mesafede bulunan canavarlar için balyoz, uzak mesafede bulunan canavarlar için ise ok gibi silahlar bulunuyor. Ayrıca kestane gibi eğlenceli silahlar da kullanabiliyoruz. Oyundaki silahlar da kendi içerisinde tuzak, yakın dövüş silahı gibi sınıflara ve kullanım alanlarına sahip. Her parçaya başlamadan ilkin karşımıza çıkacak can alıcıları görebiliyor ve silahlarımızı ona göre seçebiliyoruz.

Micro RPG’de dört farklı dünya yer alıyor. Bir önceki dünyanın bütün seviyelerini tamamladıktan sonra öteki dünyaya geçebiliyoruz. Aynı zamanda oyunda boss dövüşleri de yer alıyor. Her dünyada farklı sandıklar kazanıyoruz. Bu sandıklar ile ekipmanlarımızı ve karakterimizi güçlendirebiliyoruz.

Oyun şimdilik geliştirme aşamasında ve devamlı yenileniyor. Şimdilik tek karakter bulunuyor fakat ileride daha fazla karakter opsiyonu olacağı ibaresi oyunda yer alıyor.

Micro RPG, Google Play Store ve App Store üzerinden parasız olarak temin edilebiliyor.

Bullet Echo

En iyi mobil oyunlar listemizde sırada çevrimiçi bir oyun olan Bullet Echo yer alıyor. ZeptoLab tarafınca sunulan kuş bakışı bir aksiyon ve battle royale oyunu. Oyunda bir el fenerimiz bulunuyor ve haritayı onun vasıtası ile görebiliyoruz. Ancak rakiplerimizin ayak ve ateş sesleri de haritayı görmemize yardımcı oluyor. Aynı şekilde ekip arkadaşlarımız da çevremizde olan biteni görebilmemizi sağlıyor.

Oyunla alakalı en beğendiğimiz noktalar, süratli bir oynanışa haiz olması, basitçe öğrenilmesi ve taktiksel düşünmeye izin vermesi oluyor. Belirttiğimiz suretiyle hareket ederken çıkardığımız sesler rakipler tarafınca algılanabiliyor. Bu nedenle ne vakit süratli hareket etmeniz icap ettiğini ve sessiz olmanız icap ettiğini bilmeniz mühim bir hal alıyor.

Oyunda olabildiğince fazla sayıda karakter yer alıyor. Bu karakterleri geliştirmek ve özelliklerini çoğaltmak için oyun içerisinde kazanılan para harcanabiliyor. Ayrıca karakterlerin kullanabileceği muhtelif tehçizatlar mevcut. Oyunda görevler ve etkinlikler de yer alıyor. Bu etkinlikler vasıtası ile ekstra ödüller kazanılıyor.

Peş peşe kazanılan oyunlar ile bir yengi serisi oluşturuluyor. Bu yengi serisi ile bir üst dereceye atlanabiliyor. Bullet Echo, dostlarınızla ya da tek başınıza oynayabileceğiniz harika bir oyun. Üstelik çevrimiçi mobil oyunlar arıyorsanız Android ve iOS için parasız olarak indirebilirsiniz.

bullet echo en iyi mobil oyunlar
Görsel: Bullet Echo

Shadow Fight 3

Shadow Fight 3, RPG, aksiyon ve dövüş oyunu olarak tanımlanabilir. Oyun daha ilkin önerdiğimiz bir öteki oyun olan Vector ile aynı geliştiriciye sahip.

Oyunda iki farklı mod mevcut. Bunlardan birisi öykü modu öteki ise düello modu. Hikaye modunda tahmin edileceği suretiyle oyunun bizlere sunmuş olduğu tek benlik senaryoyu oynuyoruz. Bu modda, karşımıza çıkan rakiplerle dövüşüyor ve sonraki rakibe geçerek ilerliyoruz. Bazı rakiplerle dövüşlerimiz iki raunt sürerken bazılarıyla daha uzun süre dövüşebiliyoruz.

Düello modunda ise çok oyunculu bir oynanış görüyoruz. Karşımıza çıkan rakipler yani öteki oyuncular ile dövüşüyor ve kazanmaya çalışıyoruz. Burada kazandığımız dövüşler kararında seviyemiz yükseliyor ve sandık kazanıyoruz. Ayrıca bu mod vasıtası ile oyun, çevrimiçi mobil oyunlar arasında yer alıyor.

Oyunda kazandığımız ödüller ile sandıklar alabiliyoruz. Bu sandıklardan ise muhtelif eşyalar çıkıyor. Ancak eşya kazanmanın tek yolu bu değil. Oyun içerisinde kazandığımız para ile de eşyalar alabiliyoruz.

Dövüşlerde farklı kabiliyetlerimiz oluyor. Oyunun başında ancak ellerimizi kullanarak dövüşsek de, oyun ilerledikçe muhtelif silahlar kullanabiliyoruz. Ayrıca zırh, miğfer ve farklı ekipmanlar da oyunda yer alıyor. Oyunda dile getirmemiz gereksinim duyulan bir öteki vaka ise eşyaların gölge özelliği oluyor. Eşyalar, bizlere dövüş esnasında kullanabileceğimiz muhtelif özellikler kazandırıyor.

Oyunun grafikleri bir mobil oyun için olabildiğince başarılı. Ayrıca oyunda yer alan müzikler ve ses efektleri, bir atmosfer oluşturmaya olabildiğince katkı sağlıyor. Tüm bu unsurlarla en iyi mobil oyunlar listemizdeki yerini alıyor.

Üstelik Shadow Fight 3, Android ve iOS için parasız olarak indirilebiliyor. Eğer bir dövüş oyunu arıyorsanız, Shadow Fight serisini öneri ediyoruz. Online mobil oyunlar seviyorsanız bu oyuna göz atmayı unutmayın.

Super Clone

En iyi mobil oyunlar listesindeki sıradaki isim olan Super Clone, bir aksiyon ve serüven oyunu. Oyun 2100 senesinde geçiyor. Oyunun hikayesi ise, adım atar başlamaz anlatılıyor. Oyunda bir klonu oynuyor ve robotların ele geçirdiği şehrimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Oyun süresince muhtelif anıları topluyor ve Süper Klon olmaya çalışıyoruz.

Oyunun mekanikleri olabildiğince kolay fakat hayatta kalmak da bir o denli zor. Karşımıza çıkan robotları öldürüyor ve düzen atlayarak ilerliyoruz. Oyunda yapmamız gereksinim duyulan tek şey ise mermilerden ve robotlardan kaçmak. Ateş etme eylemi oyunun kendisi tarafınca gerçekleşiyor. Bu kulağa olabildiğince kolay gelse de mühim oranda zorlayabiliyor.

Oyunun ebedi seviyesi bulunmuş olduğu anlatım ediliyor. Her öldüğümüzde ya da düzen bitirdiğimizde bir lobiye ulaşıyoruz. Bu lobide etkileşime geçebileceğimiz farklı kişiler bulunuyor. Oyunda temizlenen her kademe sonrasında, o düzen süresince kullanabileceğimiz güçlendirmelere ulaşıyoruz.

Oyunda farklı silahlar ve güçlendirmeler de yer alıyor. Bu silahları geliştirme imkanımız da mevcut. Ayrıca geliştiriciler, oyunun kendisini tekrardan etmediğini belirtiyor. Eğer süratli bir oyun arıyorsanız Super Clone sizin için idealdir. Üstelik, Android ve iOS için parasız olarak indirebilirsiniz.

super clone en iyi mobil oyunlar
Görsel: Super Clone

Plague Inc.

İnternetsiz mobil oyunlar arasında yer alan Plague Inc seneler ilkin çıkmış olsa dahi son vakit dev bir güncellemeyle aktüel oyunlar arasına döndü. The Cure adlı yeni oyun modu, oyunun amacını tamamıyla değiştirdi diyebiliriz.

Bilmeyenler için oyunu kısaca özetleyelim. Plague Inc, dünyaya rahatsızlık yaymak için uğraştığımız bir strateji oyunu. Oyunda bakteri, virüs, mantar, parazit, prion, nano-virüs ve biyolojik tabanca gibi farklı istila türleri bulunuyor. Her istila türünün kendine özgü bir oynanışı var.

Oyundaki amacımız ise hastalığı yaymak ve insanlığın sonunu getirmek oluyor. Biz hastalığı yaymakla uğraşırken, bilim adamları ise bir deva ya da aşı bulmak için inceleme yapıyorlar. Dünyadaki bütün insanları öldürmeden ilkin bir aşı bulunursa ve hasta olan hepimiz iyileşirse oyunu kaybediyoruz. Oyunu alt etmek için ise bütün insanların ölmesi gerekiyor.

Oyunda 4 güçlük seviyesi mevcut. Bunlar kolay, orta, zor ve çok zor oluyor. Kolay ölçüde insanoğlu ellerini yıkamıyor ve araştırmacılar çok çalışmıyorken, çok zor ölçüde hepimiz takıntılı bir halde el yıkıyor ve araştırmacılar laboratuvarlarda uyuyor.

Ayrıca oyunda ücretli olarak indirilebilen farklı modlar da yer alıyor. The Cure yani tedavi modu ise COVID-19’a hususi bir oyun modu. Bu modda tahmin edilebileceği suretiyle rahatsızlık yaymak yerine hastalığı yok etmeye çabalıyoruz. Yani aşıyı bulmaya.

Oyunun geliştiricileri asla bu kadar ayrıntılı bir mod ortaya çıkarmadıklarını anlatım ediyor. Bu mod hakikaten de bambaşka bir oyun olmuş gibi. Üstelik COVID-19 sona erene kadar modun parasız olacağı anlatım ediliyor. Plague Inc, Android için parasız olarak, iOS için ise 5 TL’ye indirilebiliyor.

plague-inc en iyi mobil oyunlar
En İyi Online Oyunlar