En İyi Navigasyon Uygulamaları – 2022

resim50901808
resim50901808

Navigasyon programları vasıtası ile insanlar, hedeflerine basitçe ulaşabiliyorlar. Fakat piyasada bir çok navigasyon uygulamasının bulunması, kullanıcıları en iyi navigasyon uygulaması hangisi konusu ile ilgili inceleme yapmak zorunda bırakıyor.

İnsanlar, eski vakit yön bulma gereksinimlerini güneş, pusula gibi zor ve yanıltıcı araçlarla karşılıyorlardı. Daha sonra teknolojinin gelişmeye başlaması, bir çok mevzu gibi yön bulma konusu ile ilgili da destek olmaya başladı. Haritaların gelişmesi, insanlara yön bulma konusu ile ilgili büyük katkı sağladı. Günümüzde ise teknoloji, bu haritaları ceplerimizdeki akıllı telefonlara getirecek kadar gelişti.

Akıllı telefonlar için tasarlanan navigasyon uygulamaları, değişik teknolojilere haiz olabiliyorlar. Bu yüzden de neredeyse her navigasyon uygulaması, kullanıcılarına değişik avantajlı özellikler sunuyor. Bizler de bu yazımızda maksimum kullanılan ve beğenilen navigasyon uygulamalarını sizler için listeleyeceğiz.

İçindekiler

En İyi Navigasyon Uygulamaları

Piyasada bir çok navigasyon uygulaması mevcut. Bu vaziyet kullanıcılar için çok yararlı oluyor. Çünkü her navigasyon uygulaması, öne çıkabilmek için orijinal özellikler geliştiriyor. Bu da uygulamaların kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırıyor.

Ancak bir taraftan da insanoğlu hangi navigasyon programını kullanacakları konusu ile ilgili çok kararsız kalıyorlar. Bizler de bu listemizde sizler için Google Play ve App Store’da bulunan en iyi navigasyon uygulamalarını sunacağız.

Google Haritalar

En iyi navigasyon programları listemizin ilk sırasında Google Haritalar yer alıyor. Haritalar, Google’ın maksimum kullanılan ve beğenilen servislerinin başlangıcında geliyor. 220 ülkede kullanmak mümkün olan Haritalar, bir çok özelliğiyle kullanıcılarının trafik tecrübe seviyesini artırıyor.

Google Haritalar

Google, Haritalar’ı öne çıkartabilmek için bir çok hususiyet geliştirdi ve geliştirmeye de devam ediyor.

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Google geliştirdiği algoritma vasıtası ile anlık güncelleme sunabiliyor. Bu şekilde de kullanıcılar, trafikteyken gittikleri güzergahta iyi mi bir durumla karşılaşacaklarını görebiliyorlar.
 • Uygulamada toplu nakliyat doluluk bilgisi özelliği mevcut. Google, bu özelliği geçtiğimiz günlerde bir çok ülkede kullanmak mümkün hâle getirdi. Böylece kullanıcılar, kullanmak istedikleri toplu nakliyat araçlarının doluluk oranını Haritalar üstünden öğrenebiliyorlar.
 • Haritalar, birtakım Google hizmetleriyle beraber çalışıyor. Örneğin kullanıcılar, gittikleri yerde bir restoran aramak istediklerinde bölgedeki restoranların puanlarını ve yorumlarını Haritalar üstünden görebiliyorlar.
 • Bazı yollarda web çekmeyebiliyor. Google, kullanıcılarının bu yollarda güçlük yaşamamaları için Google Harita’nın offline modunu da geliştirdi.
 • Uygulamada Street View ve iç mekan görüntüleri özellikleri mevcut. Bu sayede kullanıcılar, yabancı oldukları yollarda Google tarafınca çekilmiş görüntüleri inceleyerek doğru yolda olup olmadıklarını anlayabiliyorlar.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Google Haritalar, bir rota oluşturulduğunda ilk yol opsiyonu olarak ücretli yolları gösteriyor. Bu vaziyet vakit açısından sıklıkla yararlı olabiliyor. Fakat Türkiye’de de olduğu gibi birtakım otoyol ücretleri olabildiğince yüksek. Bu yüzden aynı güzergahta bedava bir yol varken ücretli bir yoldan gitmek birtakım kullanıcılar için can sıkıcı olabiliyor. Bu durumla karşılaşmamak için Haritalar’da rota belirlediğinizde kendiliğinden belirlenen rotada ücretli yol olup olmadığını denetim etmenizi öneri ediyoruz.

Yandex Navigasyon

Yandex ile Google arasındaki rekabet, bir çok alanda devam ediyor. Bu rekabet, maksimum kullanıcıları memnun ediyor diyebiliriz. Çünkü iki firma de daha fazla kullanıcı çekebilmek için hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor.

Bu hizmetlerin başlangıcında da navigasyon programları geliyor diyebiliriz. Yandex Navigasyon da Google Haritalar gibi kullanıcılarını memnun eden bir çok özelliğe sahip.

Yandex Navigasyon

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulamada canlı trafik bilgisi özelliği mevcut. Bu sayede kullanıcılar, trafikteki anlık verilere ulaşabiliyorlar. Bu veriler, kullanıcılar için olabildiğince mühim olabiliyor. Çünkü bu verilerin içerisinde trafik kazası, yol çalışması gibi bilgiler de mevcut.
 • Gitmek istediğiniz yeri girdiğinizde algoritma, size 3 adet rota sunuyor. Otomatik olarak seçilen rota, en süratli gidebileceğiniz rota olarak belirleniyor. Bunun haricinde seçilen rotada ücretli yol var ise yola başlamadan ilkin tatbik uyarı veriyor.
 • Gidilen yerlerde park yeri birtakım durumlarda mühim bir sıkıntı olabiliyor. Yandex Navigasyon da bu hususta kullanıcıları için yaşam kurtaran bir özelliğe sahip. Uygulama, varış yerine yaklaşıldığında yakındaki park yerlerine uğramanızı öneri ediyor. Sizler de size uyan tavsiyeyi seçerseniz navigasyon, sizi en kısa yoldan park yerine ulaştırıyor.
 • Kullanıcılar, navigasyonu offline modu vasıtası ile internetleri yokken de kullanabiliyorlar.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Yandex Navigasyon, şimdilik Google Haritalar gibi global olarak kullanımda olan bir navigasyon uygulaması değil. Uygulama, yalnızca Türkiye, Rusya, Abhazya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan ve Tacikistan’da kullanılabiliyor.
 • Uygulamada nöbetçi eczaneleri yayınlayan mühim bir hususiyet mevcut. Ancak bu hususiyet Türkiye’de yalnızca İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Antalya’da mevcut.

iGO Navigation

En iyi navigasyon programları listemize iGO Navigation ile devam ediyoruz. Uygulama, Macaristan merkezli teknoloji firması olan NNG LLC tarafından geliştirildi. Google Play ve App Store’da bulunan iGO Navigation, maksimum kullanılan etkin navigasyon uygulamalarından birisi olarak dikkat çekiyor.

iGO Navigation

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • iGO Navigation, tamamiyle offline bir navigasyondur. Bu sayede internetin gittiği yerlerde navigasyondan kopma gibi bir sıkıntı yaşanmamış oluyor.
 • Navigasyonda 3D haritalar mevcut. Bu sayede gidilen rotayı 3D olarak görme imkânı elde ediyorsunuz.
 • Yollardaki giriş ve çıkış karışıklığını önlemek için kavşaklara hususi görünümü mevcut.
 • Çevrimdışı haritaların çoğunda kafe, restoran, avmsi gibi işletmeler yer almıyor. Ancak iGO Navigation, bu hususta kullanıcılarını olabildiğince memnun ediyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulamada, coğrafi haritada uygulamada mevcut olan ülkeleri kullanabiliyorsunuz. Ancak gelişmiş navigasyon tecrübesi yaşayabilmek için navigasyonu kullanmak istediğiniz ülkenin harita paketini satın almanız gerekiyor.
 • Navigasyon tamamiyle offline olduğundan navigasyonda bulunan haritalar telefonunuza indiriliyor. Bu yüzden de iGO Navigation, telefonunuzda öteki navigasyon uygulamalarına göre daha fazla yer kaplıyor.

Sygic GPS Navigasyon

Sizler için hazırladığımız en iyi navigasyon programları listemize Sygic GPS navigasyon ile devam ediyoruz. Son yıllarda olabildiğince popülerleşen Sygic GPS Navigasyon, sunduğu özelliklerle teknoloji kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı bizler de hazırladığımız en iyi navigasyon programları listemizde kendisine yer verdik.

Sygic GPS Navigation

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Sygic GPS Navigasyon’un en büyük avantajı, 3D harita desteğinin olması oluyor. Yani Sygic kullanıcıları, harita üstünden bir çok yeri 3D şekilde görebiliyorlar. Böylece kullanıcılar, gitmek istedikleri bölgeleri daha basit bir halde belirleme edebiliyorlar. Üstelik Sygic GPS tarafınca sağlanan 3D harita desteği, offline modda da çalışmaktadır.
 • Haritalar için güncellemeler büyük ehemmiyet taşımaktadır. Sygic, bu hususta en etkin navigasyon uygulamalarından birisidir. Çünkü tatbik geliştiricileri, senenin muayyen dönemlerinde navigasyona güncelleme yapmaktadırlar. Böylece Sygic kullanıcıları, aktüel harita üstünden navigasyon hizmeti almaktadırlar.
 • Sygic GPS Navigasyon, muhtelif emniyet önlemlerini de kullanıcılarına sağlıyor. Yani uygulama, hız sınırı uyarısı başta olmak suretiyle sürüş sırasında kullanıcılarının güvenliğini elde eden muhtelif özelliklere sahip. Böylece navigasyonu kullanırken gitmek istediğiniz yere rahatlıkla varırken bunun yanı sıra sürüş güvenliğinizi de elde etmiş oluyorsunuz.
 • Uygulamada akaryakıt tutum modu mevcut. Bu mod vasıtası ile tatbik kullanıcıları, kendileri için en tasarruflu olacak yollardan hedeflerine varabiliyorlar. Bunun yanı sıra uygulama, gidilen rotadaki mevcut akaryakıt tutarları ile ilgili da bilgilendirme yapmaktadır.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulama, tamamiyle bedava bir halde kullanılamıyor. Navigasyonun bütün özelliklerinden yararlanmak isteyen kullananların premium versiyonu satın almaları gerekiyor. Bunun haricinde uygulamanın bedava sürümünde bulunan özellikler ise olabildiğince kısıtlı.

Apple Harita

Apple tarafınca tasarlanan Harita uygulaması, en iyi navigasyon programları listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, geliştirdiği muhtelif hizmetler ile kullanıcılarına hizmet vermeye çalışıyor. Bu hizmetlerden birisi de Harita hizmeti oluyor.

Şirket, uygulamanın ilk sürümünden itibaren navigasyon konusu ile ilgili olabildiğince iddialı bir halde ilerliyor. Öyle ki Apple, bu hizmet ile en azından Apple cihazlarda Google Haritalar’ın yerini almayı hedefliyor. Nitekim şirket, sunduğu özellikler ile bütün kullanıcılarını olmasa da bir çok kullanıcısını Harita hizmetinden faydalanmaya ikna ediyor.

Apple Harita

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Apple, Harita hizmetini muhtelif ülkelerde kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Bu sayede dünyanın bir çok ülkesinde Apple tarafınca sağlanan navigasyon hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.
 • Apple Harita, olabildiğince sade ve şık bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, navigasyon hizmetinden rahatlıkla faydalanabiliyorlar.
 • Veri kullanımı, navigasyon hizmeti için olabildiğince önemlidir. Apple, bu hususta kullanıcılarını memnun edebilmek için grafik konusu ile ilgili daha azca veri harcayan bir sistem kullandıklarını belirtiyor.
 • Apple, Harita hizmeti için muhtelif şirketlerle veri konusu ile ilgili anlaşmalı olarak çalışıyor. Böylece haritanın anlık olarak sunduğu bilgilerin doğruluk seviyesi artırılmış oluyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Belirttiğimiz gibi Apple, Harita hizmetini yalnızca Apple kullanıcılarına sunmayı tercih ediyor. Bundan kaynaklı Harita hizmetinin kullanıcı sayısı, öteki navigasyon uygulamalarına göre daha düşük ölçüde kalıyor.

Waze

Son vakit maksimum kullanılan navigasyon uygulamalarından birisi Waze olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle vasıta içi tasarımıyla dikkatleri üstüne toplayan Waze, bunun yanı sıra harita başarısıyla da kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Bundan kaynaklı bizler de hazırladığımız en iyi navigasyon programları önerileri listemizde uygulamaya yer verdik.

En iyi navigasyon programları - Waze

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Waze, bir çok özelliğiyle kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Ancak navigasyonun en etkin özelliklerinin başlangıcında canlı olarak güncellenmesi geliyor. Yani harita, trafik durumu gibi gelişimleri canlı olarak kullanıcılarına gösteriyor. Bundan kaynaklı navigasyonu gün içerisinde kullanmak olabildiğince kullanımı kolay oluyor.
 • Başarılı bir seslendirmeye haiz olan Waze, bilhassa ekrana bakarken dikkati dağılan kişiler için etkin bir navigasyondur. Seslendirmesi vasıtası ile ekrana bakmaya ihtiyaç duymadan Waze seslendirmesini dinleyerek navigasyonu kullanabilirsiniz.
 • Waze, yakıttan tutum etmeye ehemmiyet veriyor. Bunun için navigasyon, kullanıcılarını yakıt olarak en tasarruflu rota üstünden planlama yaparak yönlendiriyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Waze, sunduğu özelliklerle olabildiğince kullanımı kolay bir navigasyon uygulaması. Ancak navigasyonun Türkiye haritası, birtakım şehirlerde başarısız sonuçlar verebiliyor. Bundan kaynaklı Türkiye’deki kullanıcılar için Waze üstünden rota kurmak birtakım durumlarda memnun etmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

MAPS.ME

En iyi navigasyon programları listemizin son sırasında Maps.me yer alıyor. 2011 senesinde piyasaya çıkan Maps.me, 2014 senesinde Mail.Ru tarafınca satın alındı. Bu tarihten sonra Maps.me için yeni bir devir başladı diyebiliriz. Çünkü Mail.Ru, öteki tanınmış navigasyon programları ile rekabete girebilmek adına bir çok özelliği uygulamaya kazandırdı.

MAPS.ME

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulama, dünya çapında bir çok ülkede kullanılabiliyor. Bunun haricinde navigasyon, OpenStreetMap tarafınca destekleniyor. Bu sayede navigasyon devamlı aktüel kalıyor.
 • Navigasyonlar, genelde meçhul bir şehre meydana getirilen seyahatlerde gayet fazla kullanılıyor. Maps.me, navigasyonu bu amaçla gayet fazla kullanan kişiler için kullanımı kolay bir özelliğe sahip. Navigasyonda, seçtiğiniz şehirlerde yolculuk programı oluşturabiliyorsunuz.
 • Navigasyon uygulamaları, bisiklet sürücüleri tarafınca da gayet fazla kullanılıyor. Fakat bir çok uygulama, bu kullanıcılara yönelik hususiyet geliştirmiyor. Maps.me bu aşamada öteki navigasyon uygulamalarından ayrılıyor. Çünkü Maps.me, bisiklet sürücülerine gittikleri rotadaki yokuşları yayınlayan bir özelliğe sahip.
 • Mail.Ru, bir çok firma ile entegrasyon konusu ile ilgili antak kalma yaptı. Bu şirketlerin başlangıcında Booking.com geliyor. Kullanıcılar, navigasyon uygulaması üstünden doğrudan Booking.com ile otel rezervasyonu yapabiliyorlar.

Navigasyon Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

Navigasyon uygulamaları, kuşkusuz ki kullanıcılarının gündelik hayatlarını büyük oranda kolaylaştırıyor. Ancak birtakım kullananların akıllarında, emniyet konulu birtakım soru işaretleri mevcut olabiliyor.

Bunun asli nedeni ise bir çok navigasyon uygulamasının anlık olarak güncellenme özelliğini sunan olması oluyor. Kullanıcılar, uygulamaların bu özelliği iyi mi yaptıklarını merak edebiliyorlar. Hatta birtakım kullanıcılar, haritalarda kullanılan verilerin kendi verileri olup olmadığından şüpheleniyorlar.

Öncelikle kullanıcılar bu hususta kuşku etmekte haklılar. Çünkü birtakım navigasyon uygulamaları, düşünüldüğü gibi anlık güncellemeler için kullanıcılarının verisini kullanıyor. Fakat bu uygulamalar, bu prosedürü yapmadan ilkin kullanıcılarını bilgilendiriyorlar.

Navigasyon uygulamaları, genelde ilk kullanımdan ilkin kullanıcılarına bir bilgilendirme yazısı sunarlar. Verilerini kullanıcılarından çeken uygulamalar, genelde bu konudaki bilgilendirmeyi ilk sırada kullanıcılarına sundukları bilgilendirme yazısında yaparlar.

Bunun haricinde doğal ki güvenilir navigasyon programları da mevcut. Bu uygulamalar, anlık trafik ve harita güncellemeleri için kendi oluşturdukları veritabanını kullanırlar. Bunun haricinde ortak veritabanını kullanan bir çok tatbik da mevcut.

Uygulama Geliştiricileri Bizi Takip Ediyorlar mı?

Bilindiği gibi navigasyon uygulamalarında bir rota oluşturabilmek için düzgüsel olarak konumun aleni olması gerekiyor. Bunun haricinde yolculuk sırasında da rotanın bozulmaması için konumun aleni kalması lazım. Bundan kaynaklı navigasyon uygulamalarının kullanıcıları, konumları devamlı aleni olduğundan tedirgin olabiliyorlar.

Öncelikle, birtakım navigasyon programları verileri kaydedebiliyor. Bu yüzden navigasyon programları tamamiyle güvenlidir ya da geliştiriciler katiyen sizi takip etmez gibi bir anlatım belirtmek doğru olmayacaktır.

Fakat bu veriler genelde haritanın aktüel tutulabilmesi için kullanılıyor. Yine de şahsi verilerinize çok ehemmiyet veriyorsanız güvenilir navigasyon uygulamalarını kullanmanızı öneri ediyoruz.

Navigasyon Uygulamaları Arabada Nasıl Çalıştırılır?

Araba sürücüleri, navigasyon programını telefonlarından takip edebilmek yerine otomobillerinde bulunan ekrandan takip edebilmek isteyebiliyorlar. Bu yüzden de sürücüler, navigasyon uygulamalarının otomobil ekranında iyi mi çalıştırılacağını merak ediyorlar.

Öncelikle otomobil ekranınızda navigasyon uygulaması açabilmeniz için otomobilinizin bunu desteklemesi gerekiyor. Örneğin, iPhone kullanıcısıysanız telefonunuzdaki navigasyon programını aracınıza yansıtabilmek için aracınızda Apple CarPlay desteği bulunması gerekiyor. Aracınızın ekranında navigasyon desteği bulunup bulunmadığını, vasıta üreticinizin web sitesini inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Navigasyon Uygulamaları Arabada Nasıl Çalıştırılır

Bunun haricinde yeni bir araca haiz değilseniz telefonunuzdaki navigasyonu aracınızda kullanmak zor olacaktır. Ancak bunu da harici navigasyon sistemleri ile çözebilirsiniz. Birçok vasıta üreticisi ve teknoloji firması harici navigasyon sistemleri satmaktadır. Eğer aracınız, bu navigasyon sitemlerini destekliyorsa muayyen bir ücret karşılığında aracınıza navigasyon sistemi taktırabilirsiniz.

Tabii ki bu navigasyon sistemleri, akıllı cihazlar için tasarlanan navigasyon programları kadar çarpıcı olmayabilir. Çünkü haritalar, bu sistemlerde indirilmiş bir halde yer alıyor. Yani aslında bu sistemlerde offline navigasyon uygulamalarını kullanıyorsunuz. Bu yüzden de muayyen aralıklarla sisteminizi güncellemeniz gerekiyor.

Sizler için hazırladığımız navigasyon rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve önerdiğiniz navigasyon uygulamalarını aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.