En İyi Telefon İşlemcileri – 2022

resim41372911
resim41372911

Akıllı telefonlar, günümüzde insan hayatının olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiş durumdalar. İnsanlar, günlük işlerinden iş yaşamlarına kadar çoğu alanda akıllı telefonlardan faydalanıyorlar. Bundan kaynaklı akıllı telefonların performansı, teknoloji kullanıcıları için çok mühim bir noktaya geldi. Akıllı telefonların performansını etkileyen en mühim faktörlerin başlangıcında işlemciler geliyor. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, en iyi telefon işlemcileri hangileri diye merak ediyorlar.

Mobil işlemci üreten şirketler, gelişen teknolojiyi iyi ölçüde kullanmayı başarıyorlar. Bu sayede telefon ve tablet pazarına kuvvetli işlemciler sunuluyor. Bu durum, kullananların cihazlardan yüksek performans almalarını sağlarken bir taraftan da kafa karışıklığı yaşamalarına neden oluyor.

Çünkü hızla gelişen teknoloji, yeni mobil işlemcilerin piyasada yer edinmesini sağlıyor. Bundan kaynaklı kullanıcılar da hangi işlemcinin daha kuvvetli ve aktüel bulunduğunu takip etmekte zorlanabiliyorlar. Teknoloji kullanıcıları, bu yüzden en iyi telefon işlemcileri hangisi diye gayet fazla sorguluyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi telefon işlemcilerinden bahsedeceğiz. Lafı daha çok uzatmadan sizler için hazırladığımız listemize göz atalım.

İçindekiler

En İyi Telefon İşlemcileri – 2022

Apple A16

Sizler için hazırladığımız en iyi mobil işlemciler listemizin ilk esnasında son zamanların en tanınmış işlemcilerinden olan Apple A16 yer alıyor. Apple, öteki iPhone serilerinde olduğu gibi iPhone 14 serisinde de yeni işlemci modeli olan A16 ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Şirket, üretmiş olduğu kuvvetli işlemci vasıtası ile hemen hemen iPhone 14 modelleri tanıtılmadan ilkin A16 ile teknoloji gündeminin merkezine oturmayı başardı.

Apple A16, 7 Eylül 2022’de Apple tarafınca meydana getirilen tanıtımla beraber resmi olarak teknoloji kullanıcılarının karşısına çıktı. Şirket, bu işlemciyi 4 nm 6 çekirdekli olarak tasarladı. Bunun yanı sıra A16, 3460 MHz değerinde çalışıyor. LPDDR5 desteği yardımıyla geliştirilen işlemci, tasarımı vasıtası ile piyasada yer edinen en kuvvetli telefon işlemcilerinin başlangıcında geliyor.

Bunun yanı sıra Apple, işlemcide 5G desteği gibi aktüel teknoloji desteklerini de sağlıyor. Böylece Apple, A16’yı uzun solukta kullanıcılarını memnun edecek bir işlemci olarak geliştirdi. Şirket, şimdilik bu mobil işlemci modelini iPhone 14 serisinin birtakım modellerinde kullandı. Apple’ın bu işlemciyi gelecekte hangi telefon ve tablet modellerinde kullanmayı planladığı net bir halde bilinmiyor.

Apple A15

En iyi telefon işlemcileri listemizin ikinci esnasında gene Apple tarafınca üretilen A15 yer alıyor. Bilindiği suretiyle Apple, genelde ürettiği cihazlarda kendi işlemcilerini kullanmayı tercih ediyor. Bu kapsamda iPhone ve iPad modellerinde de Apple A serisinin işlemcileri, Apple kullanıcılarıyla buluşuyor.

Apple tarafınca geliştirilen A serisinin en yeni modeli ise A15 olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, bu işlemciyi iPhone 13 serisi için geliştirdi. Daha sonra bu işlemci, 2022 senesinde tanıtılan iPhone SE modelinde de kullanıldı. Bu sayede Apple, yeni geliştirdiği cihazlarda kullanıcılarına üst seviye bir performans vermeyi hedefliyor.

5 nm olmasıyla dikkat çeken işlemci, 6 çekirdekli yapısıyla kullanıcılarına hizmet veriyor. 3223 MHz değerinde çalışan A15, 4266 MHz frekansta çalışan LPDDR4X bellekleriyle yüksek performans sunuyor. Ayrıca işlemcide 5G desteği de mevcut. Şirket, böylece A15 ile kullanıcılarıyla buluşacak olan cihazlarında çoğu cihazında olduğu gibi uzun soluklu kullanım sunmayı hedefliyor.

Belirttiğimiz gibi Apple, bu işlemciyi yeni cihazlarında yüksek performans yakalamak amacıyla oluşturdu. Bundan kaynaklı Apple A15, günümüzde en gelişmiş mimariye haiz işlemcilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca işlemci, AnTuTu ve Geekbench başta olmak suretiyle muhtelif kuruluşlar tarafınca meydana getirilen testlerde en yüksek performans veren işlemcilerden birisi olarak ön plana çıkmayı başardı.

Apple A15, şimdilik iPhone 13 modelleri ve 2022 senesinde tanıtılan iPhone SE modelinde mevcut. Apple’ın bu işlemciyi önümüzdeki süreçte hangi modellerinde kullanmayı tercih edeceği net olarak bilinmiyor.

Dimensity 9000+

2021 yılının son günlerinden itibaren MediaTek ve Qualcomm içinde çekişmeli bir işlemci rekabeti başladı. İki firma de piyasaya olabildiğince kuvvetli performanslara haiz mobil işlemciler sundular. Bunun üstüne MediaTek, piyasaya sürdüğü Dimensity 9000’i birazcık daha geliştirerek Temmuz 2022’de Dimensity 9000+ modelini teknoloji kullanıcılarıyla buluşturdu.

En iyi mobil işlemciler - Dimensity 9000+

MediaTek, bu işlemciyi 4 nm ve 8 çekirdekli olarak tasarladı. Bu hususta şirket, rakiplerine ciddi ölçüde göz dağı verdi diyebiliriz. Bunun yanı sıra MediaTek, işlemcide 3750 MHz frekansında çalışan 24 GB’a kadar LPDDR5X desteği sundu. Böylece işlemci, tam bir üst segment performans işlemcisi olarak tasarlandı.

WiFi 6 ve 5G desteği elde eden Dimensity 9000+, meydana getirilen testlerde performansını ortaya koydu. Böylece işlemcinin kuvvetli performansı, kontrol sonuçlarında da kendisini göstermiş oldu. Bizler de hazırladığımız en iyi telefon işlemcileri listemizde 2022’nin en iddialı işlemcilerinden olan Dimensity 9000+’a yer verdik.

Snapdragon 8 Gen 1+

MediaTek gibi Qualcomm da geliştirmiş olduğu işlemciyi birazcık daha geliştirmeye karar verdi. Bu kapsamda şirket, Mayıs 2022’de Snapdragon 8 Gen 1+ modelini tanıttı. Snapdragon 8 Gen 1, akıllı telefon üreticilerinin ve teknoloji kullanıcılarının yoğun ilgisini çekmişti. Bundan kaynaklı çoğu şirket, üretmiş olduğu yeni akıllı telefon modellerinde Snapdragon 8 Gen 1’i kullanmayı tercih etti.

Qualcomm tarafınca Snapdragon 8 Gen 1+’ın tanıtılması, şirketlerin ve kullananların tercihini değiştirdi. Çünkü Snapdragon 8 Gen 1+, 4nm 8 çekirdekli bir yapıya sahip. Bunun yanı sıra Qualcomm, bu modelde 24 GB’a kadar destekli 3200 MHz frekansında çalışan LPDDR5 RAM desteği sundu. Böylece Snapdragon 8 Gen 1+ hem teknoloji üreticilerinin hem de kullanıcılarının yeni gözde işlemcilerinden birisi olmayı başardı.

Rakibi olduğu çoğu işlemci gibi Snapdragon 8 Gen 1+’da WiFi 6 ve 5G desteği ile kullanıcılarıyla buluşuyor. 2022’nin en iddialı işlemcilerinden birisi olan Snapdragon 8 Gen 1+, bu sene içinde tanıtılan çoğu yeni akıllı telefon modelinde yer alıyor.

Snapdragon 8 Gen 1

Mobil işlemci denildiğinde çoğu teknoloji kullanıcısının aklına Qualcomm tarafınca üretilen işlemciler geliyor desek yanlış olmayacaktır. Qualcomm, bu sektörde hizmet veren en etkin ve köklü şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, neredeyse her sene yeni tanıttığı bir amiral gemisi işlemci ile kendisinden laf ettirmeyi başarıyor. Qualcomm, bu başarılı olmasını 2022 senesinde da sürdürmeyi başardı.

Bilindiği suretiyle Qualcomm, 2021 yılının son aylarında yeni Snapdragon modeli olan Snapdragon 8 Gen 1’i tanıttı. Şirket, tanıttığı bu işlemciyle teknoloji gündemine oturdu. Çünkü yüksek performans vermeyi hedefleyen işlemci, çoğu teknoloji üreticisinin ilgisini çekti. Bu doğrultuda şirketler, bu işlemciyi ilk kullanan firma olmak için adeta yarışa girdiler.

En iyi telefon işlemcileri - Snapdragon 8 Gen 1

Bunun kararında 2022 senesinde tanıtılan çoğu amiral gemisinde işlemci kısmında Snapdragon 8 Gen 1 karşımıza çıkıyor. Qualcomm, 4 nm olarak ürettiği bu işlemcide 8 çekirdekli bir mimari geliştirmeyi tercih etti. 3000 MHz değerinde çalışan işlemci, 5G desteği sunmasıyla da hem teknoloji üreticilerinin hem de kullanıcılarının ilgisini çekiyor.

Qualcomm, işlemcide 3200 MHz hızda çalışan LPDDR5 hafıza kullanmayı tercih etti. Bu sayede şirket, aktüel teknolojiyi kullanarak mobil aygıt kullanıcılarına yüksek bir performans sunmayı hedefliyor. Nitekim Qualcomm, bu hususta olabildiğince etkin oldu diyebiliriz.

Çünkü meydana getirilen muhtelif kontrol sonuçları, Snapdragon 8 Gen 1’in piyasada yer edinen en kuvvetli telefon işlemcilerinden birisi bulunduğunu gösteriyor. Bundan kaynaklı Xiaomi ve Samsung başta olmak suretiyle çoğu akıllı aygıt üreticisi, yeni ürettikleri cihazlarda Snapdragon 8 Gen 1 kullanmayı tercih ediyorlar. Ayrıca işlemcinin yüksek performansı, önümüzdeki süreçte de akıllı telefon üreticilerinin Snapdragon 8 Gen 1’e yönelmesini sağlayacaktır.

Dimensity 9000

En iyi telefon işlemcileri listemize Dimensity 9000 ile devam ediyor. Mobil işlemcilerden bahsedilen bir listede MediaTek tarafınca üretilen Dimensity modellerine değinmesek olmazdı. Çünkü MediaTek, piyasada yer edinen ve olabildiğince sık kullanılan etkin bir mobil işlemci üreticisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, bilhassa 2022 senesinde adından gayet fazla laf ettiriyor. Bunun da asli nedeni doğal ki Dimensity 9000 oluyor.

MediaTek, rakipleri gibi senenin muayyen dönemlerinde işlemciler tanıtarak piyasadaki rekabette kendisini gösteriyor. Bu doğrultuda şirket, 2021 yılının sonlarında Dimensity 9000 ile teknoloji kullanıcılarının karşısına çıktı. Yüksek performans vaadiyle heyecanlandıran Dimensity 9000, yapısıyla da teknoloji takipçilerini kendisine fanatik bıraktı.

MediaTek, yeni işlemcisini 4 nm olarak tasarladı. Bunun yanı sıra şirket, 3050 MHz değerinde çalışan Dimensity 9000’de 8 çekirdek kullanmayı tercih etti. 5G desteği bulunan işlemcinin hafıza kısmında ise 3750 MHz değerinde çalışan LPDDR5X bellekler yer alıyor. Şirket, tasarladığı işlemci mimarisi vasıtası ile iddia ettiği gibi yüksek performans değerlerine ulaşmayı başardı.

Dimensity 9000, oyun ve günlük kullanım başta olmak suretiyle muhtelif alanlarda meydana getirilen testlerde yüksek performans göstermeyi başardı. Bu sayede işlemci, muhtelif kuruluşlar tarafınca meydana getirilen testler doğrultusunda piyasada yer edinen en kuvvetli işlemcilerden birisi bulunduğunu kanıtladı.

Yakın zamanda tanıtılan Redmi K50 Pro, Dimensity 9000 ile gelen ilk cihazlardan birisi olmayı başardı. Bunun yanı sıra meydana getirilen açıklamalara göre MediaTek tarafınca geliştirilen yeni amiral gemisini kullanan ilk firmalar içinde Oppo ve Vivo da yer alacak.

Snapdragon 888+

En iyi telefon işlemcileri listemize Snapdragon 888+ ile devam ediyoruz. Qualcomm, uzun süredir işlemci sektöründe hizmet veriyor. Bundan kaynaklı firmanın işlemci modelleri, genel hatlarıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra Snapdragon 888+ ise yakın zamana kadar performans konusu ile ilgili piyasadaki rakiplerine ayrım atıyordu diyebiliriz. Yeni tanıtılan işlemciler, Snapdragon 888+’ın performansını geçmeye başlasalar da Snapdragon 888+ günümüzde hâlâ en iyi telefon işlemcilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Qualcomm, bu işlemciyi 5 nm olarak tasarladı. Bunun yanı sıra işlemci, 2995 MHz değerinde çalışıyor. Ayrıca Qualcomm, bu işlemciyi 8 çekirdekli bir mimari üstüne geliştirmeyi tercih etti. İşlemcinin hafıza kısmında ise 3200 MHz değerinde çalışan LPDDR5 bellekler mevcut. Bu mimari, Qualcomm Snapragon 888+’ın bir müddet işlemci piyasasında rakipsiz olarak en iyi işlemci olarak anılmasını sağladı.

En iyi telefon işlemcileri - Snapdragon 888+

İşlemcinin kuvvetli mimarisi, işlemciyi günümüzde hâlâ en kuvvetli işlemcilerden birisi haline getirmektedir. Test kuruluşları tarafınca meydana getirilen aktüel testlere göre Snapdragon 888+ günlük kullanımın yanı sıra yüksek performans gerektiren oyunlar başta olmak suretiyle muhtelif işlemlerde de yüksek performans göstermeyi başarıyor. Bu sayede Snapdragon 888+, belirttiğimiz gibi piyasada yer edinen en iyi telefon işlemcilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Son zamanların en tanınmış işlemcilerinden olmayı başaran Snapdragon 888+, teknoloji üreticilerinin de dikkatini çekiyor. Bundan kaynaklı Xiaomi Mi Mix 4, Honor Magic 3 Pro+ ve Asus ROG Phone 5s Pro başta olmak suretiyle çoğu amiral gemisinin işlemci kısmında Snapdragon 888+ yer alıyor.

Apple A14

Apple, bir öteki işlemci modeliyle yeniden listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor. Şirket, ürettiği mobil cihazlar ile telefon piyasasında kendisini kanıtlamayı başaran şirketlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Apple’ın bu başarısının arkasında doğal ki tercih edilen donanımlar yer alıyor. Bu kapsamda Apple, geçtiğimiz yıllarda iPhone 12 serisi için geliştirdiği A14 ile yeniden en iyi telefon işlemcileri listemize girmeyi başardı.

5 nm olarak geliştirilen A14, 3100 MHz değerlerinde çalışıyor. Bunun yanı sıra Apple, bu işlemciyi 6 çekirdekli şekilde tasarladı. Cihazın hafıza kısmında ise LPDDR4X bellekler yer alıyor. Bu sayede Apple, kullanıcılarına yüksek bir performans sunmayı başardı. Üstelik 5G desteği bulunan işlemci, kullanıcılarına uzun soluklu kullanım süresi vadediyor. Bu vaziyet da A14’e alaka gösterilmesini elde eden faktörlerden birisi oluyor diyebiliriz.

Apple tarafınca geliştirilen mimari, işlemcinin yüksek bir performans vermesini sağlıyor. İşlemcinin oyun performansı, rakiplerine göre birazcık daha düşük ölçüde kalıyor. Ancak genel hatlarıyla değerlendirdiğimizde Apple A14, şimdilik piyasada yer edinen en kuvvetli telefon işlemcilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Belirttiğimiz gibi Apple, bu işlemciyi iPhone 12 serisi için geliştirdi. Bundan kaynaklı Apple A14, yalnızca iPhone 12 modellerinde yer alıyor. Şirket, yeni iPhone serisinde yazımızın girişinde de değindiğimiz suretiyle yeni işlemci modeli olan A15 modelini kullanmayı tercih etti.

Exynos 2200

En iyi telefon işlemcileri listemizde sırada Samsung tarafınca üretilen Exynos 2200 yer alıyor. Teknoloji devi Samsung, muhtelif teknoloji şirketleri gibi kendi işlemcisini üretmeye başladı. Şirket, bu hususta olabildiğince etkin bir süreç izliyor diyebiliriz.

Birçok yeni cihazında Exynos kullanmayı yeğleyen şirket, bu yönde ilerlemeye devam edecek diyebiliriz. Çünkü firmanın yeni işlemcisi Exynos 2200, performans açısından hem Samsung geliştiricilerini hem de teknoloji kullanıcılarını olabildiğince büyük beklentilere sokmayı başardı.

Samsung, bu işlemcinin mimarisini 4 nm olarak tasarladı. Ayrıca şirket, 2800 MHz değerinde çalışan işlemciyi 8 çekirdekli bir yapı üstünden geliştirmeyi tercih etti. İşlemcinin hafıza bölümüne baktığımızda ise 3200 MHz değerlerinde çalışan LPDDR5 belleklerin yer aldığını görüyoruz. Bu sayede Samsung, mimari olarak yüksek performans vadeden bir işlemci geliştirmeyi başardı.

Samsung Exynos 2200

Şirketin geliştirdiği işlemci, muhtelif testlerde de kendisini kanıtlamayı başardı. Öyle ki çoğu bağımsız kontrol kuruluşunun kontrol sonuçlarına göre Exynos 2200, oyun performansından günlük kullanım performansına kadar çoğu rakibine ayrım atmayı başardı. Bu vaziyet da Exynos 2200’yi piyasada yer edinen en iyi telefon işlemci modellerinden birisi haline getiriyor.

Samsung, performansıyla dikkatleri üstüne toplayan bu işlemciyi yeni tanıttığı Galaxy S22 modellerinde kullanmayı tercih etti. Önümüzdeki süreçte Samsung’un bu işlemciyi, hangi modellerinde kullanmayı tercih edeceği ise net olarak bilinmiyor.

Snapdragon 888

Sizler için hazırladığımız en iyi mobil işlemciler listemizin son esnasında Snapdragon 888 yer alıyor. 2020 senesinde tanıtılan işlemci, listemizdeki öteki işlemci modellerine göre daha eski nesil kalıyor. Ancak Snapdragon 888, hâlâ performansıyla kendisinden bahsettirmeyi başarıyor.

Qualcomm, bu modeli 5 nm ve 8 çekirdekli bir yapıda tasarladı. Bunun yanı sıra şirket, bu işlemcide 24 GB’a kadar LPDDR5 RAM desteği sağlıyor. İşlemcinin sağladığı en çok RAM çabalama frekansı ise 3200 MHz olarak karşımıza çıkıyor.

8K video desteği yardımıyla gelen Snapdragon 888, 5G desteği yardımıyla hâlâ yeni nesil işlemcilerden birisi diyebiliriz. Bunun yanı sıra işlemcide WiFi 6 desteği de mevcut. Bundan kaynaklı Snapdragon 888, en iyi telefon işlemcileri listemizde kendisine yer bulmayı başaran işlemcilerden birisi oluyor.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız en iyi telefon işlemcileri listemiz burada sona eriyor. Gelişen teknolojiyle beraber teknoloji üreticileri de çalışmalarına hız kazandırıyorlar. Bu doğrultuda teknoloji kullanıcıları, yüksek performans sunan telefon işlemcilerini kullanma imkânına haiz oluyorlar.

İşlemci performansı, telefon tercihi için çok mühim bir ölçüt oluyor. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, en iyi telefon işlemcileri hangileri diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda hazırladığımız listemizde muhtelif bağımsız kontrol sonuçlarına göre kendilerini kanıtlamayı başarmış işlemci modellerine yer verdik.