En İyi Zombi Oyunları (PC) – 2022

resim61636598
resim61636598

Ülkemizde bilhassa The Walking Dead dizisiyle beraber zombi oyunları, filmleri ve dizilerine alaka daha da arttı. Hatta yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde bir artış laf konusu. Tabii ilk zaman meydana getirilen işlerin kalitesiyle şimdi meydana getirilen işlerin kalitesi içinde çok ayrım var. Fakat bu listemizde zombi oyunları arayanlar için tarih gözetmeksizin en iyi oyunları sıraladık. Hazırsanız başlayalım.

İçindekiler

The Walking Dead: The Final Season

the walking dead the final season- teknolojiorg

24 Nisan 2012’de The Walking Dead dizisiyle aynı isimli oyun ilk haliyle piyasaya sürüldü. Geliştiriciliğini Telltale Games, yayıncılığı ise Skybound Games’e ait. Oyunun o dönemdeki çizimleri olabildiğince dikkat çekiciydi. The Walking Dead o denli etkin oldu ki sonrasında birkaç oyun daha çıkardı.

Tarihler 24 Ağustos 2018’i gösterdiğinde ise gene Telltale Games & Skybound Games işbirliği ile The Walking Dead: The Final Season piyasaya çıktı. Oyun artık daha iyi grafiklere sahipti. Bu nedenle oyuncular tarafınca zombi oyunları arasından en iyi oyunlar arasına girdi.

Bu arada oynanış türü de önceki oyunlara göre farklılık gösterdi. Aslında bunun daha erken olması da gerekirdi diye düşünüyoruz. Ama geç olsun güç olmasın tabii.

PC versiyonunda video sınırlaması olduğundan aynı oyunun PlayStation fragmanı eklendi.

Oyunda tasarlanmış olan grafikler ve değiştirilen oynanış seçimi oyuna ayrı bir hava katmış. Sanki daha önceden oynadığımız The Walking Dead oyunlarını başka biri yapıyor gibi bir tesir bırakıyor. Açıkçası 6 sene içinde iyi bir gelişim göstermişler.

Ayrıca oyunun hikayesi de 10/10 diyebileceğimiz türden. Zombi oyunları oynamak isteyenler için em iyi seçeneklerden birisi. 2018 senesinde çıkmış olduğu için sistem ihtiyaçları açısından da şu anda oynamak isteyenleri üzmeyecek bir ihtiyaç listesine sahip.

Eksi yanı ise Türkçe dil opsiyonunun olmaması. The Walking Dead dizisini maksimum izleyen ülklere bile baksalar aslında bu oyun için yapmaları icap ettiğini anlarlardı. Fakat maalesef yok.

The Walking Dead: The Final Season Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64Bit Service Pack 1İşletim Sistemi: Windows 7 64Bit Service Pack 1
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.8GHzİşlemci: Intel Core i5-2500K
Bellek: 3 GB RAMBellek: 3 GB RAM
Ekran Kartı: nVidia GeForce GTS 450 2GBEkran Kartı: nVidia GeForce GTX 960
Depolama: 15 GB kullanmak mümkün alanDepolama: 15 GB kullanmak mümkün alan

World War Z – GOTY Edition

World War Z goty edition

En iyi zombi oyunları listemize filmden adaptasyon bir oyun ile devam ediyor. Covid-19’un yaşamımıza girmesiyle beraber virüsün yayılması, insanlığın tehlikede olması kısımları aklımda filmi olabildiğince hatırlatıyor. Çünkü neredeyse aynı şeyler var. Ne olursa olsun, World War Z gene oynaması olabildiğince eğlenceli bir oyun. Hatta bu oyunu Epic Games ücretsiz vermişti.

Bu oyun da aynı filmimizde olduğu gibi ağır ağır hareket eden zombiler yerine oradan oraya atlayan zombiler mevcut. Bu bolca aksiyonlu oyunun geliştiriciliğini Saber Interactive, yayıncılığını ise Mad Dog Games üstlenmiş.

16 Nisan 2019’da piyasaya giriş yaptı. Ayrıca, olabildiğince sevilen bir oyun bulunduğunu belirtmekte yarar var. Bu sene içinde World War Z: Aftermath oyununun da çıkması bekleniyor. Fakat o gelene kadar bununla yönetim etmeniz gerekecek.

Oyunu Epic Games’ten bedavaya almadıysanız bile hala çok büyük ücretler ödemeden alabilirisiniz. Epic Games’te 69 TL’den satılıyor. Zaten parasının karşılığını da gayet hoş veriyor.

Eksi yanı olarak ise gene karşımıza Türkçe dil desteğinin olmaması çıkıyor. Çünkü bu harbiden çok can sıkıcı bir durum. Fakat biraz inceleme ile bu problemi da çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra hikayesi ve oynanışı The Walking Dead – The Final Season kadar olmasa da gene de keyif verici.

World War Z – GOTY Edition Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 ve üzeriİşletim Sistemi: 64 bit Windows 10, DX11
İşlemci: Core i3-3220/AMD A10-5700İşlemci: Intel Core i7-3970 @ 3,50 GHz
Bellek: 8 GBBellek: 16 GB
Ekran Kartı: GeForce 650Ti/ Intel 630/ Radeon HD 5870Ekran Kartı: GeForce GTX 960 / Radeon R9 280
Depolama: 45 GB kullanmak mümkün alanDepolama: 45 GB kullanmak mümkün alan

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2 oyununa daha ilkin Arkadaşlarla Birlikte Oynanabilecek Oyunlar bünyesinde de yer vermiştik. Oynaması olabildiğince eğlenceli bir oyun bulunduğunu söylemekte yarar var.

Farklı zombi türleri gördükçe keyifleniyorsunuz. Bağırarak ortalıkta ağır ağır ilerleyen zombilerden çok daha farklı zombiler oyunda mevcut. En önemlisi ise oynanış kolaylığı. Zor bir yapıya haiz değil. Ayrıca oyunu dostlarınızla beraber oynarken daha fazla keyif alabilirsiniz.

Oyunun aslında bu kadar iyi olmasının bir nedeni daha var. Geliştiriciliğini ve yayıncılığını Valve üstleniyor. Serinin ikinci oyunu ve aslında eski bir oyun. 17 Kasım 2009’da piyasaya sürüldü. Fakat hala çok hoş bir oyun bulunduğunu söyleyebiliriz.

Eski ama hoş bir oyun. Oynarken korkmaktan çok eğleniyorsunuz. Artı yanlarından birisi artık eski bir oyun olduğundan çoğu bilgisayarda oyunu kolaylıkla oynayabilirsiniz.

Eksi yanı ise aksiyona ara vermeden gitmesi. Bazen insan bir soluk almak istiyor. Ama yok! Bunun yanısıra bizce en büyük eksi yanı oyunu Valve’ın yapması. Evet yukarıda oyunun bu kadar iyi olmasının nedeni olarak göstermiştim biliyorum ama bu aşamada ayrı bir problem laf konusu. Çünkü Valve yaptığı oyunların üçüncüsünü katiyen çıkartmıyor.

Bakınız Half-Life. Çıktı mı? Hayır. Bu nedenle Left 4 Dead serisinde de üçüncü oyunu beklemek hayal kurmaktan farklı bir şey değil. Oyunu satın almak isteyenler Steam’den 105 TL’ye satın alabilirler.

Left 4 Dead 2 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows® 7 32/64-bit / Vista 32/64 / XPİşletim Sistemi: Windows® 7 32/64-bit / Vista 32/64 / XP
İşlemci: Pentium 4 3.0GHzİşlemci: Intel core 2 duo 2.4GHz
Bellek: 2 GB RAMBellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: ATI X800, NVidia 6600 ya da daha iyisiEkran Kartı: NVidia 7600, ATI X1600 ya da daha iyisi
Depolama: 13 GB kullanmak mümkün alanDepolama: 13 GB kullanmak mümkün alan

Dying Light 2

Dying Light 2 görseli

En iyi zombi oyunları listemizde Arkadaşlarla Birlikte Oynanabilecek Oyunlar listesinden bir oyun daha bulunuyor. Dying Light 2, 4 Şunat 2022’de yayınlandı. Oyunun geliştiriciliğini ve yayıncılığını da Techland üstlendi.

Kıyamet sonrası geçen dönemde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ayrıca oyunu “single player” olarak oynayabileceğiniz gibi dostlarınızla da oynayabiliyorsunuz. Dying Light serisinde yer edinen bu oyun serinin ikinci oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

Zombi konulu bir oyun olmasıyla beraber bunun yanı sıra parkur tabanlı bir oyun. Çatılardan uça ne kadara ilerliyoruz vazife yerlerimize. Açıkçası bu mekanik türü olabildiğince keyif verici. Sadece bu nedenden kaynaklı bile oyunu oynayabilirsiniz. Tabii ki grafik anlamında da gelişmelerin bulunduğunu belirtelim.

World War Z’de olduğu gibi süratli zombilerden burada da var. Gerçekten hoş oluyor böylesi. En önemlisi grafikleri çok iyi. Satın almak dilerseniz oyun Steam’de 349,99TL’den satılıyor. İndirim zamanlarında ise çok daha makul fiyata bulabilirsiniz.

Dying Light 2 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel Core i3-9100 ya da AMD Ryzen 3 2300Xİşlemci: Intel Core i5-8600K ya da AMD Ryzen 5 3600X
RAM: 8 GB RAMRAM: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 ya da AMD Radeon RX 560 (4 GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 2060 ya da AMD Radeon RX Vega56 (8 GB VRAM)
Depolama: 60 GB kullanmak mümkün alanDepolama: 60 GB kullanmak mümkün alan

Dead Island Definitive Edition

dead island- en iyi zombi oyunları

5 sene öncesine ait zombi konulu bir oyun Dead Island. Bu oyunda tatile bir adaya gidiyoruz. Akşam olağanüstü eğlenirken alkolün de vermiş olduğu yetkiye dayanarak sızıyoruz. Sabah kalktığımızda ise her insanın zombi bulunduğunu görüyoruz!

Demek ki neymiş? Alkol tüm kötülüklerin anasıdır! Şakayı bir yana bırakırsak bu durumun nedenini merak ediyoruz. Bu oyunda farklı bir vaziyet var. Isırılıyoruz ama dönüşmüyoruz. Demek ki bağışıklığımız var.

Oynanış açısından olabildiğince keyifli. Daha ilkin oynamamış olanlar en azından bir talih verebilirler. Oyunun geliştiriciliğini Dying Light’ın da geliştiricisi olan Techland üstleniyor. Zombi oyunlarında her seferinde karşımıza çıkan bu isim Dead Island’da da mevcut. Yayıncılığını da Deep Silver üstleniyor.

Zombiler tarafınca ısırılıp zombiye dönüşmemek aslında farklı bir bakış açısı olmuş. Bunu beğendim. Fakat daha iyi zombi oyunları da mevcut. Örneğin, ben olsam aynı geliştiriciye ait Dying Light’ı tercih ederdim. Yine de oyunu almak dilerseniz Steam’de 31 TL’den satılıyor.

Dead Island Definitive Edition Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel Core i5-2500 @3.3 GHz / AMD FX-8320 @3.5 GHzİşlemci: Intel Core i5-4670K @3.4 GHz / AMD FX-8350 @4.0 GHz
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 Ti / AMD Radeon HD 6870 (1GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290 (2GB VRAM)
Depolama: 10 GB kullanmak mümkün alanDepolama: 10 GB kullanmak mümkün alan

Deadlight: Director’s Cut

deadlight-en iyi zombi oyunları

Deadlight: Director’s Cut gene 5 senelik bir zombi oyunu olarak karşımıza çıkıyor. 2.5 boyutlu olarak tasarlanmış. Listedeki öteki oyunlara göre bir ihtimal en büyük farkı da bu.

Tabii bu oyundan The Walking Dead – The Final Season etkisini beklemek yanlış olur. Bu oyunda biraz daha farklı olarak bulmacalar mevcut. Fakat bu bulmacalar The Room serisindeki kadar zor değil. Oyunun çizimleri de gayet güzel.

Oyunun oynanışı keyifli. Çizimleri de son aşama başarılı. Bulmacalar içermesi de hoş olmuş. Fakat hikayesi orta aşama düzeyde. Ayrıca, gene Türkçe dil desteğini göremiyoruz.

Bunun yanısıra oynanış süresi şeklinde de çok kısa. 3 – 3.5 saat gibi kısa bir müddette oyun bitiyor. Ancak gene de farklı yapısıyla en iyi zombi oyunları içinde yer alıyor. Eğer ki oyunu satın almak dilerseniz Steam’den 20 TL’ye alabilirsiniz.

Deadlight: Director’s Cut Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2,4 GHz ya da daha bir işlemciİşlemci: Intel Core 2 Duo 2,66 GHz ya da daha bir işlemci
Bellek: 2 GB RAMBellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 512 MB VRAMEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 550 Ti ya da AMD Radeon HD 7750
Depolama: 5 GB kullanmak mümkün alanDepolama: 5 GB kullanmak mümkün alan

Days Gone

en iyi zombi oyunları days gone

Listeye eklenen en yeni oyun Days Gone. Daha ilkin oyunun incelemesini uzun uzun yapmıştık. Eğer okumak dilerseniz burayı tıklayabilirsiniz. Ama burada da özetlemek gerekirse bahsedelim.

Days Gone, Sony tarafınca gösterilen ve Bend Studio tarafınca tasarlanan bir oyun. Henüz PC sürümü ise çiçeği burnunda. 18 Mayıs 2021 tarihinde PC sürümü ile karşımıza çıktı. Daha ilkin PlayStation’da oynanabiliyordu.

Oyunda motorlara atlayıp zombi kesiyoruz. Fakat bu kadar kolay değil. Yapmamız ihtiyaç duyulan çoğu ana vazife ve yan vazife mevcut. Üstelik bu görevlerin bazıları çok zor olabiliyor. Zaten bu şekilde bir oyundan da kolay görevlerin olmasını beklemek saçmalık olurdu.

PC versiyonunda video sınırlaması olduğundan aynı oyunun PlayStation fragmanı eklendi.

Oyunun grafikleri muhteşem. Oynanış açısından da olabildiğince güzel. Motorlara atlayıp zombi avlamak bence çok eğlenceli oluyor. En önemlisi oyunun Türkçe dil desteği mevcut. Bu sayede oyunun öyküsünü daha huzurlu anlayabiliyorsunuz. Çünkü bir elinizde lügat bir elinizde fare, oyun oynamak çok saçma olur.

Bunun haricinde oyunun en hoş yanlarından birisi de oynanış süresi. 30-40 saat devam eden oynanışa sahip. Oyuna dair şu anda tek eksi not verebileceğimiz şey oyunun fiyatı. Çünkü oyun şu anda 329 TL’den Steam’de satılıyor.

Days Gone Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bitsİşletim Sistemi: Windows 10 64-bits
İşlemci: Intel Core [email protected] ya da AMD FX [email protected]İşlemci: Intel Core [email protected] ya da Ryzen 5 [email protected]
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 780 (3 GB) ya da AMD Radeon R9 290 (4 GB)Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB) ya da AMD Radeon RX 580 (8 GB)
Depolama: 70 GB kullanmak mümkün alanDepolama: 70 GB kullanmak mümkün alan

Genel Değerlendirme

Oyun sektörü, gün geçtikçe gelişerek aktörleri memnun etmeye devam ediyor. Oyun sektöründe yaşanmış olan gelişmeler, aktörleri maksimum grafik ve oynanabilirlik alanlarında sevinçli ediyor. Çünkü yaşanmış olan gelişmeler, maksimum grafik ve oynanabilirlik kısımlarında kendilerini belli ediyorlar. Bu alanların son zaman maksimum geliştiği oyun sektörü de kuşkusuz ki zombi oyunları oluyorlar diyebiliriz.

Zombi oyunları, uzun süredir oyun sektöründe kendilerine yer buluyorlar. Oyuncular, fantastik türdeki bu oyunlara yoğun alaka gösterebiliyorlar. Bundan kaynaklı oyun geliştiricileri de aktörleri her anlamda memnun edecek zombi oyunlarını geliştirmeye devam ediyorlar.

Günümüzde farklı çoğu oyun geliştiricisi tarafınca geliştirilerek piyasaya sürülmüş zombi oyunu bulmak mevcut. Bu oyunlar, haiz oldukları hikayeden içerdikleri grafik unsurlarına kadar çoğu noktada birbirleriyle farklılaşıyorlar. Bundan kaynaklı oyuncular, hangi zombi oyunlarının daha sürükleyici olduğu konusu ile ilgili kararsız kalabiliyorlar.

Belirttiğimiz gibi neredeyse her zombi oyunu, haiz olduğu özellikler bakımında bir diğerinden farklılaşıyor. Bu vaziyet da oyuncuların olabildiğince muhtelif zombi oyunlarını oynayabilmelerine imkân sağlıyor. Bizler de bu yazımızda sizler için muhtelif yönleriyle ön plana çıkan en iyi zombi oyunlarını listeledik. Listemizde yer verdiğimiz oyunlardan bazıları hikayeleriyle aktörleri memnun ederken bazıları ise oynanabilirlik ve grafik kalitesi gibi yöntem mevzularda ön plana çıkmayı başarıyorlar.

Sizler için hazırladığımız en iyi zombi oyunları listemiz burada sona eriyoruz. Sizler de en iyi zombi oyunları sıralamasında yer alması icap ettiğini düşündüğünüz zombi oyunlarını aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.