En İyi Oyun Telefonu – 2022

resim63364702
resim63364702

En iyi oyun telefonu listemiz ile karşınızdayız! Piyasada yer edinen en iyi oyuncu telefonu modellerini sizler için bir araya getirdik. Dünyanın en kuvvetli telefonlarından oluşan listemizdeki cihazlar piyasadaki en yüksek donanımlara haiz olmasıyla dikkat çekiyor.

Ancak listemizde yer edinen çoğu model maalesef Türkiye’de resmi olarak satışta değil. Bu cihazlara yurt dışından satın alarak erişmek mümkün. Fakat Türkiye’deki satış kanalları üstünden satın almak ne yazık ki olası değil. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz en iyi oyun telefonu modelleri:

İçindekiler

Nubia Red Magic 7S Pro

Nubia-Red-Magic-7S-Pro En İyi Oyun Telefonu

En iyi oyun telefonu listemizin ilk sırasındaki model Nubia Red Magic 7S Pro oluyor. 2022 yılının temmuz ayında piyasaya sürülen ürünün maalesef Türkiye’de satılmadığını belirtmek gerek. Ancak özellikleriyle çoğu oyuncunun hayalini süslediğine kuşku yok.

Telefonda 6.8 inç boyutunda AMOLED bir monitör yer alıyor. Bu ekranın çözünürlüğü 1080 x 2400 yani FHD+ olarak anlatım ediliyor. Ayrıca 120 Hz monitör yenileme hızı ve etkileyici ölçüde sayabileceğimiz 960 Hz reaksiyon hızı cihazda yer alıyor. DCI-P3, Gorilla Glass 5 ve monitör altı kamera gibi özelliklerin de olduğunu belirtelim.

Oyun telefonlarının en mühim bölümü sayabileceğimiz donanımda ise bizleri Snapdragon 8+ Gen1 karşılıyor. Piyasadaki en iyi çip seti olarak bahsedebileceğimiz bu işlemciye 12 GB ve 18 GB RAM alternatifleri ekleniyor. Depolamada ise 256 GB ve 512 GB seçeneklerini görmek mümkün.

Cihazın kamera özelliklerine baktığımızda üç arka kameralı bir düzenek bizleri karşılıyor. 64 MP çözünürlüğe haiz ana kamera ile 8K 30 FPS çekim yapmak mümkün. Ayrıca 8 MP ekstra geniş açı ve 2 MP makro çekim kamerası da cihazda yer alıyor. Ön tarafta ise 16 MP çözünürlüğe haiz FHD 30 FPS bir kamera mevcut.

5.000 mAh kapasiteli bir bataryaya ve 65 W süratli şarj desteğine haiz cihazın kablosuz şarj özelliği bulunmadığını da belirtelim. Ancak 5G, Android 12 ve Wi-Fi 6 E gibi nedenler Nubia Red Magic 7S Pro’da yer alıyor. Ayrıca cihazın olabildiğince etkin bir soğutma sistemine haiz bulunduğunun da altını çizmek gerek. Tüm bu özellikleriyle en iyi oyuncu telefonu listemizde yer almaya hak kazanıyor.

Asus ROG Phone 6 Pro

Asus-ROG-Phone-6-pro En İyi Oyun Telefonu

En iyi oyun telefonu listemizin sıradaki konuğu ise Asus tarafınca tasarlanan ROG Phone 6 Pro modeli oluyor. ROG Phone 6 serisinin en kuvvetli modeli olan ROG Phone 6 Pro, yüksek performans ve kaliteli görüntüyü bir araya getiriyor.

6.78 inç boyutunda bir ekrana haiz olan telefonda kullanılan açık oturum teknolojisi AMOLED olarak anlatım ediliyor. FHD+ çözünürlüğe haiz bu modelin 165 Hz monitör yenileme hızı olduğunu belirtelim. Ayrıca 1ms px reaksiyon süresi ile de dikkat çekiyor. Cihazın Always-on-Display hususi durumunu de atlamamak gerek.

Asus ROG Phone 6 Pro modelinin donanım parçalarına baktığımızda saf bir güç bizleri karşılıyor. Snapdragon 8+ Gen1 çip setine haiz olan cihazda 18 GB RAM yer alıyor. Bu ikilinin sağlamış olduğu güce ayrıca 512 GB depolama kapasitesi da oyunculara sunuluyor. Bu modelin yüksek performans sağlayacağına ise kuşku yok.

Telefonda üç arka kameralı bir düzenek bulunuyor. 50 MP çözünürlüğe haiz ana kamerada sensör tercihi Sony IMX766’dan yana kullanılıyor. Ayrıca 8K 24 FPS kayıt yapabildiğini de belirtelim. Buna ayrıca 13 MP ekstra geniş açı ve 5 MP makro kamera cihazda yer alıyor. Ön tarafta ise 12 MP çözünürlüğe ve 4K 30 FPS kayıt kabiliyetine haiz bir kamera mevcut.

Telefonun 6.000 mAh kapasiteli dev bir bataryası bulunuyor. Qualcomm Quick Charge 5 hususi durumunu sunan modelin 65 W süratli şarj desteği olduğunu da belirtelim. Ayrıca 5G ve Wi-Fi 6E bağlantılarını görmek mümkün. Bu sayede son aşama kaliteli bir irtibat tecrübesi yaşatacağına kuşku yok.

2022 yılının temmuz ayında piyasaya çıkan bu model Android 12 işletim sistemiyle kullanıcılara sunuluyor. Cihazda oyun tuşları ve RGB tenvir özelliği olduğunu da belirtelim. Bu da oyun tecrübesini epey yükseltiyor.

Xiaomi Black Shark 5 Pro

Xiaomi-Black-Shark-5-Pro En İyi Oyun Telefonu

Bir Xiaomi modeliyle listemize devam ediyoruz. Black Shark 5 Pro, etkileyici özellikleriyle çoğu oyunseverin dikkatini çekmeyi başarıyor. Cihazın ekranından bataryasına çoğu özelliğin bir amiral gemisine yakıştığını belirtmek gerek.

6.67 inç boyutunda OLED bir panele haiz olan Black Shark 5 Pro, kullanıcılarına yüksek yenileme hızı sunuyor. FHD+ yani 1080 x 2400 px çözünürlüğe haiz olan aygıt 144 Hz monitör yenileme hızı ile kullananların karşısına çıkıyor. Ayrıca HDR10+ ve 720 Hz reaksiyon hızı da telefonun özellikleri arasında yer alıyor.

2022 yılının mart ayında piyasaya çıkan cihazda çip seti olarak Snapdragon 8 Gen1 bizleri karşılıyor. Bu çip setinin son aşama yüksek performans için geliştirildiğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Ayrıca 8 GB, 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri de üründe mevcut. Depolama olarak ise 256 GB ve 512 GB seçeneklerini görmekteyiz.

Xiaomi Black Shark 5 Pro modelinde 108 MP çözünürlüğünde olan bir ana kamera yer alıyor. Bu kamerada Samsung tarafınca tasarlanan ISOCELL HM2 sensörü mevcut. Ayrıca 4K 60 FPS çekim hazırlamaya da imkân sağlıyor. Buna ayrıca 13 MP ekstra geniş açı, 5 MP makro ve 16 MP ön kamera da cihazda bulunuyor. Ön kamerayla 1080p HD 30 FPS çekim yapıldığını belirtelim.

Telefonun bataryası 4.650 mAh kapasiteye sahip. Ayrıca 120 W süratli şarj desteği de kullanıcılara sunuluyor. Bunlara ayrıca 5G ve Wi-Fi 6 desteğinin olduğunu da belirtelim. Ayrıca Android tabanlı JOYUI 13 işletim sistemi de cihazda yer alıyor. En iyi oyuncu telefonları arasında yer edinen bu model de maalesef Türkiye’de satışta değil.

Asus ROG Phone 6

asus rog phone 6 serisi

En iyi oyun telefonu listemize Asus ROG Phone 6 serisinin ikinci modeliyle devam ediyoruz. Pro modeliyle neredeyse aynı özellikleri taşıyan bu model ancak birkaç hususta bir tık daha azca kuvvetli diyebiliriz. Yine de piyasadaki en iyi oyuncu telefonları arasında yer aldığını söylemek mümkün.

Telefonun ekranına baktığımızda 6.78 inç boyutunda AMOLED bir monitör bizleri karşılıyor. Bu ekranın FHD+ çözünürlüğü ve 165 Hz monitör yenileme hızı olduğunu belirtelim. Ayrıca 1ms px reaksiyon süresi, HDR10+ desteği ve Always-on-Display gibi Pro modelinde bulunan özellikler de Asus ROG Phone 6’da yer alıyor.

Telefonun donanım parçalarına baktığımızda ise 2022 yılının temmuz ayında tanıtılan bir cihazda beklenen performansı görüyoruz. Snapdragon 8+ Gen1 çip seti üründe yer alıyor. Ayrıca 8 GB, 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri ile dikkat çektiğini belirtmek gerek. Depolama olarak ise 256 GB ve 512 GB alternatifleri üründe yer alıyor.

Üç arka kameralı bir düzenek ile kullananların karşısına çıkan cihazın ana kamerası 50 MP çözünürlüğe sahip. Ayrıca 8K 24 FPS çekim desteği de cihazda mevcut. 4K 60 FPS çekim için de yardımcı sağladığını belirtelim. 13 MP çözünürlüğe haiz ekstra geniş açı, 5 MP çözünürlüğe haiz makro ve 12 MP çözünürlüğe haiz bir ön kamera da cihazda yer alıyor.

6.000 mAh kapasiteli devasa batarya bu modelde de mevcut. Ayrıca 65 W süratli şarj desteği sayesinde çok daha süratli şarj olabiliyor. 5G, Wi-Fi 6E ve Android 12 işletim sistemine haiz aygıt en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında bulunuyor. Fakat maalesef hemen hemen Türkiye’de satışta değil.

Lenovo Legion Y90

lenovo-legion-y90 En İyi Oyun Telefonu

En iyi oyun telefonu listemize bir Lenovo modeliyle devam ediyoruz. Listemizdeki ilk Lenovo modeli olan Legion Y90, 2022 yılının mart ayında piyasaya çıktı. Özellikleriyle oyuncular için mükemmel bir tecrübe elde eden aygıt en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında da yer alıyor.

6.92 inç boyutunda kocaman bir ekrana haiz olan ürün AMOLED bir açık oturum ile kullanıcılara sunuluyor. FHD+ çözünürlüğe ayrıca 144 Hz monitör yenileme hızı da cihazın özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca 720 Hz reaksiyon süresi de ürünün etkin özellikleri arasında.

Cihazın donanımına baktığımızda bizleri Snapdragon 8 Gen 1 karşılıyor. Listedeki çoğu aygıt gibi bu ürün de yüksek hafıza ve depolama kapasitesi sunuyor. 12 GB, 16 GB ve 18 GB RAM seçenekleri ile kullanıcılara sunulan Legion Y90, 256 GB ve 640 GB depolama kapasitesi ile de dikkat çekiyor.

Telefonun kameralarına baktığımızda bizleri sade bir düzenek karşılıyor. 64 MP ana kamera ile 8K 24 FPS çekim yapmak mümkün. Cihazın ikinci kamerası ise 13 MP çözünürlüğünde olan ekstra geniş açı kamerası oluyor. Ön tarafta ise 16 MP çözünürlüğe haiz bir kamera yer alıyor.

5.600 mAh kapasiteli batarya ve 68 W süratli şarj desteği de oyuncular için etkin bir tecrübe sağlıyor. Ayrıca cihazda 5G ve Wi-Fi 6 bağlantısı da bulunuyor. Android 12 işletim sistemine ve ZUI 13 arayüzüne haiz olduğunu da belirtelim.

POCO F4 GT

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar - Xiaomi POCO F4 GT

Tam olarak bir oyun telefonu olarak tasarlanmasa da en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında yer edinen POCO F4 GT ile listemize devam ediyoruz. 2022 yılının en iyi telefonları arasında yer edinen model Xiaomi’nin alt firması POCO tarafınca geliştirildi.

6.67 inç boyutundaki monitörü ve AMOLED paneliyle etkin bir monitör tecrübesi yaşatan cihazın çözünürlüğü FHD+ olarak anlatım ediliyor. Ayrıca 120 Hz monitör yenileme hızı da cihazın özellikleri arasında yer alıyor. Ancak cihazın dokunmatik reaksiyon hızı 480 Hz olarak belirtiliyor. Bu iki değerin oyuncu telefonlarına kıyasla birazcık düşük kaldığını itiraf etmek gerek.

Donanım kısmında ise çoğu oyuncu telefonuna taş çıkaran kuvvetli bir amiral gemisi olduğunu söylemek mümkün. Snapdragon 8 Gen1 çip setiyle bizleri karşılayan POCO F4 GT, 8 GB ve 12 GB RAM alternatiflerine sahip. Ayrıca 128 GB ve 256 GB depolama kapasitesi seçenekleri de cihazda yer alıyor.

Üç arka kameralı bu cihazın Sony IMX686 sensörüne haiz ana kamerası 64 MP çözünürlükle karşımıza çıkıyor. Cihazın en mühim eksiklerinden biri ise optik imaj sabitleyici hususi durumunun bulunmaması oluyor. 4K 60 FPS çözünürlüğe de haiz olduğunu belirtmekte yarar var. Buna ayrıca 8 MP ekstra geniş açı ve 2 MP makro kamera da cihazda yer alıyor. Ön tarafta ise 20 MP 1080p HD 60 FPS kayıt özellikli bir kamera bulunuyor.

4.700 mAh kapasiteli bir batarya ve 120 W süratli şarj desteği de cihazda yer alıyor. 5G irtibat desteği ve Wi-Fi 6E de ürünün özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Android 12 tabanlı MIUI 13 arayüzü de cihazda mevcut.

iPhone 14 Pro Max

iphone-14-pro-max

En iyi oyun telefonu listemize 2022 yılının efsanevi telefonlarından biriyle devam ediyoruz. Apple tarafınca tasarlanan iPhone 14 Pro Max her ne kadar bir oyun telefonu olmasa da piyasadaki en iyi cihazlar arasında yer aldığına kuşku yok.

6.7 inç boyutunda OLED panele haiz bir monitör ile karşımıza çıkan iPhone 14 Pro Max, serinin en kuvvetli cihazı. FHD+ çözünürlük ve 120 Hz monitör yenileme hızı da dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. Piyasadaki en etkin görüntüyü sunan cihazlardan olduğunu da belirtelim.

Ürün donanımına baktığımızda Apple’ın geliştirdiği A16 Bionic çip seti bizleri karşılıyor. Son aşama kuvvetli bir performans elde eden bu donanım parçasına 6 GB RAM eşlik ediyor. Depolamada ise 128 GB ile 1 TB arasında değişen alternatifler görmek mümkün. Bu çip setinin günümüzdeki en iyi Apple çipi olduğunu da belirtmekte yarar var.

Üç kameralı bir düzeneğe haiz aygıt piyasadaki en iyi telefon kameralarından birini kullanıcılarına sunuyor. 48 MP ana kamera ile 4K 60 FPS çekim mümkün. Ayrıca cihazda porte modu, optik imaj sabitleme ve daha çoğu hususiyet yer alıyor. İkinci kamera 12 MP çözünürlüğe haiz bir telefoto kamera olarak dikkat çekiyor. Üçüncü kamera ise 12 MP çözünürlüğünde olan ekstra geniş açı kamerası oluyor. Ön tarafta ise 4K 60 FPS kayıt yapan 12 MP bir kamera daha yer alıyor.

Ürünün batarya kapasitesi 4323 mAh olarak anlatım ediliyor. 20 W süratli şarja ayrıca 15 W kablosuz süratli şarj desteği de cihazda yer alıyor. 5G ve Wi-Fi 6 destekli cihazda işletim sistemi olarak iOS 16 kullanılıyor. Çok yakında yeni bir modelin tanıtılacağını da belirtelim. Eğer ancak oyun oynamak değil bunun yanı sıra etkin bir kameraya da haiz olmak istiyorsanız iPhone 14 Pro Max size göre.

Samsung Galaxy S22 Ultra

samsung-galaxy-s22-ultra

En iyi oyun telefonu listemizin son modeli ise bir öteki amiral gemisi oluyor. iPhone 13 Pro Max gibi Samsung Galaxy S22 Ultra da oyun için hususi olarak geliştirilmedi. Ancak en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında yer aldığını söylemek mutlaka yanlış olmaz.

6.8 inç boyutunda Dynamic AMOLED ekrana haiz ürün QHD+ çözünürlüğü ile listemizin en iyi imaj kalitelerinden birine sahip. 500 PPI px yoğunluğu ve 120 Hz monitör yenileme hızı ile de dikkat çeken cihazın oyuncular için tek olumsuz yanı 240 Hz reaksiyon hızı oluyor.

Üründe çip seti olarak Snapdragon 8 Gen1 tercihini görmekteyiz. 2022 yılının şubat ayında tanıtılan bir cihazdan beklenen en yüksek çip seti olduğunu hatırlatalım. Buna ayrıca 8 GB, 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri üründe yer alıyor. Depolama ise 128 GB ile 1 TB arasında değişiyor.

Dört arka kameralı bu cihazın ana kamerası 108 MP çözünürlüğe sahip. Ayrıca 8K 24 FPS çekim yapabildiğini de belirtelim. 12 MP çözünürlüğe haiz ekstra geniş açı, 10 MP çözünürlüğe haiz iki telefoto kamera da cihazda bulunuyor. Ön tarafta ise 40 MP çözünürlüğe haiz ve 4K 60 FPS kayıt yapan bir kamera yer alıyor.

Cihazın bataryasına baktığımızda 5.000 mAh kapasiteli bir pil görüyoruz. 45 W süratli şarj desteği ve 15 W kablosuz süratli şarj desteği de cihazda yer alıyor. 5G ve Wi-Fi 6E irtibat özellikleri de cihaza artı puan katıyor. Ayrıca Android tabanlı Samsung One UI arayüzü de kullanıcılara sunuluyor. Oyunu ve günlük kullanması bir arada götürmek isteyen kullanıcılar için son aşama yüksek güç elde eden Samsung Galaxy S22 Ultra, en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında yer alıyor.

En İyi Oyun Telefonu: Genel Değerlendirme

En iyi oyun telefonu listemiz burada sona eriyor. Daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz gibi listedeki çoğu cihaza direkt olarak Türkiye’den erişmek maalesef olası değil. Ancak ilerleyen zaman bu durumun değişim göstereceğini umuyoruz. İçeriğimizle alakalı görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın! Ayrıca en iyi telefonlar ve kamerasıyla göz dolduran telefonlar için öteki listelerimize de göz atabilirsiniz.