En İyi Monitör Önerileri – 2022

resim83281179
resim83281179

En iyi monitör önerileri listemiz ile karşınızdayız! Teknoloji.org olarak okurlarımızın her alandaki gereksinimlerine yönelik listeler yapmaya devam ediyoruz. Daha daha önceden sizlere bilgisayar konusu ile ilgili değişik donanımlar için de listeler hazırlamıştık. En iyi RAM, ekran kartı ve PC kasası önerileri gibi listeler ile ihtiyaçlarınıza yanıt vermeye çalıştık. Sırada en iyi monitör önerileri sıralaması var. Bu sıralama vasıtası ile ihtiyaçlarınıza İdeal monitörleri seçebilirsiniz.

Son dönemde artan dövizden kaynaklı tabii ki monitör tutarları da olabildiğince arttı. Bu nedenle sıfır monitör alacak durumda olmayan okurlarımızı da unutmadık. Yine sizlere daha önceden hazırladığımız ikinci el monitör rehberi ile yardımcı olmaya çalıştık. İkinci El Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? adlı içeriğimizi incelemek sizin işinize yarayacaktır. Şimdi hazırsanız listemizde bulunan monitör modellerini incelemeye başlayalım.

İçindekiler

Samsung Odyssey G7

Samsung Odyssey G7

2021 yılının Haziran ayında tanıtımları meydana getirilen Samsung’un Odyssey serisi monitörleri hakikaten de dikkat cazibeli monitörler. Bunlardan G7 olan modeli 28 inçlik bir boyuta sahip. 2560 x 1440 çözünürlüğü ile olabildiğince iyi bir nitelik sunuyor.

Ayrıca bilgisayar oyuncularını sevinçli edecek özellikleri de var. Bunlardan ilki reaksiyon süresi. Samsung Odyssey G7 modeli 1ms reaksiyon süresine sahip. Bunun yanısıra yenileme/tazeleme hızı da olabildiğince iyi. Tam olarak 240 Hz değerinde. Bilgisayar oyuncularının bir monitörden isteyeceği iki mühim hususiyet de Samsung Odyssey G7’de var.

Kavisli ekranının 178 derecelik bir açı sunması son aşama güzel. Tasarım konusu ile ilgili da bakacak olursak olabildiğince şık demek mümkün. İnce çerçevesi ve araç-gereç kalitesi kullanıcılarını sevinçli edecek düzeyde. En iyi monitör önerileri sıralamasında kesinlikle bulunması ihtiyaç duyulan bir monitör.

Son olarak eklemekte yarar var, seride yalnızca G7 modeli yok. G5 modeli 27 inç, G3 modeli ise hem 27 inç hem de 24 inç seçeneklerine sahip. Bütçeniz doğrultusunda bu modellere de göz dolaştırmak bir seçenek.

Huawei MateView GT 34″

Huawei-MateView-GT

En iyi monitör önerileri listemizde yer edinen bir diğer monitör ise Huawei markasına ait. Huawei’in yüksek performanslı monitörleri arasında yer edinen MateView GT serisi ile etkin bir fiyat performans aletine haiz olabilirsiniz. Ürünün isminden de anlayacağınız suretiyle 34 inç boyutunda olan monitörün özellikleri göz dolduruyor.

WQHD çözünürlük standardında yer edinen MateView GT modelinin tam çözünürlüğü ise 3440 x 1440 px olarak anlatım ediliyor. Cihazın monitör teknolojisi ise VA olarak belirtiliyor. 165 Hz monitör yenileme hızına haiz olan bu cihazın reaksiyon süresi ise 4 ms şeklinde bildiriliyor.

Renk derinliği 10 bit olan ürünün kavisli bir monitör paneli olduğunu da belirtelim. Bu yönüyle 178 aşama derecelik bir açı da sunuyor. DCI-P3 kapsamı ise %90 olarak belirtiliyor. Ancak sRGB konusu ile ilgili %100 yardımcı sağladığını belirtmekte yarar var.

Tüm bu yöntem detayların yanı sıra AMD FreeSync Premium, mavi fer filtresi, HDR10 ve vibrasyon azaltma gibi özellikler de cihazda yer alıyor. Ayrıca üründe DisplayPort 1.4 ve HDMI 2.0 desteğinin olduğunu belirtelim. Gücünü ise Type-C bağlantısı ile almış olduğu bildiriliyor. Bu serinin 27 inç boyutunda da bir modelinin olduğunu da belirtmekte yarar var.

James Donkey JD27FG

james donkey

Oyun dünyasına hakim olanların daha önceden ismini duydukları bir marka ile karşınızdayız. James Donkey, yalnızca monitör değil bunun yanı sıra SSD, kulaklık, mouse, mousepad, klavye gibi mamüller de üretiyor. Üstelik makul tutarları ile de dikkatleri üstüne topluyor.

James Donkey JD27FG modeli 27 inç monitör boyutuna sahip. Az ilkin de bahsetmiş olduğumuz gibi daha fazla oyuncuların bilmiş olduğu bir marka. Bu nedenle oyunculara makul mamüller tasarlıyor. Bu monitörde de buna makul bir halde davranmışlar. 1 ms reaksiyon süresi ve 144 Hz yenileme hızı ile olabildiğince etkin değerlere sahip.

Tasarım mevzusuna değinecek olursak burada bizi ince bir çerçeve karşılıyor. Bu olabildiğince hoş zira artık kalın çerçevelerin göz yorduğu ortada. Tamamen imaj kirliliği oluşturuyorlar. O nedenle bu modelde olduğu gibi ince çerçeveli monitörleri kullanmak daha cazibeli oluyor.

Ayrıca monitör ayaklarının biçimi ve rengi de olabildiğince güzel. Uygun fiyatlı iyi bir monitör almak isteyenlerin kesinlikle göz atması ihtiyaç duyulan bir monitör.

MSI Optix MPG341QR

MSI-Optix-MPG341QR

Listemizde yer edinen bir diğer monitör modeli ise MSI tarafınca tasarlanan MSI Optix MPG341QR oluyor. Özellikle büyük bir monitör arayanlar için biçilmiş kaftan olan MSI Optix MPG341QR bunun yanı sıra yüksek yenileme hızı ile de dikkat çekiyor.

34 inç boyutunda bir ekrana haiz olan monitörün çözünürlük standardı WQHD olarak belirtiliyor. Tam çözünürlüğü ise 3440 x 1440 px şeklinde anlatım ediliyor. Ürünün monitör teknolojisi ise IPS olarak bildiriliyor. Bu yönüyle büyük bir monitör arayışı içindekilerin beğeneceğini düşünüyoruz.

144 Hz yenileme hızı kıymeti de günümüz için son aşama kafi demek mümkün. Düz bir monitör paneli bulunan cihazın reaksiyon süresi de 1 ms olarak belirtiliyor. 178 derecelik açısına ayrıca renk konusu ile ilgili da 10 bit derinlik desteği sağladığını belirtelim. 1 milyarın üzerinde renk gösterebildiği de anlatım ediliyor.

Ayrıca %88.2 Adobe RGB, %91.5 DCI-P3 ve %122.5 sRGB desteği olduğunu da belirtmekte yarar var. Bu özellikleriyle renk konusu ile ilgili son aşama iddialı bir monitör olduğunu belirtelim. HDR ve Nvidia G-Sync uyumluluğu da bulunuyor. Ayrıca 2K çözünürlüğe kadar konsol da destekliyor.

Ürünün yöntem özelliklerinin yanı sıra irtibat konusu ile ilgili da etkin olduğunu belirtelim. 2 tane HDMI 2.0 bağlantısı cihazda yer alıyor. Ayrıca 1 tane DisplayPort 1.4 bağlantısı da üründe mevcut. 1 tane de Type-C güç girişi üründe yer alıyor. Hızlı şarj için kullanılan Type-A girişleri de monitörde yer alıyor. Ayrıca 3.5 mm mikrofon girişi de bulunuyor.

Asus XG279Q

Asus XG279Q

Bildiğiniz suretiyle oyuncuların RGB gibi bir tutkusu mevcut. Bilgisayar masasının hatta odanın çoğu yerinde RGB aydınlatmalara haiz ürünleri görebilirsiniz. Asus da bunu biliyor olacak ki çoğu ürününde olduğu gibi ürettiği monitör modellerinde de muhtelif aydınlatmalara yer vermeye başladı.

XG279Q modeli 27 inçlik bir ekrana sahip. 1 ms ve 170 Hz değerinde olması bizlere oyun konusu ile ilgili iyi bir hizmet verebileceğini gösteriyor. Ayrıca monitörde IPS açık oturum kullanılmış. Çözünürlüğü ise 2560 x 1440 boyutunda.

Yukarıda tenvir mevzusundan bahsetmiştik. Asus bu monitöründe hoş bir aydınlatmaya yer vermiş. Monitörden aşağı doğru inen ROG logosu hoş bir imaj oluşturuyor. Fakat çok lüzumlu olup olmadığının tercihini size bırakıyoruz.

Asus ProArt

Asus ProArt PA328CGV

Adından da anlayabileceğiniz gibi Asus tarafınca tasarlanan ProArt serisi ustalaşmış kullanım için hususi olarak geliştirilmiş bir monitör olarak bizleri karşılıyor. Özellikle animasyon ve resim dizayn işleri ile ilgileniyorsanız bu monitöre göz atmanızı öneri ediyoruz.

Bizim önerdiğimiz model olan Asus ProArt PA328CGV, 32 inç boyutunda ve QHD çözünürlük standardı ile kullanıcıya sunuluyor. IPS monitör teknolojisine haiz ürünün tam çözünürlüğü ise 2560 x 1440 olarak belirtiliyor. Ayrıca 165 Hz monitör yenileme hızı da dikkat çekiyor.

Ürünün düz bir paneli olduğunu belirtelim. Sunduğu açı desteği ise 178 aşama olarak belirtiliyor. Ayrıca 5ms reaksiyon süresi ile kullananların karşısına çıkıyor. Renk konusu ile ilgili ise son aşama gelişmiş bir ürün olduğunu belirtmekte yarar var.

10 bit renk derinliğine haiz ürünün 1 milyarın üzerinde renge yardımcı sağlamış olduğu anlatım ediliyor. Bunun yanısıra %100 sRGB desteği ve %95 DCI-P3 desteği bulunuyor. Ayrıca %100 Rec. 709 desteği olduğunu da belirtelim. HDR10, AMD FreeSync Premium Pro, mavi fer filtresi ve vibrasyon azaltma özellikleri de cihazda bulunuyor.

Bağlantı konusu ile ilgili ise HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.4 desteklerini görmek mümkün. HDCP 2.2 desteği de her iki girişte bulunuyor. Ayrıca Type-C ile güç almış olduğu anlatım ediliyor. 4 tane de Type-A bağlantısı bulunmuş olduğu anlatım ediliyor. Kulaklıklar için de bir çıkışa sahip.

Gigabyte AORUS FI32Q X

Gigabyte-AORUS-FI32Q-X

En iyi monitör önerileri listemizde yer edinen bir diğer model ise Gigabyte’a ait. Yüksek yenileme hızı arayanlar için biçilmiş kaftan olan Gigabyte AORUS FI32Q X, listemizdeki en gelişmiş monitörler arasında yer alıyor. Ancak bu ürünün de renk konusu ile ilgili birazcık geride kaldığını belirtelim.

32 inç boyutunda bir ekrana haiz olan Gigabyte AORUS FI32Q X, QHD yani 2560 x 1440 px çözünürlük desteği sağlıyor. IPS açık oturum bulunduran ürünün 1 ms reaksiyon süresi de mevcut. Ayrıca 270 Hz monitör yenileme hızı ile olağanüstü bir akıcılığa haiz olduğunu belirtmekte yarar var.

Cihazın renk konusu ile ilgili birazcık arkada kaldığını belirtmiştik. 8 bit renk derinliği bulunan üründe 16.7 milyon renk yer alıyor. %99 Adobe RGB, %95 DCI-P3 ve %157 sRGB desteği cihazda yer alıyor. Ayrıca düz bir panele haiz olan ürünün 178 derecelik bir açısı bulunuyor.

Ekran özellikleri arasında AMD FreeSync Premium Pro, mavi fer filtresi ve HDR yer alıyor. Ayrıca üründe arka aydınlatma, etken gürültü engelleme, 4K konsol desteği ve SuperSpeed IPS destekleri de yer alıyor. HDMI 2.1 desteği ve DisplayPort 1.4 desteği de bulunan model enerjisini Type-C bağlantısıyla alıyor. Hızlı şarj ve mikrofon girişi de dikkate kıymet özellikleri arasında.

Philips 242B1H

Philips 242B1H en iyi monitör

En iyi monitör önerileri sıralamasında iş dünyasını da unutmadık. Özellikle pandeminin yaşamımıza girmesi ile beraber evden çabalama sistemine de ciddi bir miktarda geçiş yapıldı. Bu sayede hem çevrimiçi dersler hem de çevrimiçi çalışmaya makul teknolojileri evimizde bulundurmaya çalıştık.

Bunlardan birisi de kuşkusuz kamera. Görüntülü görüşmelerin olmazsa olmaz parçalarından kamera, çoğu kullanıcı için mühim bir soruna dönüştü. İşte Philips 242B1H modeli ile bu problemi ortadan kaldırıyor. Çünkü monitöre entegre bir kamera bulunuyor.

Kameranın olması daha fazla iş amaçlı olmasını sağlamıyor. Teknik özelliklere baktığımız vakit esasen oyunlar için çok makul olmadığını görüyoruz. Çünkü 4 ms reaksiyon süresi ve 75 Hz yenileme hızına sahip. Eğer ki iş amaçlı olarak kullanacaksanız olabildiğince iyi ve şık bir monitör. Mutlaka incelemeniz gerekir.

Samsung LC24RG50FQMX/UF

Samsung LC24RG50FQMX/UF en iyi monitör

Kavisli monitörler olabildiğince şık tasarıma haiz oluyor. Ve Samsung da bu işi harbiden çok iyi yapıyor. Zaten 2015 senesinde ilk defa Samsung ile bu teknoloji yaşamımıza girdi. O zamandan bu zamana kadar da olabildiğince alaka topladı. Şu anda da Samsung LC24RG50FQMX/UF modeli ile kavisli monitöre haiz olmak isteyenlerin aklını çeliyor diyebiliriz.

144 Hz yenileme hızı ve 4ms reaksiyon süresine sahip. 24 inç boyutunda. Ayrıca Full HD imaj kalitesine sahip. Bu da 1920 x 1080 çözünürlüğe haiz olduğunu gösteriyor. Oyunlar için kafi olduğunu söyleyebiliriz.

Tasarım konusu ile ilgili kavisli ekrana haiz olmasının yanı sıra şık tasarımı ile de dikkat çekiyor. Fakat çerçeve kalınlığı konusu ile ilgili çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü çerçeve boyutu birazcık kalın. Fakat gene de etkin bir monitör olduğuna kuşku yok.

Monitör Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Monitör satın alırken çoğu ölçütü değerlendirmeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınız, bütçeniz çok önemli. Fakat alacağınız monitörün markası, güvence süresi gibi detaylarına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Ofiste iş amaçlı kullanacağınız bir bilgisayarda oyuncu monitörünün olması çok lüzumsuz olur. Özellikle dizayn konusu ile ilgili çalışmalar yapıyorsanız reaksiyon sürelerinden çok renklerin realistik olmasına, monitör boyutuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Fakat oyuncu monitörlerinde ise reaksiyon süresi ve yenileme hızları dikkat çekiyor. Bunların dışında şayet ki kodlama işi ile uğraşıyorsanız o zamanda yukarıda bahsetmiş olduğumuz Xiaomi’nin monitöründe olduğu gibi dikey kullanılabilen monitörleri tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Önemli bir not; en iyi monitör en pahalı olan monitör değildir. O nedenle yüksek fiyatlı monitörlerden ilkin fiyatlardan ilkin özelliklere bakmanızda yarar var. Yoksa 30-40 bin TL civarında satılan ve 60Hz ile 8ms reaksiyon süresine haiz olan monitörler de yok değil.

samsung-akilli-monitor-modelleri-tanitildi

Bu nedenle almak istediğiniz monitörü belirledikten sonra kesinlikle web üstünden marka ve modelini yazarak fiyat araştırması yapın. Hatta belli kampanya dönemlerinde meydana getirilen indirimleri muadil getirerek çok daha makul fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

Garanti süresi ve yöntem servis desteği de olabildiğince mühim mevzular arasında. Alacağınız ürünün minimum iki yıl güvence kapsamına dahil olduğuna emin olun. Hatta birtakım ürünlerde bu 24 ay yerine 36 aya kadar çıkabiliyor. Bu da sizin açınızdan ekstra bir üstünlük demek.

Servis konusu ile ilgili ise bildiğiniz suretiyle birtakım markaların ürünlerini servise gönderdiğiniz vakit sizi uzun süre sıkıntıya sokabiliyorlar. Bu nedenle servisine güvendiğiniz markaların ürünlerini seçmeniz sizin için daha makul olacaktır.

En iyi monitör önerileri sıralaması içerisinde size birbirinden değişik marka ve modelleri tanıtmaya çalıştık. Umarız monitör almak isteyen okurlarımız için yararlı bir içerik olmuştur. Peki siz sisteminizde hangi monitörü kullanıyorsunuz ve memnun musunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.