En İyi SSD Önerileri – 2022

resim11659814
resim11659814

SSD’ler son zaman çok sık kullanılmaya başlandılar. Bilgisayar kullanıcıları, eski HDD modellerini kullanmak yerine muhtelif sebeplerden SSD modellerine yöneliyorlar. Bilgisayar donanımlarına pek hâkim olmayan kullanıcılar, düzgüsel olarak SSD nelerdir diye sorguluyorlar. Bunun yanı sıra SSD’ler ile ilgili pek bilgili olmayan kişiler de en iyi SSD marka ve modellerini merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için SSD nedir, ne işe fayda ve en iyi SSD marka ve modelleri nelerdir sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

İçindekiler

SSD Nedir?

SSD, Solid State Drive, Türkçesi katı hal sürücüsü olan veri depolamak için kullanılan bir donanımdır. Bilindiği suretiyle bilgisayarların depolama kısmında genelde HDD (sabit disk) kullanılıyordu. Fakat SSD’ler, sundukları özellikler ile artık hard disk devrini kapatmaya başladılar diyebiliriz.

HDD, verileri üstünde dönen diskler vasıtası ile depoluyor. Yani mantıken diskler dakikada ne kadar çok dönerse HDD’ler o denli fazla veri depoluyorlar. SSD’lerin çabalama düzeneğine göre HDD’lerin çabalama sistemi çok ilkel kalıyor.

Çünkü SSD’ler verileri üzerlerinde bulunan çiplere depoluyorlar. Yani SSD’ler aslında USB belleklerin birazcık daha gelişmiş halleri diyebiliriz.

HDD ve SSD Farkları Nelerdir?

Temel olarak HDD’ler de SSD’ler de veri depolama aracı olarak kullanılıyorlar. Fakat iki veri depolama aracı içinde çok ciddi farklar mevcut. Bu yüzden de kullanıcılar, son yıllarda HDD’ler yerine SSD’leri kullanmaya başladılar.

HDD ve SSD Farkları Nelerdir

HDD ve SSD arasındaki farkları şöyle özetleyebiliriz:

  • Hız: İki depolama aracı arasındaki en büyük farkın hız farkı bulunduğunu belirtebiliriz. SSD’ler HDD’lere göre daha yeni nesil teknolojilerle üretiliyorlar. Bunun haricinde SSD’lerin doğrudan üzerlerinde bulunan çiplere verileri depoladıklarını belirtmiştik. Bu yüzden de SSD’ler HDD’lere göre daha süratli çalışıyorlar. Özellikle işletim sistemini HDD yerine SSD’ye kuran kullanıcılar, iki depolama arasındaki hız farkını ciddi bir halde hissedebilir.
  • Sıcaklık ve Ses: HDD’ler çabalama yöntemleri gereği gayet fazla ısınıp bunun yanı sıra birazcık gürültülü çalışabiliyorlar. Fakat SSD’ler rastgele bir diske ya da harici bölüme haiz olmadıkları için olabildiğince sessiz çalışırlar. Bunun haricinde SSD’lerde HDD’ler gibi ısınma problemleri yaşanmıyor.
  • Dayanıklılık ve Kapladıkları Alan: Bilindiği suretiyle HDD’ler olabildiğince kaba duruyorlar. Bu yüzden de bu araçların taşınması birazcık zor olabiliyor. Ancak SSD’ler HDD’lere göre daha kibar ve taşınabilirdirler. Bunun haricinde HDD’ler titiz depolama araçlarıdır. Bu yüzden HDD’ler küçük bir hasarda bile çalışmaz hâle gelebilirler. Ancak SSD’ler, HDD’lere göre düşme, darbe gibi durumlara daha dayanıklıdırlar.
  • Fiyat: SSD’lerin özellikleriyle HDD’lerden daha kullanımı kolay olmasından bahsettik. Tabii ki bir çok durumda olduğu gibi veri depolama araçlarında da nitelik arttıkça fiyat da artıyor. Bu yüzden de SSD’ler HDD’lere göre daha pahalı depolama araçlarıdır.

SSD Türleri Nelerdir?

Günümüzde bir çok çeşit SSD türü mevcut. Bu türler içinde genel hatlarıyla hız ve depolama alanı farkı bulunsa da aslolan ayrım ebat kısmında oluşuyor. Çünkü birtakım SSD türleri HDD boyutundayken birtakım SSD’ler ise RAM boyutundadır.

SATA SSD

SATA SSD’ler için aslında ilk SSD türü diyebiliriz. Üreticiler, SATA SSD’leri üretirken mevcut depolama araçlarından yani HDD’lerden esinlendiler. Bu yüzden de SATA SSD’ler genelde ebat olarak HDD’lere benziyorlar.

Bunun haricinde SSD’ler için neredeyse RAM’e benziyorlar demiştik. Ancak SATA SSD’leri bunun istisnası olarak gösterebiliriz. Çünkü SATA SSD’ler, depolama kapasitesini anakarta bağlayan bir kabloya sahipler. Bu noktada da modern SSD’lerden ayrılıyorlar diyebiliriz.

NVMe SSD

NVMe, geçici olmayan bellek teknolojisi yani kalıcı bir hafızalama teknolojisidir. Günümüzde en iyi hız değerlerine ulaşan SSD türü diyebiliriz. Bu sebeple bunun yanı sıra en pahalı SSD türü de demek doğru olacaktır.

SSD Türleri Nelerdir

Genel olarak PCIe, PCIe 2, PCIe 3 ve PCIe 4 olmak suretiyle 4 türü vardır. Bu türler, aldıkları numaraları çıkış sıralarına göre almışlardır. Yani PCIe 4 NVMe SSD’ler, PCIe 3 NVMe SSD’lere göre daha yeni nesildir.

M.2 SSD

M.2 SSD’ler de yeni nesil teknoloji kullanılarak üretilen SSD çeşitlerindendir. Bu SSD’lerde SATA SSD’lerde olduğu gibi harici bir kabloya gereksinim duyulmuyor. Bunun haricinde M.2 SSD’ler bütün işlemleri anakart üstünden gerçekleştiriyor. Bu yüzden de aslında M.2 SSD’lerin en süratli SSD’ler olduğu düşünülür. Ancak bu görüş kısmen doğru değildir.

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSD tarzı yapılırken dikkat edilmesi gereksinim duyulan birtakım noktalar mevcut. Özellikle bir çok laptop kullanıcısı, SSD satın almak istediklerinde nelere dikkat etmeleri icap ettiğini bilmiyorlar. Bu yüzden de aldıkları SSD’lerden tamamiyle verim alamıyorlar. Hatta yanlış SSD türü seçiminden kaynaklı SSD’yi kullanamayabiliyorlar.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için dikkat etmeniz gereksinim duyulan birtakım noktalar mevcut. Bunlar:

  • SSD Türü: Bir SSD almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereksinim duyulan en mühim nokta SSD’nin türü olmalı. Bu noktada dikkat etmeniz gereksinim duyulan şey anakartınızın hangi SSD çeşidini destek verdiği olacak. Örneğin SATA SSD türünden bahsetmiştik. SATA SSD’lerin SATA 2 ve SATA 3 olmak suretiyle iki çeşidi mevcut. Bazı anakartlar, SATA 2 girişini desteklerken birtakım anakartalar ise SATA 3 girişini destekliyorlar. Bu yüzden de SSD almaya karar verdiğinizde anakartınızın destek verdiği SSD türlerine hâkim olmanız gerekiyor.
  • SSD Kapasitesi: Bir öteki mühim nokta ise SSD kapasitesi oluyor. SSD’ler, mevcut piyasada birazcık pahalı olabiliyorlar. Bu yüzden de donanıma lüzumsuz para ödememek için ihtiyacınız olan şeyi karşılayacak donanımlar seçmeniz gerekiyor. Örneğin giriş seviyesindeki 120 GB kapasiteli SSD’ler 150-200 TL aralığındayken üst seviye 4 TB kapasiteli SSD’ler 8000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu yüzden ihtiyacınız olan şeyi karşılayacak kapasitede bir SSD seçmeniz bütçeniz için faydalı olacaktır.
  • Okuma ve Yazma Hızları: Okuma ve yazma hızları temelde SSD’nin hızını temsil ediyorlar diyebiliriz. Bu yüzden de mantıken okuma ve yazma hızı arttıkça SSD’lerin ücretleri de artıyor. Bir SSD seçerken, ne kadar süratli bir SSD’ye ihtiyacım var sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Çünkü gereksinim duymayacağınız güçteki bir SSD’ye para vermek bütçeniz için sorun yaratabilir.

En İyi SSD Önerileri Listesi

Piyasada Samsung, Kingston, WD başta olmak suretiyle bir çok donanım üreticisinin SSD modeli bulunuyor. Özellikle laptop kullanıcıları, hangi SSD modelini seçecekleri konusu ile ilgili emin olamıyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizlere referans olması adına birkaç SSD modeli önerisinde bulunacağız. SSD alırken dikkat etmeniz gereksinim duyulan en mühim nokta ihtiyacınız olan şeyi karşılayacak bir SSD almak olacaktır. Bu yüzden de listemizde bulunan SSD modelleri sizler için düşük ya da yüksek seviyeli olabilir.

Bundan kaynaklı listemizde yer edinen modeller yalnızca sizlere referans olması adına seçildi. Sizler için en doğru SSD modelini kendi ihtiyaçlarınız belirleyecektir.

Sandisk SSD Plus 240GB Sata 3 SSD (SDSSDA-240G-G26)

En iyi SSD önerileri listemize Sandisk marka bir SSD ile başlıyoruz. Sandisk, SSD piyasasındaki en tanınmış SSD markalarının başlangıcında geliyor. Şirket, genelde fiyat/performans odaklı SSD’ler ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Bizim listemizde yer verdiğimiz SDSSDA-240G-G26 kodlu SSD modeli de fiyat/performans görüşüyle piyasaya çıkartıldı diyebiliriz.

Sandisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD (SDSSDA-240G-G26)

2.5 inç boyutundaki SSD, Sata 3 olarak üretildi. Bu yüzden de bu SSD’yi tercih edecek kişilerin, anakartlarında Sata 3 kablo girişinin olmasından emin olmaları gerekiyor.

Okuma hızı aralığı 500 – 599 MB/s olan SSD, 250 – 449 MB/s aralığında da yazma hızı vadediyor. Bu hızlar bir SSD’ye göre azca gibi durabilir. Fakat bu modelin bir giriş seviyesi SSD modeli bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

Kullanıcılar, Sandisk tarafınca üretilen 240 GB kapasiteli giriş düzen bu SSD modeline işletim sistemlerini kurabilirler. Bunun haricinde SSD’yi işletim sistemi öteki bir depolama alanına kurulmuş bilgisayarda ek depolama alanı yaratmak amacıyla kullanabilirler.

Sandisk SDSSDA-240G-G26, Türkiye’de 430 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Sandisk SSD Plus 240GB Sata 3 SSD – Satın Al

WD Blue 250 GB SATA 3.0 SSD (WDS250G2B0A)

WD (Western Digital Blue) depolama araçları üreten en eski şirketlerden birisi olarak biliniyor. Şirket, önceleri ürettiği kaliteli HDD modelleriyle bilinse de günümüzde WD tarafınca üretilen SSD’ler de minimum HDD’ler kadar tanınmış olmayı başardı.

Bizler de en iyi SSD önerileri listemizde sizler için WD Blue tarafınca üretilen SATA 3 model bir SSD seçtik.

WD Blue 250 GB 530-560MB/s 2.5" SATA 3.0 SSD (WDS250G2B0A )

250 GB depolama alanına haiz olan SSD, WDS250G2B0A model numarasıyla biliniyor. WD Blue WDS250G2B0A, 560 MB/sn’ye kadar okuma ve 530 MB/sn’ye kadar da yazma hızına ulaşabiliyor.

Bu değerler listemizin ilk esnasında önerdiğimiz Sandisk marka SSD modelinin hız değerlerine çok yakın. Bu yüzden WD Blue tarafınca üretilen SSD’nin hız değerleri de birtakım kişilere olabildiğince azca gelebilir.

Ancak SATA SSD modellerinin, öteki SSD modellerine göre daha yavaş olduklarını belirtmiştik. Bunun haricinde listemizde yer edinen iki model de giriş düzen SSD kullanıcılarına hitap ediyor. Bu yüzden aslında bu değerlerin günümüz SSD piyasasında giriş seviyesi SATA SSD’ler için kötü olmadığını söyleyebiliriz.

WD Blue WDS250G2B0A, Türkiye’de 790 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

WD Blue 250 GB SATA 3.0 SSD – Satın Al

Samsung 980 Pro 500GB NVMe M.2 SSD (MZ-V8P500BW)

Samsung, SSD piyasasında ciddi bir popülariteye sahip. Teknoloji devi, bir çok alanda olduğu gibi SSD kategorisinde de çok kaliteli ürünleri, kullanıcılarıyla buluşturuyor. Şirketin SSD alanında genelde EVO serisi biliniyor. Ancak Samsung tarafınca üretilen öteki SSD modelleri de minimum EVO serisi kadar kaliteli diyebiliriz.

Bu serilerden birisi de Samsung 980 Pro diyebiliriz. NVMe M.2 SSD serisi olan 980 Pro modelleri, kullanıcılarını gayet tatminkar performanslar gösteriyorlar.

Samsung 980 PRO NVMe M.2 500 GB

Bizler de en iyi SSD önerileri listemizde sizler için serinin MZ-V8P500BW koduna haiz modelini seçtik. Samsung, bu seride PCIe 4.0’ı kullandı. Bu yüzden de MZ-V8P500BW, performansıyla kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor.

SSD, 500 GB depolama alanına sahip. Bunun haricinde SSD, 6900 MB/sn’ye kadar okuma ve 5000 MB/sn’ye kadar da yazma hızına ulaşabiliyor. Bu değerler de kullanıcılarının yüzünü gülümsetmeyi başarıyor.

Samsung MZ-V8P500BW, Türkiye’de 1900 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Samsung 980 Pro 500GB NVMe M.2 SSD – Satın Al

Kingston KC3000 SSD (1 TB)

Sizler için hazırladığımız en iyi SSD önerileri listemize Kingston model SSD ile devam ediyoruz. Amerika merkezli Kingston, en büyük SSD üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda Kingston KC3000 SSD serisi, muhtelif sürümleriyle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bizler bu listemizde Kingston KC3000 SSD 1TB modeline yer verdik.

En iyi SSD Önerileri - Kingston KC3000 SSD

Kingston KC3000 SSD 1TB, NVMe m2 tipinde bir SSD modelidir. PCIe Gen 4×4 veri yoluyla tasarlanan SSD, aktüel teknolojisiyle dikkat çekiyor. Pasif soğutmalı bir SSD olan Kingston KC3000 SSD 1TB, grafen soğutucu teknolojisine sahip.

Listemizde yer vermiş olduğumuz Kingston KC3000 SSD 1TB, 7000 MB/sn’ye kadar okuma ve 6000 MB/sn’ye kadar da yazma hızı ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Bunun yanı sıra bu SSD modeli, 800 TBW veri yazma garantisi sağlıyor.

Kingston KC3000 SSD 1TB, Türkiye’de 2.300 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır. Bu doğrultuda Kingston KC3000 SSD 1TB, fiyat performans anlamında da en etkin SSD modellerinden birisidir.

Kingston KC3000 SSD 1TB – Satın Al

Corsair MP600 Pro 1TB NVMe PCIe M.2 SSD (CSSD-F1000GBMP600PRO)

En iyi SSD önerileri listemize Corsair tarafınca üretilen MP600 Pro 1TB SSD ile devam ediyoruz. CSSD-F1000GBMP600PRO koduna haiz SSD, genel hatlarıyla orta/üst seviye SSD arayan kullanıcılara hitap ediyor diyebiliriz.

Corsair MP600 Pro 1TB 7000MB-5500MB/s NVMe PCIe M.2 (CSSD-F1000GBMP600PRO)

Corsair, bu SSD modelinde PCIe Gen 4 x4 teknolojisini kullandı. Yani aslında şirket, bu modelde performans odaklı bir SSD yaratmak istedi diyebiliriz. Corsair, bu amaçla SSD tasarımında dahili alüminyum sıcaklık distribütör kullandı. Bu sayede SSD, ısıdan kaynaklı performans kayıplarından minimum şekilde etkileniyor.

1 TB hafızaya haiz olan SSD, 7000 MB/sn’ye kadar okuma ve 5500 MB/sn’ye kadar da yazma hızı sunuyor. Bu değerler de kullanıcılarını gayet memnun edecektir diyebiliriz.

Corsair CSSD-F1000GBMP600PRO, Türkiye’de 5400 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Corsair MP600 Pro 1TB NVMe PCIe M.2 SSD – Satın Al

MSI Spatium M480

En iyi SSD önerilerimizin son esnasında MSI tarafınca üretilen Spatium M480 modeli yer alıyor. Oyuncular için ürettiği donanım ve bilgisayarlarla malum MSI, SSD modeliyle de kullanıcılarını olabildiğince memnun ediyor. Çünkü Spatium M480, temelde üst seviye SSD modeli arayan kullanıcılara hitap ediyor diyebiliriz.

Bu model, NVME m2 SSD modellerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu irtibat tipi vasıtası ile MSI, ürettiği SSD modelinin aktüel bilgisayarların birçoğunda çalışmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra şirket, kullandığı özelliklerden dizayn mevzusuna kadar her noktayı performans odaklı düşünerek tasarladı. Bu kapsamda bu modelde sıcaklık kontrolünü daha iyi sağlamak için alüminyum bir kısım mevcut.

MSI Spatium M480

MSI, bahsetmiş olduğumuz gibi özellikler konusu ile ilgili da olabildiğince dikkatli davranmaya çalıştı. Seçtiğimiz modelde 500 GB, 1 ve 2 TB depolama alanı seçenekleri mevcut. Bizler, 2 TB kapasiteye haiz olan modeli ele alacağız. Sahip olduğu alan ile kullanıcılarını etkilemeyi başaran SSD, performansıyla da kendine fanatik bırakıyor.

Çünkü bu modelde 7000 MB/sn’ye kadar okuma ve 6800 MB/sn’ye kadar da yazma hızı desteği mevcut. Böylece kullanıcılar, oyunlardan gündelik işlere kadar bir çok noktada depolama kısmında yüksek bir performans almış oluyorlar.

Tabii ki bu kadar yüksek özelliklere haiz olan bir SSD modelinin fiyatı da yüksek ölçüde oluyor. 2 TB depolama alanına haiz olan MSI Spatium M480 modeli, Türkiye’de 8600 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

MSI Spatium M480 2TB – Satın Al

Sizler için hazırladığımız en iyi SSD önerileri sıralaması burada sona eriyor. Listemizde yer verdiğimiz SSD modellerinin sizlere referans olması amacıyla seçildiğini yeniden hatırlatmakta fayda var. Bir SSD almaya karar verdiğinizde sizin için İdeal SSD modelini, sizin ihtiyaçlarınız belirleyecektir.

SSD’ler ile ilgili merak ettiğiniz soruları ve rehberimize eklemek istediğiniz detayları aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.