En İyi Termal Macun Önerileri – 2022

resim81717113
resim81717113

Termal macun, bilgisayarlar için olabildiğince önemlidir. Termal macun, işlemci ve işlemci soğutucusu içinde sıcaklık iletiminin gerçeklemesini sağlamaktadır. Böylece termal macun vasıtası ile işlemcinin yüksek sıcaklık değerlere kavuşması engellenmektedir. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, cihazlarında en etkin termal macunları kullanmak istemektedirler. Bu yüzden sizler de en iyi termal macun modelleri hangileri diye merak edebilirsiniz.

Bizler de bu yazımızda sizler için her bütçeye makul olan termal macun önerilerinde bulunacağız. Böylece sizler de listemizi inceleyerek sizler için İdeal termal macun modelini rahatça belirleme edebilirsiniz!

İçindekiler

En İyi Termal Macun Önerileri

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarının performanslarını en üst düzeyde tutmak istiyorlar. Bunun yanı sıra termal macunlar işlemci sağlığını da etkilediği için kullanıcılar, doğru termal macun tercihinde bulunarak işlemcilerini de güvenliğini sağlamak istiyorlar.

Termal macunun bilgisayarlar için olmazsa olmaz olması, bu sektörde yer edinen müstahsil sayısını etkiliyor. Termal macun pazarında kendisini kanıtlamış üreticileri bulmak mümkün. Ayrıca piyasada OEM olarak olabildiğince ucuza satılan termal macunları da bulabilirsiniz. Bundan kaynaklı bilgisayarına bakım yapmak isteyen kişiler, hangi termal macunu kullanmaları gerektiği konusu ile ilgili kararsızlık yaşayabiliyorlar.

Termal macunlar, içerikleri bundan kaynaklı performans konusu ile ilgili birbirlerinden ayrılıyorlar. Aynı zamanda termal macunlar, içeriklerinden kaynaklı doğal ki fiyat konusu ile ilgili da farklılık gösteriyorlar. Bundan kaynaklı termal macun tercihi yaparken en iyi termal macun hangisi diye merak edebilirsiniz. Sizler için seçmiş olduğumuz piyasadaki en iyi termal macun modelleri şu şekildedir:

Cooler Master HTK-002

En İyi Termal Macun Önerileri - Cooler Master HTK-002

En iyi termal macun önerileri listemizin ilk sırasında Cooler Master HTK-002 yer alıyor. Cooler Master, termal macun sektöründeki en etkin markalardan birisi olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda şirket, neredeyse her bütçeye makul termal macun modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor.

Cooler Master HTK-002, beyaz-açık gri standardında bir termal macun olarak karşımıza çıkıyor. Bu termal macun modeli, 177 °C’ye kadar sıcaklık direncine sahip. Bunun yanı sıra Cooler Master HTK-002, 4.18 W termal iletkenlik değeriyle kullanıcılarına hizmet veriyor.

Cooler Master HTK-002, neredeyse her seviyedeki bilgisayar kullanıcılarının kullandığı bir termal macun modelidir. Hızlı bir halde tesir yayınlayan Cooler Master HTK-002, tesirini aşağı yukarı 12 aya kadar koruyabiliyor. Tabii ki termal macunun kullanım ömrü, kullanıcıdan kullanıcıya değişim göstermektedir. Ancak Cooler Master, termal macunun performansını koruyabilmesi için 12 aylık periyotlarla yenilenmesini öneri ediyor. Bunun yanı sıra Cooler Master bu termal macunun grafik kartı işlemcileri için de makul bulunduğunu belirtiyor.

Cooler Master HTK 002 – Satın Al

Arctic MX-4

Arctic MX-4

Arctic, termal macun sektöründe hizmet veren şirketlerden birisidir. Genellikle giriş-orta segment seviyesindeki termal macunlarıyla malum firmanın MX-4 modeli olabildiğince popüler. Öyle ki Arctic MX-4, Türkiye’de de en çok kullanılan termal macun modellerinin başlangıcında gelmektedir.

Gri renkli yapısıyla kullanıcılarına hizmet veren Arctic MX-4, en çok 150 °C sıcaklık direncine sahip. Bu noktada Arctic MX-4, birtakım rakiplerine göre daha düşük ölçüde sıcaklık direnciyle dikkat çekiyor. Ancak gene de termal macunun kafi bir performans verdiğini söyleyebiliriz. Arctic MX-4, 8.5 W termal iletkenlik değeriyle performans gösteriyor.

Daha çok makul fiyatlı termal macun arayan kişilere hitap eden Arctic MX-4, performansıyla kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı Arctic MX-4, her ne kadar makul fiyatıyla dikkat çekse de performans konusu ile ilgili da kafi ölçüde diyebiliriz. Arctic, overclock yapan bilgisayar kullanıcılarının MX-4’ü rahatça kullanabileceklerini belirtiyor. Buna karşın overclock prosedürü sırasında sıcaklık değerlerini denetim altında tutmanız icap ettiğini unutmamalısınız.

Arctic MX 4 – Satın Al

Corsair TM30

Corsair TM30

En iyi termal macun önerileri listemize Corsair TM30 ile devam ediyoruz. Corsair, ürettiği oyuncu donanım ve ekipmanlarıyla malum bir markadır. Bu doğrultuda şirket, oyuncuların kuvvetli termal macunlara gereksinim duyduklarının farkında. Bundan kaynaklı Corsair, termal macun sektöründe hizmet veren şirketlerden birisidir.

Bizler de listemizde Corsair TM30 modeline yer verdik. Çinko oksit içeren termal macun, gri renk yapısıyla kullanıcılarına hizmet veriyor. 3.8 W iletkenlik değerine haiz olan Corsair TM30, performans konusu ile ilgili olabildiğince iddialı. Öyle ki Corsair, TM30 kullanıcılarının uzun süre termal macunlarını yenilemeye gereksinim duymayacaklarını belirtiyor.

Corsair TM30, bir performans termal macunu olmasıyla temelde her kullanıcı kitlesine hitap ediyor diyebiliriz. Her ne kadar Corsair, termal macunun uzun süre yenilenmeye gereksinim duymayacağını belirtse de muayyen periyotlarda bakım yaparak Corsair TM30’un performansını koruyabilirsiniz.

Corsair TM30 – Satın Al

Zalman ZM-STC9

En iyi termal macun modelleri - Zalman ZM-STC9

Zalman, bilgisayar soğutma teknolojileri üstüne hizmet veren bir marka olarak ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda Zalman tarafınca üretilen termal macunlar, performanslarıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyorlar. Bizler de en iyi termal macun önerilerimiz içinde Zalman ZM-STC9 modeline yer verdik.

Zalman ZM-STC9, alüminyum ve çinko oksit içeriğiyle gri bir yapıya sahip. Oldukça iddialı bir yapıya haiz olan Zalman ZM-STC9, 9.1 W termal iletkenlik değerine sahip. Böylece termal macun, overclock gibi zorlayıcı işlemlerde bile sıcaklığı en az değerlerde tutmayı başarıyor.

Tam bir fiyat performans ürünü olan Zalman ZM-STC9, aynı fiyat segmentteki bir çok rakibine göre daha etkin bir performans gösteriyor. Bundan kaynaklı Zalman ZM-STC9, Türkiye de dahil olmak suretiyle bir çok ülkede en çok tercih edilen termal macun modellerinden birisidir. Ekran kartı işlemcileri de dahil olmak suretiyle neredeyse bütün işlemcilerde etkin bir performans yayınlayan Zalman ZM-STC9, çabucak tesirini hissettirmektedir.

Zalman ZM-STC9 – Satın Al

Thermaltake TG-50

Thermaltake TG-50

Sizler için hazırladığımız en iyi termal macun önerileri listemizdeki bir öteki termal macun, Thermaltake TG-50 olmaktadır. Thermaltake, üst seviye termal macun modelleriyle malum bir markadır. Öyle ki Thermaltake, termal macunlarını güçlendirmek için elmas tozu başta olmak suretiyle muhtelif mamüller kullanmaktadır. Thermaltake TG-50, markanın orta-üst düzen termal macunlarından birisidir.

Thermaltake TG-50, elmas tozu içeriğiyle ön plana çıkan termal macunlardandır. Gri bir yapıda olan termal macun, 8 W termal iletkenlik değerine sahip. Yüksek sıcaklık iletkenlik değeriyle ön plana çıkan Thermaltake TG-50, performans termal macunu olarak geçmektedir. Bu doğrultuda Thermaltake TG-50, performansı kadar kullanım süresi konusu ile ilgili da iddialı bir termal macundur. Thermaltake, TG-50’nin uzun süre performans kaybı yaşamadan performans gösterdiğini belirtmektedir.

Thermaltake, termal macunun kullanımını kolaylaştırabilmek için termal macunla beraber kullanıcılarına petek şablonu göndermektedir. Bu şablon vasıtası ile teknoloji kullanıcıları, termal macunu bütün işlemcilerine çok basit bir halde uygulayabilmektedirler. Ayrıca Thermaltake, termal macun setinin içinde kullanıcılarına eski macunlarını temizleyebilmeleri için temizleme bezi de sağlamaktadır. Böylece Thermaltake, termal macun performansının yanı sıra kullanıcılarına sağlamış olduğu kolaylıklarla da dikkat çekmeyi başarıyor.

Thermaltake TG 50 – Satın Al

Cooler Master MasterGel Maker

Cooler Master MasterGel Maker

Cooler Master, bir öteki termal macun modeliyle bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, her segmente makul termal macun üretimi gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda Cooler Master, MasterGel Maker ile üst seviye performans almayı hedefleyen termal macun kullanıcılarına hizmet veriyor.

Cooler Master MasterGel Maker, markanın öteki termal macunlarının aksine elmas tozu içeriğiyle dikkat çekiyor. Cooler Master, elmas tozu vasıtası ile bu termal macun modelinde üst seviye bir iletkenlik seviyesi yakalamayı başardı. Termal macunun termal iletkenlik kıymeti 11 W olarak karşımıza çıkıyor.

Temizleme setiyle beraber kullanıcılarıyla buluşan Cooler Master MasterGel Maker, şırınga tasarımı konusu ile ilgili da rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başarıyor. Çünkü Cooler Master MasterGel Maker, olabildiğince basit kullanmak mümkün bir tasarıma sahip. Böylece teknoloji kullanıcıları, zorluk çekmeden işlemcilerinin termal macunlarını yenileyebiliyorlar. İddialı performansıyla dikkat çeken Cooler Master MasterGel Maker, bilgisayar donanımlarını yoran işler yapan kişiler için en makul bir termal macun diyebiliriz.

Cooler Master MasterGel Maker – Satın Al

Rampage TM-502HP

Rampage TM-502HP

Rampage, oyuncular için ürettiği ekipman ve donanımlarla ön plana çıkan bir öteki teknoloji üreticisidir. Şirket, termal macun sektöründe de kullanıcılarına hizmet veriyor. Öyle ki Rampage TM-502HP, Türkiye’de en çok tercih edilen termal macun modellerinden birisidir.

Rampage TM-502HP, gri renk yapısıyla karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra termal macunun en çok sıcaklık kıymeti 230 °C olarak belirtilmektedir. Ayrıca Rampage TM-502HP, 13.4 W termal iletkenliğe sahiptir. Bu termal iletkenlikle Rampage TM-502HP, Türkiye’deki termal macun pazarında en yüksek termal iletkenlik değerine haiz olan termal macun modellerinden birisidir.

Genellikle işlemcisini gayet fazla yoran kişiler tarafınca tercih edilen Rampage TM-502HP, rakiplerine göre en makul düzeyde fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Yine de bu termal macun modeli için fiyattan çok performansı göz önünde bulunduran kişilerin tercih etmiş olduğu bir termal macun modeli diyebiliriz.

Rampage TM 502HP – Satın Al

Thermal Grizzly Conductonaut

Thermal Grizzly Conductonaut

En iyi termal macun önerileri listemizin son sırasında Thermal Grizzly Conductonaut yer alıyor. Thermal Grizzly, ürettiği üst seviye termal macun modelleriyle malum bir markadır. Öyle ki overclock gibi ağır işlemler yapan bir çok bilgisayar kullanıcısı, termal macun kısmında Thermal Grizzly tarafınca üretilen termal macunları kullanmayı tercih etmektedir.

Thermal Grizzly Conductonaut, firmanın en etkin termal macun modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Galyum, indiyum ve kalay içeren termal macun, içerik bakımından olabildiğince iddialı. Termal macunun içeriği, macunun yüksek bir performans göstermesini sağlıyor. Thermal Grizzly tarafınca paylaşılan bilgilere göre macun, 73 W termal iletkenliğe sahip. Bunun yanı sıra termal macunun 140 °C sıcaklık direncine haiz olduğu belirtiliyor.

Sıvı metal bir yapısı bulunan termal macun, iletkenlik konusu ile ilgili olabildiğince iddialı. Termal macunun yüksek iletkenlik değerine haiz olması, macun kullanıcılarının en ağır işlemlerde bile cihazlarını yüksek sıcaklıklardan korumalarını sağlıyor. Bunun yanı sıra doğal ki termal macunun üst seviye performans göstermesi, fiyatına da yansıyor. Termal macunun 1 gramı aşağı yukarı 300 TL’den başlayan fiyatlarla piyasada yer almaktadır.

Thermal Grizzly Conductonaut – Satın Al

Genel Değerlendirme

Termal macunlar, işlemcilerin performans ve sağlıklarını direkt olarak etkilemektedirler. Çünkü termal macunlar, işlemcilerin yüksek sıcaklıklara maruz kalmamalarını sağlamaktadırlar. Bundan kaynaklı termal macun bakımını aksatmamak işlemci performansı için önemlidir. Termal macun bakımı meydana getirecek teknoloji kullanıcıları, hangi termal macunu kullanmaları gerektiği konusu ile ilgili kararsızlık yaşayabiliyorlar. Çünkü günümüzde termal macun üretimi yapan birden fazla şirket mevcut. Bunun yanı sıra termal macunlar, içerikleri ve tutarları bakımından ciddi farklılıklar gösterebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda hazırladığımız listede en iyi termal macun modellerine yer verdik. Sizler için hazırladığımız listede her bütçeye ve segmente makul olan termal macun modellerine yer vermeye çalıştık. Böylece sizler de listemizi inceleyerek bilgisayarınız için İdeal termal macun modelini rahatça seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra termal macun modelleriyle ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.