En İyi Modem Önerileri – 2022

resim74479032
resim74479032

Modemler, teknoloji kullanıcılarının günlük yaşamlarında maksimum kullandıkları cihazların başlangıcında gelmektedir. Telefon hatları üstünden internet bağlantısı elde eden bu cihazlar, internetin olduğu bütün ortamlarda bulunuyorlar desek yanlış olmayacaktır. Bu kadar çok kullanılan bir cihaz, doğal ki çok muhtelif modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan kaynaklı kullanıcılar, en iyi modem hangisi diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi modem modellerine yakından bakacağız. Sizler için hazırladığımız listede, her bütçeye ve her kullanıcı tipine hitap eden modem modellerine yer vermeye çalıştık. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırladığımız listemize geçelim.

İçindekiler

En İyi Modem Modelleri

Belirttiğimiz gibi piyasada çok muhtelif markaların modem modelleri mevcut. Bundan kaynaklı modem satın almaya kabul eden bir kullanıcı, hangi markanın hangi modelini alacağı konusu ile ilgili tereddüt yaşıyor. Modemler, haiz oldukları özelliklere göre muhtelif fiyat aralıklarında kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Bu yüzden modem tercihinden bulunmadan ilkin bir modemden beklentilerinizin neler olduğuna karar vermelisiniz.

Sizler için hazırladığımız modem önerileri listemizde her ihtiyacı göz önüne alarak model önerilerinde bulunmaya çalıştık. İşte sizler için seçmiş olduğumuz modem modelleri:

Zyxel VMG1312-T20B

En iyi modem önerilerimizin ilk esnasında Zyxel VMG1312-T20B yer alıyor. Zyxel, modem sektöründeki en etkin markalardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, uzun süredir modem piyasasında hizmet vermektedir. Bu süreç, firmanın bu alanda geniş bir malumat birikimi edinmesini sağladı. Bu sayede Zyxel, piyasadaki en etkin markalardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Bizler de listemizde giriş seviyesi modemlerden birisi olan Zyxel VMG1312-T20B modeline yer verdik. Modem, olabildiğince sade bir tasarıma sahip. Bunun yanı sıra modemin tasarımında muhtelif irtibat noktaları mevcut. Kullanıcılar, modemde yer edinen 1 adet USB Type A ve 4 adet LAN irtibat noktalarından faydalanabiliyorlar. Ayrıca modemin irtibat teknolojisi VDSL2 olarak karşımıza çıkıyor.

Zyxel VMG1312-T20B

Wi-Fi 4 teknolojisi ile çalışan modem, 2.4 GHz çabalama frekansına sahip. Bunun yanı sıra modemin veri hızı, 300 Mbps olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerler de giriş seviyesindeki bir modem için fazlasıyla kafi olacaktır. Modemin şifreleme özellikleri kısmında ise WPA ve WPA2 başta olmak suretiyle muhtelif yöntemler kullanıcılarını karşılıyor. Ayrıca kullanıcılar, bu modemi router şeklinde de kullanabiliyorlar.

Genel olarak giriş seviyesi ev kullanıcıları için kafi özelliklere haiz olan modem, fiyatıyla da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Zyxel VMG1312-T20B, Türkiye’de 400 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Zyxel VMG1312-T20B – Satın Al

Asus DSL-AC750

Teknoloji devi Asus, bilgisayar başta olmak suretiyle muhtelif kategorilerde olduğu gibi modem piyasasında da karşımıza çıkan markalardan birisi oluyor. Şirket, bu alanda da bir çok modeliyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Hatta Asus, ürettiği etkin modemler vasıtası ile modem sektöründe maksimum tercih edilen üreticilerden birisi diyebiliriz. Bundan kaynaklı bizler de listemizde Asus DSL-AC750 modeline yer verdik.

Modem, olabildiğince şık bir tasarıma haiz diyebiliriz. Asus, tasarımın yanı sıra sunmuş olduğu özelliklerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Modemde Wi-Fi 5 teknolojisi mevcut. Bu sayede modem, 2.4 ve 5 GHz frekanslarında çalışabiliyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 300 Mbps veri hızı sunarken 5 GHz frekansında ise 433 Mbps veri hızı sunmaktadır.

En iyi modem önerileri - Asus DSL-AC750

Bunun yanı sıra modemde WAN ve LAN irtibat girişleri mevcut. Bu sayede kullanıcılar, modemde diledikleri web irtibat seçeneğini kullanabiliyorlar. Ancak modemin irtibat noktası konusu ile ilgili mühim bir eksikliği mevcut. Asus, bu modelde USB girişine yer vermemeyi tercih etti. Bundan kaynaklı kullanıcılar, güncellemeler başta olmak suretiyle modem üstünde yaptıkları muhtelif işlemlerde güçlük yaşayabiliyorlar.

Modemin emniyet kısmında ise WPA ve WPA2 başta olmak suretiyle muhtelif şifreleme seçenekleri yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar, diledikleri şifreleme tekniği ile modemlerini emniyet altında tutabiliyorlar. Bunun yanı sıra bir çok modem gibi Asus DSL-AC750 de router şeklinde de kullanılabiliyor.

Asus DSL-AC750, haiz olduğu özellikler vasıtası ile giriş ve orta düzen modem kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Modem, Türkiye’de 685 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Asus DSL-AC750 – Satın Al

TP-Link TD-W8960N

Sizler için hazırladığımız en iyi modem önerileri listemizde TP-Link TD-W8960N modem de yer alıyor. TP-Link, modem sektöründe hizmet veren en etkin markalardan birisi olarak bilinmektedir. Türkiye’de marka, daha fazla giriş ve orta düzen modem kullanıcılarına hitap etmektedir. Bu doğrultuda TP-Link TD-W8960N, listemizde yer edinen giriş-orta düzen modemlerden birisidir.

TP Link, modemlerinde genelde standart tasarımlar üstünden ilerlemeyi tercih ediyor. Şirket, modemlerinde sade ve göze hitap eden tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda TP-Link TD-W8960N, mavi tasarımıyla dikkat çekmektedir. Modemde 3 adet LAN, 1 adet WAN girişi mevcut. TP Link, bu modelde USB girişine yer vermedi.

TP-Link TD-W8960N

Wi-Fi 4 teknolojisine haiz olan modem, 2.4 GHz frekansında çalışmaktadır. Modemde 2 adet anten yer almaktadır. Bu antenler, 5 dBi çekim gücünde kullanıcılarına hizmet sunuyorlar. Ayrıca modem, 300 Mbps veri hızını desteklemektedir. Bu özellikleriyle modem için tam bir giriş-orta düzen modem diyebiliriz.

WPA, WPA2 şifreleme türlerine haiz olan modem, konuk girişi gibi muhtelif emniyet önlemlerine de sahip. Bu sayede TP Link, bu modem kullanıcılarının güvenliklerini riske atmıyor. Böylece TP Link, hız konusu ile ilgili kullanıcılarını memnun bıraktığı kadar emniyet konusu ile ilgili da memnun etmeyi başarıyor.

TP-Link TD-W8960N, Türkiye’de 710 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

TP-Link TD-W8960N – Satın Al

Zyxel VMG3625-T50B

En iyi modem önerileri listemize bir öteki Zyxel marka modem ile devam ediyoruz. Zyxel, giriş seviyesi kadar orta ve üst düzen modem kullanıcılarına da hitap ediyor. Bundan kaynaklı marka, bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Zyxel VMG3625-T50B, haiz olduğu özellikler ile orta düzen modem kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz.

Şirket, bu modelde de klasikleşen sade Zyxel modem tasarımını kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra Zyxel, bir çok modelinde olduğu gibi bu modelde de muhtelif irtibat noktalarıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Modemde 4 adet LAN, 1 adet WAN ve 1 adet USB girişi mevcut.

Zyxel VMG3625-T50B

Bunun yanı sıra modem, Wi-Fi 5 teknolojisi ile çalışıyor. Bu teknoloji, modemin 2.4 ve 5 GHz frekanslarında çalışmasına imkân sağlıyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 300 Mbps ve 5 GHz frekansında 867 Mbps veri hızı desteği sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, modemin hız mevzusundaki performansından memnun kalıyorlar.

Zyxel, bu modelin emniyet kısmında kullanıcılarını birazcık kısıtlıyor diyebiliriz. Çünkü modemde WPA-PSK ve WPA2-PSK şifreleme türleri mevcut. Bundan kaynaklı kullanıcılar, bir çok modemin aksine birazcık daha azca şifreleme opsiyonu ile yüz yüze kalıyorlar.

Yine de modem, sunmuş olduğu performans ile orta düzen modem kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Türkiye’de Zyxel VMG3625-T50B’yi satın almayı düşünürseniz bütçenizden minimum 795 TL ayırmanız gerekiyor.

Zyxel VMG3625-T50B – Satın Al

TP-Link, modem piyasasında yer edinen bir öteki büyük üreticilerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirket, muhtelif modem modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Modemlerin etkin performans göstermeleri, firması maksimum tercih edilen modem üreticilerinden birisi haline getiriyor. Bundan kaynaklı bizler de listemizde TP-Link Archer VR2100 modeline yer verdik.

Modem, olabildiğince şık ve modern bir tasarıma sahip. TP-Link, bu tasarımda muhtelif irtibat noktaları kullanmayı tercih etti. Kullanıcılar, modemde yer edinen 1 adet USB, 1 adet WAN ve 3 adet LAN girişini kullanabiliyorlar. Şirket, bilhassa USB girişinde elde etmiş olduğu dosya paylaşımı başta olmak suretiyle muhtelif hizmetlerle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

En iyi modem önerileri - TP-Link Archer VR2100

Bunun yanı sıra modem, Wi-Fi 5 teknolojisine sahip. Bu teknoloji, kullanıcılarına 2.4 ve 5 GHz frekanslarında modemi kullanma imkanı sunuyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 300 Mbps veri hızında çalışırken 5 GHz frekansında ise 1733 Mbps veri hızında çalışıyor.

Ayrıca modemde WPA ve WPA2 başta olmak suretiyle muhtelif şifreleme seçenekleri mevcut. Bu sayede kullanıcılar, modemle süratli bir web tecrübesi yaşarken bunun yanı sıra güvenliklerini de elde etmiş oluyorlar. Böylece TP-Link Archer VR2100, orta düzen modem kullanıcılarına hitap eden bir modem olarak karşımıza çıkıyor.

Router şeklinde de kullanılabilen TP-Link Archer VR2100, Türkiye’de 1.625 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

TP-Link Archer VR2100 – Satın Al

En iyi modem önerileri listemize bir öteki TP-Link modeliyle devam ediyoruz. Markanın muhtelif modem modelleriyle kullanıcılarıyla buluştuğunu belirtmiştik. Bundan kaynaklı TP-Link, üst seviye modem modeliyle bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

TP-Link Archer VR2800, öteki TP-Link modelleri gibi olabildiğince şık ve modern bir tasarıma sahip. Bunun yanı sıra TP-Link, bu modelde de çok muhtelif irtibat noktaları kullanmayı tercih etti. Modemde 2 adet USB, 1 adet WAN ve 4 adet LAN girişi mevcut. TP-Link, bu modelin USB girişinde FTP desteğinden dosya paylaşımı desteğine kadar çok muhtelif özellikler sunuyor.

TP-Link Archer VR2800

Modem, Wi-Fi 5 teknolojisi ile kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu teknoloji, bir çok modemde olduğu gibi bu modemde de kullanıcılarına 2.4 ve 5 GHz frekanslarını sunuyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 600 Mbps ve 5 GHz frekansında 2167 Mbps veri hızı değerlerine ulaşabiliyor.

Yüksek hız değerlerini destekleyen modem, kullanıcılarının güvenliğine de ehemmiyet veriyor. Bundan kaynaklı modemde WPA ve WPA2 başta olmak suretiyle çok muhtelif şifreleme seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra kullanıcılar, modemi router şeklinde de kullanabiliyorlar.

Özellikleriyle kullanıcılarını etkilemeyi başaran TP-Link Archer VR2800, üst seviye modem kullanıcıları için makul bir model diyebiliriz. Modem, Türkiye’de 2.600 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

TP-Link Archer VR2800 – Satın Al

Asus DSL-AX82U

En iyi modem önerileri listemizin son esnasında bir kez daha Asus tarafınca üretilen bir modem modeli bizleri karşılıyor. Asus da bir çok modem üreticisi gibi muhtelif segmentlerde modem modelleri üretiyor. Şirket, ürettiği üst seviye modem modelleriyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bu modellerden birisi de Asus DSL-AX82U olarak karşımıza çıkıyor.

Asus, bu modelde çok şık ve dikkat cazibeli bir dizayn yaratmayı başardı. Şirket, bu tasarımla daha fazla oyunculara hitap ediyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra modem, haiz olduğu irtibat noktalarıyla da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Modemde 1 adet USB, 1 adet WAN ve 4 adet LAN girişi mevcut. Modem, bir çok üst seviye modem gibi USB girişi vasıtası ile FTP desteği mevcut olmak suretiyle çok muhtelif özelliklere sahip.

Asus DSL-AX82U

Modem, Wi-Fi 6 teknolojisiyle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu teknoloji, kullanıcılarına 2.4 ve 5 GHz çabalama frekansları sunuyor. Modem, 2.4 Ghz frekansında 574 Mbps veri hızına ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra modem, 5 GHz çabalama frekansında ise 4804 Mbps veri hızıyla kullanıcılarına hizmet veriyor.

Asus, hız değerleri kadar emniyet konusu ile ilgili da etkin bir iş çıkarttı diyebiliriz. Çünkü modemde WPA3 ve WPA3-PSK şifreleme şekilleri mevcut. Bu şifreleme yöntemleri, kullananların aktüel teknoloji ile modem güvenliklerini sağlamalarına imkân tanıyor. Ayrıca Asus, kullanıcılarına bu modemi router ve access point olarak kullanabilme imkanı da sunuyor.

Özellikleri ile kendisine fanatik bırakan Asus DSL-AX82U, Türkiye’de 4.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Asus DSL-AX82U – Satın Al

Genel Değerlendirme

Piyasada muhtelif teknoloji üreticileri tarafınca üretilen modem modelleri yer alıyor. Modem modellerinin çok olması, kullananların akıllarını karıştırabiliyor. Çünkü kullanıcılar, hangi modemin kendi gereksinimlerini karşılayacağı konusu ile ilgili kararsız kalabiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizlere referans olabilmesi adına muhtelif modem üreticilerinin en iyi modem modellerine yer vermeye çalıştık. Bu modemleri seçerken bütün kullananların gereksinimlerini göz önüne almaya çalıştık. Bunun yanı sıra doğal ki değişik kullanıcı tiplerine hitap eden modem modellerine de yer vermeye çalıştık. Modem tercihinde bulunurken bir modemden beklentilerinizin neler olduğuna karar vermeniz gerekiyor.

Aksi takdirde kullanmayacağınız özelliklere haiz olan bir modeme gereğinden fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra makul fiyatlı diye aldığınız modemden istediğiniz verimi alamama ihtimaliniz de mevcut. Bundan kaynaklı modem tercihi yapmadan ilkin modemden beklentilerinizin neler olacağına karar vermelisiniz.

Sizler için hazırladığımız en iyi modem önerileri listemiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve memnun kaldığınız modem modellerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.