En İyi TV Box Önerileri – 2022

resim93659024
resim93659024

Son vakit TV Box modelleri çok sık kullanılmaya başlandı. Kullanıcıların birçoğu artık durağan(durgun) gösterim akışlarına bağlı kalmak istemiyor. Bu yüzden de televizyon izleyicileri, diledikleri içerikleri diledikleri vakit takip edebilme uğraşına giriyorlar. Bu noktada devreye Smart TV’ler giriyor. Ancak bu televizyonların fazla maliyetinden kaynaklı televizyon izleyicileri, TV Box’lara da yönelmeye başladılar. Bundan kaynaklı da en iyi TV Box modelleri olabildiğince merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda TV Box nedir, en iyi TV Box modelleri neler gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Lafı daha da uzatmadan başlayalım. Öncelikle TV Box nelerdir sorusunu cevaplayalım.

İçindekiler

TV Box Nedir?

Bilindiği suretiyle teknolojinin gelişmesi, yayıncılık sektöründe de ciddi manada gelişmeye yol açtı. Geçmiş yıllarda dizi, film gibi çok izlenen içeriklerin yayınları yalnızca muayyen vakit dilimlerinde muayyen bir kanal üstünden seyircilerle buluşuyordu.

Bu vaziyet yayıncılar için olabildiğince avantajlı oluyordu. Çünkü yayıncılar, seyircileri muayyen bir vakit aralığında istedikleri şeyi izlemeye zorunlu bıraktıkları için diledikleri gibi de reklam alabiliyorlardı.

Ancak son yıllarda bu iş birazcık değişmeye başladı. İlk olarak Netflix gibi dijital gösterim yapan siteler ortaya çıktı. Bu siteler, izleyicilerin olabildiğince ilgisini çekti. Çünkü dijital gösterim siteleri, seyircilerini muayyen bir vakit aralığına ya da muayyen bir kanala hapsetmiyorlar. Bundan kaynaklı da diledikleri vakit diledikleri yerden istediği içinde ne olduğu izleyebilen izleyiciler, dijital gösterim sitelerine vakit içinde yoğun alaka göstermeye başladılar.

TV Box Nedir

Bu platformlar öncelikle akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlardan erişilebiliyordu. Ancak izleyiciler, televizyondan bu platformlara erişmek isteyince ortaya Smart TV’ler çıktı. Genellikle Android tabanlı olan bu televizyonlar, kullanıcılarına diledikleri platforma erişebilme imkânı sunuyorlar.

Ancak bu televizyonların öteki televizyon modellerine göre birazcık pahalı olması kullanıcıları alternatif cihazlara yönlendirdi. Bu noktada da devreye TV Box girdi. TV Box’ı temel olarak bir medya oynatıcısı olarak tanımlayabiliriz.

TV Box’lar temel olarak aslında akıllı olmayan televizyon modellerini akıllı televizyon hâline getiriyor diyebiliriz. Kullanıcılar, bu cihazları genelde bir kablo sayesinde televizyonlarına bağlıyorlar. Daha sonrasında da TV Box üstünden televizyonlarını akıllı bir televizyon gibi kullanabiliyorlar.

Bundan kaynaklı da bilhassa dijital gösterim platformlarını yoğun alaka yayınlayan kullanıcılar, TV Box modellerine de alaka gösteriyorlar. Bu vaziyet da son yıllarda piyasadaki TV Box modellerini artıran en mühim nedenlerin başlangıcında geliyor.

En İyi TV Box Önerileri Listesi

Bahsettiğimiz gibi TV Box’lar son vakit çok popülerleşmeye başladılar. Bundan kaynaklı da bir çok teknoloji üreticisi, TV Box üretmeye başladı. Bu vaziyet geniş bir TV Box pazarı oluşmasına neden oldu.

Piyasada muhtelif TV Box modellerinin bulunması maksimum TV Box kullanıcılarına yarıyor diyebiliriz. Çünkü kullanıcılar geniş ürün çeşitliliği vasıtası ile diledikleri fiyat aralığında diledikleri özelliklere haiz cihazlara ulaşabiliyorlar.

Bunun haricinde ürün çeşitliliğinin geniş olması, TV Box satın almak isteyen kişilerin akıllarını karıştırabiliyor. Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda TV Box satın almak isteyenlere referans olması adına en iyi TV Box önerileri sıralaması oluşturduk.

Next Mybox

En iyi TV Box önerileri listemizin ilk esnasında Next Mybox yer alıyor. Next, kendisini imaj sistemleri konusu ile ilgili kanıtlamış markaların başlangıcında geliyor. Bir zamanlar uydu aleti denildiğine bir çok kişinin aklına Next markası geliyordu.

Şirket, bu başarılı olmasını TV Box üretiminde de göstermeyi başardı. Bundan kaynaklı bizler de listemize Next tarafınca üretilen Mybox ile başlıyoruz.

next-mybox

ARM Cortex A53 model işlemciye haiz olan cihazda 2 GB RAM mevcut. Bunun haricinde cihazın grafik işlemcisi kısmında G31 yer alırken dahili depolama alnı kısmında ise 16 GB’lık bir alan var. Ayrıca cihazın program kısmında ise Android 10 mevcut.

4K HDR çözünürlük desteği bulunan cihaz, fiyatıyla performansını kıyaslayınca kullanıcılarının yüzünü güldürmeyi başarıyor. Bunun haricinde Next, aleti alan kullanıcılarına muayyen sürelerde tanınmış gösterim platformlarını bedava seyretme şansı sunuyor. Next Mybox, Türkiye’de 720 – 900 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Next Mybox – Satın Al

Case 4U Tanix TX6 4K HDR

Birçok kategoride hizmet veren Case 4U, TV Box modelleriyle de karşımıza çıkıyor. Şirket, genelde piyasadaki yüksek fiyatlı ürünlere alternatif cihazlar üretmeyi hedefliyor. Bu kapsamda da teknoloji pazarında Case 4U marka akıllı saatleri, kablosuz kulaklık modellerini ve daha bir çok teknolojik aleti görmek mümkün.

Genellikle fiyatıyla kullanıcılarını memnun edecek cihazlar üretmeyi hedefleyen Case 4U, genellikle bu hususta etkin oluyor diyebiliriz. Bundan kaynaklı da bizler de en iyi TV Box modelleri listemizde Case 4U tarafınca üretilen Tanix TX6 modeline de yer verdik.

Case 4U Tanix TX6 4K HDR

Şirket, cihazda ARM Cortex A53 işlemci modelini kullanmayı tercih etti. Bunun haricinde cihaz, 4 GB RAM ve 32 GB dahili depolama alanına sahip. Case 4U, cihazın grafik işlemci kısmında ise ARM Mali T720 kullandı. Cihaz, genel hatlarıyla donanımıyla kafi bir performans gösteriyor diyebiliriz.

Tanix TX6, 4K UHD çözünürlük biçiminde çalışıyor. Bunun haricinde cihaz, kullanıcılarına 3840x2160p azami çözünürlük sunuyor. Android 9.0 ile gelen cihaz, ihtiva ettiği uygulamalarla da kullanıcılarını tatmin etmeyi başarıyor diyebiliriz. Case 4U TX6, Türkiye’de 1.150 – 1.300 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Case 4U Tanix TX6 4K HDR – Satın Al

Amazon Fire TV Stick 4K

Sizler için hazırladığımız en iyi TV Box önerileri listemize Amazon Fire TV Stick 4K ile devam ediyoruz. Amazon, yayıncılık sektöründe hizmet veren en büyük şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda Amazon, yurt haricinde uzun süredir TV Box modelleriyle hizmet veriyordu. Şirket, Türkiye’de de Amazon Fire TV Stick 4K modeliyle kullanıcılarıyla buluşuyor.

MediaTek MT8516 çipsetine haiz olan bu model, ARM Cortex-A35 işlemciye sahip. Bunun yanı sıra Amazon, bu aleti 1.5 GB RAM ile güçlendirmeyi tercih etti. Cihazın dahili depolama kapasitesi kısmında ise 8 GB kapasiteli bir alan, kullanıcılarına hizmet veriyor. Amazon Fire TV Stick 4K, işletim sistemi olarak ise Fire OS ile piyasada yerini alıyor.

en iyi televizyon box önerileri - Amazon Fire TV Stick 4K

Oldukça sade bir tasarıma haiz olan Amazon Fire TV Stick 4K, tasarımı vasıtası ile basit kullanmak mümkün bir aygıt diyebiliriz. Her ne kadar aygıt fizyolojik olarak ufak olsa da sunduklarıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Amazon Fire TV Stick 4K, 3840x2160p çözünürlük desteği sunuyor. Bunun yanı sıra Amazon, bu cihazda 4K UHD ve 60 FPS imaj değerleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Ayrıca Amazon Fire TV Stick 4K, tatbik konusu ile ilgili da olabildiğince iddialı.

Tüm bu özellikleriyle Amazon Fire TV Stick 4K, tam bir fiyat performans ürünü diyebiliriz. Çünkü Amazon Fire TV Stick 4K, Türkiye’de 1.160 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Amazon Fire TV Stick 4K – Satın Al

Xiaomi Mi Box S 4K

Listemize Xiaomi’nin TV Box modeli ile devam ediyoruz. Son zamanların yükselen teknoloji devi Xiaomi, bir çok alanda olduğu gibi TV Box pazarında da hizmet veriyor. Genel olarak fiyat/performans odaklı mamüller üretmeyi hedefleyen şirket, TV Box modeliyle de bu hedefine odaklandı diyebiliriz.

Cihazın olabildiğince sade bir tasarımı var. Bunun haricinde cihazın gayet fazla yer kaplamaması da kullanıcıları için üstünlük oluyor.

Xiaomi Mi Box S 4K

Xiaomi, cihazda ARM Cortex A53 kullanmayı tercih etti. Bunun haricinde cihazda 2 GB DDR3 RAM ve 8 GB dahili depolama kapasitesi mevcut. Cihazın grafik işlemcisi kısmında ise ARM Mali 450 bulunuyor.

Android 8.1 ile gelen cihaz, 4K UHD çözünürlük biçimini destekliyor. Bunun haricinde cihazın azami çözünürlüğü ise 3840x2160p olarak öne çıkıyor.

Hem tasarımıyla hem özellikleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Xiaomi Mi Box S, Türkiye’de maksimum kullanılan TV Box modellerinin başlangıcında geliyor. Cihaz, Türkiye’de 1.200 – 1500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Xiaomi Mi Box S – Satın Al

Hiremco X6

Hiremco, Türkiye’de çok sık kullanılan bir marka değil. Ancak şirket, bilhassa uydu alıcıları pazarındaki en etkin şirketlerden birisi diyebiliriz. Bu yüzden de bir çok kullanıcı markayı tanımasa da Hiremco, TV Box pazarında ürettiği kaliteli cihazlarla kullanıcı sayısını artırmayı başarıyor diyebiliriz.

Bizler de listemizde Hiremco X6 model TV Box’a yer verdik. Mavi renk seçeneğiyle gelen cihaz, hem hafifçe olması hem de kaba bir tasarıma haiz olmamasıyla olabildiğince basit taşınabiliyor.

Hiremco X6

Bunun haricinde cihazın işlemci kısmında ARM Cortex A53 yer alıyor. Hiremco, cihazın işlemcisini 4 GB DDR3 RAM, 64 GB dahili depolama kapasitesi ve ARM Mali G31 grafik işlemcisi ile güçlendirmek istedi. Öyle ki bu hususta da gayet etkin olmuş diyebiliriz. Çünkü cihaz, kafi donanım özellikleri vasıtası ile tatminkar bir performans gösteriyor.

Cihaz, 4K UHD çözünürlük biçiminde çalışıyor. Bunun haricinde kullanıcılar, cihazdan 3840x2160p çözünürlüğünde faydalanabiliyorlar. Hiremco X6, Türkiye’de 1.450 – 1.700 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Hiremco X6 – Satın Al

Apple TV

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, medya aracı üreticisi şeklinde de ön plana çıkıyor. Hatta Apple, piyasadaki en etkin TV Box üreticilerinin başlangıcında geliyor diyebiliriz. Bu yüzden de TV Box kullanmayı düşünen kişiler, bir aygıt almaya karar verdiklerinde Apple TV modellerine sıklıkla göz atıyorlar.

Bizler de listemizde tanınmış ve etkin TV Box modellerinden olan Apple TV’nin 2. serisine yer verdik. Küçük ve şık tasarımıyla dikkat çeken TV Box, donanım ve sunmuş olduğu özelliklerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Apple TV en iyi televizyon box

Apple, cihazda A12 Bionic işlemci setini kullanmayı tercih etti. Bunun haricinde 32 GB ve 64 GB dahili depolama alanlarına haiz olan cihaz, bunun yanı sıra Apple G11P MP4 grafik işlemcisine de sahip.

İşletim sistemi kısmında tvOS ile gelen cihaz, kullanıcılarına 4K UHD çözünürlük sunuyor. Bunun haricinde cihazın azami çözünürlüğü 3840×2160 px olarak öne çıkıyor. Ayrıca cihaz, 60 Hz FPS hızı performansı gösteriyor.

Hem tasarımı hem de özellikleriyle kullanıcılarını etkileyen 2. seri Apple TV, Türkiye’de 4.200 – 5.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Apple TV 2.Nesil – Satın Al

NVIDIA SHIELD TV Pro

En iyi TV Box önerileri listemizin son esnasında NVIDIA SHIELD TV Pro yer alıyor. Özellikle ürettiği monitör kartlarıyla malum NVIDIA, medya oynatıcısı üretimi de yapıyor. Hatta şirket, monitör kartı üretiminde gösterdiği başarıyı burada da gösteriyor diyebiliriz. Bu sayede SHIELD TV Pro, piyasadaki en tanınmış medya oynatıcılarının başlangıcında geliyor.

NVIDIA, cihazda çok şık bir dizayn kullandı diyebiliriz. Bu sayede TV Box almayı düşünen kişiler, tasarımından kaynaklı SHIELD TV Pro’ya genelde sıcak bakıyorlar.

NVIDIA SHIELD TV Pro en iyi televizyon box

Cihazın donanımı da minimum tasarımı kadar iddialı. NVIDIA, cihazın işlemci kısmında ARM Cortex A57 kullanmayı tercih etti. Bunun haricinde cihazda 3 GB DDR3 RAM ve 16 GB dahili depolama kapasitesi mevcut. Ayrıca cihazın grafik işlemci kısmında NVIDIA Maxwell 256 bulunuyor.

Bunun haricinde NVIDIA, cihazın program kısmında ise Android 9 kullandı. Bu sayede kullanıcılar, cihaza diledikleri uygulamayı indirebiliyorlar. 4K UHD çözünürlük biçiminde çalışan cihaz, 60 FPS kıymeti sunuyor. Bunun haricinde cihazın azami çözünürlüğü ise 3840×2160 px olarak dikkat çekiyor. NVIDIA SHIELD TV Pro, Türkiye’de 12.900 – 14.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

NVIDIA SHIELD TV Pro – Satın Al

Genel Değerlendirme

Gelişen teknoloji, insan hayatının bir çok alanında kendisini hissettirmeyi başarıyor. Eğlence sektörü de bu alanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Eğlence sektöründe yer edinen yayıncılık sektörü, insanların en yoğun alaka gösterdikleri sektörlerin başlangıcında geliyor. Dizi ve filmler, insanların günlük yaşamlarında büyük bir yer kaplıyorlar diyebiliriz.

İlk etapta dizi ve filmler, televizyonlarda yayınlanırken muayyen bir gösterim akışı doğrultusunda yayınlanıyorlardı. Bunun için insanlar, seyretmek istedikleri içerikler için kendi takvimlerini televizyonun gösterim akışına göre belirlemek halinde kalıyorlardı. Yayın akışı ile takvimi uyuşmayan kişiler de merakla beklediği içinde ne olduğu izleyemiyordu.

Fakat günümüzde bu vaziyet olabildiğince değişti. Dijital yayıncılık, gün geçtikçe gelişmeye ve kullanıcı sayısı bakımından büyümeye devam ediyor. Bu sayede insanlar, muayyen bir gösterim akışına bağlı kalmadan diledikleri içinde ne olduğu diledikleri yer ve zamanda izleyebiliyorlar. Tabii ki bu platformları kullanabilmek için de bir akıllı cihaza gereksinim duyuluyor.

TV Box’lar da bu aşamada devreye giriyorlar. Smart TV’lerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu sayede insanlar, Smart TV’lerde dahili olarak yer edinen programlar ile dijital gösterim platformlarını kullanabiliyorlar. Ancak Smart TV’ye haiz olmayan kişiler ise bu platformları televizyonlarında seyredebilmek için TV Box gibi cihazlara gereksinim duyuyorlar.

Günümüzde birden fazla TV Box modeli piyasada yer almaktadır. Uydu alıcısı gibi duran bu cihazlar, haiz oldukları program ve donanımlar ile kullanıcılarına düzgüsel televizyonlarını akıllı televizyon gibi kullanma imkanı sunuyorlar. Bundan kaynaklı bu cihazlar, insanoğlu tarafınca yoğun alaka görüyorlar.

Sizler için hazırladığımız en iyi TV Box önerileri listemiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için TV Box nelerdir sorusuna yanıt verdikten sonrasında en iyi TV Box modellerinden de bahsetmeye çalıştık. Sizler de kullandığınız ve öneri ettiğiniz TV Box modellerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz!