En İyi Ses Kaydetme Programı – 2022

resim57832496
resim57832496

Teknoloji kullanıcıları, muhtelif işlemlerden kaynaklı teknolojik cihazlar üstünden ses kaydetmek isteyebiliyorlar. Ses kaydı, başta müzik ve podcast kayıtları olmak suretiyle çoğu prosedür için lüzumlu olmaktadır. Bu noktada ses kaydı için genelde bilgisayarlar tercih edilmektedir. Fakat bilgisayarlar üstünden direkt olarak ses kaydı almak birtakım işletim sistemlerinde olası değildir. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, en iyi ses kaydetme programı hangisi diye merak etmektedirler.

Günümüzde birden fazla tatbik geliştiricisi, geliştirdiği ses kaydetme programı ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bundan kaynaklı dijital ortamdaki ses kaydetme programlarının sayısı olabildiğince fazla diyebiliriz. Bizler de bu yazımızda en iyi ses kaydetme programı hangisi diye merak edenler için en iyi ses kaydetme programlarından bahsedeceğiz.

İçindekiler

En İyi Ses Kaydetme Programları

Audacity

Sizler için hazırladığımız en iyi ses kaydetme programı listemizin ilk esnasında Audacity yer alıyor. 2000 senesinde piyasaya sürülen Audacity, maksimum tercih edilen ses kaydetme programlarının başlangıcında gelmektedir. Çünkü program, bedava bir halde kullanıcılarına hizmet veriyor.

Audacity, olabildiğince kolay bir kullanıma sahip. Kullanıcılar, tatbik üstünden diledikleri gibi ses kaydedebiliyorlar. Bunun yanı sıra Audacity, kullanıcılarına temel ses düzenleme araçları da sağlıyor. Böylece Audacity kullanıcıları, süratli ve kolay bir halde kaydettikleri sesleri bunun yanı sıra düzenleyebiliyorlar.

Audacity’nin çok fazla kullanılmasının bir öteki nedeni de Linux, mac OS ve Windows desteği sağlaması oluyor. Bu sayede bu üç işletim sistemini kullanan bilgisayar kullanıcıları, programı rahatlıkla kullanabiliyorlar. Bunun yanı sıra Audacity, ses formatı desteği konusu ile ilgili da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı bizler de en iyi ses kaydetme uygulamaları listemizde uygulamaya yer verdik.

Audacity tarafınca sunulan özelliklerden bedava bir halde yararlanmak için programın internet sitesini ziyaret etmeniz kafi olacaktır. Programın internet sitesi üstünden işletim sisteminize makul olan kurulum dosyalarını rahatlıkla indirebilirsiniz.

Adobe Audition

Adobe, dünyanın en büyük tatbik geliştiricilerinden birisidir. Şirket, muhtelif kategorilerde üretmiş olduğu programlarla kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Adobe, Audition ile kullanıcılarına ses kaydetme hizmeti de sağlıyor. Bizler de en iyi ses kaydetme programı listemizde Adobe Audition’a yer verdik.

Adobe, geliştirdiği programların çok yönlü bulunmasına itina gösteriyor. Yani şirket, geliştirdiği programlarda kullanıcılarına çok özellikli hizmetler vermeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Adobe Audition, bir ses kayıt programının yanı sıra bunun yanı sıra düzenleme programı şeklinde de karşımıza çıkıyor. Adobe, tatbik üstünden ses kaydedilme imkanı sunduğu gibi muhtelif düzenleme seçenekleri de sağlıyor.

En iyi ses kaydetme programı - Adobe Audition

İlk olarak 2003 senesinde tasarlanan Adobe Audition, geliştirildiği günden beri teknoloji kullanıcıları tarafınca yoğun alaka görüyor. Program, bilhassa ustalaşmış olarak ses kayıt/düzenleme işleriyle uğraşan kişiler tarafınca tercih ediliyor. Çünkü Adobe, Audition ile sunduğu özelliklerle reel anlamda ustalaşmış ses dosyaları oluşturma ve düzenleme imkanı sağlıyor.

Adobe, kullananların Audition’ın tecrübe etme sürümünden faydalanmalarına izin veriyor. Fakat Adobe Audition, temelde ücretli bir program. Adobe Audition’ın tam versiyonunu kullanabilmek için ayda 132 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra aylık 332 TL’lik Creative Cloud paketiyle bütün Adobe yazılımlarına erişim sağlayarak da Adobe Audition’ı kullanabilirsiniz.

Ocenaudio

En iyi ses kaydetme programı listemize Ocenaudio ile devam ediyoruz. Ocenaudio, dünya çapında maksimum tercih edilen ses kayıt ve düzenleme programlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü program, kolay kullanılabilirliği vasıtası ile kullanıcılarına kolay bir halde ses düzenleme ve kaydetme imkanı sağlıyor.

Ocenaudio, olabildiğince kolay kullanmak olası bir arayüze sahip. Bu sayede tatbik kullanıcıları, tatbik üstünden ses kaydetme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Bunun yanı sıra Ocenaudio, kullanıcılarına temel ses düzenleme araçlarını da sunuyor. Böylece Ocenaudio kullanıcıları, kaydetmiş oldukları ses dosyalarını bunun yanı sıra düzenleme imkânına da sahipler.

Her ne kadar temel ölçüde bir kayıt uygulaması gibi dursa da Ocenaudio, sunduğu özelliklerle ustalaşmış olarak ses kayıt ve düzenleme işleriyle uğraşan kişiler tarafınca da tercih edilebiliyor. Çünkü program, bu kullanıcılarını da memnun edecek özelliklere sahip. Bunun yanı sıra programın çok tercih edilmesinin bir öteki nedeni de erişilebilirliği oluyor.

Ocenaudio, çoğu hususi durumunu kullanıcılarına bedava olarak sağlıyor. Bunun yanı sıra Ocenaudio; Windows, MacOS ve Linux ile çalışan bütün bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Böylece program, neredeyse bütün bilgisayar kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz.

FL Studio

1997 senesinde geliştirilmeye başlanan FL Studio, dünya çapında maksimum tercih edilen ses kayıt programlarının başlangıcında gelmektedir. Temel olarak bir müzik yazılımı olarak tasarlanan FL Studio, sağladığı özelliklerle teknoloji kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor.

FL Studio, listemizde yer edinen en kapsamlı ses kaydetme programlarından birisi diyebiliriz. Çünkü belirtmiş olduğumuz gibi program, temelde bir müzik yazılımı olarak piyasaya sürüldü. Bundan kaynaklı FL Studio için kolay bir ses kaydetme programı demek haksızlık olacaktır.

En iyi ses kaydetme programı - FL Studio

Program, kullanıcılarına çok kapsamlı ses kaydetme özellikleri sağlıyor. Bunun yanı sıra doğal ki programda ses düzenleme araçları da mevcut. Böylece tatbik üstünden hem kaydettiğiniz hem de haiz olduğunuz ses dosyalarını düzenleyebiliyorsunuz.

FL Studio, kullanıcı arayüzü olarak birazcık komplike gelebilir. Çünkü program, kapsamlı araçlara haiz olduğundan genelde profesyonellere hitap etmektedir. Fakat doğal ki bütün teknoloji kullanıcıları programın sunduğu özelliklerden faydalanabilmektedir. FL Studio, yalnızca bilgisayar değil mobil kullanıcılara da hizmet veriyor. Programın hem bilgisayar hem de mobil sürümleri ücretli bir halde kullanıcılarıyla buluşuyorlar.

Cleanfeed

Günümüzde yazılımlar bile internet sitelerine entegre edilmeye başladılar. Bu doğrultuda bir internet sitesi üstünden ses kaydetme imkanı elde eden platformların başlangıcında Cleanfeed gelmektedir. Oldukça etkin bir ses kaydetme aracı olan Cleanfeed, çok muhtelif ödüllere sahip. Bundan kaynaklı bizler de en iyi ses kaydetme programı listemizde platforma yer verdik.

Cleanfeed, kolay kullanılabilirliği vasıtası ile kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Eğer Cleanfeed ile ses kaydetmek istiyorsanız platformun internet sitesini ziyaret etmeniz kafi olacaktır. Cleanfeed, üyelik sistemi üstünden ilerlemektedir. Platformun sunduğu özelliklerden faydalanabilmek için üye olmanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra Cleanfeed, kullanıcılarına ücretli ve bedava sürümler üstünden hizmet vermektedir. Cleanfeed kullanıcıları, platformun bedava sürümünde diledikleri gibi ses kaydetme işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Cleanfeed Pro kullanıcıları ise platformdaki bütün araçlardan diledikleri gibi faydalanabilmektedirler.

Yüksek kalitede ses kaydetme imkanı elde eden Cleanfeed, günümüzde maksimum kullanılan ses kaydetme araçlarının başlangıcında gelmektedir. Bundan kaynaklı platform, sunduğu özellikleri muhtelif uygulamalara entegre ederek kullanıcılarının memnuniyet seviyesini artırmaya çalışmaktadır. Cleanfeed tarafınca sunulan temel özellikleri bedava sürümde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra aylık 34 Dolar abonelik ücretiyle platformdaki bütün özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

Apple GarageBand

Teknoloji devi Apple, ürettiği teknolojik mamüllerin yanı sıra yazılımlarıyla da kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu kapsamda Apple, GarageBand ile kullanıcılarına ustalaşmış bir ses kayıt programı üstünden hizmet sağlıyor. Temel olarak müzik geliştirme programı olarak piyasaya sürülen GarageBand, günümüzde podcast kaydı başta olmak suretiyle çok muhtelif amaçlara hizmet ediyor.

2004 senesinde geliştirilmeye başlanan ve o sene ilk defa kullanıcılarıyla buluşan GarageBand, son olarak güncellemesini ise 2016 senesinde aldı. Program, 2016 senesinde almış olduğu güncelleme ile modern bir ses kaydetme programı olarak kullanıcılarına hizmet veriyor.

Ses kaydetme uygulamaları - Apple GarageBand

Apple, kullanıcılarına sunduğu neredeyse bütün programlarda kolay kullanılabilirliği hedefliyor. Bu kapsamda GarageBand, kolay kullanmak olası bir arayüze sahip. Kolay kullanmak olası ve sade bir arayüze haiz olan GarageBand, çok kapsamlı ses kaydetme ve düzenleme araçlarına sahip.

Apple, geliştirdiği yazılımları genelde yalnızca kendi kullanıcılarına sunmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda GarageBand, şimdilik yalnızca MacOS ve iOS kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan kaynaklı en etkin ses kaydetme ve düzenleme araçlarından birisi olan GarageBand’i kullanabilmek için bir Apple cihazınızın olması gerekiyor. Apple, GarageBand’in çoğu hususi durumunu kullanıcılarına bedava olarak sağlıyor.

Avid Pro Tools

Sizler için hazırladığımız en iyi ses kaydetme programı önerileri listemize Avid Pro Tools ile devam ediyoruz. Avid Pro Tools, en eski ses kayıt ve düzenleme programlarından birisidir. Program, öncelikle 1989 senesinde kullanıcılarıyla buluştu. Bu doğrultuda programın ilk etapta geliştiriciliğini Digidesign yaparken günümüzde ise Avid yapmaktadır.

Avid Pro Tools, günümüzde bilhassa profesyoneller tarafınca tercih edilmektedir. Çünkü program, çok kapsamlı bir ses kaydetme ve düzenleme programıdır. Bu sayede teknoloji kullanıcıları Avid Pro Tools üstünden müzik, podcast gibi ustalaşmış ses kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Bunun yanı sıra program, profesyonelliğinin yanı sıra kolay kullanılabilirliğiyle de dikkat çekiyor. Avid Pro Tools, bütün özelliklere kolay bir halde erişime imkân tanıyan bir arayüze sahip. Bu sayede Avid Pro Tools kullanıcıları, tatbik üstünden ses kaydetme ve düzenleme işlemlerini diledikleri gibi kolay bir halde gerçekleştirebiliyorlar.

Birçok ustalaşmış ses kayıt programı gibi Avid Pro Tools da ücretli bir halde kullanıcılarına hizmet veriyor. Eğer Avid Pro Tools tarafınca sağlanan özelliklerden yararlanmak istiyorsanız uygulamaya ücretli bir halde abone olmanız gerekiyor. Avid Pro Tools, kullanıcılarına 3 adet abonelik opsiyonu sağlıyor. Bu abonelik seçenekleri, sundukları özellikler ile birbirlerinden ayrılıyorlar.

Ardour

En iyi ses kaydetme programı önerileri listemizin son esnasında Ardour yer alıyor. Ardour, 2005 yılından beri geliştirilmeye devam edilen bir ses kaydetme programıdır. Linux, Windows ve MacOS desteği bulunan Ardour sunduğu özelliklerle kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı bizler de listemizde uygulamaya yer verdik.

Oldukça kaliteli bir ses kaydetme hususi durumunu sunan olan Ardour, bunun yanı sıra kullanıcılarına ses dosyalarını düzenleme imkanı da sağlıyor. Böylece Ardour, kapsamlı bir ses kaydetme ve düzenleme programı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ardour, kolay ses kayıt işlemleri için kullanımı kolay olmasıyla birlikte ustalaşmış ses kayıt işlemlerinde de kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda Ardour, bütün teknoloji kullanıcıları tarafınca kolay kullanmak olası bir arayüze sahip.

Programın olabildiğince fazla kullanılmasının en büyük sebeplerinden birisi bedava olması oluyor. Ardour, yardımcı sunduğu bütün işletim sistemlerinde bedava olarak kullanıcılarına hizmet veriyor. Bunun yanı sıra Ardour, tatbik olarak kullanıcılarıyla buluşmuş olduğu gibi kaynak kodu şeklinde de kullanıcılara sunulmaktadır.

Genel Değerlendirme

Ses kaydetme programlarının sayısı devamlı artış göstermektedir. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, ses kaydetme işlemleri için en iyi ses kaydetme programı hangisi diye merak etmektedirler. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi ses kaydetme programlarından bahsettik.

Listemizde yer verdiğimiz uygulamalar içinde ücretli ve bedava ses kaydetme uygulamaları yer alıyor. Bunun yanı sıra listemizdeki programların çoğunluğu, bilgisayar kullanıcılarına hitap etmektedir. Ancak bu uygulamalar içinde mobil sürümleri bulunan ses kaydetme uygulamaları da mevcut. Bu sayede listemizi inceleyerek sizler için makul bulunduğunu düşündüğünüz ses kaydetme uygulamasını rahatlıkla seçebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız en iyi ses kaydetme uygulamaları listemiz burada sona eriyor. Sizler de listemizde yer alması icap ettiğini düşündüğünüz ses kaydetme uygulamasını aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.